Спеціальні потреби

Актуально

Німеччина додала голос за трибунал для Путіна за агресію

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра з німецькою колегою Анналеною Бербок у Гаазі 16 січня 2023 р.

Представниця уряду Німеччини підтвердила, що Берлін підтримує наміри створити спеціальний міжнародний трибунал для суду за напад Росії на Україну.

Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини, сказала у Гаазі, що такий «трибунал зможе розслідувати керівників Росії і судити їх» за злочин агресії, що наразі не може робити Міжнародний кримінальний суд, який розслідує окремі злочини російської війни в Україні.

«Путін повинен знати, що його агресія не мине без наслідків», - сказала Бербок в Гаазькій академії міжнародного права 16 січня.

Російська війна проти України є війною проти самого закону. Путін топчеться по найзасадничіших принципах міжнародного закону, що єднають всіх людей.

Вона підкреслила, що такий трибунал розглядав би лише злочин агресії на додаток до того, що роблять інші міжнародні суди.

Уряд Нідерландів ще раніше підтримав ідею такого спеціального трибуналу і дав згоду на його розміщення на своїй території.

За словами Анналени Бербок спеціальний трибунал використовував би українські закони, але був би міжнародний: «розташований поза територією України з фінансової підтримкою партнерів і з залученням міжнародних прокурорів та суддів, щоб гарантувати його неупередженість та легітимність».

Фахівці зараз кажуть, що зі збільшенням міжнародної підтримки можливість створення спеціального міжнародного трибуналу за агресію Росії проти України зростає, але втілення буде непростим.

«Так, трибунал наближається», - вважає Маріке де Гоон, яка спеціалізується на міжнародному праві в Амстердамському університеті.

Але при цьому вона та інші юристи й політики визнають, що трибуналові ймовірно доведеться судити підозрюваних заочно, оскільки наразі важко уявити, щоб у Москві була влада, яка б визнавала міжнародні закони і погодилася б видати Владіміра Путіна чи інших чільних російських посадовців для суду й покарання.

«Йдеться про таких людей як Путін і міністри закордонних справ та оборони, можливо інші військові командувачі - про невелику групу людей, які вирішували починати таку війну», - сказала Маріке де Гоон нідерландському суспільному мовнику NOS.

Професорка міжнародного права в Копенгагенському університеті Ірина Марчук вказує, що «аналогів подібному трибуналу не було з часів Нюрнберзького та Токійського трибуналів», коли керівників Німеччини і Японії судили за «злочини проти миру».

«Найбільш привабливим видається створення трибуналу за широкої підтримки Генасамблеї ООН. Звісно найбільша перешкода - це отримання загальної підтримки під час голосування», - зауважує Ірина Марчук.

Ще в листопаді 2022 року за створення міжнародного трибуналу щодо російської агресії проти України висловилася президентка європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

На підтримку такого трибуналу також виступив уряд Франції.

Ідея спеціального трибуналу має гучних прихильників серед авторитетних юристів та політиків у Великій Британії, але уряд у Лондоні офіційно ще не заявив про підтримку створення трибуналу.

Позиція США щодо спеціального трибуналу також ще не визначена, але представниця Державного департаменту Бет Ван Скаак раніше сказала «Голосу Америки», що агресія Росії щодо України не відрізняється від загарбницьких дій Німеччини чи Японії під час Другої світової.

«Друга Світова війна була класичним міжнародним військовим конфліктом, в якому Німеччина та Японія вдерлись до суверенних держав, щоб анексувати їхні території. Ми зараз бачимо те саме. Так само ми бачимо, що системні порушення не просто дії якихось вигнанців чи окремих підрозділів, а відповідальність мусить йти до найвищого командування, бо ми бачимо ці порушення всюди, де діють російські сили», - сказала Бет Ван Скаак.

Вона висловила підтримку роботі Міжнародного кримінальному суду щодо злочинів скоєних в ході російської війни в Україні, хоча США не є підписантом Римського статуту - міжнародної угоди про створення суду.

Україна підписала Римський статут, але досі не ратифікувала його, погодившись 2014 року зі спеціальною юрисдикцією для суду, який проводить розслідування в Україні.

Москва свій підпис під Римським статутом відкликала 2016 року після того як МКС оприлюднив початкові дані про свої розслідування загарбницьких дій Росії на українській території.

Дивіться також:

Всі новини дня

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

Більше

XS
SM
MD
LG