Спеціальні потреби

Актуально

Наслідки справи проти Дональда Трампа для політичної системи США - експерти

Колишній президент США Дональд Трамп 

Висунення звинувачень проти колишнього президента Дональда Трампа викликало дебати щодо того, якими будуть наслідки цієї справи для політичної системи країни. Деякі республіканці попереджають, що обвинувачення проти колишнього президента Трампа створює небезпечний прецедент, який знизить планку для майбутніх переслідувань та поставить країну на небезпечну слизьку дорогу.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

«Я вважаю, що це жахливий прецедент для країни. Я думаю, що це погано для Америки, погано для Республіканської партії і погано для політичної системи в нашій країні. Якщо почати рухатись цим шляхом, не можна повернути назад», – цитує видання The Hill Віна Вебера стратега і колишнього члена керівництва Республіканської партії в Палаті представників Конгресу США. «Ми побачимо політичні переслідування, деякі з них з поважних причин, деякі з них заради просування прокурорської кар’єри. Але все це шкодить Америці та нашому політичному процесу», – додав він.

Ми побачимо політичні переслідування, деякі з них з поважних причин, деякі з них заради просування прокурорської кар’єри. Але все це шкодить Америці та нашому політичному процес
Він Вебер, стратег республіканської партії

Інші оглядачі заперечують ці твердження, стверджуючи, що ніхто не стоїть вище закону, незалежно від того, чи служив він в Овальному кабінеті. І цей принцип чітко закріплений у Конституції США, сказав в інтерв'ю Голосу Америки професор права Університету Джорджа Вашингтона Пол Шифф Берман.

«Дуже важливий момент в нашій конституційній системі - це те, що президенти - не королі, закон - це король. Ідея в тому, що президент має підпорядковуватися закону. І в цьому випадку ми маємо кримінальне переслідування, обвинувальний висновок, який винесло велике журі присяжних. І це журі - це просто звичайні громадяни, які дійшли висновку, що є достатньо доказів, що колишній президент дійсно порушив закон. І якщо ми віримо, що президент не над законом, це саме те, що має відбуватися».

Дуже важливий момент в нашій конституційній системі - це те, що президенти - не королі, закон - це король...І якщо ми віримо, що президент не над законом, це саме те, що має відбуватися.
Пол Шифф Берман, професор права Університету Джорджа Вашингтона

Натомість Він Вебер каже, що завжди знайдуться охочі вести політичні переслідування попередньої адміністрації, і дуже важливо мати механізм захисту урядової системи.

«У цій величезній нашій країні є люди, які мають менш ніж чесні мотиви, і треба, щоб їх гальмували правила, які ми встановили, неформальні правила, розроблені для захисту всієї системи», — сказав він. «Як тільки ця стіна прецеденту буде зруйнована, ми матимемо людей по всій країні, які знайдуть причини для участі в політичних переслідуваннях», — додав він, зазначивши, що дехто в опозиції говорить про можливість висунення звинувачень проти президента Байдена або його сина Гантера після того, як він залишить посаду.

Втім, професор Пол Шифф Берман вказує, що у справі Дональда Трампа не йдеться про порушення справи адміністрацією проти своїх попередників.

«Завжди є занепокоєння, що нова президентська адміністрація, яка отримує владу, буде переслідувати попередню адміністрацію, і цьому не буде кінця і краю, і це може дестабілізувати країну. Але у цьому випадку, не уряд розпочинає справу проти попередньої адміністрації. Це штат Нью-Йорк, що є абсолютно іншим суб'єктом, який веде справу. І велике журі, прості громадяни, а не прокурор, який вирішує передати справу до суду», - каже він.

Висунення обвинувачень проти колишнього президента відбувається на тлі президентських перегонів 2024, в який він, пропри юридичні проблеми, продовжує брати участь. Коментуючи висунення проти нього звинувачень, Дональд Трамп, заявив, що це «полювання на відьом, яке вдарить по Джо Байдену».

Професор Університету Пенсильванії Браян Роузенвальд, який поспілкувався з мовною службою Голосу Америки Урду, не погоджується, що ця справа зашкодить Джо Байдену: «Це не може мати негативних наслідків для Джо Байдена. Джо Байден тут нічого не зробив. Це не має нічого спільного з ним. Білий дім навіть не коментував це. Але я вважаю, що Трамп і правий, і помиляється. Він правий у тому, що це допоможе йому на праймеріз [висунення кандидатів від партій на президентські вибори]. Попереднє опитування, яке ми бачили сьогодні, показало, що це дало йому поштовх у зборі коштів у партії, яка переповнена наріканнями. Це просто дає їм ще щось, через що можна гніватись. Вони бачать еліту. Вони бачать, що істеблішмент націлений на хлопця, якого вони вважають своїм чемпіоном. І багато в чому це схоже на напад на них самих. І тому вони гуртуються навколо нього».

Дональд Трамп має дуже пристрасну базу, зазначає професор Роузенвальд, але разом з тим, вона не достатньо велика, щоб виграти загальні вибори, що показав 2020 рік.

Незалежно від результату, сам факт звинувачення Трампа, матиме великі наслідки для політичного майбутнього США, кажуть експерти.

«Щоразу, коли в політиці переступають поріг, це передує іншій межі, яку потрібно переступити. Коли порушується політичне табу, стає легше зробити це вдруге. Прецедент є», – каже Росс К. Бейкер, професор політології з Ратгерського університету.

Разом з тим, він додає, що справа прокурора Мангеттену Елвіна Брегга, який виступив із звинуваченнями проти Трампа в теперішній справі, виглядає слабшою, ніж звинувачення, які можуть висунути спеціальний прокурор Міністерства юстиції Джек Сміт і окружний прокурор округу Фултон Джорджії Фані Вілліс.

«Я думаю, що було б краще, якби прецедент був сильнішим. Місцеві окружні прокурори не повинні мати повноважень висувати звинувачення президентам», – сказав він.

Бейкер додав, що звинувачення проти Трампа, пов’язаних із його можливою роллю в підбурюванні нападу на Капітолій 6 січня 2021 року та його можливої участі в спробі підірвати результати виборів у Джорджії у 2020 році, мають "більше ваги", ніж справа Брегга.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG