Спеціальні потреби

Актуально

Цифрові валюти – що про них говорять у США та в Україні

Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео

Як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

Фінансовий світ стрімко змінюється і ці зміни лише пришвидшились у часи пандемії з розвитком онлайн торгівлі та платежів. Комп’ютерний код замість купюри, або гаманець в інтернеті, вже стають повсякденністю. Лише нещодавно новинкою були криптовалюти, такі як біткоїн - гроші поза офіційною системою, що обіцяли зробити фінансові операції швидкими, дешевими та безпечними. Тепер про криптовалюти все частіше згадують у зв’язку з хакерами-шантажистами, наприклад, через нещодавні хакерські атаки на найбільше м’ясопереробне підприємство світу JBS, або американський трубопровід Colonial, коли хакери вимагали викуп у криптовалюті, а також зі зміною клімату.

Більше інновацій і менше зловживань тепер обіцяють прихильники нового проекту - державних цифрових валют. Цифрові гроші центробанків можуть створити революцію у фінансах, подібну до того, як винахід Інтернету змінило обмін інформацією, говорять їхні прихильники. Опоненти вказують на ризики втрати приватності транзакцій та поширення енерговитратної технології блокчейн. Можливість запровадження власної криптовалюти наразі розглядають 80% центробанків світу.

Ми поглянули на те, як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

В Україні електронну гривню хочуть запустити вже через кілька років. У США не поспішають. Очільник Федерального резерву США Джером Пауелл заявив, що США вивчатимуть переваги цифрового долара, і відповідне дослідження буде оприлюднено вже цього літа, а минулого тижня на цю тему відбулись слухання в Комітету Сенату США.

Недоліки приватних криптовалют, таких як біткоїн, стають все більш очевидними, і держава має звернути на це увагу. Таку позицію висловила під час слухань сенаторка від демократичного партії Елізабет Уоррен. «Приватна криптовалюта дозволяє обманювати інвесторів, допомагає злочинцям і погіршує кліматичну кризу», - заявила Уоррен.

Вона назвала багатообіцяючою можливість випуску цифрового долара. «Цифрова валюта центральних банків обіцяє багато - законні цифрові гроші можуть витіснити фіктивні приватні цифрові гроші, покращити ефективність та безпеку нашої фінансової системи, якщо це зробити вірно».

Інші ж вказують, що ринок криптовалют має залишатись в приватних руках, а держава має регулювати фінансові інновації, щоб убезпечити користувачів від зловживань.

«Я не думаю, що нам потрібна цифрова валюта центробанку, - заявив під час слухань сенатор-республіканець Пет Тумі, - але ми маємо розвивати приватні цифрові валюти, зрештою саме приватний сектор а не уряд розробив криптовалюти.

В Україні ж, Нацбанк та Міністерство цифрової інформації активно розробляють цифрову гривню. Мінцифри уклало контракт для запуску цифрової валюти з платформою Stellar.

Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це
Галина Хейло

Такий підхід вірний, говорить в коментарі «Голосу Америки» Галина Хейло, президент Української асоціації платіжних систем, віце-президент Асоціації український банків.

«Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це». Вона позитивно оцінила плани Нацбанку вже за декілька років запровадити е-гривню.

«Центробанк повинен повинен взяти контроль над цифровими валютами і, якщо він це хоче зробити, він має випускати власну цифрову валюту. Цим займаються зараз усі центробанки світу», додала вона.

Україна має потужну інфраструктуру для криптовалют, вказує експертка Інституту американського підприємництва Елізабет Брау. Вона зазначає – в країні працює більше 100 криптовалютних компаній, а поблизу Запорізької АЕС скоро має постати об‘єкт з майнінгу біткоїнів.

Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют
Елізабет Брау

«Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют. Гадаю, це має сенс з точки зору українського уряду – перейти від традиційної економіки, такої як аграрний експорт і звернутись до високих технологій», - говорить Брау в інтерв‘ю «Голосу Америки».

Хейло погоджується – криптовалюти набули значного поширення в Україні.

«Ну давайте чесно: по-перше, це зручно, це швидко, це дешево, це набагато дешевше ніж будь-які банківські операції і це бездокументарно, тобто не потрібно приносити пачку паперу до банку щоб тобі дали погодження на проведення платежу тому так, звісно це зручно, до того ж це деякий хайп», - додає вона.

Україна має великі шанси однією з перших запровадити власну цифрову валюту, такі оцінки минулого місяця оприлюднив PWC. В компанії вказують, що ще в в 2018 році Нацбанк провів тестовий запуск е-гривні на основі блокчейн.

Однак, таке технологічне рішення викликає питання, через негативну репутацію технології блокчейн та її енерговитратність, говорить Брау. «Це справді лякає, - говорить експертка про значне енергоспоживання майнінгу, - і це те, що зробить криптовалюти непривабливими для багатьох країн, які хочуть зменшити викиди вуглецю. Україна думає, що це привабливо бо має багато атомної енергетики, але тоді ви застрягли з величезним енергоспоживанням».

Ще одним важливим питанням цифрових валют є те, як подолати зловживання, але захистити приватність

Галина Хейло припускає, що певний рівень приватності трансакцій буде втрачено після введення е-гривні. «Ми не можемо заперечувати що на сьогодні криптовалютою користуються недобропорядні люди, а також нею користуються для відмивання коштів.. і це потрібно прибрати, тому, безумовно, деяку приватність буде втрачено».

У США в якості крайнього прикладу втрати приватності вказують на нещодавні експерименти Китаю з цифровим юанем.

Під час слухань в сенаті сенатор Джон Кеннеді наголосив, що досвід Китаю є повчальним для інших.

«Уряд Китаю використовує цифровий юань, щоб відслідковувати повсякденні транзакції своїх громадян, щоб розширити масову систему спостереження і це є уроком. Також Китай використовує цифровий юань щоб більше контролювати економіку і розширювати монетарний вплив у світі», - додав він. Сенатор Тумі припустив, що саме через прагнення китайського уряду використати цифровий юань в якості засобу контролю, така валюта не стане конкурентом долара на міжнародних ринках, адже люди, ймовірно, не захочуть брати в ній участь.

А от щодо України, Брау закликає не поспішати з інноваціями. Вона порівнює блокчейн з ситуацією на початку дев‘яностих в Росії та Україні, «коли всім громадянам роздали акції основних компаній. Це було демократично, з гарними намірами, але багато хто не знав, що з цим робити. Вони це продали кмітливим хлопцям, які потім стали олігархами, Гадаю, такі ж ризики є і з блокчейном».

Дивіться також: Папір із каміння: технологія, що не вимагає вирубувати ліси, витрачати воду і немає шкідливих відходів. Відео

Всі новини дня

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

США запровадили санкції проти Росії через оголошення незаконної спроби анексії територій України. Обмеження оголосили три відомства: Держдепартамент, Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США. Зі свого боку Джо Байден заявив: нинішні дії Кремля не мають жодної легітимності.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до фіктивних референдумів в Україні

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні

У пʼятницю, 30 вересня, міністр закордонних справ Канади, Мелані Жолі, оголосила, що Канада запроваджує нові санкції у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, чере фіктивні референдуми та спробу анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізьких областей України.

На своїй сторінці у Twitter, Мелані Жолі, прокоментувала: "Путінська «анексія» української території не має легітимності і ніколи не буде визнана. Територія України залишиться українською".

Під час спільної прес-конференції Мелані Жолі з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні в пʼятницю, Жолі заявила, що Канада вводить санції проти 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей; так званого керівного органу у Херсоні; і 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

Додадково, у заяві на сайті Міжнародних справ Канади йдеться про заборону певних операції в або з окупованими Росією районами Херсонської та Запорізької областей, включаючи інвестиції та експорт.

Канада також продовжуватиме вивчення варіантів нових заходів у відповідь на триваючі порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України разом із своїми партнерами-однодумцями.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Британії, США та Євросоюзу заявили: “Ми ніколи не визнаємо ні так звані анексії, ні фіктивні “референдуми”, які були проведені під дулом зброї. […] Ми закликаємо ширшу міжнародну спільноту відкинути жорстоку експансію Росії, її намагання заперечити існування України як незалежної держави”.

Більше

XS
SM
MD
LG