Спеціальні потреби

Актуально

Цифрові валюти – що про них говорять у США та в Україні

Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео

Як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

Фінансовий світ стрімко змінюється і ці зміни лише пришвидшились у часи пандемії з розвитком онлайн торгівлі та платежів. Комп’ютерний код замість купюри, або гаманець в інтернеті, вже стають повсякденністю. Лише нещодавно новинкою були криптовалюти, такі як біткоїн - гроші поза офіційною системою, що обіцяли зробити фінансові операції швидкими, дешевими та безпечними. Тепер про криптовалюти все частіше згадують у зв’язку з хакерами-шантажистами, наприклад, через нещодавні хакерські атаки на найбільше м’ясопереробне підприємство світу JBS, або американський трубопровід Colonial, коли хакери вимагали викуп у криптовалюті, а також зі зміною клімату.

Більше інновацій і менше зловживань тепер обіцяють прихильники нового проекту - державних цифрових валют. Цифрові гроші центробанків можуть створити революцію у фінансах, подібну до того, як винахід Інтернету змінило обмін інформацією, говорять їхні прихильники. Опоненти вказують на ризики втрати приватності транзакцій та поширення енерговитратної технології блокчейн. Можливість запровадження власної криптовалюти наразі розглядають 80% центробанків світу.

Ми поглянули на те, як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

В Україні електронну гривню хочуть запустити вже через кілька років. У США не поспішають. Очільник Федерального резерву США Джером Пауелл заявив, що США вивчатимуть переваги цифрового долара, і відповідне дослідження буде оприлюднено вже цього літа, а минулого тижня на цю тему відбулись слухання в Комітету Сенату США.

Недоліки приватних криптовалют, таких як біткоїн, стають все більш очевидними, і держава має звернути на це увагу. Таку позицію висловила під час слухань сенаторка від демократичного партії Елізабет Уоррен. «Приватна криптовалюта дозволяє обманювати інвесторів, допомагає злочинцям і погіршує кліматичну кризу», - заявила Уоррен.

Вона назвала багатообіцяючою можливість випуску цифрового долара. «Цифрова валюта центральних банків обіцяє багато - законні цифрові гроші можуть витіснити фіктивні приватні цифрові гроші, покращити ефективність та безпеку нашої фінансової системи, якщо це зробити вірно».

Інші ж вказують, що ринок криптовалют має залишатись в приватних руках, а держава має регулювати фінансові інновації, щоб убезпечити користувачів від зловживань.

«Я не думаю, що нам потрібна цифрова валюта центробанку, - заявив під час слухань сенатор-республіканець Пет Тумі, - але ми маємо розвивати приватні цифрові валюти, зрештою саме приватний сектор а не уряд розробив криптовалюти.

В Україні ж, Нацбанк та Міністерство цифрової інформації активно розробляють цифрову гривню. Мінцифри уклало контракт для запуску цифрової валюти з платформою Stellar.

Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це
Галина Хейло

Такий підхід вірний, говорить в коментарі «Голосу Америки» Галина Хейло, президент Української асоціації платіжних систем, віце-президент Асоціації український банків.

«Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це». Вона позитивно оцінила плани Нацбанку вже за декілька років запровадити е-гривню.

«Центробанк повинен повинен взяти контроль над цифровими валютами і, якщо він це хоче зробити, він має випускати власну цифрову валюту. Цим займаються зараз усі центробанки світу», додала вона.

Україна має потужну інфраструктуру для криптовалют, вказує експертка Інституту американського підприємництва Елізабет Брау. Вона зазначає – в країні працює більше 100 криптовалютних компаній, а поблизу Запорізької АЕС скоро має постати об‘єкт з майнінгу біткоїнів.

Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют
Елізабет Брау

«Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют. Гадаю, це має сенс з точки зору українського уряду – перейти від традиційної економіки, такої як аграрний експорт і звернутись до високих технологій», - говорить Брау в інтерв‘ю «Голосу Америки».

Хейло погоджується – криптовалюти набули значного поширення в Україні.

«Ну давайте чесно: по-перше, це зручно, це швидко, це дешево, це набагато дешевше ніж будь-які банківські операції і це бездокументарно, тобто не потрібно приносити пачку паперу до банку щоб тобі дали погодження на проведення платежу тому так, звісно це зручно, до того ж це деякий хайп», - додає вона.

Україна має великі шанси однією з перших запровадити власну цифрову валюту, такі оцінки минулого місяця оприлюднив PWC. В компанії вказують, що ще в в 2018 році Нацбанк провів тестовий запуск е-гривні на основі блокчейн.

Однак, таке технологічне рішення викликає питання, через негативну репутацію технології блокчейн та її енерговитратність, говорить Брау. «Це справді лякає, - говорить експертка про значне енергоспоживання майнінгу, - і це те, що зробить криптовалюти непривабливими для багатьох країн, які хочуть зменшити викиди вуглецю. Україна думає, що це привабливо бо має багато атомної енергетики, але тоді ви застрягли з величезним енергоспоживанням».

Ще одним важливим питанням цифрових валют є те, як подолати зловживання, але захистити приватність

Галина Хейло припускає, що певний рівень приватності трансакцій буде втрачено після введення е-гривні. «Ми не можемо заперечувати що на сьогодні криптовалютою користуються недобропорядні люди, а також нею користуються для відмивання коштів.. і це потрібно прибрати, тому, безумовно, деяку приватність буде втрачено».

У США в якості крайнього прикладу втрати приватності вказують на нещодавні експерименти Китаю з цифровим юанем.

Під час слухань в сенаті сенатор Джон Кеннеді наголосив, що досвід Китаю є повчальним для інших.

«Уряд Китаю використовує цифровий юань, щоб відслідковувати повсякденні транзакції своїх громадян, щоб розширити масову систему спостереження і це є уроком. Також Китай використовує цифровий юань щоб більше контролювати економіку і розширювати монетарний вплив у світі», - додав він. Сенатор Тумі припустив, що саме через прагнення китайського уряду використати цифровий юань в якості засобу контролю, така валюта не стане конкурентом долара на міжнародних ринках, адже люди, ймовірно, не захочуть брати в ній участь.

А от щодо України, Брау закликає не поспішати з інноваціями. Вона порівнює блокчейн з ситуацією на початку дев‘яностих в Росії та Україні, «коли всім громадянам роздали акції основних компаній. Це було демократично, з гарними намірами, але багато хто не знав, що з цим робити. Вони це продали кмітливим хлопцям, які потім стали олігархами, Гадаю, такі ж ризики є і з блокчейном».

Дивіться також: Папір із каміння: технологія, що не вимагає вирубувати ліси, витрачати воду і немає шкідливих відходів. Відео

Всі новини дня

Зеленський, Залужний та Мусаєва - у сотні найбільш впливових людей року за версією Time

Президент України Володимир Зеленський

Президент України Володимир Зеленський та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний потрапили до сотні найвпливовіших людей року за версією видання Time в категорії «Лідери». Причому розділ про президента Зеленського написав президент США Джо Байден.

«Коли Володимир Путін розв'язав брутальну війну проти України, і українцям потрібен був лідер, слова Володимира Зеленського прокотились всім світом – президент тут», - починає свою статтю Байден. Він зауважує, що в особі Зеленського народ України має лідера, вартого його сміливості та стійкості.

«Кожного разу, коли ми говоримо, я чую в голосі президента Зеленського безмежну рішучість людини, яка глибоко вірить у свій обов'язок перед своїм народом та кожного дня виконує священну відповідальність вести свою націю у ці темні та важкі часи», - пише Байден.

Він додає, що країни вільного світу, натхненні прикладом президента Зеленського, більш об'єднані, більш рішучі та більш цілеспрямовані, ніж будь-коли в сучасній історії.

«За підтримки США, наших союзників та партнерів, він залишив свій слід в історії та довів світу, що Україна витримає, і що українці досягнуть демократичного майбутнього, якого вони так довго хотіли», - завершує статтю Байден.

«Посеред цього хаосу, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний виявився військовим головою, якого потребувала країна, пише про Залужного його колега Голова об'єднаного комітету начальників штабів американської армії генерал Марк Міллі. Він зазначає, що за лідерства Залужного, українська армія змогла швидко адаптуватися на полі бою з росіянами.

«Потенціал війни між великими силами росте. Українці, які захищають свою батьківщину проти російської агресії неймовірні. Генерал Залужний – людина, яка стоїть за цими зусиллями та несе величезний тягар лідерства у бою. Його роботу запам'ятає історія», - пише Міллі.

Севгіль Мусаєва, головна редакторка «Української правди» попала в список сотні найвпливовіших людей року в категорії «Інноватори».

«У найкривавішій війні в Європі у цьому столітті Україна бореться за своє майбутнє та право існувати. Севгіль Мусаєва, головна редакторка топового незалежного новинного сайту «Українська правда», переконується, що її видання висвітлює всі аспекти конфлікту», - пише колега Севгіль Ферріс-Ротман.

Вона зазначає, що під лідерством Мусаєвої журналісти УП висвітлюють широкий спектр тем – від російських воєнних злочинів до історій героїв-українців та списків яхт та літаків російських олігархів.

«Я почуваю себе гарячою лінією», - каже Time Мусаєва. Кожного дня вона отримує понад 100 повідомлень з порадами та проханнями про допомогу.

«Мусаєва добре знає силу своєї команди, яка документує правду – Одного дня Україна буде вільною», - пише Ферріс-Ротман.

Остаточний список сотні найбільш впливових людей світу обирають редактори видання після того, як за них голосують читачі. 19 травня Тайм повідомив, що Зеленський очолив список читацького голосування, отримавши понад 3,3 мільйона голосів.

У березні цього року Time розмістив на обкладинці номеру цитату з виступу президента Зеленського «Життя переможе світ, а світ- темряву»

У цьогорічному списку сотні найбільш впливових людей світу крім інших також опинились Джо Байден, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президентка єровпейського центробанку Крістін Лагард та очільник Китаю Сі Цзіньпін.

В матеріалі використані джерела видання Time.

Країни Балтії та Словаччина закликають використовувати російські активи для відбудови України – Reuters

Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, прем'єр-міністр Латвії Крісьяніс Каріньш та прем'єр-міністр Литви Інґріда Сімоніте позують для ЗМІ в Ризі, Латвія, 4 лютого 2022 року. REUTERS/Ints Kalnins

Литва, Словаччина, Латвія та Естонія у вівторок, 24 травня, закликатимуть до конфіскації російських активів, заморожених Європейським Союзом, для фінансування відбудови України та компенсації постраждалим від російського вторгнення. Про це йдеться у спільному листі чотирьох країн, з яким ознайомилося агентство Reuters.

"Суттєву частину витрат на відбудову України, включаючи компенсацію жертвам російської військової агресії, має покрити Росія", - йдеться у листі, який має бути представлений міністрам фінансів ЄС у вівторок.

У листі зазначається, що країни ЄС та партнери, які вже заморозили активи, що належать російським фізичним і юридичним особам, і резерви центробанку Росії, мають визначити «законні шляхи максимального використання цих ресурсів як джерела фінансування – як для витрат на постійні зусилля України, щоб протистояти російській агресії, так і для повоєнної відбудови країни».

ЄС наразі заморозив активи російських і білоруських олігархів і організацій на суму близько 30 мільярдів євро та резерви центробанку на суму близько 300 мільярдів доларів.

За оцінкою проекту «Росія заплатить», який здійснюється Аналітичним центром при Київській школі економіки спільно з Офісом Президента України та українським урядом, станом на 19 травня, «загальна сума прямих задокументованих збитків для інфраструктури складає майже $97.4 млрд або 2.9 трлн гривень».

У Палаті представників США 8 травня за двопартійної підтримки був зареєстрований законопроект, «Змусити Росію заплатити», яким Конгрес, у разі затвердження законопроекту, уповноважить Міністерство фінансів створити в рамках свої установи Український фонд гуманітарної допомоги та передати туди захоплені російські активи. Міністр фінансів уповноважується спрямовувати ці кошти на гуманітарну та військову допомогу України та відбудову її інфраструктури.

Дивіться також: Вплив російського вторгнення на сільськогосподарські можливості України. Відео

Вплив російського вторгнення на сільськогосподарські можливості України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Рамштайн-2: США відзначили поставки Україні протикорабельних систем з Данії, гелікоптерів з Чехії

Міністр оборони США Ллойд Остін, фото від 5 квітня 2022 року(AP Photo/Еван Вуччі)

Приблизно 20 країн оголосили про нову оборонну допомогу Україні під час засідання Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2" у понеділок, 23 травня. Італія, Греція, Норвегія та Польща - серед країн, які оголосили про надання нової допомоги Україні, вказав очільник Пентагону Ллойд Остін на прес-конференції за результатами зустрічі.

Остін назвав засідання успішним та продуктивним, а заяви країн про допомогу Україні - справжнім прогресом.

Американський посадовець особливо відзначив поставки Україні протикорабельних установок "гарпун" та ракет від Данії, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя" а також "значну підтримку з боку Чеської Республіки", яка надає Україні ударні гелікоптери, танки та ракетні системи. Остін також наголосив на тому, що Велика Британія докладає значних зусиль з координациї безпекової допомоги Україні і надає значні поставки.

Оборонні потреби України, вказав Остін, відповідаючи на питання журналістів, залишились практично тими самими, що і чотири тижні тому, коли відбулось засідання "Рамштайн-1". Ці потреби включають зброю дальної дії, броньовані машини, а саме танки та бронетранспортери, спорядження для безпілотників, сказав він.

Посадовець відзначив, що в цій фазі війни основною є артилерійська боротьба. "В останні декілька тижнів є серйозний обмін артилерійським вогнем", - додав він.

Як повідомляв Голос Америки, відкриваючи засідання, Остін прокоментував хід війни в Україні. Він сказав: "Впродовж трьох місяців Україна воює і виявляє відданість та тактичну винахідливість проти абсолютно непровокованого вторгнення з боку значно більшого сусіда".

"Україна вже отримала історичну перемогу в битві за Київ", що змусило Путіна змінити фокус війни і зосередити сили на нападі на півдні та сході, додав посадовець. Він відзначив, що в цій новій фазі "Україна бореться так само потужно і так само добре. Українські збройні сили вміло використовують як нові, так і старі засоби. Вони зупинили наступ Росії на сході і продовжують переймати ініціативу".

Дивіться також: У Пентагоні заявили про зібрання другого засідання контактної групи з оборони України. Відео

Компанія Starbucks повністю вийшла з російського ринку

Архів - Люди чекають своїх замовлень біля кав'ярні Starbucks у Москві, Росія, 29 жовтня 2021 року.

Компанія Starbucks цілком припинила ведення бізнесу в Росії, в тому числі і доставку до Росії своїх продуктів. Про це повідомив голова компанії Кевін Джонсон. Рішення про такий крок було прийнято 8 травня.

«Starbucks прийняв рішення вийти з (російського-ред.) ринку та не мати на ньому ніякої брендової присутності», - йдеться у прес-релізі.

Компанія продовжить підтримувати майже 2000 колишніх робітників в Росії, в тому числі продовжить протягом півроку виплачувати заробітну плату та допоможе їм знайти нову роботу за межами Starbucks. В Росії компанія мала 130 кав`ярень, де працювало 2000 працівників.

У попередньому зверненні до працівників від 4 березня Кевін Джонсон написав, що компанія засуджує неспровоковані, невиправдані та жахливі напади Росії на Україну та висловив співчуття тим, хто стали жертвами цих нападів.

«Вторгнення та гуманітарний вплив цієї війни спустошують та створюють ланцюжкову реакцію по всьому світу…У такі часи, як компанія, як партнери, ми намагаємось не стояти осторонь», - йдеться у листі.

Від 4 березня компанія оголосила, що віддаватиме всі прибутки від бізнесу в Росії на гуманітарні потреби для України. Також Starbucks виділив 500 тисяч доларів World Central Kitchen та Червоному Хресту на гуманітарні потреби в Україні.

За підпахунками дослідників Єльського Університету, Росію через її війну проти України повністю чи частково залишили понад 1000 західних компаній.

Дивіться також: Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

«Мені ще ніколи не було так соромно за свою країну». Радник Місії РФ при ООН в Женеві подав у відставку

Зала засідання Ради з прав людини під час виступу Верховного комісара ООН з прав людини в Організації Об'єднаних Націй в Женеві, Швейцарія, 27 лютого 2020 року. REUTERS/Денис Балібуза

Радник Місії Російської Федерації при ООН в Женеві Борис Бондарєв заявив про те, що подав у відставку. За даними незалежної неурядової правозахисної організації UN Watch, він є найбільш високопоставленим дипломатом, який добровільно залишив посаду після початку вторгнення військ РФ в Україну 24 лютого.

«За двадцять років роботи мені доводилося спостерігати різні віражі нашої зовнішньої політики, але ніколи ще мені не було так соромно за свою країну та свою роботу, як 24 лютого цього року», - написав він у своєму профілі в LinkedIn . Він підтвердив автентичність допису агентству Associated Press.

«Розв'язана Путіним агресивна війна з Україною, а за фактом із усім західним світом, — не лише злочин проти українського народу, а й, мабуть, найтяжчий злочин проти народу Росії, який жирною літерою Z перекреслив усі надії на поступовий розвиток у нашій країні демократичного та процвітаючого суспільства», - написав він.

За його словами, ті, хто розв’язав цю віну, зробили це з метою збереження своїх влади та статків – «залишатися при владі назавжди, жити в помпезних позбавлених смаку палацах, плавати на яхтах, за тоннажем і вартістю порівнянних з усім Військово-Морським флотом Росії, насолоджуючись необмеженою владою та цілковитою безкарністю».

Він вважає, що за останні 20 років робота МЗС РФ деградувала, а міністр Сергій Лавров є ілюстрацією деградації дипломатичної служби Росії, адже він пройшов шлях від інтелектуала та професіонала до «людини, яка постійно транслює заяви, які суперечать одна одній, і погрожує світові (тобто й Росії теж) ядерною зброєю!»

«Сьогодні МЗС не займається дипломатією. Він сіє брехню, розпалює ненависть та війну. Дипломатія обслуговує приватні інтереси вузького кола осіб, які не мають нічого спільного з реальними потребами російського суспільства. У Росії більше не залишилося союзників і пояснення цього - агресивна політика нашої країни, а не горезвісна русофобія, про яку постійно говорять на російському телебаченні», - написав Бондарєв.

Він пояснив, що пішов у відставку, бо залишатися на російській держслужбі означає «зраджувати свою Батьківщину».

«Борис Бондарєв – герой, – сказав виконавчий директор UN Watch Гілель Ноєр. - Ми закликаємо всіх інших російських дипломатів в Організації Об'єднаних Націй і в усьому світі наслідувати його моральний приклад і піти у відставку».

Він запропонував запросити Бондарева виступити на саміті в Давосі, який проходить цього тижня, щоб заохотити більше російських дипломатів наслідувати його приклад.

Згідно із онлайн-довідником ООН в Женеві Бондарєв працював в якості радника місії Російської Федерації при ООН. Його профіль LinkedIn зазначає, що він є фахівцем із контролю над озброєннями, роззброєння, нерозповсюдження зброї та експортного контролю.

Дивіться: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

також:

Більше

XS
SM
MD
LG