Спеціальні потреби

Актуально

Від 1 до 10 – як нарощуватимуть американські санкції проти Росії, розмірковують експерти

Шлях до подальшої ізоляції Росії намітили американські санкції, введені минулого тижня, говорять експерти. Представляючи пакет санкцій 15 квітня, президент США Джо Байден наголошував на стриманості США у відповіді на дії Росії та прагенні до стабілізації відносин. В Росії на санкції відреагували низкою жорстких заяв а також діями у відповідь, включаючи висилку дипломатів. У своїй промові перед російським парламентом у вівторок Путін заявив про те, що Росія відповість «жорстко» та «асиметрично» на можливі спроби Заходу перейти «червону лінію».

Оглядачі ж вказують на те, що американські санкції мали обмежений характер і не торкнулись оточення Путіна, або газпромівського проекту «Північний потік 2», а заборона на купівлю російських держоблігацій торкнулась лише первинного ринку.

Експерти, з якими поспілкувався «Голос Америки» наразі дають пакету Байдена 3 бали з 10 за рівнем ескалації. Попереду ще багато заходів, які, за оцінками, здатні змінити якщо не стратегію Путіна, то його тактику.

Пол Массаро
Пол Массаро

Санкції не призвели до деескалації, але стали гарним сигналом, зауважує радник Гельсінської комісії Пол Массаро. Положення, що передбачають можливість покарання за використання корупції в якості інструменту міжнародної політики, або за міжнародні напади на дисидентів, як вважає експерт, надіслали потужний сигнал.

«Риторика навколо пакету була чудова і це вже велика справа. Ніколи не можна списувати важливість правильної заяви, зробленої правильним тоном», - говорить експерт.

Які санкції можуть стати "ядерним ударом" по Росії? - Експерти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Санкції та ринки

Пакет Байдена не мав значного впливу на ринки. Попри заяви Білого дому про те, що оголошені санкції стануть «потужним» інструментом для зменшення доступу російського уряду до фінансування, ринки практично не відреагували на найбільш впливовий елемент нових економічних санкцій – заборону американським інвесторам купувати держоблігації Росії на первинному ринку, випущені російським центробанком, Міністерством фінансів РФ або Національним фондом РФ після 14 червня 2021.

Ціна російських облігацій падає, але найбільшим фактором тут є невизначеність через нагромадження сил на кордоні з Україною, говорить британський фінансист Віктор Забо.

Російські валютні облігації впали, але те саме стосується і українських облігацій
Британський фінансист Віктор Забо про вплив військової ескалації в регіоні

«Однозначно, ще перед санкціями непевність призвела до падіння ціни російських активів», - говорить Забо, аналітик британської фінансової компанії Aberdeen.

«Інший бік невизначеності, що постала через військове нагромадження на кордоні з Україною та в Криму – падіння цін на українські активи. Російські валютні облігації впали, але те саме стосується і українських облігацій»

Віктор Забо
Віктор Забо

Його компанія поки не збирається зменшувати інвестиції до російських облігацій. До цього дійде у разі, якщо санкції перейдуть на наступний рівень і буде введено заборону на операції з російськими держоблігаціями на вторинному ринку.

«Це тривалий процес і ми наближаємось до того, що має нас непокоїти – санкцій на вторинний ринок, які будуть справді впливовими і позначаться на доступі до ринку і ціні, бо тоді американські інвестори не зможуть купувати ці облігації і володіти ними», - говорить фінансист.

Путін намагатиметься «обіграти» Захід з наступною ескалацією санкцій, вважає експерт Фонду Маршалла

США скоріш за все нарощуватимуть санкції, у випадку двох подій – подальшого вторгнення Росії до України, або погіршення стану російського опозиціонера Олексія Навального, говорять експерти.

Я боюсь, що Путін авантюрно підійде і спробує усунути одну із жертв, Навального, чи Україну, а потім одночасно, щоб уникнути жорстких санкцій, раптово запропонує Заходу деескалацію щодо іншої жертви
Джош Рудольф

Путін намагатиметься «обіграти» Захід з наступною ескалацією санкцій, вважає аналітик Фонду Маршалла Джош Рудольф. Він радить адміністрації Байдена бути готовим до цього.

«Найважливіше – тримати відокремленими наші можливі дії у відповідь, у цих двох ситуаціях, бо я боюсь, що Путін авантюрно підійде і спробує усунути одну із жертв: Навального, чи Україну, а потім одночасно, щоб уникнути жорстких санкцій, раптово запропонує Заходу деескалацію щодо іншої жертви».

Рудольф пропонує запровадити санкції проти олігархів, які підтримують Кремль, у разі «якщо вб‘ють Навального». Зокрема, він радить скористатись переліком із 35 кремлівських олігархів, який склав російський опозиціонер.

Джош Рудольф
Джош Рудольф

А от в разі нападу на Україну, ввести потужні економічні санкції проти російських держпідприємств: «Газпрому», «Роснєфті», «ВТБ».

Звичайно, важливо діяти спільно з Європою. Але також треба уникати підходу найменшого спільного знаменника, коли ми не діємо, бо якась з 27 європейських країн не хоче діяти.
Пол Массаро

Санкції проти олігархів та держпідприємств мають вводитись у тісній з координації з європейськими союзниками США, вважає Рудольф. Массаро зауважує - координація не повинна стати на заваді ефективності.

«Звичайно, важливо діяти спільно з Європою. Але також треба уникати підходу найменшого спільного знаменника, коли ми не діємо, бо якась з 27 європейських країн не хоче діяти. Ми маємо вдарити по олігархам та їхнім міжнародним компаніям, які обслуговує міжнародна фінансова система», - говорить Массаро.

Для того, щоб зменшити небажаний вплив на міжнародні ринки від санкцій проти російських олігархів, необхідно ретельно обирати цілі для санкцій, зауважує Рудольф.

«Переконаний, що можна нанести путінській групі збитки на мільярди доларів, без негативного впливу на західні фінансові ринки».

Відключення Росії від SWIFT - «ядерний удар» за шкалою 10 з 10, говорять експерти

А от відключення Росії від міжнародної системи платежів SWIFT є надто радикальним варіантом, вважають експерти

«Це можна назвати ядерним ударом. 10 з 10 за шкалою санкцій, Ми це зробили щодо Ірану перед переговорами з ядерної угоди 6 років тому. Російські санкції ніколи навіть не наближались до цього, бо російська економіка вдвічі більше, ніж разом узяті економіки інших країн, проти яких діють санкції США», - говорить Рудольф.

Хоча Росія вживає заходів, щоб обійти це і створити власну систему платежів, вона не може замінити SWIFT
Віктор Забо

Забо погоджується – наслідки такого «ядерного удару» по Росії стануть спустошливими, адже попри заяви Путіна про готовність Росії до роботи в автономному режимі, заміни SWIFT все ще немає.

«Ми далеко від цього, бо наслідки будуть спустошливими. Фактично ми відключемо Росію від міжнародної фінансової системи. Хоча Росія вживає заходів, щоб обійти це і створити власну систему платежів, вона не може замінити SWIFT».

Поступові санкції точно змінять якщо не стратегію то тактику Путіна, - переконаний Рудольф. «Ми маємо чіткі докази того, що санкції змінюють, його [Путіна] тактику, більше ніж загальну стратегію. Він дуже добре пристосувався до того, щоб вдаватись до ескалації такого рівня, який би не призводив до нового раунду санкцій».

Звичайно, визнає експерт, важко сказати, що було б без санкцій, «чи пішов би Путін на Маріуполь і далі в Україну». Також виміряти вплив санкцій важко, але, сподівається експерт, з часом вплив санкцій збільшиться настільки, щоб всередині Росії постав запит на зміни.

Дивіться також: Світ продовжує висловлювати стурбованість накопиченням російських військ на кордоні з Україною. Відео

Всі новини дня

Зброя, передана Україні, належить Україні – Білий дім про удари по території Росії

Координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі: «Адміністрація Байдена чітко заявила українцям, як приватно, так і публічно, що ми не підтримуємо напади на російську територію».

Координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі повторив у середу, що українські офіційні особи запевнили Сполучені Штати, що вони не використовуватимуть обладнання, надане Сполученими Штатами, для ударів усередині Росії.

Про це Кірбі заявив у розмові з телеканалом CNN після того, як у середу територію Росії, за повідомленнями, було піддано «масованим» обстрілам з дронів.

«Адміністрація Байдена чітко заявила українцям, як приватно, так і публічно, що ми не підтримуємо напади на російську територію», – заявив Кірбі у коментарі для CNN.

«Ми не хочемо бачити ескалацію цієї війни», – сказав він. Кірбі додав, що українці «дали нам гарантії, що не будуть використовувати наше обладнання для ударів усередині Росії».

З іншого боку, він наголосив, що озброєння, яке партнери надали Україні, тепер належить Україні.

«Як тільки це дісталося до них, воно належить їм», – додав Кірбі.

Він не надав відповіді на запитання про те, чи обстріл вівся українською, чи західною зброєю, сказавши лише, що американські державні органи все ще збирають дані про ці напади.

«Ми все ще намагаємося отримати тут інформацію та виробити якесь уявлення про те, що сталося… але я не можу сказати вам, що на даний момент у нас є будь-яка остаточна інформація», – сказав Кірбі.

Речник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт, говорячи з CNN, також заявив, що згідно з міжнародним правом Україна має "законне" право захищатися від нападів Росії.

Він зробив цей коментар у той час, коли повідомлялося про атаки безпілотників у вівторок у Москві.

Як зауважує CNN, удари дронів по російській території, означають, що Росія побачила наслідки своєї війни проти України. Російські ЗМІ повідомляють, що в результаті обстрілів у Бєлгороді поранено чотирьох людей.

Як заявив місцевий губернатор у середу, вісім багатоквартирних будинків, чотири інші будівлі, школа та дві адміністративні будівлі були пошкоджені під час обстрілу в. селі Шебекіно, неподалік від Бєлгорода.

Напередодні ввечері він повідомив, що в результаті нападу на пункт тимчасового розміщення одна людина загинула і двоє отримали поранення.

Ще один безпілотник у середу вранці впав на Ільському нафтопереробному заводі в Краснодарському краї, недалеко від анексованого Криму. Його падіння викликало невелику пожежу, яку невдовзі було ліквідовано.

Нова атака безпілотників сталася наступного дня після атаки безпілотників на Москву, у якій Росія звинуватила Україну.

Україна заперечує свою причетність до атаки у вівторок у Москві, хоча один радник президента України заявив, що Росія відчула смак власних ліків після місяців бомбардувань українських міст.

«Звичайно, ми із задоволенням спостерігаємо і прогнозуємо зростання атак, – сказав радник президента України Михайло Подоляк. - Але, звичайно, ми не маємо до цього безпосереднього відношення».

Дивіться також:

"Україна має законне право оборонятися", – Джеймс Клеверлі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

Німеччина закриває всі, крім одного, російські консульства в країні

Біля Меморіалу радянської війни у Німеччині. Фото: AP/Markus Schreiber

Німеччина повідомила Росію про необхідність закрити всі, крім одного, російські консульства у Німеччині.

На такий крок офіційний Берлін вдався після того, як Москва оголосила про випровадження з країни з наступного місяця німецьких дипломатів, викладачів і співробітників німецьких культурних установ. Кремль оголосив, що в Росії дозволено залишити не більше, ніж 350 представників німецьких структур, включно зі школами та культурними центрами.

Речник німецького МЗС Крістофер Бургер повідомив, що через це обмеження Німеччина змушена буде закрити свої консульства в Єкатеринбурзі, Новосибірську та Калінінграді. Відкритими залишаться лише посольство у Москві та консульство в Санкт-Петербурзі.

Закриття чотирьох із п'яти російських консульств у Німеччині є кроком, що спрямований на створення “паритету персоналу та структур” між країнами, зазначив речник МЗС Німеччини. Бургер додав, що через війну в Україні “просто немає підстав” для численних двосторонніх заходів між Росією та Німеччиною.

Новий президент Латвії Едгарс Рінкевичс назвав Україну, США та національну оборону пріоритетами на найближчі 4 роки

Новообраний президент Литви 31 травня, 2023. REUTERS/Ints Kalnins

Парламент Латвії обрав президентом країни Едгарса Рінкевичса, який обіймав посаду міністра закордонних справ Латвії.

Як повідомляє Reuters, Рінкевичс представлятиме Латвію на саміті НАТО у Вільнюсі в липні.

Напередодні в інтерв’ю латвійському виданню Ir Едгарс Рінкевичс відповідав на питання, якими будуть його пріоритети на посаді президента країни. “У найближчі чотири роки ми маємо досить непередбачувану ситуацію з російською агресією проти України”, - сказав Рінкевичс.

Він також наголосив, що Україна отримуватиме постійну підтримку “всіма можливими способами”.

Рінкевичс додав, що важливе значення матимуть і результати виборів президента Сполучених Штатів.

Із найбільш важливих завдань для президента Рінкевичс додав фінансування національної оборони та інші питання, що стосуються оборонного блоку.

Рінкевичс є послідовним прихильником підтримки України та різким критиком Кремля.
Bloomberg

"Рінкевичс є послідовним прихильником підтримки України та різким критиком Кремля", - пише американське видання Bloomberg.

В інтерв'ю для Голосу Америки Едгарс Рінкевичс, будучи міністром закордонних справ Латвії, торік заявляв, що хотів би постійної присутності НАТО на східному фланзі Альянсу, у країнах Балтії.

Президент України Володимир Зеленський привітав нового президента Латвії, зокрема написав у Twitter: “Щирі вітання справжньому другові України з обранням президентом Латвійської Республіки. Налаштований на продовження тісної й партнерської співпраці на благо наших народів, заради спільної перемоги цінностей свободи та демократії, миру для України та Європи”.

Минулого місяця Едгарс Рінкевичс побував у США. Як політик розповів в інтерв'ю Грузинській службі Голосу Америки, усі зустрічі стосувалися у тому числі України: "Основні теми, які ми обговорюємо з усіма людьми, з якими я тут зустрічаюся, це агресія Росії проти України і те, як краще допомогти Україні. Я думаю, що нас чекає рік, який [виявиться - ред.] дуже вирішальним".

"Наша позиція полягає в тому, що ми повинні надати Україні всю зброю та боєприпаси, які вони просять. Тоді, звичайно, потрібні санкції проти Росії та Білорусі", - наголошував Рінкевичс.

Едгарс Рінкевичс здобув освіту на історико-філософському факультеті Латвійського університету, має ступінь магістра політології, свого часу починав кар'єру журналістом Латвійського радіо.

Рінкевичс послідовно виступає за правове регулювання для усіх видів партнерських відносин та, перебуваючи на посаді очільник МЗС Латвії, у 2014 році повідомляв у Twitter про власну гомосексуальну орієнтацію.

Дивіться також:

Говорити про Україну і не тільки, до Вашингтона їдуть прем'єр-міністри Данії та Великої Британії 

Архівне фото: прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, березень 2023 року

Питання допомоги Україні обговорить прем’єр-міністра Великобританії під час зустрічі із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні наступного тижня.

Ріші Сунак прибуває до американської столиці у середу, 7 червня. У Вашингтоні в нього заплановані зустрічі з американським президентом, членами Конгресу та бізнес-лідерами.

Про що говоритимуть на зустрічі Сунак з Байденом, повідомив напередодні речник британського уряду:

“Візит стане можливістю продовжити розмову, яку прем’єр-міністр Сунак та президент Байден вели в останні місяці про посилення співпраці та координації між Великою Британією та США щодо економічних викликів, які визначатимуть наше майбутнє. … Також буде можливість обговорити питання, зокрема нашої підтримки України", - розповів речник Ріші Сунака.

Про те, що питання підтримки України буде серед тем обговорення двох лідерів, повідомила також прес-секретарка Білого дому Карін Жан П’єр.

“Під час візиту лідери розглянуть низку глобальних питань, зокрема нашу спільну підтримку України в час, коли вона захищається від жорстокої агресивної війни Росії, а також подальші дії щодо зміцнення енергетичної безпеки та подолання кліматичної кризи”, - розповіла під час брифінгу речниця Адміністрації президента США.

За день до візиту Сунака, Байден у Вашингтоні зустрічатиметься із прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен. У Білому домі повідомляли, що сторони обговорять “зусилля НАТО для зміцнення трансатлантичної безпеки та економічного процвітання”, а також “непохитну підтримку України перед обличчям жорстокої загарбницької війни Росії”.

Данія та Велика Британія входять до міжнародної коаліції, яка тренує українських пілотів літати на F-16. Напередодні візиту Фредеріксен у Вашингтон Данія повідомила, що збільшує розмір військової допомоги Україні практично до розміру свого оборонного бюджету (до понад 3,5 млрд доларів).

Для Ріші Сунака це буде перший візит до Вашингтона на посаді прем’єр-міністра Великої Британії.

У Чорному морі через війну могло загинути 50 тисяч дельфінів. Відео

У Чорному морі через війну могло загинути 50 тисяч дельфінів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:20 0:00

У Чорному морі через війну могло загинути близько 50 тисяч дельфінів, ще сотні - зазнали травм, кажуть у національному парку “Тузлівські лимани”. Через снаряди та міни вода в морі поступово може стати отруйною. Подробиці – в сюжеті Ірини Шинкаренко.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG