Спеціальні потреби

Актуально

Ринок землі по-українськи. Чого очікувати після 1 липня, розповідають експерти

5 тижнів залишилось до відкриття ринку агроземель в Україні. Проривним та історичним назвали зняття мораторію на продаж агроземель, що тривав 17 років, міжнародні оглядачі. У Світовому банку оцінили позитивний ефект від реформи у додаткові 0,5 – 1,5 відсотка зростання ВВП за 5 років з її початку. Посли країн «Великої Сімки» вважають – прозора і справедлива земельна реформа створить величезні можливості для процвітання України.

Міжнародна спільнота надає значну підтримку земельній реформі України. Про це та про основні гарячі питання реформи, ми поговорили з представником України у Світовому банку та експертами.

Для роботи Світового банку в Україні земельна реформа є пріоритетом номер один, говорить представник України в банку Роман Качур.

«Світовий банк побудував два великі кредити на підтримку політики на загальну суму 700 мільйонів доларів, які можуть бути збільшені до одного мільярда для того щоб підтримати впровадження реформ в Україні. 700 мільйонів долларів розділені на два кредити: перший кредит на 350 мільйонів долларів вже схвалений радою директорів Світового банку і для його отримання практично виконані всі передумови, крім однієї - це продовження співпраці з Міжнародним фондом. Щойно буде підписано угоду про перегляд програми МВФ, ці кошти будуть протягом кількох днів», говорить Качур.

«Окремо реалізується проект спільно з декількома міністерствами: Міністерством регіонального розвитку, Міністерством сільського господарства на 200 мільйонів доларів який передбачає різні елементи впровадження земельної реформи». Банк також координує спільну з ЄС програму із організації Фонду часткового гарантування кредитів.

Чи все готове до 1 липня?

Попри значну міжнародну підтримку, правова база ще не повністю готова до запровадження земельної реформи, говорять експерти.

Правова база настільнки не готова, що всю реформу варто відтермінувати, вважає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. Він попереджає про можливі протести після 1 липня і вказує на те, що Міністерство агрополітики, яке має впроваджувати реформу, саме перебуває на стадії організації, а обласні та районні підрозділи Держгеокадастру – структури, що керує геопросторовими даними, щодо меж та приналежності ділянок, були ліквідовані.

«Зараз відбувається хаос, і якщо в цій системі почати відкривати двері, то можна наламати багато дров, - говорить експерт, - тому моя пропозиція - трошки пригальмувати і не поспішати». Козаченко рекомендує запустити пілотний проект в одній або двох областях України і протягом року «відпрацювати проблемні питання», а згодом поширити експеримент на інші регіони.

Більш оптимістично ситуацію оцінює Олег Самусь, юрист і радник Американсько-української ділової ради: «Багато що зроблено - на сьогоднішній Держгеокадастр відкритий, тобто можна дивитися що відбувається із земельною ділянкою і також планується запровадження центру який буде визначати і дивитися яким чином укладаються угоди, апісля запуску ринку землі буде зрозуміло куди рухається ринку і звичайно якщо будуть порушувати земельне законодавство будуть застосовані досить серйозні санкції, які є в сьогоднішньому земельному законодавстві».

Скоріш за все, дату 1 липня змінено не буде, говорить Качур.

Скоріш за все, дату 1 липня змінено не буде, говорить Качур. «Я не бачу ніяких передумов для того щоб ця дата була змінена, таких ініціатив в Верховній Раді не зареєстровано». Він, однак зауважив, що, ймовірно, до 1 липня не будуть впроваджені деякі елементи реформи, що «створює значні ризики». Саме тому, зауважує Качур, велика команда консультантів Світового банку працює зараз спільно з Міністерством агрополітики і Офісом президента для того щоб якнайшвидше запровадити всі необхідні елементи

Коли очікувати ефекту від ринку?

Теперішня земельна реформа – крок у вірному напрямку, переконаний президент Американсько-української ділової ради (USUBC) Морган Вільямс, адже «Україна - єдина велика демократична країна в світі, яка не має ринку землі. Це шкодить українській економіці, добробуту і народу України».

Він нарікає - теперішня реформа – дуже повільна і «може минути 5-6 років до того, як земельний ринок матиме справжній економічний вплив в Україні і інвестори від чують себе впевнено, щоб «робити довгострокові інвестиції до елеваторів, освоювати землю, будувати інфраструктуру, збільшувати продуктивність землі».

Теперішня реформа  не найбільш ліберальна у порівнянні з тими реформами які були проведені в інших країнах
Олег Самусь

Сьогоднішня реформа – не найбільш амбітна, погоджується Самусь, але вона стала результатом важливого компромісу.

«Можливо, сьогоднішня реформа не найбільш ліберальна у порівнянні з тими реформами які були проведені в інших країнах. Тобто на сьогоднішній день з 21 року до 24 року лише громадяни України зможуть купувати чи продавати землю в обсязі не більше 100 гектарів і це в принципі правильне рішення тому що це дозволить до 2024 року протестувати ринок, побачити які є перешкоди та є махінації

З 2024 року, коли юридичні особи зможуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в обсязі 10 тисяч гектарів, і буде основне фінансування».

Качур же очікує, що зняття мораторію зможе підвищити ціни на оренду землі, які зараз є заниженими.

Цііна оренди сільськогосподарських угідь в 2019 в Україні становила в середньому 80 доларів за гектар, що значно менше, ніж, наприклад 194 долари в Угорщині, 165 у Франції, і на порядок менше, ніж у Нідерландах або Італії.
Такі дані Світового банку навів Качур

«На сьогоднішній день Україна має досить низьку вартість орендної плати за землю, - говорить посадовець. - Це зумовлено значною мірою відсутністю ринку і можливості купувати і продавати ці земельні ділянки»

За даними Світового банку, в 2019 році ціна оренди сільськогосподарських угідь в Україні становила в середньому 80 доларів за гектар, що значно менше, ніж, наприклад 194 долари в Угорщині, 165 у Франції, і на порядок менше, ніж у Нідерландах або Італії.

Що робити тим, у кого бракує грошей на купівлю землі?

Те, наскільки малі фермери матимуть доступ до фінансування і зможуть придбати землю залежатиме від створення Фонду часткового гарантування кредитів. Відповідний законопроект наразі перебуває на розгляді Верховної ради, але Фонд, ймовірно, не запрацює до 1 липня. Євросоюз вже виділив 50 мільйонів євро на фінансування роботи фонду. Відповідний внесок, після прийняття закону має зробити і уряд України.

Загалом, цей механізм дозволить фермерам отримати доступ до фінансування обсягом 800 мільйонів євро, тобто у вісім разів збільшити наявний ресурс, говорить Качур. «Це більше 25 мільярдів гривень, які будуть доступні для дрібних фермерів для того щоб мати можливість купити чи продати земельні ділянки».

Що робити із земельними схемами?

За часи мораторію ділки вкрали у держави землі, площа яких порівняна з територією Криму, заявив президент України Володимир Зеленський, а профільний міністр пообіцяв, що РНБО запровадить санкції проти винуватців у крадіжці землі.

Ефективність такого підходу - сумнівна, говорить Козаченко: «РНБО – не той орган, який повинен запроваджувати санкції проти тих хто нібито скоїв злочин». Правопорушеннями мають займатись прокуратура, суди, говорить колишній високопосадовець. Все ж, щоб збільшити пріоритетність цих справ, президент може рішенням РНБО взяти на себе зобов‘язання «контролювати плинність цих процесів».

Це таж сама історія як з легалізованим ігорним бізнесом в Україні. Тобто його  юридично не було а фактично він функціонував у чорній площині. Тому запровадження земельної реформи - білої та прозорої - це дуже правильно рішення
Олег Самусь

Залучення ж РНБО до невластивих для нього функцій зможе створити популістичний ефект, видимість початку боротьби, але «це не приведе до перемоги та боротьба просто перейде в іншу площину і ми навпаки не покараємо, а дамо можливість тим хто скоїв злочин, його приховати і далі продовжувати робити те саме».

Самусь вважає – щоб побороти земельні схеми, найважливіше створити прозорі правила.

«Це таж сама історія як з легалізованим ігорним бізнесом в Україні, - говорить експерт. - Тобто його юридично не було а фактично він функціонував у чорній площині. Тому запровадження земельної реформи - білої та прозорої - це дуже правильно рішення тому що виводить з тіні земельні відносини України»

Дивіться також: Час-Тайм. Чого очікувати від ринку землі в Україні? Оцінки експертів

Час-Тайм. Чого очікувати від ринку землі в Україні? Оцінки експертів
please wait

No media source currently available

0:00 0:15:00 0:00

Всі новини дня

«Якщо Україна програє, миру не буде». Європейські та американські експерти про необхідність підтримки України

Канцлер Німеччини Олаф Шольц стоїть перед німецькою самохідною зенітною установкою Flakpanzer Gepard під час відвідування програми навчання українських солдатів на зенітному танку Gepard у Путлосі біля Ольденбурга, Німеччина, 25 серпня 2022 року.

Союзники України постали перед дилемою: з одного боку, вони хочуть допомогти Україні звільнити свої території від російської окупації, а з іншої, вони побоюються, що постачання наступальної зброї може призвести до ескалації конфлікту. Є і інші ризики – розтягнення у часі війни, яка і так вже триває понад півроку, може виснажити не лише російські, але і українські ресурси, а також дає більше можливостей для Кремля розколоти єдність Заходу, вбити клин між суспільствами і владою.

Про це говорили учасники форуму, який організував Центр аналізу європейської політики (CEPA), американський аналітичний центр США, який займається дослідженням Центральної та Східної Європи.

Колишні та нинішні європейські політики, політологи, військові, які взяли участь у віртуальному форумі під назвою «Назустріч моменту: союзники на роздоріжжі», обговорювали новий виток російської війни в Україні після того, як Кремль оголосив мобілізацію та одночасно оголосив про свої наміри анексувати окуповані українські території шляхом так званих «референдумів».

Війна може тривати не місяці, а роки – американський генерал у відставці

Член Міжнародної ради лідерства CEPA генерал-лейтенант армії США у відставці Стівен Твітті вважає, що в президента Росії Володимира Путіна немає багато можливостей, і те, що він робить зараз – це кидає більше людей, щоб вирішити проблему, до якої він був неготовий – український контрнаступ за підтримки західної зброї.

«І друга річ, яку роблять всі автократи, загнані в кут – це потрясати зброєю, ядерною зброєю. І ми, хоч і маємо ставитися до цього з пересторогою, це не має нас стримувати», – вважає американський генерал.

На думку генерала, цей імпульс українських сил потрібно підтримати подальшим постачанням зброї. Але, на думку генерала Твітті, зараз сили, що змагаються за контроль в Україні, є приблизно рівними, і це означає, що війна може тривати «навіть не місяці, а роки».

Якщо вся Європа постачатиме танки Україні, Німеччина також погодиться – колишня міністерка оборони

Колишня міністерка оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер, а нині cпівголова Міжнародної ради лідерства CEPA каже, що головним викликом для союзників буде втримати ряди, зберегти єдність у підтримці України протягом цього часу.

Вона згадала, що в Німеччині точаться дискусії про те, чи постачати в Україну ті види зброї, які допоможуть українцям швидше звільнити свою територію. Керівництво країни ніяк не може зважитися на це рішення. Але, можливо, якщо не лише Німеччина буде постачати танки в Україну, німці зможуть переступити через цей психологічний бар’єр.

За словами німецької експертки, пропозиція від посла Крістофа Гойсґена з Мюнхенського безпекового форуму, дає надію – він пропонує створити європейський консорціум і в рамках багатосторонньої домовленості дати Україні танки, про які Київ публічно просить вже багато місяців.

Колишній прем’єр-міністр Фінляндії Александр Стубб вважає, що дискусія навколо України зараз зводиться до двох таборів: тих, хто хоче миру і тих, хто хоче справедливості.

«Ті, що хочуть миру, хочуть його зараз і за всяку ціну. А інші кажуть, що ні, ми маємо довести справу до кінця. І єдиний спосіб, яким ми можемо довести справу до кінця в ситуації, коли переговори не є можливими, є надати українцям усю наявну зброю. Все, що ми можемо, ми маємо зробити. Я думаю, що коли український президент Володимир Зеленський каже, що вони борються за свою свободу і за міжнародну демократію, за міжнародні правила і норми, то він не перебільшує», – каже Стубб.

Підтримка України зростає, коли вона перемагає, а щоб вона перемагала, їй потрібно більше зброї – колишній фінський прем'єр

Говорячи про потенційні проблеми взимку, коли можуть піднятися ціни на енергоносії, інфляція та виникнути тиск на уряди, щоб вони шукали миру на умовах Путіна, фінський політик каже, що поки не бачить таких ознак.

Якщо Путін використає ядерну зброю, він втратить європейську громадську думку повністю
Александр Стубб

Він каже, що його більше турбувала ситуація влітку, коли на полях в Україні була патова ситуація, але зараз, коли українці почали вигравати, підтримка України тільки зросла. А крім того, ядерні погрози Кремля грають прооти нього, вважає Стубб.

«Якщо Путін використає ядерну зброю, він втратить європейську громадську думку повністю», – каже він.

Стубб говорить, що заходу вже вдалося ізолювати Росію економічно, політично, фінансово, енеренергетично, навіть у культурі та спорті.

«Тож Путін вдався до еко-тероризму – підриває газогони «Північний потік» 1 і 2 (версія з навмисним підривом газогонів не була доведена, але вона отримує дедалі більше доказів, – ред.), тож громадська думка є чітко на стороні українців. Але дуже важливо для політиків продовжувати пояснювати ціну миру і ціну війни. Поки вони це роблять, і роблять непогано», – вважає Александр Стубб.

Ми маємо розуміти, що якщо Україна програє, миру не буде. Буде велика проблема для Європи і світу
Аннегрет Крамп-Карренбауер

Те, що потрібно почути і зрозуміти західним аудиторіям, каже Аннегрет Крамп-Карренбауер, це – те, що говорить президент Путін і його міністр оборони, що Росія воює не лише проти України, але і проти Заходу.

«Ми маємо розуміти, що якщо Україна програє, миру не буде. Буде велика проблема для Європи і світу. І для людей, які мають побоювання зростання цін і та інших речей, наші уряди мають надати зрозумілі політичні відповіді. І це для мене так само важливо, як надавати зброю Україні», – каже колишня німецька міністерка.

На її думку, зараз зростає усвідомлення того, що ця війна не вигідна нікому в світі, навіть в регіонах, які далекі від Європи – Південна Корея і Японія зблизилися на цьому тлі.

Її фінський колега вважає, що і Китай не підтримує президента Росії в продовженні цієї війни, бо стосунки зі Заходом для нього важливіші. І для Заходу також важливо не ізолювати та не перетворювати Китай з конкурента на противника.

Дивіться також:

Додаткова допомога Україні на $12 млрд – що відомо. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Громадянам США радять залишити Росію "поки є можливість"

Аеропорт "Шереметьєво", Москва, Росія, 8 липня 2019 (AP Photo/Pavel Golovkin)

З огляду на оголошену у Росії мобілізацію, через російську війну в Україні, посольство США в РФ закликало своїх громадян не їхати до країни, а тим американцям, які вже там перебувають, порадило залишити країну.

"Росія може відмовити громадянам із подвійним громадянством визнавати громадянство США, відмовити їм у доступі до консульської допомоги США, перешкодити їх виїзду з Росії та призвати громадян із подвійним громадянством на військову службу", - наголошує дипломатичне представництво.

У заяві посольство звертає увагу на обмеженість комерційних рейсів і те, що дипмісія має суттєві обмеження щодо надання допомоги громадянам США, а варіанти транспортування, можуть раптово стати ще більш обмеженими: "Якщо ви бажаєте покинути Росію, вам слід якомога швидше зробити це самостійно".

Крім того, американські дипломати нагадують: "В Росії не гарантується право на мирні зібрання та свободу слова", тож громадянам США радять уникати "будь-яких політичних чи соціальних протестів" та не фотографувати правоохоронців, адже "російська влада заарештувала громадян США, які брали участь у демонстраціях".

"Голос Америки" уже повідомляв про масовий виїзд громадян Росії у прилеглі країни, зокрема, Грузію та Казахстан після оголошення мобілізації.

Тим часом, російська влада повідомила, що фіксує імена громадян, які виїжджають із країни після оголошеної мобілізації.

Західні експерти й політики називають оголошення мобілізації у Росії, ядерні погрози та проведення фіктивних "референдумів" на окупованих російськими військами територіях України ознакою слабкості президента РФ Путіна.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Сенат США почав розглядати законопроект, що включає більше 12 млрд дол допомоги Україні

Фото: Будівля Сенату у Вашингтоні

У вівторок Сенат США проголоcував за початок розгляду законопроекту, що забезпечує урядове фінансування до 16 грудня, і, зокрема, містить положення про допомогу Україні обсягом 12,4 млрд дол.

Законопроект, серед іншого, передбачає 35 мільйонів доларів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти в Україні", цитує текст документів Reuters.

Раніше CNN повідомило, з посиланням на посадовця адміністрації США, що законопроект допоможе зміцнити ядерну безпеку в Україні на тлі загроз для найбільшої атомної електростанції в Європі, ЗАЕС.

Початок процедури голосування отримав 72 голоси сенаторів, більше ніж 60 необхідних, після того, як американські законодавці досягнули домовленості щодо положень дозвільної системи для будівництва енергетичної інфраструктури.

Очікується, що остаточно Сенат проголосує за законопроект до кінця цього тижня. Відповідний законопроект має схвалити і Палата представників. Щоб набути сили закону, схвалений обома палатами Конгресу законопроект має підписати президент.

Директор ЦРУ прокоментував мобілізацію РФ та ядерні погрози Путіна - CBS

Фото: Директор ЦРУ Вільям Бернс

В інтерв'ю американському каналу CBS, директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що наразі складно визначити, чи блефує російський президент Володимир Путін, коли говорить про готовність застосувати "всі заходи", включаючи ядерну зброю.

"Наразі важко сказати", наскільки слова Путіна є блефом, заявив Бернс в інтерв'ю ведучій CBS Норі О'Доннел, повну версію якого буде опубліковано 2 жовтня. Бернс зауважив, що до таких погроз Путіна варто ставитись дуже серйозно і "слідкувати за сигналами справжньої підготовки", а також дуже чітко повідомляти про наслідки, до яких призведе застосування ядерної зброї.

Коментуючи російську мобілізацію, Бернс зауважив, що російське військо має і інші проблеми, крім нестачі особового складу.

"Його військо має багато проблем і особовий склад - лише одна з них", - заявив посадовець. Він відзначив, що мобілізація не вирішить питань тренування, обладнання та логістичної підтримки.

Про те, що США наразі не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози Кремля сприймають дуже серйозно заявляла і речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Китай закликав РБ ООН виступити посередником для припинення війни в Україні

Ван Вейбін

ПЕКІН. Китай каже, що Рада Безпеки ООН має допомогти припинити війну в Україні.

Речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Венбін каже, що країна готова співпрацювати з рештою міжнародного співтовариства для деескалації бойових дій.

Ван сказав: «Китай завжди стояв на боці миру і був відданий сприянню мирним переговорам».

Китай мовчазно підтримав заяву Росії про те, що її спровокували на конфлікт США та НАТО, але не визнав територіальних претензій Росії в Україні.

Ван сказав: «Ми вважаємо, що Рада Безпеки, як основа механізму міжнародної безпеки, повинна повною мірою використовувати свої посередницькі функції, покладені на неї відповідно до Статуту ООН, слідувати правильному напрямку припинення війни та сприяння миру”.

Більше

XS
SM
MD
LG