Спеціальні потреби

Актуально

Bellingcat - хто одягає коту дзвіночок?

Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс та його колега Хрісто Ґрозев спілкуються з журналістами у Лондоні 9 жовтня 2018 р.

Об’єднання розслідувачів Bellingcat та його засновник, британський журналіст Еліот Гіґґінс, стали знаними широкій аудиторії завдяки намаганням знайти відповіді зокрема на запитання: хто використовував хімічну зброю в Сирії, як був збитий малайзійський авіалайнер рейсу MH17 над Україною?

Ті, хто схвалює діяльність Bellingcat, наголошують на важливості роботи незалежних активістів для виявлення правди про події, які часто оповиті таємницями через намагання урядів приховати їхню причетність до брудних, або трагічних подій.

Читайте: Голова СБУ Грицак схвалює роботу Bellingcat

Серед найгучніших критиків Bellingcat виявилися представники уряду Росії, які обурені поширенням інформації, що вказує на причетність росіян до збиття MH17 і, наприклад, публікацію даних про обстріли української території російською артилерією з території Росії під час війни на Донбасі.

Для Москви особливо болісним виглядає той факт, що незалежні журналісти наочно підтверджують те, про що кажуть офіційні представники, наприклад, у Києві, чи у Лондоні, або у Вашингтоні.

Прихильники Росії опинилися у числі найзапекліших противників діяльності Bellingcat і намагаються дискредитувати Еліота Гіґґінса та його колег, називаючи їх антиросійським рупором західних спецслужб та пропагандистами НАТО.

Гіґґінс вказує, що він з колегами працював і над такими випадками як, наприклад, бомбардування цивільних об’єктів у Сирії літаками очолюваної США коаліції, вивчав події у Ємені і навіть досліджував наркоторговців Мексики.

Але він також визнає, що Росія стала провідною темою великої кількості його розслідувань, бо Москва, за його словами, “багато усього робить по світу і дає багато тем для публікацій”.

Хто працює в Bellingcat і за які гроші?

Інтернет-сайт Bellingcat не розміщує у себе комерційної реклами й не вимагає плати за доступ до своїх публікацій, як це роблять багато традиційних ЗМІ.

Натомість читачів просять підтримувати Bellingcat, що можна зробити, клацнувши кнопку “пожертвувати”.

Представник колективу розслідувачів Крісто Ґрозев називає себе одним з близько десятка авторів, багато з яких проводять розслідування у вільний від основної роботи час переважно з дому в різних країнах і не отримують платні.

Але він також каже, що Bellingcat отримав змогу платити приблизно півдесятку осіб, які стали офіційними співробітниками.

Еліот Гіґґінс починав приблизно 2012 року зі збору й аналізу фото, відео та іншої інформації, викладеної з різних джерел в Інтернеті, щоб заповнити прогалини у повідомленнях ЗМІ про трагічні події на Близькому Сході.

Він виявив, що новаторський підхід до використання інформації, викладеної в Інтернет з мобільних телефонів і таких джерел як супутникові знімки Google, дозволяють знайти відповіді на багато питань.

2014 року Гіґґінс створив веб-сайт, оголосивши збір коштів через Kickstarter, але тепер каже, що заробляє гроші, навчаючи інших мистецтву розслідувань з використанням Інтернету й інших сучасних технологій.

П’ятиденний навчальний курс Bellingcat коштує близько $2,500 для кожного з учасників, серед яких, згідно з повідомленнями, трапляються не лише журналісти із традиційних ЗМІ, але й працівники урядових відомств, навіть спецслужб.

Курси проводяться у Великій Британії, Нідерландах, Німеччині та в Сполучених Штатах.

Bellingcat не звітує, яку частку свого фінансування отримує з навчальних курсів, і скільки надходить з пожертв, але у деяких повідомленнях серед спонсорів називають фундацію “Відкрите суспільство” та згадано про інші гранти.

Назва Bellingcat (Беллінґкет) походить від англійського висловлювання, яке означає виконання небезпечного завдання.

Оповідь про одягання дзвіночка на кота відома з байки про мишей, які врятувалися, почепивши своєму смертельному ворогу дзвінок, що попереджав їх про наближення небезпеки.

Дивіться також: Росія тиском на свідків і дезінформацією перешкоджає розгляду справи щодо збиття літака МН-17 - прокуратура Нідерландів. ВідеоВсі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG