Актуально
- Голос Америки
Україна має шанси на перемогу в суді. FT докладно про справу з "боргом Януковича"

Рішення Великобританії відкриває двері для юридичної суперечки між Україною та Росією стосовно "одіозного боргу", пише FT, стверджуючи, що це може вплинути і на інші подібні випадки в світі.
"Одіозний борг" – це коли нечистоплотний режим, або правитель позичає гроші керуючись власним зиском, однак, покладає тягар сплати боргу на народ країни.
Як раніше повідомляв "Голос Америки", Україна домоглася задоволення частини аргументів апеляції проти рішення лондонського суду, прийняте у березні минулого року, яке могло дати Росії прискорене рішення про повернення понад 3 мільярдів доларів, які колишній президент Віктор Янукович узяв у Москви 2013 року.
Оприлюднене 14 вересня рішення Апеляційного суду проголошує, що принаймні частина аргументів України, яка відмовляється віддавати гроші, має бути вислухана на судовому процесі.
Це ставить геополітичні аргументи у центр судового процесу в Лондоні, наголошують в FT.
"Це одна з найбільших справ з суверенного боргу, навіть в міжнародній практиці, яку я будь-коли бачив", - стверджує Міту Ґулаті, професор права університету Дюк.
"Класична аргументація одіозності боргу полягає в тому, що уряд не є відповідним представником народу країни, однак, цей аргумент ще не використовувався в суді. А ця справа відкриває можливість для такої аргументації", - додає науковець.
Уявіть, що ви взяли кредит в банку на купівлю ресторану, однак банк нервує, що ви можете перенести свій бізнес (до іншого банку - ГА), і тому посилає команду, щоб спалити кухню, щоб спонукати вас залишитись з ними. Ви не можете обслуговувати борг, настає дефолт і банк хоче перебрати власність над рестораномТімоті Еш, стратег BlueBay Asset Management
.
"Ви не можете обслуговувати борг і настає дефолт і банк хоче перебрати власність над рестораном
Справа стосується 3 мільярдів доларів боргу, які Україна отримала в 2013 році. Росія придбала облігації в рамках фінансової допомоги тогочасному урядові України на чолі з проросійським президентом Януковичем. Фактично це була двостороння позичка Україні, але борг оформили в якості звичайних євробондів за британським правом, пояснює FT.
Після втечі Януковича, Україна не сплатила за боргом наприкінці 2015 року. Київ вказує, що несплата виправдана тим, що Росія чинила тиск на Україну, щоб прийняти фінансову підтримку і згодом вторглась до країни, що погіршило її економічне становище і спонукало до реструктуризації боргу.
"Уявіть, що ви взяли кредит в банку на купівлю ресторану, однак банк нервує, що ви можете перенести свій бізнес (до іншого банку - ГА), і тому посилає команду, щоб спалити кухню, щоб спонукати вас залишитись з ними", - говорить Тімоті Еш, стратег BlueBay Asset Management.
"Ви не можете обслуговувати борг і настає дефолт і банк хоче перебрати власність над рестораном", - додає він.
Росія, зі свого боку, зазначає, що Україна поважала статус облігації з часу випуску і до дефолту і що скарги країни на політичну агресію не мають підґрунтя.
Росія спочатку подала до Вищого суду, щоб позов було врегульовано без слухань, стверджуючи, що Англійські суди не мають повноважень вирішувати, чи діяла Росія всупереч міжнародному праву.
Деякі спостерігачі пов'язали рішення (апеляційного суду, що підтримав ряд аргументів України) з погіршенням міжнародної репутації Росії
Минулого року суддя Верховного суду Вільям Блер вирішив, що проведення слухань не є виправданим, бо Київ не має "обґрунтованого захисту", йдеться в статті.
Однак, це рішення було неочікувано, але одноголосно відхилено апеляційним судом. Деякі спостерігачі пов'язали це рішення з погіршенням міжнародної репутації Росії.
"Це відбувалось в англійському суді в той час, як британські газети виходили з заголовками про російське отруєння в Солсбері, - зазначив один юрист-міжнародник. – Це не мусить впливати на суддів, однак, судді також люди".
Справа України та Росії може бути використана і в інших справах, наприклад, якщо майбутній уряд в Венесуелі захоче відкинути деякі з боргів теперішнього режиму.
Тепер суд має "оцінити, чи порушує поведінка Росії стандарти міжнародного права, - говорить Родріґо Оліварес-Камінал, професор університету Королеви Мері в Лондоні, який не погоджується з рішенням і вважає, що випуск облігацій був "приватним контрактом" між Росією та Україною.
Росія, більш імовірно, відмовиться від намірів стягнути борг з Києва, адже для стягнення боргу їй потрібно буде надавати докази а також свідчення високопосадовців стосовно зв'язків з Януковичем і вторгнення до УкраїниFT
Українська економіка почала відроджуватись після удару завданого російським вторгненням, незважаючи на конфлікт, який ще триває на Донбасі, зазначає FT. Однак, уряд звинувачують у зволіканнях з реформами і МВФ заморозив свою програми у 17,5 мільярда доларів наприкінці минулого року. Країні важко обслуговувати зовнішній борг. Тягар ще збільшиться, якщо до нього буде додано російський борг.
Суд не буде розглядати справу до початку наступного року. Росія вже заявила, що подасть апеляцію на рішення, що затримує розгляд справи. Однак, Росія, більш імовірно, відмовиться від намірів стягнути борг з Києва, адже для стягнення боргу їй потрібно буде надавати докази а також свідчення високопосадовців стосовно зв'язків з Януковичем і вторгнення до України, йдеться в статті FT.
"Це не може дійти до суду, - переконаний проф. Ґулаті. – Росія подасть апеляцію до Верховного суду, однак, чи можна уявити, що Росія буде надавати свідчення стосовно її вторгнення до України? Це буде однозначна перемога України".
Дивіться також: Ось як піднімається глобальний рівень моря
Всі новини дня
- Голос Америки
США планують вшестеро збільшити виробництво 155-мм снарядів, подвоїти виробництво "Джавелінів" - ЗМІ

США планують подвоїти виробництво 155-мм артилерійських снарядів до кінця року і збільшити це виробництво в шість разів впродовж п'яти років. Про це заступник міністра оборони США з Сухопутних сил Гейб Камарілло заявив у вівторок у виступі на засіданні симпозіуму Світової асоціації Сухопутних сил США, пише DefenseOne.
Пентагон витратить більше 2 мільярдів доларів цього року на оновлення виробничих потужностей на тлі зростання поставок зброї Україні, додав посадовець, пише видання.
Також планується подвоїти виробництво "Джавелінів" - до 330 на місяць, а ракет GMLRS з 556 до 1 110 в 2025 році, заявив Камарілло.
Камарілло також запевнив, що поставки танків Abrams Україні не позначаться на виробництві нових танків на заводі в Лімі, Огайо, пише DefenseNews. Наразі 31 танк потрібно підготувати до поставки до України, наводить видання слова посадовця.
В Білому домі раніше цього місяця повідомили, що Сполучені Штати шукають варіанти пришвидшити доправлення танків Abrams до України.
"Пентагон працює якнайшвидше, й вони скоро розкажуть про зміни, які вони роблять, щоб подивитись, чи ми можемо передати танки Abrams Україні трохи швидше, ніж очікувалось до цього, тож ми працюємо над цим, є певні зміни, які можна привнести у процес, щоб пришвидшити це, - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі американського телеканалу MSNBC 21 березня. - Але треба розуміти, що це дуже складні танки, по перше, у нас немає багато з них на складах, але навчання із користування цим танком потребує значної підготовки".
"Наприклад, базове навчання з використання танків Abrams для американських солдатів триває 16 тижнів, і це просто базове навчання з використання. Також треба знати, як підтримувати цю техніку в робочому стані, а також треба логістичний ланцюжок, щоб продовжувати отримувати запчастини й витратні матеріали, поки ви у бою", - сказав високопосадовець.
Водночас Кірбі зазначив, що США розуміють нагальну потребу ЗСУ у техніці та боєприпасах для весняного контрнаступу, й це відображено в оголошеному напередодні новому пакеті допомоги Україні на суму $350 млн, який включатиме більше ракет GMLRS для артилерійських установок HIMARS, 155-мм боєприпаси для гаубиць і 25-мм боєприпаси.
"Президент дуже чітко заявив, що станом на зараз ми не розглядаємо питання F-16 для України. Ми намагаємось визначити пріоритети у типах систем, які, як ми знаємо, (українці) потребуватимуть найбільше у наступні тижні й місяці, а це артилерія, боєприпаси, повітряна оборона, бронетехніка", - додав Кірбі у відповідь на запитання ведучого MSNBC щодо винищувачів.
- Голос Америки
Мережа секретних агентів Росії, створена до війни, може і досі діяти в Україні - звіт RUSI

Росія розгорнула широку мережу секретних агентів в Україні перед повномасштабним вторгненням. Понад те, ця мережа досі є “життєздатною” і попри тисячі арештованих зрадників забезпечує постійний потік розвідувальної інформації для російських військ. Такі дані оприлюднили розвідувальники і аналітики у новому звіті Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).
Згідно з опублікованим звітом, російські спецслужби завербували в Україні широку агентурну мережу напередодні вторгнення, від чого досі продовжують отримувати вигоду, - цитує звіт видання Newsweek.
Ще рік тому, нагадує видання, у зверненні 1 квітня 2002 року президент України Володимир Зеленський обіцяв “великі проблеми за співпрацю з гауляйтерами або окупантами напряму” і тим, хто “пішов в гауляйтери”, президент порадив робити собі “прописку десь у Ростові”. За інформацією журналістів видання, тисячі людей, звинувачених у співпраці з російським урядом, були затримані з початку війни в Україні.
Агентуру Москви звіт інститут RUSI називає «внутрішньою загрозою», яка “обмежила здатність України підготувати країну до війни у 2022 році”.
Згідно із аналітикою інституту, російським військам вдалося «корумпувати об’єкти» та вербувати українців – іноді навіть під сфальшованими приводами. Тобто українці можуть бути впевнені, що збирають дані для Києва, а насправді їх дії приносять у кінцевому підсумку користь Москві.
Крім того, звіт свідчить, що людей в Україні вербували агенти, які “проникли в українську політичну чи економічну еліту”. Деякі з них працювали на Росію вже упродовж десятиліть.
І хоча деякі з тих, хто працював на Кремль, були ідентифіковані, чимало з їх операцій все ще не викрито, попереджають автори звіту.
«Значна частина агентури Росії як в Україні, так і в інших країнах продовжує активно діяти», – пишуть вони.
Одним із завдань спецагентів Росії, наразі безуспішним, було спровокувати «внутрішню політичну кризу». Над цим працювали «впливові агенти в державних органах» в Україні, - йдеться у звіті.
- Голос Америки
Два агрогіганти виходять із зернового ринку РФ - ЗМІ

Компанії Cargill та Viterra, два найбільші торговці зерном із Росії, виходять з цього ринку, повідомляє Bloomberg з посиланням на інформацію російського уряду, а також на джерела компанії.
Viterra планує оголосити відповідне рішення незабаром, пише Bloomberg з посиланням на поінформовані джерела в компанії. Cargill припинить експорт російського зерна в липні, повідомив міністр сільського господарства Росії. Компанія, все ж купуватиме російське зерно в інших компаній "в рамках нашої мети доставляти харчування для світу", йдеться в повідомленні компанії.
Як повідомляв Голос Америки, країни Східної Європи висловлюють занепокоєння, через надходження великих обсягів українського зерна до регіону, на тлі обмежень цього експорту через Чорне море.
У вівторок Румунія і Польща звернулись до Європейської комісії з проханням створити механізми із відстеження експорту українського зерна, щоб “гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту”.
Прем’єр-міністри Румунії та Польщі Ніколае Чука та Матеуш Моравецький заявили на бізнес-конференції в Бухаресті, що їхні уряди працюють над розв'язанням проблеми, коли значна кількість українського зерна (дешевшого, ніж те, що вироблене в ЄС) потрапляє в країни Центральної Європи, негативно впливаючи на місцеві ціни та рівні продажів для європейських фермерів.
Румунський прем’єр Чука наполягає на встановленні механізмів із забезпечення відстеження українського експорту та його кінцевих пунктів призначення.
Очільник польського уряду Моравецький також заявив, що разом з румунами «борються разом за те, щоб це зерно покинуло наші країни, щоб Європейський Союз ефективно допоміг нам у здійсненні торговельної політики”, - цитує посадовця Reuters.
Раніше цього місяця міністр сільського господарства Румунії Петре Даеа заявив, що, за оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили загалом 417 мільйонів євро (451,15 мільйона доларів) від надходження дешевшого українського зерна на їхні ринки. Даеа також сказав, що Єврокомісія має на меті виплатити компенсацію вартістю 56,3 мільйона євро польським, болгарським і румунським фермерам, остаточне рішення очікується 30 березня.
Видання Politico у січні писало, що український експорт зерна становив до війни десяту частину світового обсягу. Видання описувало занепокоєння болгарських фермерів, які скаржились, що не можуть заробляти на вирощуванні насіння соняшника, основного експортного продукту країни, через зростання українського імпорту, яке призвело до падіння цін майже вдвічі. За даними Politico, в Болгарії близько три чверті місцевого врожаю було витіснено з переробних підприємств.
Міністри сільського господарства Польщі, Болгарії, Чехії, Угорщини, Румунії та Словаччини на зустрічі у Брюсселі в січні закликали обмежити стрімкий імпорт українського зерна та виплатити компенсації постраждалим фермерам.
Сільськогосподарське питання України, як пише видання, активно обговорюється в ЄС на фоні перспективи членства України в Євросоюзі, що може створити виклики для фермерів у країнах-сусідах з Україною.
В статті використано матеріали АР, Reuters.
Голова МАГАТЕ прагне «узгодити принципи не нападати» на ЗАЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі, який 29 березня відвідує Запорізьку атомну електростанцію, висловив сподівання, що Росія та Україна домовляться про принципи безпеки.
«Очевидно, що військова активність зростає в усьому цьому регіоні», — сказав Ґроссі агенції France-Presse, додавши, що під час його візиту «ідея полягає в тому, щоб узгодити певні принципи, певні зобов’язання, зокрема не нападати на підприємство».
Візит Рафаеля Ґроссі є його другим відвідуванням станції і першим після того, як МАГАТЕ запровадило постійну присутність на цьому майданчику у вересні 2022 року.
Напередодні гендиректор МАГАТЕ зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Президент під час зустрічі наголосив, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із ЗАЕС та прилеглих територій будь-які ініціативи з відновлення ядерної безпеки та захищеності приречені на невдачу».
Російські війська захопили Запорізьку АЕС у березні 2022 року, невдовзі після вторгнення в Україну.
- Голос Америки
Розробники штучного інтелекту просять піврічну паузу та ініціюють співпрацю з політиками

Бізнесмени, інформатики та філософи (загалом понад 110 осіб) написали відкритого листа із закликом впровадити шестимісячного мораторію на розробку систем штучного інтелекту та експериментів із ним. Серед підписантів - засновник компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск та співзасновник компанії Apple Стів Возняк, а також, наприклад, Йошуа Бенжіо - канадський вчений-інформатик, відомий винаходами у сфері штучних нейронних мереж і професор та письменник Юваль Харарі й інші.
Лист закликає технологічні компанії негайно припинити навчання будь-яких систем штучного інтелекту, потужніших за GPT-4. Ця пауза, кажуть співавтори, потрібна для перевірок “за участі усіх ключових учасників” ринку. Якщо таку паузу не буде застосовано “добровільно”, підписанти проситимуть уряди втрутитися та ввести мораторій.
У відкритому листі вказано, що штучний інтелект може спричинити значні зміни. Крім того, підписанти зазначили, що наразі не існує належного рівня відповідального управління таким ресурсом. На їх думку, такі рішення не можна делегувати технічним керівникам проектів, що займають невиборні посади.
“В останні місяці лабораторії штучного інтелекту вийшли з-під контролю за розробкою та розгортанням все більш потужних цифрових розумів, яких ніхто, навіть їхні творці, не можуть зрозуміти, прогнозувати або надійно контролювати”, - йдеться у листі.
“Ми повинні запитати себе, чи можемо ми дозволити машинам заповнювати наші інформаційні канали пропагандою та неправдою”, йдеться в листі.
Паралельно розробники штучного інтелекту повинні співпрацювати з політиками, йдеться у листі.
Раніше Ілон Маск та інші підписанти відверто висловлювали свою стурбованість щодо штучного інтелекту і загроз, які він може становити для людства. Маск був співзасновником і найбільшим донором OpenAI - некомерційної дослідницької лабораторії, створеної у 2015 році. У 2018 році він вийшов з правління компанії і припинив її фінансування. Нещодавно Маск критично оцінив рішення компанії відкрити комерційне відділення та прийняти мільярди доларів інвестицій від Microsoft.
Серед інших питань: Чи повинні ми розвивати нелюдські уми, які з часом можуть перевершити, перехитрити та замінити нас? Чи варто ризикувати втратою контролю над нашою цивілізацією?
“Потужні системи штучного інтелекту слід розробляти лише тоді, коли ми будемо впевнені, що їхній ефект буде позитивним, а ризики – керованими”, - впевнені автори листа.
Згідно з листом, його вимоги не означають призупинення розвитку штучного інтелекту в цілому, а просто відхід “від небезпечної гонки все більших і непередбачуваних моделей чорного ящика з надзвичайними можливостями”.
Форум