Актуально
Приготування до другої спроби Британії ратифікувати "покращену" угоду про “Брекзит”

За 17 днів до планованої дати припинення членства Великої Британії у Європейському Союзі парламентарі у Лондоні у вівторок увечері знову голосуватимуть стосовно дещо зміненої угоди з ЄС, яка окреслює умови “Брекзиту”.
Чинна процедура, започаткована після референдуму 2016 року й офіційної заявки Лондона про вихід з організації, передбачає, що Британія має опинитися поза Євросоюзом 29 березня.
Третього шансу не буде.Жан-Клод Юнкер
Але умови і навіть часові рамки “Брекзиту” досі під сумнівом, оскільки британські політики не можуть дійти згоди щодо того, якими повинні бути відносини країни з ЄС.
Уряд Терези Мей домагається, щоб Британія не лише покинула політичні структури Євросоюзу, але й відмовилася від участі в європейському митному союзі та у спільному ринку.
Опозиційна Лейбористська партія підтримує “Брекзит”, але вважає, що участь у митному союзі потрібна.
Тим часом усередині урядової Консервативної партії сформувалося нечисельне, але впливове крило, яке вважає, що угода про вихід з ЄС не потрібна, і що для Британії краще повністю розірвати відносини з Євросоюзом та починати будувати їх з чистого аркуша.
Першу версію угоди британський парламент відхилив на голосуванні у січні величезною більшістю голосів.
Якщо угода не буде ратифікована, то припинення членства Британії в ЄС може бути відкладене, або відбудеться так званий “жорсткий Брекзит” - розрив відносин без узгоджених домовленостей.
Опоненти розриву відносин Британії з ЄС, зокрема транснаціональні автомобілебудівні компанії, застерігають про руйнівні економічні наслідки такого кроку для країни.
Гучніше останнім часом лунають голоси тих, хто наполягає, що для остаточного вирішення питання “Брекзиту” необхідно провести новий референдум.
Прем’єр-міністр Тереза Мей тепер каже, що на додаткових переговорах з європейськими представниками домоглася змін у тексті угоди, які мають задовольнити британських законодавців з різних партій.
Одним з найбільших каменів спотикання в угоді стало положення про так званий “ірландський зупинник”, що гарантує збереження прозорості кордону між Північною Ірландією - частиною Сполученого Королівства, та незалежною Республікою Ірландією, яка є членом Європейського Союзу.
Що таке ірландський “зупинник” (backstop), і чому він став проблемою для “Брекзиту”?
Противники положень “зупинника” заявляли, що окреслені умови майже відокремлювали Північну Ірландію від решти країни іншими митними правилами.
Тепер Тереза Мей каже, що на переговорах у Брюсселі, які тривали напередодні до опівночі, їй вдалося досягти змін у пропонованій угоді.
За словами Мей зміни є гарантією, що ситуація з Північною Ірландією не буде постійно визначатися правилами ЄС.
Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер сказав після переговорів з британським прем’єр-міністром у понеділок, що у разі, якщо депутати у Лондоні і цього разу проголосують проти угоди, то “третього шансу” не буде.
Дивіться також: Вибори в Україні: Кого із кандидатів бачать найімовірнішим переможцем експерти із США?
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум