Спеціальні потреби

Актуально

Що таке ірландський “зупинник” (backstop), і чому він став проблемою для “Брекзиту”?

Демонстранти з гаслами проти кордону між північчю та півднем Ірландії. Дублін 25 квітня 2017р.

Британський парламент кількаразово відмовився ратифікувати угоду з Брюсселем, що обумовлює процес "Брекзиту".

Серед найгучніших застережень щодо документа, який став результатом дворічних переговорів, лунали негативні оцінки частини угоди, яку називають backstop - зупинник.

Зупинник передбачає, що у разі, якби Сполучене Королівство не домовилося з Євросоюзом про вільну торгівлю, то Північна Ірландія автоматично залишилася б у європейській митній і регуляторній зоні...

Слово backstop часто згадували у палких британських політичних дебатах, а також у Брюсселі, й, особливо часто - в Дубліні.

До чого тут Ірландія?

В результаті виходу країни, яка має повну назву Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, з Європейського Союзу (згідно з чинним планом це буде о 23:00 29 березня 2019 р.), кордон, що відокремлює регіон - Північна Ірландія від іншої держави - Республіка Ірландія, стане також наземним британським кордоном з ЄС.

Республіка Ірландія виборола незалежність від Лондона 1921 р. Ця країна з населенням 4,6 млн., яка охоплює більшу частину острова Ірландія, 1973 року вступила в ЄС, а 2002 року запровадила в обіг спільну валюту євро.

Тим часом північний регіон острова, який ще називають Ольстером, залишився під британським контролем, і провінція багато років потерпала від збройної боротьби республіканців/католиків - прихильників возз'єднання Ірландії, проти юніністів/протестантів, які хочуть збереження єдності з Великою Британією.

Той факт, що Британія разом Ірландією десятки років були членами ЄС, дозволив не лише гарантувати тісні економічні зв’язки і свободу пересування товарів, послуг та людей між північчю та півднем острова, але й сприяв мирному врегулюванню.

Відсутності бар'єрів на кордоні між північчю та півднем Ірландії вимагає міжнародна “Угода Cтрасної п’ятниці” - мирна домовленість 1998 року, яка заохотила ворожі рухи скласти зброю і залучитися у політичний процес в Ольстері, якому надані самоврядні права.

“Брекзит” загрожує поновити ознаки розмежування, бо якщо Британія вийде з митного союзу і спільного ринку ЄС, як цього зараз домагається Лондон, а також скасує право європейців на вільний в’їзд та проживання у Великій Британії, то постають питання контролю на кордонах.

Кордону не хочуть

І Лондон, і Дублін, і Брюссель офіційно заявляють, що не хочуть появи будь-яких видимих ознак розмежування між Північної Ірландією та Республікою Ірландією.

Щоб гарантувати відкритість майже віртуального за теперішніх умов ірландського кордону, британська делегація на переговорах з ЄС узгодила положення про зупинник (backstop).

Зупинник передбачає, що у разі, якби Сполучене Королівство не домовилося з Євросоюзом про вільну торгівлю, то Північна Ірландія автоматично залишилася б у європейській митній і регуляторній зоні, щоб не виникало потреби контролю на ірландському кордоні.

Угода з ЄС, яку 15 січня відмовився схвалити британський парламент, обумовлює, що до кінця 2020 року діяв би перехідний період, упродовж якого між Лондоном і Брюсселем залишалися би чинними усі діючі митні та інші регуляції.

Під час того перехідного періоду сторони мали б укласти нову торговельну угоду.

Якщо б вказаного перехідного періоду було не досить, то його могли б подовжити до 2022 року, і лише тоді, у разі подальшої відсутності потрібних угод, мав би починати діяти ірландський зупинник.

Кого турбує зупинник?

Якщо Британія, вийшовши з ЄС, залишатиметься у європейській митній зоні, то це матиме перевагу у вигляді безперешкодного руху товарів і послуг і доступу британських компаній до європейського ринку - найбільшого за обсягами торгівлі спільного ринку у світі.

Але, надаючи пільги, участь у митному союзі накладає на Британію обмеження в укладенні власних окремих угод про вільну торгівлю з іншими країнами світу.

Зупинник може означати, що за відсутності нової довготермінової угоди з ЄС не лише регіон Північної Ірландії, але й, фактично, уся Велика Британія підлягала б правилам європейської митної зони.

Ті британські політики, які називають потенційну дію зупинника обмеженням суверенітету Великої Британії, особливо стурбовані тим, що зупинник не має часових обмежень.

Варіант, щоб Британія залишила у європейській митній зоні лише Північну Ірландію, обурює тих, хто називає таке відокремлення зазіханням на суверенітет і територіальну цілісність Сполученого Королівства.

29 січня британські парламентарі ухвалили постанову, яка передбачає, що Тереза Мей повинна вимагати від ЄС змін у положеннях досягнутої угоди про “Брекзит” і зокрема перегляд зупинника.

У відповідь представники Європейського Союзу заявили, що угода і положення про зупинник не можуть бути змінені.

Дивіться також: Україна причетна до спалаху кору в Нью-Йорку.

New York Times: Україна причетна до спалаху кору в Нью-Йорку. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Всі новини дня

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Більше

XS
SM
MD
LG