Спеціальні потреби

Актуально

Британське дослідження: у виготовленні іранських дронів брали участь десятки західних компаній

Британські дослідники стверджують, що у виготовленні іранських дронів брали участь «понад 70 виробників із 13 різних країн і територій», «причому 82 відсотки з них виготовляли компанії, розташовані в Сполучених Штатах». Ілюстративне фото. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Попри санкції, накладені на Іран, дрони, які він виготовляв, і які Росія використовувала для нападу на Україну, включали західні компоненти, мовиться у звіті, який у вівторок опублікувала британська дослідницька група, що займається аналізом зброї.

Як повідомляє газета New York Times, після поїздки до Києва групи розслідувачів Conflict Armament Research (CAR), вони стверджують, що дрони, якими Росія бомбардує Україну, включно з цивільними об’єктами, виготовлялися в Ірані вже після запровадження санкцій «майже виключно компаніями зі штаб-квартирами в Сполучених Штатах, Європі та Азії». Одна з ракет, яку було знайдено в Україні, була виготовлена у травні цього року.

Як мовиться у звіті незалежної групи, що базується в Британії, і яка займається ідентифікацією та відстеженням зброї та боєприпасів у бойових діях, маркування більшості деталей, які перевірили дослідники, включаючи напівпровідники та інші передові електронні компоненти, вказувало на те, що вони були виготовлені в останні роки, коли Іран перебував під санкціями. Ці санкції, як наголошує звіт, були спрямовані саме на те, щоб позбавити іранський режим таких матеріалів.

У звіті мовиться, що дослідники CAR проаналізували залишки трьох моделей передових іранських безпілотних літальних апаратів – Shahed-131, який у Росії переназвали «Герань-1» і Shahed-136, «Герань-2», які називають «самогубцями», бо вони вибухають при зустрічі з ціллю, а також Mohajer-6, який є розвідувальним дроном.

Як наголошують дослідники, CAR задокументував понад 500 компонентів, що охоплюють близько 200 унікальних моделей чотирьох безпілотників.

Британські дослідники стверджують, що у їхньому виготовленні брали участь «понад 70 виробників із 13 різних країн і територій», «причому 82 відсотки з них виготовляли компанії, розташовані в Сполучених Штатах». Дослідники написали у звіті, що вони «не можуть публічно ідентифікувати виробників задокументованих компонентів» до завершення всього процесу аналізу. Також у звіті не зазначено, як деталі могли опинились в Ірані.

Звіт також констатує, що іранські безпілотники були значно вдосконалені, порівняно з іншими системами, які раніше спостерігалися на Близькому Сході, які включали комерційні моделі та мали компоненти, які використовують аматори. Моделі, які британські аналітики вивчали в Україні, вже включали компоненти, які покращують точність дронів Shahed-131 і Shahed-136, а також модулі супутникової навігації, які дозволяють цим двом безпілотникам працювати в бойових умовах.

Ці вдосконалення у дронах, що були виготовлені в основному у 2020-21 роках, за словами дослідників, означають, що Іран зумів обійти санкції, накладені резолюцією 2231 Ради Безпеки ООН, яка обмежує експорт іранських ракет до 2023 року.

Як повідомляли раніше представники уряду США, іранські безпілотники, які Росія закупила для війни проти України, почали прибувати в Росію в серпні. У вересні адміністрація Байдена оголосила про нові санкції проти іранської компанії, яка виробляє безпілотники Shahed. Британія та Європейський Союз наклали санкції на цю ж компанію в жовтні.

Як зазначає у розмові з New York Times Деміен Сплітерс, який очолював розслідування групи, контроль над постачанням компонентів ускладняється тим, що «багато чіпів, які потрапляють у військові системи, такі як дрони, також мають широке споживче використання», і тому «немає ретельного контролю над тим, куди ці чіпи йдуть, коли вони потрапляють до дистриб’юторів, а потім до кінцевих користувачів».

Іран нещодавно визнав, що продавав Росії дрони, але каже, що робив це лише до початку російського вторгнення в лютому, але висновки групи піддають сумніву це твердження.

Раніше «Голос Америки» повідомляв, що українські розвідники, які вивчали компоненти збитих в Україні іранських дронів, також дійшли висновку, що Іран постачав росіянам свої дрони і після початку широкомасштабної російської агресії в Україні наприкінці лютого цього року.

В Ірані побоюються залежності від Москви

У самому Ірані, як пише іранський дослідник на сайті «Атлантичної ради», продаж безпілотників до Росії також викликав дискусію щодо того, чи ця зростаюча близькість до Росії відповідає національним інтересам Ірану.

У статті, опублікованій у середу, 23 листопада, Джавад Хейран-Ніа, директор Групи досліджень Перської затоки в Центрі наукових і стратегічних досліджень Близького Сходу в Ірані, каже, що іранські реформатори і навіть деякі консерватори критикують поставки безпілотників до Росії як такі, що йдуть всупереч інтересам Ірану, бо цей експорт призвів до додаткових санкцій проти Ірану з боку США, Швейцарії та Європейського Союзу.

Джавад Хейран-Нія наводить думку колишнього командира ВМС Корпусу вартових Ісламської революції Хосейна Алаеї, який вважає, що Росія могла прагнути «втягнути Іран у цю війну з самого початку нападу на Україну», щоб проти Ірану посилили санкції і Росія змогла «тримати зовнішню політику Ірану в заручниках і мати можливість певним чином стримувати незалежну поведінку Ірану». Колишній військовий каже, що, можливо, Росія сама і розголосила питання купівлі безпілотників в Ірану.

Іран підозрює Росію, що вона хоче контролювати Тегеран

Як каже іранський дослідник, будь-яке питання, яке веде до покращення відносин між Іраном і Заходом, у Росії вважають загрозою для своїх інтересів. Він посилається на слова Раджаба Сафарова, який входив до політради президента Росії та очолював комісію з питань Ірану при Московській торгово-промисловій палаті, і який нещодавно заявив, що орієнтований на Захід Іран для Росії більш небезпечний, ніж ядерний Іран.

Він назвав Іран «залізним щитом Росії проти Заходу». «Якщо до влади в Ірані прийде прозахідний уряд, з цього моменту почнеться крах Росії», – заявив Сафаров.

Як пояснює іранський дослідник, з точки зору Тегерана, після Ісламської революції 1979 року, Захід, на думку Тегерана, є для Ірану «ворогом, який різними способами намагається нашкодити Ірану». Але нині Джавад Хейран-Нія вважає, що в Ірані більше говорять про те, зовнішня політика повинна відображати інтереси простих людей, а не лише окремих груп, а тому залежність він Росії зменшує маневреність Ірану та «змушує іранців платити за авантюри Москви».

Британська розвідка: в Росії закінчуються іранські дрони

Тим часом Британська розвідка повідомляє, що з вересня Росія запустила сотні дронів проти українських військових цілей та цивільної енергетичної інфраструтури.

Британські аналітики вважають, що нині російське військове командування зумисно цілить в медичні заклади і саме для цього використовує безпілотники, які є точнішими, ніж російські ракети, але і більшість безпілотників українські сили успішно збивають.

Британські аналітики додають, що у Росії швидко вичерпується запаси ракет і безпілотників, тому невдовзі Росії доведеться купувати нові.

Всі новини дня

Австралія подарувала Україні "потворні, але практичні" "бойові таксі" – Forbes

Українські солдати на БТРі на передовій в Луганській області, Україна, 21 травня 2023 р. AP Photo/Libkos

Австралія подарувала Україні “справді дивні” на вигляд вантажівки для піхоти із вантажним відсіком замість пасажирського, котрий утім може перевозити людей – інформує видання Forbes.

“Країни, прагнучи підтримати українські військові зусилля, схильні віддавати будь-яку запасну військову техніку, яку вони мають, і вірять, що українці знайдуть їй застосування”, - пише Forbes про австралійське надходження. Йдеться про вантажні машини ALV на базі бронетранспортерів М-113.

Вони можуть бути найдивнішими в українському арсеналі, який налічує тисячі машин усіх марок і моделей із багатьох інших країн, пише видання.

Модернізуючи класичний М-113 американської розробки, австралійці у рамках програми початку 2000-х років просто вирізали задню частину, залишивши “відкрите ліжко” позаду зрізаного відділення для екіпажу.

“У результаті вийшов брутально простий броньований вантажний автомобіль, який настільки ж універсальний, як і потворний”, - пише Forbes.

20-тонний ALV з дизельним двигуном потужністю 350 кінських сил здатний перевозити щонайменше п'ять тонн вантажу. Або транспортувати військових. За свідченням Forbes – дає командирам взводів можливість перевозити більше солдатів на одній машині.

“БТР – це бойові таксі. Вони транспортують піхоту до краю поля бою, а потім висаджують її для бою пішки. У цій ролі дивак ALV має працювати просто чудово”, - припускає оглядач видання.

Раніше МЗС Австралії повідомляло, що шанує непохитну рішучість і силу українського народу у протистоянні агресії Росії та пишаєтся підтримкою України. Уряд Австралії повідомляв про надання Україні додаткових безпілотних авіаційних системи для розвідки на полі бою, а також про участь фахівців Сил оборони Австралії у навчальну програму для українських військових під проводом Великої Британії.

Уряд Австралії запровадив також цільові фінансові санкції щодо Росії.

63 журналісти загинули в Україні від російської війни – Томіленко

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України.

Станом на початок червня 2023 року у війні Росії проти України з 24 лютого 2022 року загинули 63 медійники, сказав в інтерв'ю Голосу Америки голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Як сказав Томіленко, 14 колег загинули, безпосередньо виконуючи журналістський обов'язок, ще 9 журналістів – цивільні жертви, чиї обставини та причини загибелі з’ясовуються. І ще 40 медійників загинули, перебуваючи у лавах ЗСУ чи правоохоронних підрозділів, захищаючи зі зброєю незалежність України.

За даними Інституту масової інформації, станом на 31 травня 2023 року, з 24 лютого 2022 року загинув 61 журналіст як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань, зазначено на сайті IMI.

З них 10 було вбито журналістів під час виконання професійних обов’язків. Серед цих десяти – четверо українських та шестеро іноземних журналістів, повідомляє ІМІ.

Голова НСЖУ розповів, що чимало українських журналістів, не чекаючи мобілізації, добровільно подалися до війська захищати свою країну.

“Ми у жодному разі не заохочуємо змішувати службу в армії із незалежною журналісткою. Це принципово різні речі. Люди у війську підкоряються військовій дисципліні”, – додав Томіленко в інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Анні Черніковій.

Керівник спілки сказав, що 20% українських редакцій ЗМІ повідомляють, що їхні працівники мобілізовані до служби в армії.

Минулого місяця, як повідомляв Голос Америки, Сергій Томіленко виступав у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, де повідомив, що серед загиблих є "і професійні журналісти, і цивільні жертви, і герої-медійники в лавах ЗСУ".

Евакуація з Бєлгородщини означає, що у Росії «нервують» з приводу майбутнього контрнаступу – експерти ISW

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року губернатором Бєлгородської області Росії В’ячеславом Гладковим, є знищені автомобілі після, як стверджується, обстрілу українських військ. Місто Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Telegram/через REUTERS

Масова евакуація з Бєлгородської області Росії, що межує з Україною, є «непропорційною реакцією» на кілька рейдів на територію Росії, вважають американські військові експерти. На їхню думку, імовірно, російська влада намагається таким чином показати свою впевненість та здатність реагувати на потенційні загрози.

Як повідомив місцевий губернатор, близько 2500 людей були евакуйовані з Бєлгородської області до регіонів далі всередині Росії після кількох днів українських обстрілів і вторгнень. Це, на думку газети New York Times (NYT) підкреслює швидке перетворення частини західного кордону країни в зону бойових дій.

Губернатор В’ячеслав Гладков у своєму каналі в Telegram повідомив, що четверо людей у Бєлгородській області були вбиті артилерійськими снарядами в п’ятницю, у тому числі дві жінки, які загинули після того, як їхній автомобіль був підбитий біля міста Шебекіно, неподалік українського кордону.

Як пише газета, кількість людей, які евакуювалися, не вдалося підтвердити, але жителі Бєлгорода, які їздили в Шебекіно в четвер, описали місто, в якому проживало 40-тисяч людей як місто-привид. Вони сказали, що багато жителів виїхали, не дочекавшись офіційної евакуації після того, як по кілька годин ховалися в підвалах під час бомбардування.

Американська газета зауважує, що занепокоєння в Бєлгородській області зростає після того, як минулого тижня дві воєнізовані групи перетнули кордон і недовго утримували два села в іншій частині області.

Аналітики американського дослідницького центру Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Міністерство оборони Росії продовжує реагувати «непропорційно» на кілька рейдів на територію Росії. На думку експертів, цим російська влада намагається продемонструвати «впевненість і компетентність у здатності реагувати на передбачувані загрози».

Як зазначають аналітики ISW, керівництво Міністерства оборони Росії навіть нагородило командира мотострілецького батальйону підполковника Олександра Нікітіна за керівництво обороною. Як вважають експерти ISW, мабуть, це було зроблено для того, щоб «перемогу» не приписав собі інший командир – генерал-полковник Олександр Лапін, як про це уже повідомлялося в інформаційному просторі.

Американські аналітики звертають увагу на те, що російські військові блогери «продовжують використовувати ситуацію в Бєлгородській області для критики російського керівництва». Коментатор, пов’язаний з «Групою Вагнера», взагалі заявив, що Міністерство оборони Росії «не ставиться до Бєлгородської області як до російської території». Він стверджував, що російські населені пункти заносять в один список з українськими, які постраждали від українських обстрілів.

Деякі військові блогери вважають, що російські сили добре відреагували на рейди, які, як вони стверджують, є просто «терористичними атаками», спрямованими на психологічний вплив, а не на забезпечення контролю над конкретними територіями.

Один російський блогер, як кажуть в ISW, «абсурдно заявив», що реакція Росії змусила українців дійти висновку, «що починати контрнаступ зараз надто ризиковано».

Експерти ISW навпаки вважають, що рейди, чи інші українські розвідувальні акції були «надзвичайно малими» в порівнянні з тими силами, які Україна готує до контрнаступу.

«Гіперфокус Росії на другорядних тактичних боях підкреслює нервозність і невпевненість Росії щодо майбутнього контрнаступу», – вважають експерти ISW.

Британська розвідка підтверджує часткову заміну «вагнерівців» на армійських дестантників

Український військовий стріляє з міномета по російських позиціях на передовій поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 29 травня 2023 р. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Командування РФ перекидає до Бахмута сили повітряно-десантних військ («ВДВ») на заміну «вагнерівцям», що зробить російську оборону «в цілому менш гнучкою в реагуванні на оперативні виклики», кажуть у британській розвідці.

«ВДВ сильно деградувала в порівнянні зі своїм «елітним» статусом до вторгнення. Проте, російські командири, ймовірно, намагалися зберегти деякі з цих все ще відносно боєздатних підрозділів як вільний резерв», – йдеться в повідомленні.

За інформацією розвідки Британії, зараз російське командування перекидає на Бахмутський напрямок частини 76-ї і 106-ї дивізій і двох додаткових окремих бригад «ВДВ», які утримувати місто після відходу найманців «Групи Вагнера».

Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ Олександр Сирський назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям». Однак він додав, що було б хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.

Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».

Зеленський: Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні – інтерв'ю Wall Street Journal

Президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю газеті Wall Street Journal в Одесі, яку він відвідав, повертаючись із саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові. Фото зроблено у четвер, 1 червня 2023 року в Молдові.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова розпочати довгоочікуваний контрнаступ, але додав, що він може виявитися тривалим і повернення всіх українських територій дорого коштуватиме країні.

В інтерв’ю газеті Wall Street Journal, яке було записано в Одесі, Зеленський сказав: «Ми твердо віримо, що нам це вдасться».

Він додав, що не знає, скільки часу може тривати контрнаступ, і сказав, що не може дати прогноз про те, як він відбуватиметься.

«Якщо чесно, це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – сказав він Wall Street Journal.

У годинній розмові з газетою Зеленський сказав, що має побоювання, що вибори в США наступного року можуть привести до влади менш сприятливу адміністрацію, і закликав НАТО запропонувати Києву чіткий шлях до членства України.

Зеленський визнав перевагу Росії в повітрі на передовій і сказав, що через відсутність захисту від російської авіації, в контрнаступі «загине велика кількість солдатів».

Говорячи про зброю, яку досі потребує його країна, він сказав, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиракетної оборони Patriot виробництва США для захисту громадян від повітряних бомбардувань і для захисту військ на передовій.

Wall Street Journal зазначає, що заяви Зеленського відображають його бажання знайти баланс між натиском, щоб отримати те, що йому потрібно, щоб не втратити незалежність України і внутрішню політичну підтримку, і водночас не відштовхуючи союзників і не підривати їхню підтримку, яка обчислюється у десятках мільярдів доларів.

Як повідомляв Голос Америки, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у п’ятницю в Білому домі, що Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.

За його словами, йшлося не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.

Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.

У 39-й пакет безпекової допомоги, з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.

Минулого тижня Голос Америки повідомив про те, що за словами міністра оборони США Ллойда Остіна, країни групи «Рамштайн» пообіцяли Україні посилити її наземні системи протиповітряної оборони та заповнити інші прогалини у зброї та військових можливостях після запиту українського міністра оборони.

Більше

XS
SM
MD
LG