Актуально
- Голос Америки
Данія дозволила будувати "Північний потік 2", а в США розробляють нові санкції проти цього проекту

Данське енергетичне агентство видало дозвіл на побудову "Північного потоку 2" на континентальному шельфі Балтійського моря.
В рамках Конвенції про морське право, "Данія зобов'язана дозволити будівництво транзитного трубопроводів, зважаючи на ресурси та довкілля, і, за необхідності, визначити маршрут таких трубопроводів", йдеться у відповідному повідомленні агентства.
Дозвіл Данії усуває важливу перешкоду для здійснення газпромівського проекту.
Рішення Данії було очікуваним, написав у соцмедіа керівник НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.
"Принципова позиція Данії затримала проект на якийсь час, але геополітичну зброю неможливо зупинити інструментами, які регулюють виключно торгові відносини", - зауважив він.
США виступають проти втілення "Північного потоку 2", наголошуючи на тому, що він збільшить залежність Європи від російського газу і зашкодить Україні.
Так на початку цього місяця, міністр енергетики США Рік Перрі, виступаючи в Литві Вільнюсі на конференції з енергобезпеки країн Східної і Центральної Європи, зазначав, що газопровід "Північний потік - 2" збільшить залежність країн Євросоюзу від Росії і "стане нищівним ударом по розмаїттю джерел енергії і безпеці Європи".
Говорячи про свою країну, Перрі підкреслив: "США опинилися у досить новій і унікальній ролі важливого імпортера зрідженого природного газу до Європи. Ми розраховуємо на розуміння європейців, розцінюємо це як можливість привнести на ринок більше свободи і конкуренції".
Американські законодавці розробляють низку законопроектів, які передбачають запровадження санкцій проти "Північного потоку 2".
23 жовтня конгресмен від Республіканської партії Енді Барр вніс на розгляд законопроект, що передбачає запровадження санкцій проти тих, хто бере участь в проекті "Північний потік 2".
"Енергобезпека європейський партнерів та союзників – стратегічний пріоритет для Сполучених Штатів, - йдеться на в заяві конгресмена. – Закон про енергобезпеку Європи 2019 року сприятиме зупинці будівництва "Північного потоку 2" і унеможливить продовження дій Росії, які шкодять енергобезпеці наших союзників по НАТО в Європі".
"Північний потік 2 – не комерційний проект, а політичне знаряддя, яке може поглибити залежність Європи від російських енергоресурсів", - додав законодавець.
Законопроект було подано на розгляд комітетів і строки його проходження наразі невідомі.
Це не єдиний законопроект США, який стосується санкцій проти "Північного потоку 2".
В липні Комітет Сенату США з міжнародних відносин схвалив законопроект, що передбачає запроваджувати санкції проти кораблів, що прокладають російські газопроводи у морі на глибині понад 100 метрів. Це означає, що крім “Північного потоку 2” ці санкції, за умови затвердження законоперокту, стосуватимуться і будівництва іншого російського газопроводу - “Турецького потоку”.
Ввести такі санкції запропонували сенатор-республіканець від Техасу Тед Круз та сенаторка з Нью-Гемпшира Джин Шагін. Їхній законорпроект підтримали 20 з 22 представників комітету Сенату.
Дивіться також: Чи можуть США постачати достатню кількість газу Україні та якою може бути ціна на газ? – Експерти.
Всі новини дня
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.
Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.
...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...Фара Карімі
Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.
Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.
Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».
У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.
«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.
Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.
Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».
«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.
Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.
Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.
Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.
Форум