Спеціальні потреби

Актуально

Європейські лідери зважують загрозу повторної хвилі COVID-19 і ознаки економічної кризи

Президент Європейського центрального банку Крістін Лаґард каже, що "єврозона постала перед скороченням економіки, масштаби і швидкість якого є небувалими в мирний час”.

Загроза небувалої економічної кризи підштовхує європейські країни до поступового послаблення карантинних обмежень, хоча фахівці і політики застерігають про загрозу коронавірусу.

Німеччина змогла вистояти в умовах пандемії коронавірусу набагато краще за інші великі країни Європи, і цього тижня там вже дозволили роботу дрібних крамниць, а з наступного двері відчинять церкви, музеї та дитячі майданчики, і в найближчі дні очікують дати відкриття шкіл.

...Нам потрібно мати систему раннього попередження і бути готовими до дій.
Анґела Меркель

Система охорони здоров’я в Німеччині виявилася ефективною у проведенні масових аналізів населення на коронавірус, і в поєднанні з суворим карантином та якісним лікуванням країна досягла одного з найнижчих рівнів смертності від COVID-19.

Але канцлер Анґела Меркель нагадує німцям про збереження загрози нової хвилі епідемії коронавірусу і закликає до обачності.

“Якщо на графіку лінія рівня кількості нових заражень знову різко підніметься, нам потрібно мати систему раннього попередження і бути готовими до дій”, - сказала Меркель.

Німецькі виборці оцінили діяльність Анґели Меркель в умовах епідемії підвищенням схвалення її роботи до майже 40% - найвищого рівня за три роки.

Карантин і криза

Політичним лідерам Європи доведеться шукати баланс між стримуванням коронавірусу і підтримкою економіки, яка вже зазнала небувало різкого з часів Другої світової війни скорочення.

Європейський центральний банк заявив, що кризова ситуація в країнах єврозони буде до кінця цього року і ймовірно триватиме в 2021 році.

“Єврозона постала перед скороченням економіки, масштаби і швидкість якого є небувалими в мирний час”, - сказала президент ЄЦБ Крістін Лаґард, спрогнозувавши 12% падіння ВВП у поточному році.

За даними ЄС за перші три місяці цього року ВВП Франції вже скоротився на 5,8%; Іспанії на 5,2%; Італії на 4,7%.

В Європі лунають застереження, що використання фінансових важелів Європейського центрального банку і вже оголошених урядами кроків на підтримку економіки може виявитися замало.

Як і в часи фінансової кризи 2008-09 років Європа поділилася на табір багатших держав півночі, котрі порівняно краще дали раду епідемії, і табір бідніших та обтяження боргами держав півдня, які виявилися більше ураженими Ковід-19.

Південні країни на чолі з Францією вимагають більшої солідарності в ЄС і зокрема випуску так званих “корона облігацій” - спільних боргових зобов’язань, які мали б гарантувати усі країни союзу.

Але до цього часу північна Європа не наважується брати на себе гарантії сплати по облігаціях, які полегшили б запозичення для південних урядів, яким більше бракує коштів.

На британських островах

Відокремленість Великої Британії від європейського континенту десятками кілометрів води не вберегла британців від епідемії і вихід з ЄС не означає, що британська економіка ізольована від кризи європейських сусідів.

Борис Джонсон повернувся до роботи 27 квітня, прохворівши кілька тижнів на Ковід-19
Борис Джонсон повернувся до роботи 27 квітня, прохворівши кілька тижнів на Ковід-19

Ілюстрацією британської вразливості став сам прем’єр-міністр Борис Джонсон, який заразився коронавірусом і кілька тижнів не зміг виконувати обов’язки керівника уряду.

30 квітня він вперше за місяць провів прес-конференцію, на якій заявив, що карантин в країні треба ще зберігати, хоча обнадіяв співгромадян сповільненням епідемії.

“Я сьогодні вперше можу підтвердити, що ми пройшли пік цієї хвороби. Пік минув, ми на шляху зниження, і є багато підстав для надій на подальшу перспективу”, - сказав Джонсон.

Британія має другий у Європі за чисельністю показник смертності від COVID-19 - 26 771 померлих.

Борис Джонсон, виправдовуючи політику свого уряду, доводить, що ситуація могла бути набагато гіршою.

Прем’єр-міністр наполягав, що катастрофічні прогнози про переповнені лікарні та півмільйона смертей наразі не здійснилися, завдяки “величезним колективним зусиллям”.

“Зараз життєво важливо, щоб ми не втратили контроль і не опинилися перед другою, ще більшою горою”, - сказав Джонсон.

Борис Джонсон пообіцяв, що лише наступного тижня уряд подасть “набір варіантів” поступового виходу з карантину.

Він не наважився називати конкретні дати чи кроки.

Дивіться також: Як бізнес українських автомеханіків виживає у США в умовах карантину

Як бізнес українських автомеханіків виживає у США в умовах карантину. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Всі новини дня

Полювання за російською військовою технікою: три дні з українськими операторами «Стугни». Відео

Майже 3 доби на полюванні за російською військовою технікою на Півдні України, провів у травні Андрій Дубчак із загоном українських протитанкістів яким командує Тетяна Чорновол. З міркувань безпеки, ми лише зараз показуємо це відео, що демонструє роботу операторів протитанкового комплексу «Стугна» та небезпеку полювання на техніку ворога.

G7: Росія має негайно повернути Україні контроль над Запорізькою АЕС

Фото: Запорізька АЕС, 4 серпня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко

Країни "Групи семи" закликали Росію негайно повернути контроль над Запорізькою атомною електростанцією Україні, звільнити інші атомні об'єкти а також вивести війська за межі міжнародно визнаних українських кордонів. Про це йдеться в заяві міністрів закордонних справ G7, розміщеній на сайті зовнішньополітичного відомства Німеччини.

Посадовці зауважили - український персонал ЗАЕС мусить мати можливість виконувати свою роботу "без погроз та тиску". Захоплення Росією українських атомних об'єктів та інші дії російського війська становлять загрозу для "безпеки цих об'єктів, значно підвищують ризик нещасних випадків в атомній енергетиці та наражають на небезпеку населення України, сусідніх держав та міжнародної спільноти", - мовиться в заяві.

Країни висловили підтримку зусиллям МАГАТЕ із дотримання безпеки ядерних об'єктів, зокрема організацію візиту інспекторів на ЗАЕС.

МАГАТЕ сподівається надіслати команду експертів на станцію, щоб провести оцінку а також надати допомогу в забезпеченні безпеки.

"Команда МАГАТЕ має прибути на Запорізьку [АЕС], так як ми це зробили щодо Чорнобильської та Південноукраїнської [АЕС] раніше цього року", - твітував директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі раніше цього тижня.

Як повідомляв Голос Америки, після інформації про обстріли захопленої російськими військами української атомної електростанції біля Запоріжжя генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність станції.

«Будь-які напади на атомну електростанцію - це самогубна справа і я сподіваюся, що ті напади припиняться. Водночас я сподіваюся, що МАГАТЕ зможе мати доступ до станції і виконати свої повноваження», - сказав керівник ООН.

Українська компанія "Енергоатом" повідомила про обстріли станції 6 та 7 серпня. РФ звинувачує Україну в обстрілі АЕС.

У вівторок Гроссі заявив, на основі інформації української влади, що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії.

Данські інструктори навчатимуть українських військових

Фото: Українські військові проходять навчання у Великій Британії, 25 червня 2022 року

Данія надішле до Великої Британії інструкторів, щоб навчати українських військових, повідомило Міністерство оборони Данії в середу.

"Данія підтримає британський проект із навчання і спрямує 130 данських військових а також навчатиме українських військових в Данії", - йдеться в заяві Міністерства оборони країни.

В четвер міністри оборони Великої Британії, Данії та України проведуть зустріч в Копенгагені, щоб обговорити співпрацю з військової підтримки України та розмінування, пише Reuters.

Раніше цього місяця про участь в британській програмі навчання українських військових оголосили Канада та Швеція.

«Війна Росії проти України триває вже більше п’яти місяців, і надзвичайно важливо, щоб решта світу продовжувала підтримувати Україну в її боротьбі за суверенітет і самовизначення. Важливо, що Швеція є частиною цих зусиль, і шведські інструктори сприятимуть зміцненню обороноздатності України»,- заявив міністр оборони Швеції Пітер Хултквіст 7 серпня.

4 серпня про приєднання до програми тренувань українських військових оголосила Канада. Збройні сили Канади надішлють до Великобританії 225 військовослужбовців, більшість з яких працюватимуть інструкторами спільно з британськими військовими задля навчання українських Збройних сил. Перші курси під керівництвом Канади проходитимуть за гнучкою навчальною програмою, зосередженою на індивідуальних навичках, необхідних для бойових дій на передовій, включно з поводженням зі зброєю, наданням першої допомоги на полі бою, польовими вміннями, тактикою патрулювання та законами збройних конфліктів.

В програмі з тренувань українських військових у Великій Британії візьмуть участь близько 10 тисяч українців.

Росія запустила іранський супутник, який може бути використаний для слідкування за Україною - ЗМІ

Відеокадр: ракета "Союз-2.1b" з іранський супутником "Хайям", Байконур, Казахстан, 9 серпня 2022 року. (Roscosmos/Handout via Reuters)

КАЗАХСТАН — Іранський супутник, запущений Росією з Казахстану у вівторок, досяг орбіти, на тлі побоювань, що Москва може використати його для спостереження за військовими цілями в Україні.

Оскільки міжнародна ізоляція Росії зростає після санкцій Заходу, запроваджених через її вторгнення в Україну, Кремль прагне повернути Росію до Близького Сходу, Азії та Африки та знайти нових клієнтів для космічної програми країни.

Виступаючи на контрольованому Москвою космодромі Байконур у казахському степу, глава російського космічного відомства Юрій Борисов привітав «важливу віху в російсько-іранському двосторонньому співробітництві, яка відкриває шлях до реалізації нових і ще більших проектів».

Міністр телекомунікацій Ірану Іса Зарепур, який також був присутній на запуску супутника “Хайям”, назвав цю подію історичною та «поворотною точкою для початку нової взаємодії в галузі космосу між нашими двома країнами».

Речник МЗС Ірану Насер Канані написав у Twitter, що «блискучий шлях науково-технічного прогресу Ісламської Республіки Іран триває, незважаючи на санкції та максимальний тиск ворогів».

Іран, який підтримує зв’язки з Москвою та утримується від критики вторгнення в Україну, намагався відвернути підозри, що Москва може використовувати “Хайям” для шпигування за Україною.

Минулого тижня The Washington Post процитувала анонімних представників західної розвідки, які заявили, що Росія «планує використовувати супутник протягом кількох місяців або довше», щоб допомогти своїм військовим, перш ніж дозволити Ірану перебрати контроль.

Менш ніж через дві години після запуску супутника на ракеті "Союз-2.1b" Іранське космічне агентство (ISA) повідомило, що "наземні станції Іранського космічного агентства" отримали "перші телеметричні дані".

У неділю космічне агентство підкреслило, що Ісламська Республіка контролюватиме супутник «з першого дня», очевидь, реагуючи на повідомлення Post.

"Жодна третя країна не може отримати доступ до інформації", надісланої супутником, через його "зашифрований алгоритм", йдеться в повідомленні.

За даними космічного агентства, метою “Хайям” є «спостереження за кордонами країни», підвищення продуктивності сільського господарства та спостереження за водними ресурсами та стихією.

Іран веде переговори з іншими державами, зокрема з РФ, щодо відновлення ядерної угоди 2015 року.

Сполучені Штати вийшли зі Спільного всеосяжного плану дій у 2018 році за вказівкою тогочасного президента США Дональда Трампа.

Президент Росії Володимир Путін зустрівся з іранським колегою Ебрагімом Раїсі та верховним лідером аятолою Алі Хаменеї в Тегерані минулого місяця - це була одна з небагатьох поїздок Путіна за кордон після вторгнення 24 лютого.

Під час зустрічі Хаменеї з Ірану закликав до «довгострокової співпраці» з Росією, і Тегеран відмовився приєднатися до міжнародного засудження вторгнення Москви до свого прозахідного сусіда.

Іран наполягає, що його космічна програма призначена лише для цивільних і оборонних цілей і не порушує ядерну угоду 2015 року чи будь-яку іншу міжнародну домовленість.

Борисов, який минулого місяця змінив Дмитра Рогозіна на посаді голови Російського космічного агентства, визнав, що російська космічна галузь перебуває у «важкому стані» через напругу у відносинах із Заходом.

За його словами, Росія продовжить свою космічну програму, але припинить діяльність на Міжнародній космічній станції, яка є виключенням для співпраці Москви та Заходу після 2024 року.

Трамп розмірковує над участю у виборах президента в 2024, а його дії стали предметом розслідувань 

Фото: протестувальники закликають арештувати колишнього президента США Дональда Трампа на акції протесту в Нью-Йорку, 9 серпня 2022 року

На тлі натяків на намір балотуватись у президенти в 2024 році, колишній президент США Дональд Трамп зіткнувся з масштабними кримінальними розслідуваннями на рівні держави та штату щодо його дій після невдалої кампанії з переобрання у 2020 році.

Безпрецедентний обшук ФБР у маєтку Трампа Мар-а-Лаго у Флориді в понеділок став останнім свідченням того, що слідчі вивчають дії 45-го президента країни. Згідно з повідомленнями, слідчі шукали секретні документи, які Трамп, можливо, взяв із собою, коли покидав Вашингтон минулого року. Обшук був санкціонований судом і, ймовірно, на найвищому рівні Міністерства юстиції, але подробиці ордеру на обшук, який подали слідчі, та його обґрунтування поки невідомі, як і ім’я судді, який його санкціонував.

У Білому домі стверджують, що їм не було заздалегідь відомо про обшук. Згідно з Законом про президентські записи 1978 року, офіційні записи всіх президентів і віце-президентів залишаються загальнодоступними навіть після того, як ці посадовці йдуть з посади. Вважається, що документи належать американській громадськості, а не особам, які були лідерами країни.

Фото: Поліція поблизу резиденції Дональда Трампа в Мар-а-Лаго, 8 серпня 2022 року
Фото: Поліція поблизу резиденції Дональда Трампа в Мар-а-Лаго, 8 серпня 2022 року

Приблизно через рік після того, як він покинув посаду, Трамп передав до Національного архіву 15 коробок документів часів свого президентства, деякі з яких, як стверджувалося, містили секретні документи. Але слідчі, які провели обшук в офісі Трампа та відкрили сейф у його маєтку у Флориді в понеділок, вивезли документи, які не були передані в січні.

Трамп вказав на обшук, як і розслідування, пов’язані з виборами, як на спробу стримати його від участі у виборах у 2024 році.

«Це темні часи для нашої країни, тому що мій чудовий дім, Мар-а-Лаго в Палм-Біч, штат Флорида, наразі перебуває в облозі, захоплений і зайнятий великою групою агентів ФБР ", - заявив колишній президент.

"Нічого подібного ніколи раніше не траплялося з президентом Сполучених Штатів", - сказав він, стверджуючи, що обшук був результатом "зловживань прокуратури, перетворення системи правосуддя на зброю, і нападу радикальних лівих демократів, які відчайдушно не хочуть, щоб я балотувався на посаду президента у 2024 році".

Він стверджував, що така подія "може відбутися лише в зламаних системах країн третього світу. На жаль, Америка зараз стала однією з таких країн, корумпованою на небаченому раніше рівні".

Трамп має багато прихильників серед виборців-республіканців, хоча низка офіційних осіб від Республіканської партії, включаючи Майка Пенса, віце-президента Трампа, губернатора Флориди Рона ДеСантіса та інших, натякали, що вони можуть претендувати на президентські вибори від Республіканської партії у 2024 році.

Триває слідство

Міністерство юстиції США також розслідує роль Трампа в підбурюванні бунту в Капітолії США 6 січня 2021 року, коли близько 2000 його прихильників вторглися в будівлю, щоб завадити законодавцям підтвердити перемогу демократа Джо Байдена на виборах президента в 2020 році. На мітингу незадовго до цього Трамп закликав своїх прихильників піти до Капітолію.

Незважаючи на те, що помічники Білого дому та тогочасний генеральний прокурор Вільям Барр неодноразово заявляли Трампу про відсутність доказів масштабного шахрайства під час підрахунку голосів, Трамп публічно та приватно вимагав від Пенса припинити сертифікацію підрахунку голосів колегії вибірників на користь Байдена. Але Пенс відмовився це зробити за порадою юристів, які сказали йому, що Конституція не надає йому таких повноважень.

Слідчі вивчають роль Трампа у здійсненні плану, який пропагували деякі з його радників, назвати несанкціоновані списки виборців у штатах, де він програв.

Відеокадр з слухань в Палаті представників США стосовно нападу на Капітолій 6 січня
Відеокадр з слухань в Палаті представників США стосовно нападу на Капітолій 6 січня

У Сполучених Штатах президенти фактично обираються на окремих виборах у кожному з 50 штатів, а не через всенародне голосування. Кількість голосів виборців кожного штату залежить від його населення, причому найбільші штати мають найбільший вплив. Бунтівники, які штурмували Капітолій, намагалися не дати законодавцям підтвердити остаточну перемогу Байдена 306 голосами проти 232 у Колегії вибірників.

У третьому розслідуванні прокурор у південного штату Джорджія розслідує дії Трампа за можливе підбурювання до фальсифікації виборів.

У записаній телефонній розмові 2 січня 2021 року Трамп просив вищого посадовця Джорджії «знайти» йому 11 780 голосів — на один більше, ніж кількість голосів, з якою в штаті переміг Байден. Під час розмови Трамп сказав: «Мені потрібно лише 11 000 голосів. Друзі, мені потрібно 11 000 голосів. Дайте мені спокій».

Більше

XS
SM
MD
LG