Спеціальні потреби

Актуально

Україна в журналістських рослідуваннях «файлів FinCEN»

FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) - бюро Міністерства фінансів США, що відповідає за боротьбу з відмиванням грошей та іншими фінансовими злочинами

Результати кількарічної роботи понад сотні журналістських колективів з документами про підозрілі пересування грошей у міжнародних банках виявили масштабну систему відмивання грошей і зокрема ухиляння від фінансових санкцій США.

В координованих публікаціях низки провідних ЗМІ зокрема йдеться, як великі банки обслуговували відмивання коштів з України.

Прикладом названо дані про те як через банк JPMorgan упродовж десятиріччя було переведено загалом понад $50 мільйонів для Пола Манафорта за його співпрацю з Партією Регіонів та з колишнім президентом Віктором Януковичем в Україні.

Cлужби США, які відповідають за виконання законів про боротьбу з відмиванням грошей, рідко переслідують великі банки...

Суд у США 2019 року визнав Пола Манафорта, колишнього голову виборчого штабу Дональда Трампа, винним у приховуванні коштів від американської податкової служби та в інших фінансових злочинах.

Журналісти розслідувачі в різних країнах опрацювали понад 2500 документів підрозділу Міністерства фінансів США - Мережі боротьби з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network - FinCEN), що збирає та аналізує інформацію про фінансові трансакції, щоб виявляти випадки відмивання грошей, фінансування тероризму тощо.

Йдеться про звіти від міжнародних банків про підозрілі трансакції в американських доларах за період з 2000 до 2017 року.

Документи, так звані «файли FinCEN», були злиті виданню Buzzfeed News, а потім поширені серед інших ЗМІ.

Міжнародний консорціум журналістів розслідувачів (МКЖР) пише, що низка найбільших банків світу «зневажали директивами про боротьбу з відмиванням грошей і переводили велетенські суми грошей, що належали сумнівним особам та злочинними мережам, які поширювали хаос і підривали демократію в світі».

МКЖР доходить висновку, що «служби США, які відповідають за виконання законів про боротьбу з відмиванням грошей, рідко переслідують великі банки за порушення, а якщо і вдаються до дій, то це майже не перешкоджає потоку награбованих грошей, який тече через міжнародну фінансову систему».

Україна згадана у результатах журналістських розслідувань багато разів у зв’язку зі справою Пола Манафорта, а також там йдеться про багатомільйонні оборудки осіб з кола Андрія Клюєва, колишнього голови адміністрації президента Віктора Януковича.

Окремо у розслідуваннях вказані імена українських олігархів Дмитра Фірташа, Ігоря Коломойського та описані трансакції, які на думку розслідувачів вказують на звинувачення у незаконному збагаченні та відмиванні грошей.

США домагаються екстрадиції Дмитра Фірташа з Австрії, висунувши проти нього обвинувачення у корупції.

Мережі, через які брудні гроші рухаються світом, стали життєвими артеріями глобальної економіки.

Український уряд судиться з Ігорем Коломойським, домагаючись повернення мільярдів доларів, які згідно зі звинуваченнями були викрадені з «Приватбанку», співвласниками якого були Ігор Коломойський та Генадій Боголюбов.

Buzzfeed News вважає, що аналіз документів FinCEN вказує на те, що Мережа боротьби з фінансовими злочинами виявила неспроможність дієво боротися з відмиванням грошей.

«Документи FinCEN викривають засадничу правду нашої епохи: мережі, через які брудні гроші рухаються світом, стали життєвими артеріями глобальної економіки. Вони дозволили тіньовій системі стати такою широкою і неконтрольованою, що вона перетворилася на невід'ємну частину так званої легальної економіки», - йдеться у висновках Buzzfeed News.

Українська журналістка Тетяна Козирєва, яка співпрацювала в рослідуванні, написала у Facebook, що на її думку «це лише питання часу, коли саме Департамент юстиції пред’явить фігурантам звітів FinCEN обвинувачення, як це трапилося з американським політичним технологом Полом Манафортом».

Дивіться також: Життя Рут Бейдер Гінзбург: як донька емігранта з Одеси стала "рок-зіркою" прогресивного Вашингтона

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG