Спеціальні потреби

Актуально

Маск купив Twitter. Що це означатиме для світової політики?

Ілон Маск, який обіцяв повну свободу в інтренеті та створення рівних можливостей для висловлення, після купівлі компанії сказав, що Twitter сформує раду з модерації контенту з «дуже різноманітними точками зору».

Не минуло і кількох годин після оголошення про купівлю мережі Twitter Ілоном Маском, як він провів перестановки в керівництві, наголосив на своїх планах збільшити свободу висловлювань в сомережі, а також оголосив про створення ради з контролю над змістом дописів. Також, в рамках купівлі компанії, Маск знімає її з біржових котувань, що зменшує необхідність для керівництва звітувати перед громадськістю із багатьох рішень щодо компанії.

Оглядачі уважно слідкують за політикою Маска, відомого своїми різкими політичними висловлюваннями на платформі, щодо модерування контенту.

"Пташка вільна", - твітував Маск вввечері в четвер, після того, як перебрав контроль над компанією. У відповідь в Європі Маску нагадали про європейські правила щодо соцмереж.

"В Європі пташка літатиме за нашими правилами", - твітує комісар ЄС з внутрішнього ринку Тьєррі Бретон. Бретон також розмістив відео, де він та Маск погоджуються з європейськими правилами регулювання цифрових ЗМІ.

А в Росії колишній президент Росії Дмитро Медведєв побажав новому власнику компанії подолати «ідеологічний диктат» у мережі та припинити підтримку України.

«Успіхів Ілону Маску у подоланні політичної упередженості та ідеологічного диктату в Twitter. І кидайте той бізнес зі Starlink в Україні», – написав Медведєв.

У співпраці та за часткового фінансування уряду США, компанія Маска Starlink поставила в Україну засоби супутникового зв’язку, які були критичними під час обстрілу України російською армію на початку повномасштабного російського вторгнення.

Як каже в інтерв’ю «Голосу Америки» аналітик «Дому Свободи» з питань технологій і демократії Ґрант Бейкер, «у випадку України, розгортання Starlink і допомога були безумовно позитивними».

Але твіт Медведєва на тлі останніх геополітичних заяв Маска лише посилив побоювання оглядачів щодо того, що може означати для світової політики «купівля найбагатшою людиною світу, ймовірно, найвпливовішої у світі політичної ехокамери».

На думку деяких коментаторів, технологічні компанії здобувають такий рівень впливу на міжнародні справи, який раніше мали лише держави. За словами оглядача Washington Post Ґреґа Сарджента, це «вимагатиме нового типу політичної відповіді» від урядів.

Він наводить слова президента Eurasia Group Іана Бреммера, який вважає, що Маск і його вплив на геополітику є «одним з найважливіших питань, які вирішуються на геополітичній арені».

Дослідники свободи слова вважають, що уряди, як правило, мають найбільшу вагу, тому що вони встановлюють правила і закони.

«Але протягом останніх кількох років ми бачили, що технологічні компанії в усьому світі відіграють більшу роль у створенні середовища, що впливає на свободу в інтернеті», – сказав Ґрант Бейкер. – Я думаю, що є випадки, коли вони зробили багато для підтримки свободи інтернету, а також були широко задокументовані випадки, коли вони заподіяли шкоду свободі інтернету».

Деякі коментатори побоюються, що зараз реалізуються давні побоювання експертів з міжнародних відносин, що технологічні гіганти, які «накопичують стратосферний рівень впливу на глобальні справи, перетворяться на геополітичних акторів, з невизначеними довгостроковими наслідками».

Журналісти газети New York Times (NYT) днями нагадали, що Маск також пообіцяв допомогти протестувальникам з Ірану, але вийшло, що поки що лише відкрив можливість для провладних шахраїв витягнути особисті дані протестувальників. І в Азії, де ситуація на тлі російської війни проти України є особливо напруженою, Маск запропонував, як вирішити проблему Тайваню. У газетному інтерв’ю, кажуть журналісти NYT, він припустив, що Китай можна було б задовольнити тим, щоб йому віддати частковий контроль над Тайванем.

Як каже в інтерв’ю NYT Карен Корнблу, директорка дослідницького центру Німецький фонд Маршалла, «технології стали центральними для геополітики. Це захоплює, в цьому є безлад, а в центрі всього цього є Ілон Маск».

Маск обіцяє модерацію з «різноманітними точками зору»

Сам Маск, який обіцяв повну свободу в інтренеті та створення рівних можливостей для висловлення, після купівлі компанії сказав, що Twitter сформує раду з модерації контенту з «дуже різноманітними точками зору».

Найбільший скандал навколо геополітичних поглядів Маска виник через його «мирний план» для України, який майже збігався з пропозиціями президента Росії Володимира Путіна.

Газета New York Times, зокрема, розповідає, що план віддати частину українських територій в обмін на обіцянку миру з Москви, який збурив українську громадську думку та викликав жорстку реакцію Києва, з’явився минулого місяця під час вечірки, яку частково організовував колишній виконавчий директор Google, а також радник уряду Ерік Шмідт.

Серед присутніх на ній були представники американських ділових і політичних кіл, зокрема спікерка Палати представників Ненсі Пелосі, колишній віце-президент Ел Гор та колишній голову Об’єднаного комітету начальників штабів Джозеф Данфорд. Пропозиця Маска, як каже NYT, викликала обурення багатьох гостей, але він тим не менше, опублікував її пізніше у Twitter.

Журналісти NYT просили Маска про коментар, але він не відповів. Натомість Маск, якого газета назвала «новим хаотичним актором на сцені глобальної політики» висловився вже у Twitter.

«The New York Times стала новим, хаотичним гравцем у світовій політиці. Втручання газети в деякі з найбільш гарячих конфліктів у світі іноді було благом, але їхні повідомлення також спричиняли проблеми».

Вплив Маска на питання національної безпеки непокоїть також і уряд США. Як повідомило минулого тижня агентство Bloomberg, посилаючись на свої джерела в уряді, керівництво США та розвідувальне співтовариство зважують, які інструменти можна використати, і чи вони взагалі існують, щоб перевірити на федеральному рівні підприємства Маска, чи вони не створюють ризик для національної безпеки США.

Як каже оглядач Washington Post справа не в тому, що технології, які виробляє приватний сектор, допомагають вирішити надскладні логістичні завдання, як наприклад, забезпечення доступу до інтернету в Україні, проблема у впливі, який вони таким чином здобувають.

«Ситуація ілюструє, який вплив Маск і подібні йому особи мають на глобальні події, – каже Ґреґ Сарджент. – І цей вплив представляє новий вид виклику. Суверенітет, який технологічні гіганти викроюють у міжнародному цифровому просторі, дедалі більше вноситиме плутанину в конфлікти між суверенними державами».

Також експерти говорять, що недосвідчений у геополітичних питаннях керівник технологічної компанії може стати жертвою операцій противників демократії. Наприклад, є небезпека, що Twitter відкриє двері дезінформації та операціям впливу в інтернеті.

«Таким чином російська пропаганда, спрямована на спотворення уявлень про війну та послаблення підтримки України – у Сполучених Штатах і за кордоном – може стати більш помітною», – наводить оглядач Washington Post слова професорки комунікації в Університеті штату Джорджія Мії Блум. Бо, на її думку, якщо модератори не будуть прибирати російську дезінформацію з мережі, вона там домінуватиме, як і загалом авторитарний порядок денний.

З іншого боку, враховуючи позитивну роль технологічних компаній, експерти не виключають, що їхні побоювання можуть бути перебільшеними і з часом технологічні компанії і демократичні уряди та суспільства знайдуть прийнятний спосіб співжиття. Але поки до цього дійде, світ чекатимуть турбулентних кілька років, у цьому оглядачі практично гарантують.

Всі новини дня

Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова, 18 квітня 2023 р. у Вашингтоні, США. AP Photo/Jacquelyn Martin

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.

Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.

У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.
Оксана Маркарова

“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.

Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.

Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.

На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.

Внаслідок контрнаступу Україна відвоює "стратегічно важливу територію" – посадовець Білого дому

Радник з національної безпеки США Джейк Салліван (праворуч) розмовляє із президентом США Джо Байденом (ліворуч) та держсекретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном на полях саміту Групи семи у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 р. AP Photo/Susan Walsh

"Ми віримо, що контрнаступ України буде успішним", - заявив радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван в неділю в ефірі каналу CNN.

Салліван наголосив, що контрнаступ – "це не іспит". "Ми не оцінюємо український контрнаступ [очікуваний - ред.] і не кажемо - ви впоралися добре завдяки тому, що ми надали вам, чи що ви цього не зробили", - сказав посадовець. За його словами, США прагнуть підтримати Україну, щоб надати їй змогу досягнути якомога більшого прогресу на полі бою, щоб мати з часом найсильнішу позицію у перемовинах.

Салліван не назвав жодних очікувань щодо дати можливої готовності сторін до переговорів, але сказав, що контрнаступ матиме значний вплив на це. “Я ось що скажу: президент Зеленський сам сказав, що ця війна врешті-решт завершиться дипломатичним шляхом”, - цитує Джейка Саллівана CNN.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати, союзники та партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу. Таку заяву озвучив цього тижня координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

А газета Wall Street Journal цитувала слова українського президента про те, що Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні.

Секретар РНБО України Олексій Данілов у інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera повідомив, що стратегія України щодо контрнаступу — повернути свої кордони та запевнив, що Збройні сили України готові до нього.

Тим часом Міністерство оборони України 4 червня оприлюднило відеоролик "Плани люблять тишу". Заступниця міністра оборони Ганна Маляр підписала відео словами "Оголошення про початок не буде".

Раніше головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний також публікував у соцмережах відеоролик зі закликом “Прийшов час повертати своє”. На ньому під молитву, в якій вояки просять «благословити наш рішучий наступ», показане відео тренуваннями військових.

Дивіться також:

Блінкен: Україна ніколи не стане Росією. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Дитяча іграшка на місці багатоквартирного будинку, пошкодженого російським ракетним ударом, Підгороднє, поблизу Дніпра, Україна, 4 червня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.

Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.

Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.

Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.

Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.

"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.

Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.

Дивіться також:

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG