Спеціальні потреби

Актуально

"Українці пережили зиму і не здадуться", - конгресмен США Фіцпатрік. Ексклюзив

Конгресмен-республіканець Браян Фіцпатрік під час ексклюзивного інтерв'ю з журналісткою "Голосу Америки" Катериною Лісуновою.

Американські законодавці готують низку нових законопроектів на підтримку України, в рамках 118-ї сесії Конгресу. Про це Голосу Америки розповів конгресмен-республіканець, Браян Фіцпатрік. Законодавець є співголовою Групи підтримки України в Палаті Представників США та членом Комітету з розвідки.

Світ побачив, що таке Україна і ким є український народ. Багато людей, навіть серед моїх колег, мабуть, не знайшли б Україну на мапі до 24-го лютого минулого року. Тепер усі знають де Україна і що за люди там живуть

За словами Фіцпатріка, західні партнери включно із США, мали швидше надавати допомогу Україні. Водночас він наголосив, що тепер "увесь світ знає хто такі українці". Про помилки та досягнення протягом минулого року, а також про стратегію на рік поточний, конгресмен розповів Катерині Лісуновій, у ексклюзивному інтерв’ю.

Катерина Лісунова, Голос Америки: Зараз усі говорять про другу хвилю російської атаки. Яким, на вашу думку, має бути план Сполучених Штатів, НАТО та союзників, щоб запобігти цій атаці?

Браян Фіцпатрік, конгресмен-республіканець, штат Пенсильванія: Я думаю, варто посилювати санкції, щоб переконатися, що Росія продовжує розвалюватись із середини. Особливо, коли справа доходить до народної підтримки Путіна та його війни. А також, надати українцям літаки, танки, ракетні системи «Patriot» і все, що їм потрібно, щоб перемогти Росію. Я знаю, що вони можуть це зробити. Хто міг би подумати, що через рік ми будемо вести цю розмову? І це заслуга українського народу, а також Сполучених Штатів і наших союзників, які активізувалися і допомогли.

Дивіться повне інтервʼю тут:

Українці пережили чергову зиму, переживають постійні обстріли, геноцид, та інші речі, які змусили би багатьох людей здатися, кинути все, але не їх. Українці відмовляються здаватись

К.Л.: Давайте повернемось на рік назад, за кілька тижнів до 24-го лютого. Що ви знали про повномасштабне вторгнення Росії на той момент? Які були ваші очікування і якими були ваші прогнози?

Б.Ф: Багато експертів казали, що росіяни знесуть владу в Києві “за тиждень-два”. Очевидно, цього не сталося. Вони помилялися і щодо Афганістану. Вони думали, що події там займуть більше часу, а все сталось дуже швидко. Можливо, вихід США з Афганістану підживлював прогнози експертів і щодо України. Але Україна довела, що ці експерти, та й взагалі увесь світ - помилялися.

Якщо в цьому і є якась мораль, - то світ побачив, що таке Україна і ким є український народ. Багато людей, навіть серед моїх колег, мабуть, не знайшли б Україну на мапі до 24-го лютого минулого року. Тепер усі знають де Україна і що за люди там живуть.

К.Л.: Особисто вас щось здивувало в українському захисті, в українській реакції на російський напад?

Б.Ф: Перш за все – стійкість. В природі людини падати духом, коли сили проти тебе переважають. Сам факт, що українці пережили чергову зиму, переживають постійні обстріли, геноцид, та інші речі, які змусили би багатьох людей здатися, кинути все, але не їх. Українці відмовляються здаватись. І я кажу це з першого дня: вони дійсно надихають.

К.Л.:​ Скільки разів після повномасштабного вторгнення ви були в Україні? Та чому ви вирішили поїхати туди?

Б.Ф: Я був там двічі після вторгнення, а також незадовго до вторгнення, у вересні. Перший візит після вторгнення був десь у березні, а наступний, мабуть, у травні. Я поїхав до Києва і далі до Одеси. Я побачився та поговорив з багатьма людьми, багатьма солдатами. Просто щоб отримати оцінку ситуації, що їм потрібно. Тому що їхні потреби змінювались разом зі зміною стратегії та позицій Росіян.

К.Л.:​ Що вам найбільше запам’яталося з тих поїздок?

Б.Ф: В основному запам’ятались люди. Але перше, що шокувало… коли я був у Києві та Одесі до вторгнення, - це були процвітаючі, гучні міста, повні життя... коли я побачив ці міста після вторгнення, це дійсно були міста-привиди. Бути на Хрещатику, коли там геть нікого немає, було дуже, дуже дивно і шокуюче, - але, водночас, це було очевидно та зрозуміло. Я також тоді поговорив із [мером Києва] Віталієм Кличком та мером Одеси. А також зустрівся із солдатами – вони просто неймовірно сміливі люди. Мені також запам’ятались їхня рішучість не здаватись, захищати свою країну і довести це до кінця.

Конгресмен-республіканець Браян Фіцпатрік під час ексклюзивного інтерв'ю з журналісткою "Голосу Америки" Катериною Лісуновою.
Конгресмен-республіканець Браян Фіцпатрік під час ексклюзивного інтерв'ю з журналісткою "Голосу Америки" Катериною Лісуновою.
Росія є державою-спонсоркою тероризму, вони вчиняють геноцид найгіршим із можливих способів, тож треба називати речі своїми іменами

К.Л.:​ Військова допомога Україні еволюціонувала від «Джавелінів» до систем ППО, а тепер і танків. Багато українців задаються питанням - чому Сполучені Штати та союзники не надають все одразу, щоб уникнути непотрібних жертв? Яка ваша відповідь на це питання?

Б.Ф: Це дуже хороше запитання і це правильна критика адміністрації Байдена. Я радий, що вони зрештою постачають необхідні речі, я хотів би наголосити на цьому. Ми вдячні за це. Але ця допомога мала би надійти набагато раніше. Якщо проаналізувати рік цієї війни та рішення, які були прийняті тут, у Сполучених Штатах, цією адміністрацією, – ви побачите, що усе запізнюється.

Краще пізно, ніж ніколи, але допомога не має запізнюватись. Спочатку майже все було заборонено постачати. Не хотіли давати літаки МІГ, потім не хотіли давати ракети S-300 «повітря-земля-повітря». Адміністрацію турбувало, що це може бути провокацією, ескалацією. Але слід поставити чесне запитання: чи не Володимир Путін є найбільшим провокатором? Він вторгся в мирну державу, яка не зробила нічого поганого, яка нікому не загрожувала, включно з Росією.

Але нині допомога еволюціонувала. Так, 8 місяців тому в адміністрації Байдена не могло й мови йти про постачання чогось на кшталт систем Patriot. Я ніколи не подумав би, що вони наважаться їх надати, але вони це зробили. Хоча повинні були зробити це набагато раніше. Отже краще пізно, ніж ніколи, але хотілося б, щоб це сталося набагато раніше.

К.Л.:​ Про визнання Росії державою-спонсоркою тероризму. Ця ініціатива була висунута як на рівні резолюції, так і на рівні законопроекту. Але поки що ані Конгрес, ані Білий дім, схоже, не бажають прийняти це рішення. Як ви думаєте, чому?

Б.Ф: Я не знаю чому так. Але ми з конгресвумен Марсі Каптур внесли цю резолюцію іще під час минулої сесії Конгресу, і збираємося внести її знову в нинішній сесії. Росія є державою-спонсоркою тероризму, вона вчиняє геноцид найгіршим із можливих способів, тож треба називати речі своїми іменами.

Якщо ви йдете на угоду з дияволом, рано чи пізно вам доведеться за це заплатити. Так само як я закликав американські компанії відмовитись від усього, що стосується Комуністичної партії Китаю, весь світ повинен відмовитись від усього, що стосується Росії

К.Л.:​ Ви згадали про свою роботу із конгресвумен-демократкою, Марсі Каптур. Яких законодавчих ініціатив на підтримку України варто очікувати цього року від вас та ваших колег, зокрема від Групи підтримки України в Конгресі?

Б.Ф: Ми маємо потужно тиснути на Росію всіма способами: визнати державою-спонсоркою тероризму, вигнати з усіх міжнародних організацій, які дають їм місце за столом або право голосу, - вони цього не заслуговують. Це держава-вигнанець, і ставитись до них треба відповідним чином. А Путін - воєнний злочинець. Крім того, я вважаю, що санкції потрібно посилити, наскільки це можливо. Не зважаючи навіть на те, що і ми можемо побічно постраждати від цих санкцій.

Тому що ми зараз бачимо, як Європа, яка довірилась Росії в енергетичних питаннях, засвоює той самий урок, що й Сполучені Штати, які довірились Китаю в питаннях економічних. Якщо ви йдете на угоду з дияволом, рано чи пізно вам доведеться за це заплатити. Так само як я закликав американські компанії відмовитись від усього, що стосується Комуністичної партії Китаю, весь світ повинен відмовитись від усього, що стосується Росії: інвестицій, працевлаштування чи співробітників.

Це душитиме їхню економіку, це внутрішня робота. Так ви перемагаєте Росію зсередини. А щодо боротьби ззовні, то ми повинні продовжити забезпечення України усім необхідним озброєнням.

К.Л.:​ Чи є щось, що Сполученим Штатам, НАТО та іншим союзникам треба було зробити інакше протягом цього року, стосовно російської агресії в Україні?

Б.Ф: Все повинно рухатись набагато швидше. Авжеж, існують виклики, які потрібно усвідомити. Велика частина необхідного обладнання просто не була готова. Ми не накопичуємо таку кількість озброєння, а те що маємо не використовуємо так швидко. Бо ми не перебуваємо у воєнному стані. Європа, а точніше Західна Європа, також особисто не бере участі у війні, але забезпечує Україну. І ці поставки потрібно виробляти. Їм також потрібно підтримувати певний рівень власних запасів, щоб захищати свою країну. Тож це зрозуміло. Але, попри усе це, я думаю, що велика частина необхідної допомоги могла надійти набагато швидше. Бо кожна секунда запізнення коштує Україні додаткових життів.

Журналістка "Голосу Америки" Катерина Лісунова, під час ексклюзивного інтерв'ю з конгресменом-республіканцем, Браяном Фіцпатріком.
Журналістка "Голосу Америки" Катерина Лісунова, під час ексклюзивного інтерв'ю з конгресменом-республіканцем, Браяном Фіцпатріком.

К.Л.:​ Які ваші очікування від цього року в Конгресі, стосовно російської війни?

Б.Ф: Ми маємо, не допустити втоми від війни. Коли вторгнення лише відбулося, це було шоком для всіх, ці події транслювалися в новинах 24/7. Усі стежили за ситуацією. Але в людській природі з часом втомлюватись. Ці події вже не привертають такої уваги, їх вже немає на перших шпальтах газет. Цього власне і хоче Володимир Путін. А ми маємо цьому запобігти. І це моя робота, разом із конгресвумен-демократкою Марсі Каптур та іншими співголовами українського Кокусу.

Будучи членом Комітету з розвідки в Палаті представників, я також маю прямий зв’язкок із Комітетом у закордонних справах і був членом делегації на безпековій конференції у Мюнхені. Зараз я став членом Парламентської асамблеї НАТО, тож я також відвідуватиму Брюссель в питаннях альянсу. І на усіх цих платформах я постійно і послідовно підтримуватиму Україну і буду її голосом.

К.Л.:​ Що би ви хотіли сьогодні сказати українському народу?

Б.Ф: Залишайтесь мужніми. Америка прикриє ваш тил. Завжди будуть голоси маргіналів, крайніх лівих чи правих – вони недоброзичливі, але їх дуже мала кількість. Переважна більшість демократів та республіканців у Палаті представників і Сенаті підтримує Україну. І це було яскраво видно, коли до нас приїхав президент Зеленський. Це найтепліший прийом, який я будь-коли бачив у цій залі, за усі роки моєї роботи.

Окрім того, кожного разу, коли президент США згадує Україну в своїй промові про стан подій в державі, це об’єднує нашу власну країну. І це дивовижно, що Україна об’єднує навіть нас тут, у Сполучених Штатах. Тому моє послання Україні є наступним: будьте сильними, а ми прикриємо ваш тил.

К.Л.:​ Ви щойно згадали виступ президента Зеленського у Конгресі, – яка була ваша реакція, враження від цього виступу?

Б.Ф: Деякі речі, які він сказав, мені не сподобались. Знаєте, я вважаю, що завдання президента — це будувати мости у відносинах, а не вбивати клини. І було кілька коментарів, які стали своєрідним ударом по цілій політичній партії, яка нині представляє більшість у Палаті представників. Президенти не мають так робити. Він кращий за це.

Нагадаємо, раніше Голос Америки опублікував ексклюзивні інтерв'ю із сенатором-демократом Крісом Мерфі, з конгресменом-республіканцем Майком Лоулером, спів-головую українського конгресового кокусу конгресменом-демократом, Майком Квіглі та 52-гою спікеркою Палати представників Конгресу США, Ненсі Пелосі. Остання наголосила, що "Із жаху та розбитого серця народились героїзм та надія. Усі у захваті від надзвичайних людей України: які перед обличчям жахливих випробувань, відмовляються припиняти боротьбу за власну свободу".

Інші ексклюзивні матеріали дивіться незабаром в етерах Голосу Америки та читайте на нашому сайті. Зокрема, інтерв'ю із співголовою сенатського комітету з Міжнародних Відносин, сенатором-республіканцем Джимом Рішем, його колегами сенатором-демократом Шелдоном Вайтгаузом, сенаторкою-демократкою Джин Шагін та сенатором-демократом Діком Дурбіним.

Всі новини дня

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Блінкен: Якщо мирний план Китаю не передбачатиме виведення з України російських військ, він спрямований на затягування часу

Фото: REUTERS/Amit Dave

Якщо мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету, він спрямований на затягування часу, і не буде конструктивним. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен у понеділок, 20 березня. Блінкен вважає, що лідер Китаю використає візит в Росію, аби закликати Путіна припинити вогонь в рамках “мирної пропозиції” офіційного Пекіна.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

“Сполучені Штати вітають будь-які ініціативи, спрямовані на досягнення справедливого та міцного миру. Пропозиція Китаю містить елементи, які ми давно підтримуємо, включаючи забезпечення ядерної безпеки, вирішення гуманітарної кризи, захист цивільного населення. […] Фундаментальним елементом будь-якого плану в Україні для досягнення справедливого та міцного миру має бути підтримка суверенітету та територіальної цілісності України, відповідно до Cтатуту ООН. Будь-який план, який не надає пріоритету цьому важливому принципу, є в кращому випадку тактикою зволікання або спрямований на сприяння несправедливому результату, що не є конструктивною дипломатією”, - заявив Блінкен.

Блінкен закликав країни світу не дозволити ввести себе в оману “будь-яким тактичним кроком Росії, який підтримає Китай чи інша країна, аби заморозити війну на власних умовах”.

“Закликання до припинення вогню, яке не передбачає виведення російських військ з території України, фактично підтримує ратифікацію російського завоювання. Це визнало б спроби Росії силою захопити суверенні сусідні території. Це дало б змогу Росії продовжити свої дії в Україні, а припинення вогню зараз, без тривалого рішення, дозволило б президенту Путіну перепочити та переналаштувати свої війська, щоб потім відновити війну у більш вигідний для Росії час”, - заявив Державний секретар США.

За словами Блінкена, той факт, що лідер Китаю відвідує Росію через кілька днів після того, як Міжнародної Кримінальний суд видав ордер на арешт президента Путіна, свідчить, “що Китай не відчуває потреби притягнути Кремль до відповідальності за звірства, скоєні в Україні”.

Ентоні Блінкен нагадав, що Україна вже запропонувала Формулу миру, яку вважає справедливою.

Як повідомляв Голос Америки, президент України Володимир Зеленський представив десятикрокову формулу миру на саміті G20 цього року. Вона, серед іншого, включає відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, звільнення всіх полонених, трибунал над винними в агресії та безпекові гарантії для України.

Китай запропонував свої пропозиції щодо мирного врегулювання в Україні у річницю повномасштабного вторгнення. План складається з 12 пунктів і фактично повторює давню позицію Пекіна, за якою «суверенітет, незалежність і територіальна цілісність усіх країн повинні бути ефективно гарантовані».

Він наголошує на неприйнятності використання ядерної зброї та передбачає, зокрема, створення безпечних умов для атомних електростанцій та гуманітарних коридорів, для евакуації цивільного населення, а також передбачає кроки для забезпечення експорту зерна після того, як блокування Росією українських портів у Чорному морі торік спричинило стрибок світових цін на продовольство.

Одночасно із закликами до відновлення мирних переговорів Китай вважає за необхідне припинити односторонні санкції Заходу проти Росії. У плані також засуджується «менталітет холодної війни», який Пекін називає «глобальне домінування Сполучених Штатів і їхнє втручання у справи інших країн».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG