Спеціальні потреби

Актуально

Коли очікувати активізації російського втручання в українські вибори – американські експерти

За перебігом виборчої кампанії в Україні спостерігає Оперативна група з українських виборів, яка є спільним проектом Атлантичної ради, Фонду Віктора Пінчука та Трансатлантичної комісії з чесних виборів. Завданням цієї групи є спостереження, оцінка та розкриття зовнішніх спроб втручання в українські вибори.

За словами лідера групи, колишнього президента Дому свободи, старшого наукового співробітника Міжнародного університету Флориди Девида Креймера, наразі не зафіксовано активізації російського втручання в українські вибори.

«Ми не побачили масивної підтримки одному кандидатові чи масивної опозиції іншому. Вони більше фокусуються на процесі», - сказав Креймер під час дискусії у рамках спеціального проекту Української служби Голосу Америки «Вибори Президента України-2019: Погляд з Вашингтона».

Креймер припускає, що Кремль нарешті зрозумів, що їхня допомога має зворотній ефект, як це було у випадку із екс-президентом Віктором Януковичем.

Ми не побачили масивної підтримки одному кандидатові чи масивної опозиції іншому.

«Вони підтримували Януковича і тиснули на нього та його команду в 2013-му році не підписувати Угоду про асоціацію та економічне співробітництво з Європейським Союзом, і ми знаємо, чим це обернулося. Вони вторглися в Україну, починаючи з Криму і потім – Донбас. І зараз в України набагато більше підтримки вступу в НАТО та ЄС. Вони відштовхнули від себе Україну і мають набагато менший вплив, ніж до 2014-го року».

Одним із завдань Оперативної групи є моніторінг російського телебачення, основні меседжі якого, говорить Креймер, підхоплюють в Україні.

«Головний посил російського телебачення дотепер – вибори в Україні не чесний процес. Вибори фальшуються. Кандидати залежать від Заходу, США».

Також, говорить він, Кремль може активізуватися напередодні парламентських виборів восени: «Ймовірно, Кремль думає, що у нього більше можливостей впливати на ці вибори, як через мажоритарних кандидатів, так і через партії».

З ним погоджується інший учасник дискусії Джон Гербст, директор Євразійського Центру Атлантичної ради, який у 2003-2006-х роках був послом США в Україні.

«Я думаю, що Москва хотіла б, щоб Порошенко програв. Але я думаю, вони розуміють, що наступний президент України не буде їхньою людиною. Я думаю, що вони сподіваються мати 20-25% депутатів у Верховній раді, які були б зацікавлені у кращих відносинах з Москвою, навіть коли Москва веде війну на Донбасі».

Також, говорять обидва члени Оперативної групи з українських виборів, хоча наразі активізації російського втручання не зафіксовано, ситуація може змінитися у наступні тижні.

«Хоча ми ще не бачили нічого екстраординарного в плані втручання Кремля у президентські вибори, вони проводжують тиснути по різних напрямках в Україні. Масивна дезінформація триває. Зондування з метою кібер-атаки триває, особливо в речах, пов’язаних з виборами, такі як Центральна виборча комісія. Вони спробують встромити свої кібер-шупальця в електронні скриньки для голосування під час виборів. І ми не можемо виключати чогось надзвичайного підривного характеру чи військової провокації на зразок тієї, що була в Керченській протоці, перед самими виборами», - говорить Гербст.

З точки зору справедливості, росіяни не мають бути частиною місії спостерігачів, тому що Росія веде війну проти України.

Правильною назвали експерти позицію Верховної ради та уряду щодо недопущення громадян Росії до спостереження за українськими виборами у складі місії ОБСЄ. На початку лютого МЗС заявило, що не прийме заявки від громадян РФ для реєстрації офіційними спостерігачами на виборах в Україні, після чого Верховна рада законодавчо заборонила власникам паспорту Російської федерації брати участь у будь-яких виборах в Україні. ОБСЄ позицію України враховувало і повідомило, що росіян у складі спостережної місії не буде.

«Це складне питання, яке не мало бути складним питанням, - прокоментував Джон Гербст дії української виконавчої та законодавчої влади у цьому питанні. - З точки зору справедливості, росіяни не мають бути частиною місії спостерігачів, тому що Росія веде війну проти України. Російські громадяни, які працюють в ОБСЄ, є фактично агентами Кремля. Це ж абсурд. Але реальний світ не завжди будується на справедливості. За правилами ОБСЄ, Україна не може заборонити Кремлю послати своїх людей до спостережної місії. Також, на жаль, деякі не дуже сміливі політики, особливо, в Європі, ховають свій страх перед Кремлем, говорячи про необхідність слідувати правилам. Ці правила не є ані справедливими, ані в інтересах цих країн. Я підтримую позицію України і думаю, що США теж мають підтримати».

«Я погоджуюсь з Джоном, але думаю, що Рада перестаралася, - додала третя учасниця дискусії редакторка блогу Ukraine.Alert Атлантичної ради Мелинда Геринг. - Їм не потрібно було приймати резолюцію, яка забороняє участь усіх росіян-спостерігачів. Вони могли просто відмовити їм у візі на в’їзд і це вирішило б проблему. Це грає на руку російській пропаганді».

Дивіться також: Вибори в Україні: Кого із кандидатів бачать найімовірнішим переможцем експерти із США

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG