Спеціальні потреби

Актуально

Син жертви: "Що ви робите? Вас обрали, щоб захищати нас". Слухання про масові стрілянини у Конгресі.

Гарнелл Вітфілд-молодший з Буффало, штат Нью-Йорк, дає свідчення на слуханнях Сенатського юридичного комітету щодо внутрішнього тероризму у вівторок, 7 червня 2022 року. (AP Photo/Жаклін Мартін).

Син Рут Вітфілд, 86-річної жінки, убитої під час расистського нападу на чорношкірих покупців у Буффало, штат Нью-Йорк, у вівторок, 7 червня, закликав Конгрес протидіяти «раку переваги білої раси» та національній епідемії збройного насильства.

Гарнелл Вітфілд-молодший надав свої емоційні свідчення у тої час як, коли законодавці працюють над досягненням двопартійної угоди про заходи безпеки з використанням зброї після масових стрілянини, що сталися одна за одною.

Через десять днів після того, як у Нью-Йорку 18-річний чоловік застрелив його матір та ще дев’ятьох осіб, інший 18-річний юнак з напівавтоматичної гвинтівки відкрив вогонь в Увальді, штат Техас, вбивши 19 школярів та двох вчителів.

"Що ви робите? Вас обрали, щоб захищати нас", - сказав Вітфілд членам Юридичного комітету Сенату.

"Чи немає нічого, що ви особисто готові зробити, щоб зупинити рак переваги білої раси та внутрішній тероризм, який він надихає?" запитав він. "Якщо нічого немає, то, з повагою, сенатори, ви повинні поступитися своїми владними позиціями та впливом іншим, які готові вирішувати це питання."

Слухання є першими з двох на цю тему цього тижня, під час яких сім’ї жертв і тих, хто вижив після масових розстрілів у Буффало та Увальді, з’являються на публічних слуханнях та інших заходах на Капітолійському пагорбі, щоб продемонструвати людські втрати від насильства в Америці та закликати Конгрес діяти.

Працюючи над угодою, президент Джо Байден зустрівся у вівторок із сенатором Крісом Мерфі, ключовим учасником переговорів від Демократичної партії. Мерфі працював більшу частину своєї кар’єри, намагаючись приборкати масову стрілянину в країні після жахливого вбивства 20 дітей у навчальній школі у своєму рідному штаті Коннектикут десять років тому.

Мерфі сказав журналістам після зустрічі, що він вдячний за можливість ознайомити президента з переговорами в Сенаті. Він пояснив, що його мета полягає в тому, щоб спробувати досягти угоди цього тижня, але він додав, що лідер більшості в Сенаті Чак Шумер чітко заявив, що «нам потрібен додатковий час, щоб розставити крапки над «і», які дозволять досягнути цього».

Очікується, що в середу Комісія з нагляду Палати представників заслухає більше сімей загиблих і четвертокласницю Мію Серрілло, яка привернула увагу американців після того, як вона розповіла, що обмазалася кров’ю загиблого однокласника та вдавалася мертвою, щоб пережити стрілянину в Увальді.

Слухання в Сенаті у вівторок були зосереджені безпосередньо на ідеології переваги білої раси, яка, як стверджує влада, спонукала 18-річного озброєного чоловіка, одягненого у військове спорядження, годинами їздити районом Буффало, переважно чорношкірого, і в прямому ефірі транслювати атаку. Внаслідок стрілянини загинули 10 людей, ще кілька отримали поранення.

"Життя моєї матері мало значення", - сказав Вітфілд. "Ваші дії тут покажуть нам, чи було це важливо для вас."

Незабаром після стрілянини в Буффало законопроект, який мав би зміцнити федеральні ресурси для запобігання внутрішньому тероризму, провалився в Сенаті через позицію Республіканської партії. На слуханнях у вівторок сенатори-республіканці зосередилися на протестах проти расової несправедливості, які відбулися влітку 2020 року, посилаючись на ці інциденти як на акт внутрішнього екстремізму.

Після невдалого голосування сенатори перегрупувалися і почали приватно зустрічатися в невеликій двопартійній групі, яку очолювали Мерфі та сенат-республіканець Джон Корнін, намагаючись знайти компроміс, який має шанси стати законом.

Пакет, який обговорюється, далеко не відповідає радикальним заходам щодо заборони штурмової зброї або запровадженню універсальних перевірок, які популярні серед американців і які пропагуються групами з безпеки зброї, але відкидаються республіканцями.

Замість цього сенатори зосереджуються на поетапних змінах політики за допомогою системи, яка надсилатиме кошти та інші стимули штатам для посилення безпеки в шкільних містечках, надає більше послуг з психічного здоров'я молодим людям і, можливо, заохочує штати дотримуватися законів, покликаних тримати вогнепальну зброю від юдей, які можуть заподіяти шкоду.

«Я оптимістично налаштований, що ми зможемо отримати понад 60 голосів, але питання в тому, як виглядає цей пакет», – сказав Корнін журналістам, коли депутати повернулися до міста у понеділок із тижневої перерви. Корнін мав на увазі поріг у 60 голосів, необхідний у Сенаті, щоб просунути законодавчі акти.

Сенатор від Техасу заявив, що готується проінформувати своїх колег на їхньому щотижневому обіді в Сенаті про стан переговорів. Але він попередив демократів не поспішати з процесом.

Хоча сенатори неохоче підвищують вікову вимогу для купівлі зброї з 18 до 21 року, як це було зроблено в деяких штатах, альтернативна ідея полягає в тому, щоб відкрити облікові записи неповнолітніх правопорушників, щоб шукати проблемні місця, перш ніж дозволити дорослим купувати зброю.

Мерфі сказав, що Корнін висловив законне занепокоєння тим, що часто правоохоронні органи не мають доступу до записів про неповнолітніх під час прийняття рішення про перевірку.

Здається, це те, що ми повинні виправити та вирішити, — сказав Мерфі. "Це, безумовно, частина наших переговорів. Це складно, оскільки в різних штатах існують різні правила, коли справа доходить до обліку неповнолітніх."

Ці пропозиції набирають обертів, але також викликають занепокоєння у демократів та деяких правозахисних груп, які спонукають сенаторів робити більше та швидше, щоб зупинити хвилю масових розстрілів по всій країні.

Всі новини дня

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Генсек НАТО у Стамбулі переконував Ердогана не протидіяти вступу Швеції до Альянсу

Генсек НАТО Єнс Столтенберґ і президент Туреччини Реджеп Ердоган у Стамбулі, Туреччина, 4 червня 2023 р. Murat Cetinmuhurdar/Handout via REUTERS

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Стамбулі обговорив із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом порядок денний липневого саміту Альянсу, що триватиме у Вільнюсі. Зокрема, йшлося про підтримку України та про членство Швеції у НАТО. Генсек заявив, що сподівається якомога швидше завершити приєднання країни до Альянсу.

Столтенберґ повідомив турецькому президенту, що Швеція “зробила значні конкретні кроки, щоб задовольнити занепокоєння Туреччини” – інформує офіційний сайт Альянсу. Як повідомляв Голос Америки, саме Туреччина (разом з Угорщиною) зволікала із ратифікацією членства Швеції в НАТО.

Кроки Швеції, за словами Столтенберґа, включали внесення поправок до конституції країни, припинення ембарго на поставки зброї та активізацію співпраці в боротьбі з тероризмом.

Генсек НАТО наголосив, що “Швеція виконала свої зобов’язання” і додав, що “було важко бачити демонстрації проти Туреччини та проти НАТО у Швеції”, але закликав не дозволити їх організаторам досягти успіху в спробах заблокувати антитерористичну співпрацю та вступ Швеції до НАТО.

Йдеться зокрема про акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран. Як повідомляла агенція Reuters, Ердоган тоді заявив, що Швеції не варто очікувати підтримки Туреччини щодо її членства в НАТО.

Столтенберґ подякував президенту Туреччини за “рішучу підтримку України”, у тому числі щодо Чорноморської зернової ініціативи.

Дивіться також:

Росія мілітаризує суспільство, залучаючи дітей до підтримки війни – ЗМІ

На архівному фото: "Дитячий парад" у Ростові-на-Дону, Росія. AP Photo

У російських школах впроваджують навчальну програму з наголосом на героїзації армії, водночас демонізуючи Захід як “бандитів”. Тему снайперів додано навіть до програми з математики початкової школи – пише видання New York Times.

"Воєнні" букварі та пластикові гвинтівки

Армійської теми у Росії торкаються навіть букварі, а, наприклад, на змаганнях із плавання у Магнітогорську підлітки пірнали в басейн у камуфляжній формі, інші учасники одягали на спини моделі автоматів Калашникова.

“Ці зусилля є частиною масштабної кампанії Кремля з мілітаризації російського суспільства, навчання майбутніх поколінь шанобливому ставленню до армії та подальшого закріплення наративу президента Путіна про те, що “на нашій батьківщині знову розв’язана справжня війна”, - пише New York Times.

За інформацією видання, так Кремль сподівається переконати громадськість активно підтримувати військові зусилля, а молодих чоловіків – воювати.

Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді.
Грег Юдін
“Вони намагаються націлитися на людей, які мають найменше ресурсів, — цитує NYT Грега Юдіна, російського соціолога, який проводить дослідження в Прінстонському університеті в США. – Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді”.

Про мілітаризацію російських шкіл повідомляв і журнал Economist. За інформацією видання, у рамках “історичного квесту” діти у Росії стріляли із пластикових гвинтівок і кидали гранати в імітацію танка. Учасникам одягли радянські солдатські кашкети, а на футболках працівників музею, де відбувався квест, була вишита літера Z – символ підтримки вторгнення Росії в Україну.

Шкільні програми із прищеплення “російських цінностей” на противагу західним покликані виправдати російську війну, а за задумом організаторів “у дітей повинно бути позитивне враження від армійського життя, адже багато з них незабаром можуть піти в армію” – пише Economist.

Видання наводить дані опитування російської організації “Левада-Центр”, згідно з якими, близько 80% росіян підтримують відновлення піонерської організації. І 87% людей віком від 55 років були “зацікавлені” у цьому.

Водночас дослідники російської Вищої школи економіки перед вторгненням Росії до України заявляли, що молодь, згідно з опитуваннями, віддає перевагу менш ідеологічним громадянським активностям, наприклад місцевим громадським роботам.

Російська "Юнармія" як "мілітаризація дітей"

Російська “Юнармія” (організація, заснована Міністерством оборони РФ у 2016 році), яка навчає дітей військовим навичкам у літніх таборах, стверджує, що нараховує 1,35 мільйона членів по всій Росії. До організації приймають школярів віком від 8 років.

Як повідомляло раніше Радіо Свобода, Росія почала створювати загони «Юнармії» навіть на тимчасово окупованих територіях півдня України. Мер Меліотополя Іван Федоров заявляв, що російські окупаційні сили "посилюють ідеологічний тиск" на дітей і молодь. За словами мера, "у школах навчають за російськими підручниками з відповідним тлумаченням історії, старшокласникам планують викладати початковий військовий вишкіл, тобто готують до можливої участі у так званих "добробатах".

Іван Федоров назвав цей процес "мілітаризацією дітей".

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що "викликає хвилювання мілітаризація освіти та російська пропаганда, спрямована на українських дітей". Лубінець зазначив, що Росія такими діями виховує в неповнолітніх ненависть до рідної держави та "бажання мститися за війну, але не росіянам, а Україні". За словами Лубінця, такі дії є "проявом геноциду" та однією з форм примусу до подальшої служби у збройних силах Росії.

Найбільша частина переговорів про вступ України до ЄС стосується сільського господарства – міністр

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський

Україна набагато більша за всіх інших нових членів ЄС у сфері сільського господарства, тож це, імовірно, змінить деякі правила в ЄС. Наразі ця сфера є найбільшою частиною євроінтеграційних переговорів.

Про це в інтерв'ю керівниці мовлення Голосу Америки у Східній Європі Мирославі Гонгадзе розповів міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

За його словами, серед документів, які Україна повинна узгодити із законодавством ЄС, приблизно 40% стосується саме сільського господарства та продуктів. Це найбільша частина переговорів.

Зараз українські фермери намагаються врятувати бізнес в умовах війни та російської блокади експорту українського зерна. “Вони намагаються отримати якийсь прибуток, але наразі їм це не вдається. Для більшості з них головна мета – зберегти бізнес”, - каже міністр. За його словами, війна вплинула і на доставку, і на виробництво. “Українські фермери працюють у дійсно складних умовах, під ударом, під бомбардуванням. Самотужки розміновують землю”, - додав Сольський.

За його словами, нинішня найнижча ціна на зерно викликана не лише тим, що місцеві компанії експортують багато зерна з України, а й тим, що інші країни світу виробляють багато зерна протягом цього нового сезону, особливо Бразилія. “Отже, ми повинні пояснити це всім громадам, усім спільнотам фермерів, і вони повинні це зрозуміти”, - каже Сольський.

За інформацією Миколи Сольського, з врожаю минулого сезону Україна має на експорт ще близько 9-10 мільйонів тонн зерна, олії та подрібнених продуктів з соняшнику і сої тощо.

Як повідомляв Голос Америки, Росія заблокувала експорт зерна з українських портів усупереч попереднім домовленостям, мотивуючи це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України. Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

За інформацією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, з серпня 2022 року, коли стартувала реалізація Зернової ініціативи, з українських портів "Південний", "Чорноморськ" та "Одеса" експортовано понад 30 мільйонів тонн продовольства.

Через російську блокаду експорту щонайменше 10 країн недоотримують продовольство. "Для амортизації завданої шкоди плануємо збільшувати пропускну спроможність Дунайського портового кластеру", - повідомив під час візиту на Одещину президента України Володимира Зеленського віце-прем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG