Спеціальні потреби

Актуально

Кого і чому підтримують молоді українці у США на виборах президента?

За кого голосує молоде покоління українців у США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

За кого голосує молоде покоління українців у США? Відео

Податки, економіка, медицина, імміграція, право на аборти, доступність зброї – всі ці питання зумовлюють те, за кого американці віддають свій голос на виборах президента США. А чим керуються американці українського походження? Ми розпитали кількох виборців з різних американських штатів.

Вадиму Фаб’янчуку - 29 років. Він родом із Рівного і живе у штаті Орегон із чотирьох років. Разом із дружиною Вікторією вони виховують двох дітей і мають власний бізнес – компанію зі страхування.

Ми, малий бізнес, - фундамент цієї країни. Минулих 4 роки були найкращі, що я мав. І бізнес, і економіка рвали всі рекорди

"Я підтримую президента Дональда Трампа. Я вважаю, що із варіантів, які є, він - найкращий кандидат. Я не голосую за характер, за посмішку людини, як вона спілкується чи використовує Twitter. Я голосую за те, які в нього будуть конкретні кроки".

"Загалом я – великий прихильник капіталізму, - додає Вадим. - І протилежна партія демократів почала таку пропагандистську систему, немов капіталізм не виправдав себе, і треба альтернативу, треба трохи спробувати соціалізму. Я не кажу, що сам Байден проводить цю агітацію, але велика частина його партії почала робити кроки в тому напрямку . Я, як українець, що мої корені, моя сім’я, були жертвами соціалізму-марксизму, для мене це - автоматично ні".

Вадим розповідає, у бізнесі 8 років, тож може порівняти умови роботи за адміністрацій Барака Обами й Дональда Трампа - і за керівництва республіканців його підприємство було найбільш успішним. "Ми, малий бізнес, - фундамент цієї країни. Минулих 4 роки були найкращі, що я мав. І бізнес, і економіка рвали всі рекорди. Часом політики, що сидять у Сенаті, не розуміють нашої щоденної боротьби - як давати людям робочі місця. І часом ми не можемо налагодити цей зв'язок. Тож я вважаю, Дональд Трамп приніс баланс між бюрократією та такими простими підприємцями як я".

Чому за Трампа, за республіканця – тому що я хочу знати, куди ідуть мої податки

Колишній військовий із Дніпра, Юрій Вівчаренко, живе із родиною в Чикаго 9 років і працює далекобійником. Раніше працював на компанію-перевізника, а два тижні тому відкрив власний бізнес. У виборах президента США бере участь уперше і підтримує республіканців - також з економічних міркувань.

"Чому за Трампа, за республіканця – тому що я хочу знати, куди ідуть мої податки, - розповідає Юрій. - По-друге, з такої державної позиції я хочу, щоб робочі місця були тут, а не десь за кордоном, щоб наші люди працювали, а не жили на субсидіях".

"Коли був Обама, ціни за перевезення були низькі, вантажів було дуже мало, а з приходом Трампа вантажі почали бути дорожчими, постійно є вантажі, - каже Юрій. - Тоді не було роботи, зараз робота є постійно".

Інший важливий фактор - політика Вашингтона щодо Києва, каже Юрій: "Я колишній військовослужбовець, і я бачу, як реагували демократи, коли почалась війна. За Обами вони надавали допомогу списаними шкарпетками, ковдрами, а також глибокою стурбованістю. Зараз за Трампа почали надходити "Джавеліни", військова техніка, американські бомбардувальники патрулюють час від часу".

Я колишній військовослужбовець, і я бачу, як реагували демократи, коли почалась війна. За Обами вони надавали допомогу списаними шкарпетками, ковдрами, а також глибокою стурбованістю. Зараз за Трампа почали надходити "Джавеліни"

Іва Демчук – родом із Рівного й виїхала з України у дев’яностих. В Америці - понад 20 років, останні 11 років живе неподалік Сан-Франциско і працює рентген-лаборантом медичного центру Стенфордського університету.

"Я себе рахую центристкою, намагалась знайти середню, третю партію, але домінують Республіканська та Демократична партії. Я ліберальна, але маю консервативні погляди стосовно розподілу бюджету, економіки. І я не можу собі знайти партію, яка б підійшла стовідсотково, тому я голосую за демократів, сподіваючись на те, що демократи впораються із реформами".

"Думаю, демократи в меншій мірі маніпулюють населенням, хоча бачу, як обидві партії це роблять, хоча й за різними напрямками, - каже Іва. - Консервативні виборці реагують більше на релігійні мотиви, а демократи реагують на соціальне забезпечення населення".

Іва розповідає, що за демократів голосує тому, що спирається на свій досвід роботи в медицині.

Думаю, демократи в меншій мірі маніпулюють населенням, хоча бачу, як обидві партії це роблять

"Це таке дуже болюче питання. В якийсь момент у США виникла ідея, що абсолютно все рахується бізнесом, - каже Іва. - Медицина – великий бізнес, освіта – великий бізнес. І держава, яка бере податки, ці податки не використовує для освіти й медичного забезпечення населення".

"Взагалі середній клас дуже крихкий в економічному питанні. Тому що освіта і медичне забезпечення – дуже дороге. І навіть я, працюючи в медицині, інколи думаю: мені піти до лікаря і зробити MRT, яке мені буде коштувати 5, а то й 10 тисяч доларів. Я думаю, що це неправильно. Виходить, що медицина реагує на кризу, а не передбачає серйозні захворювання".

Медицина – великий бізнес, освіта – великий бізнес. Виходить, що медицина реагує на кризу, а не передбачає серйозні захворювання

Зокрема, питанням доступності медицини та іншими соціальними питаннями керується й 25-річна Марина Приходько, яка переїхала з Харкова до США 10 років тому. Зараз Марина живе у Нью-Йорку: працює у юридичній фірмі, також вона – активістка громадської організації Razom for Ukraine. На президентських виборах вона голосує вперше і віддає свій голос демократові Джо Байдену.

"Я, в першу чергу, вірю в особистий вибір жінок стосовно контрацепції, абортів, і я вірю, що Демократична партія більше поділяє мої погляди в цьому сенсі. Хочу більше доступних соціальних послуг для громадян США, більше доступної медицини. Загалом я вірю, що люди мають керувати країною, а не бізнеси, не олігархи. Я вірю в демократичний світ".

Я, в першу чергу, вірю в особистий вибір жінок стосовно контрацепції, абортів... Хочу більше доступних соціальних послуг для громадян

Також Марина каже, що за освітою – дипломатка, тож вивчала історію й політичні системи світу. Й саме в американському контексті підтримує ліберальні погляди.

"Я зрозуміла для себе, що я більш космополітична людина, і вірю, що всі люди світу мають право пересуватись, куди хочуть, тому я зовсім проти будування твердих кордонів, - розповідає Марина. - І я думаю, що якщо ми просуваємо цю «Американську мрію», ми маємо приймати всіх, хто шукає цю американську мрію".

Водночас, Марина каже, що у питанні зброї має чітку позицію: "Думаю, що зброя взагалі має бути не підтримана в нашому суспільстві. Якщо у когось є зброя, а в когось немає, це створює несправедливу систему від самого початку".

я виступаю проти зброї, щоб в один день ніхто не вчинив нову стрілянину - це неправедливість, це злочин

"Я голосую в окрузі у Флориді, де сталась одна із найбільших стрілянин у школі. І це для нас питання номер один: чи контролювати зброю, чи навпаки роздавати зброю вчителям, студентам. В цьому питанні я виступаю проти зброї, щоб в один день ніхто не вчинив нову стрілянину - це неправедливість, це злочин".

Попри розбіжності у політичних поглядах, цих виборців об’єднує те, що їм важливо, аби президент США не лише дбав про процвітання власної країни, а й допомагав Україні.

Дивіться також: Як американці голосують за президента на МКС. Відео

Як американці голосують за президента на МКС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Всі новини дня

Історія американської біженки з України

Вікі, вчительнка зі США, яка працювала в Україні

Американка Вікі Нeйлінг кілька років працювала вчителькою англійської мови у селі Радовель, що у Житомирській області. Та коли почалась війна, вона була змушена тікати до Лос-Анджелеса, де раніше проживала. Вікі так звикла до України, що, як і українці в Америці, переживає культурний шок.

Вікі Нейлінг з 2020 року навчала англійської мови українських школярів у селі Радовель, Житомирської області, в рамках проекту відновлення села.

“Мене найняли вчителькою англійської мови в ліцей. Я викладаю в ліцеї з другого по одинадцятий клас”, - розповіла вона.

Жінка сама подала заявку на участь у проекті, адже має особливі почуття до України. З 2016 по 2018-тий працювала волонтеркою Корпусу миру.

“Мені було важко, не буду брехати, найважче для мене була мова. Але я змогла знайти друзів, я могла спілкуватися з людьми про особисті речі”, - розповідає жінка.

Та, коли вдруге їхала в Україну, Вікі не підозрювала, що крім вчителювання доведеться стати біженкою.

“Всі ми, емігранти в Україні - люди, які жили і працювали в Україні, для яких вона стала домом - ми всі думали, що все нормально, що Путін лише блефує, що він не збирається вторгнутися. Ми воюємо з Росією з 2014 року. Як тільки він атакував, ми всі були шоковані. Ми й гадки не мали, що він почне обстрілювати та бомбардувати невинних мирних жителів. Тоді ми зрозуміли, що це стало реальністю, і наскільки це серйозно”, - каже вона.

Жінка не збиралась виїжджати, навіть попри вторгнення росіян. Однак швидко стало зрозуміло, що це повномасштабна війна.

“Спочатку я хотіла залишитися. Я не планувала виїжджати. Проте двадцять п’ятого числа до мене у двері постукали, здається, це було в п’ятницю, постукала одна з моїх колег, вона сказала, що обстрілюють. І тоді я вирішила, що пора йти. Тому я зібрала свій рюкзак. Мій рюкзак був майже спакований. А потім у мене був цей милий маленький старенький бабусин візок, з яким я ходила по магазинах. Я поклала рюкзак туди”, - розповідає вчителька.

Згодом Вікі та її колеги з Житомира потягом евакуювалися до Львова. Говорить, що іноземні громадяни були вражені тим, як добре була організована евакуація.

“Усі: керівництво на місцях, правоохоронні органи, а також урядовці, школи - всі спілкувалися один з одним, і знали, кому довіряти, а кому ні. І вся інформація, яку ми, іноземні вчителі, отримували, надходила від Міністерства освіти і від українських вчителів”, - розповідає вона.

Зараз Вікі живе у Лос-Анджелесі і не залишається байдужою до подій в Україні. Відвідує протести руху Stand with Ukraine. Усюди із собою возить український прапор і хрестик, який їй подарували в Олевську на Житомирщині.

“Я планувала там залишитися. У мене весь одяг, мої ковбойські чоботи, мій велосипед - все в Україні, і я дуже чекаю на те, щоб повернутись і жити там. Перед війною планувала лише приїхати додому на літо, поїсти американську їжу, посмакувати мексиканську кухню, потусуватися в парках розваг, вирішити свої американські справи, а потім повернутися назад”,- ділиться Вікі.

У Лос-Анджелесі Вікі тимчасово живе з братом. Як і чимало інших українських біженців чекає на закінчення війни, щоб повернутись до України.

Дивіться також: Історія американської біженки з України. Відео

Історія американської біженки з України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

Більше

XS
SM
MD
LG