Спеціальні потреби

Актуально

Очікується, що новий уряд Чехії займе більш жорстку позицію щодо Китаю та Росії

На фото: 9 жовтня 2021 року лідер Громадянської демократичної партії Чеської Республіки Петр Фіала дає інтерв'ю після парламентських виборів у Празі, Чеська Республіка.

Група партій, які зараз працюють над формуванням наступного чеського уряду, охоплює широкий політичний спектр від консервативних до ліберальних сил, але всі вони, схоже, декларують прихильність демократичним принципам, які підтримував президент-засновник країни Вацлав Гавел. І це, каже колишній помічник Гавела, може бути поганою новиною для Китаю та Росії.

Гавел, ерудований драматург, чиї твори та дисидентська діяльність допомогли підірвати комунізм у Європі, «був би дуже задоволений» станом своєї країни після парламентських виборів минулого місяця, каже Іржі Пехе, який був радником колишнього президента Чехії наприкінці 1990-х. Гавел помер у 2011 році.

Вибори позбавили посади прем’єра-популіста-мільярдера Андрея Бабіша, а його партнери по коаліції, соціал-демократи і комуністи, взагалі залишились поза парламентом. У четвер Бабіш офіційно подав заяву про відставку президенту країни Мілошу Земану. Тим самим він відкрив шлях до формування нового уряду для Петра Фіали, голови Громадянської демократичної партії та лідера коаліції 5 партій, яка перемогла на виборах.

Як повідомляли у жовтні у "Радіо Свобода", з посиланням на видання Ceske Noviny, проект програми нової владної коаліції Чехії передбачає ревізію відносин із Китаєм і Росією.

Повідомляється також, що коаліція хоче ухвалити «закон Магнітського» – підтриманий кількома західними демократіями документ, який передбачає санкції проти представників російської влади, причетних до порушення прав людини.

Як відзначає видання, відносини Москви і Праги погіршилися після того, як чеська влада заявила про причетність російського ГРУ до вибухів на складі боєприпасів у Врбетицях у 2014 році. Прага після цього вислала 18 російських дипломатів, у відповідь Росія вислала 20 співробітників посольства Чехії в Москві. У травні 2021 року уряд Росії затвердив перелік недружніх країн, до якого увійшли лише США і Чехія.

Екс-радник Гавела, Пехе каже, що очікує, що нова коаліція, незважаючи на світоглядні розбіжності, обстоюватиме зовнішню політику орієнтовану на права людини та ідеали демократії, які сповідував Гавел.

«Принаймні протягом наступних чотирьох років» Пекіну та Москві не буде так легко, як в останні роки, сказав Пехе в інтерв’ю «Голосу Америки».

Обриси того, що може чекати на країну попереду, можна було побачити минулого року під час візиту на Тайвань чеських високопосадовців на чолі з президентом Сенату Мілошем Вистрцилом, давнім членом правоцентристської Громадянської демократичної партії Фіали, відомої під чеською абревіатурою ODS.

«До поїздки я знав, що моє рішення відвідати Тайвань не було підтримано найвищими конституційними представниками Чеської Республіки», – сказав Вистрцил в інтерв’ю «Голосу Америки». Серед критиків візиту був і Земан, чиї теплі стосунки з китайським колегою Сі Цзіньпіном були високо оцінені посольством Китаю в Празі.

Але Вистрцил сказав, що, як політик, повинен робити те, що вважає найкращим для країни. "Йдеться також про те, що добре для країн навколо нас. Я дійшов висновку, що візит до Тайваню відповідає інтересам як Чехії, так і Тайваню", - заявив він.

Під час поїздки, до Вистрцила приєдналися чеські законодавці та політики, зокрема Зденек Гржиб, мер Праги та член лівої Піратської партії, яка також входить до коаліції. Обох політиків сфотографували за пивом у пабі в чеському стилі в Тайбеї. Це стало прообразом коаліції лівих і правих, яка проявилась на виборах минулого місяця у Чехії.

Пекін також має підстави для занепокоєння щодо Яна Ліпавського, іншого члена Піратської партії, якого розглядають як кандидата на посаду керівника МЗС Чехії. У нарисі, опублікованому під час посилення пандемії коронавірусу в березні 2020 року, Ліпавський попередив про «панду-пропагандиста» і передбачив, що Китай намагатиметься заперечити будь-яку відповідальність за всесвітнє поширення COVID-19.

Він також засудив «китайський і російський клієнталізм» як напад на чеську демократію.

Якщо новий чеський уряд все-таки повернеться спиною до Китаю та Росії, він, ймовірно, знайде підтримку своїх позицій навіть серед членів партій, які програли на виборах.

Серед тих, хто поділяє скептичне ставлення до двох авторитарних країн - Томаш Петржічек, колишній міністр закордонних справ Чехії, який програв у боротьбі за лідерство у Соціал-демократичній партії.

Відомо, що він виступав проти плану Земана дозволити російським компаніям брати участь у торгах щодо ключового проекту у сфері ядерної енергетики, Петржічек також вважає, що політичний вектор Пекіна не можливо поєднати з демократичними ідеалами Чехії.

«Можна сказати, що я проти Пекіна», – сказав він у широкому інтерв’ю «Голосу Америки» з Праги.

Демократія, зазначив Петржічек, є невід'ємною частиною Соціал-демократичної партії, і він не бачить причин, чому партія лишалась осторонь, коли йдеться про те, до якого табору має приєднатися країна. Той факт, що позиція партії з приводу цього критичного питання не була чіткою, призвів до її поразки на загальнонаціональних виборах до законодавчих органів, заявив. Цієї думки дотримується і Пехе, колишній помічник Гавела.

Петржічек сказав, що звернув увагу на націоналістичний тон недавньої риторики китайського уряду; він вважає, що — у поєднанні з агресивністю Китаю на міжнародній арені та репресіями всередині самої країни — це суперечить принципам соціал-демократичних партій та ідеалам, які проголошують у комуністичних партіях.

Міцна демократія Тайваню, з іншого боку, «заперечує» твердження Пекіна про те, що китайським народом і суспільством може керувати лише однопартійний режим, який знаходиться «десь між авторитаризмом і тоталітаризмом», – сказав Петржічек.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода".

Дивіться також: «Я не вірила, що ця хвороба існує»: госпіталізовані українці шкодують, що не вакцинувалися

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG