Спеціальні потреби

Актуально

В розвідці США проаналізували "креативність" російських хакерів та кіберзахист українців

Директор з кібербезпеки в Агенції з національної безпеки США Роб Джойс:

Директор з кібербезпеки в Агенції з національної безпеки США Роб Джойс заявив, що росіяни за час війни в Україні не продемонстрували «здатності до витонченого використання складних речей» як у фізичному просторі, так і на кібер-арені.

Виступаючи перед дослідницькою аудиторією у Вашингтоні, він сказав, що для збору розвідувальних даних для Росії, вони використовують відпрацьовані прийоми, які себе вже зарекомендували.

"Відбуваються креативні речі. Ми спостерігаємо, як російські хакери входять у загальнодоступні веб-камери, щоб спостерігати за конвоями та потягами, які доставляють допомогу. Вони також зламують веб-камери на міських площах, які доступні до Інтернету, і через них спостерігають за кав’ярнями чи за камерами спостереження, бачать дорогу, за якою вони хочуть спостерігати. Такі речі тривають", - розповів Джойс під час зустрічі у Центрі із стратегічних та міжнародних досліджень США.

Посадовець розвідувальної агенції наголосив, що російські кібератаки в Україні на сьогодні «гарячі» і тривають постійно: "Що є гарячим сьогодні і досі триває, це кібератаки на українські інтереси – фінансові, урядові, особисті, індивідуальні, бізнесові. Вони просто намагаються зашкодити. Є багато даних розвідки, це очікувано, що в час триваючої війни вони будуть збирати розвіддані".

Найбільші цілі кібератак – оборонні

За словами посадовця, у США найбільше кіберактивності з боку росіян спостерігається в оборонній промисловості.

«Якщо подивитися на США, найбільший (кібер) тиск припадає на оборонно-промислову базу, логістичні транспортні компанії перевозили смертоносну зброю, то ж вони зазнають щоденного тиску з боку росіян. Знову ж таки, це дуже схоже, що розвідка хоче зрозуміти, що саме постачає Захід, що підтримують США, що ми робимо», - зазначив директор з кібербезпеки в Агенції з національної безпеки.

Він розповів про складнощі, з якими зіткнулися чимало американських компаній, які мали бізнес в Україні або в Росії.

Досвід в Україні може допомогти підготуватися до проблем в Азії

Джойс рекомендує компаніям з бізнесом в Китаї чи Тайвані скористатись українським досвідом, і почати готуватись до ймовірних викликів вже сьогодні.

«У нас було багато компаній, яким довелося ухвалювати складні рішення та швидко діяти під час вторгнення (в Україну – ред.). У них були люди в Україні, які опинилися в зоні бойових дій, і їм доводилося думати, як їх витягти. У них були російські або українські сисадміни, і треба було вирішувати, які права ці люди можуть мати. У них були сегменти мережі в Росії або Україні, і їм довелося вирішувати, як їх від’єднати. Їм довелося думати про те, як покинути свій російський бізнес, і які це матиме наслідки», – каже Джойс.

За його словами, зараз час, щоб проаналізувати ситуацію і спроектувати її на майбутнє та в іншій частині світу.

«Подумайте, якби замість слів «Росія та Україна» написати «Китай і Тайвань», як зміниться ситуація? Це справді складна проблема, і ви не хочете починати це планування за тиждень до вторгнення, коли вже Білий дім говорить, що «воно наближається». Краще робити це зараз, знизити ризики й ухвалити рішення заздалегідь», - аналізує Рой Джойс.

Щодо захисту українського кібер-простору, американський посадовець не приховує, що винесли багато уроків з того, як українці захищалися. Хоча й з допомогою від американського уряду.

"Можна винести багато уроків з того, як українці захищалися. Вони потрапили у світ, де треба бути витривалим. І вони є дуже витривалі. Як їм це вдалось? Та так, що вони практикували роками. Вони пережили загрозу вірусу Petya, кібератаки на електромережі і таке інше. Вони постійно вдосконалювали своє ремесло і дійшли до того, що, знаєте, українські сисадміни вже знали, що їм потрібні резервні копії, і коли вони отримували вірус, який знищує дані, вони просто знизували плечима, чистили комп'ютер, перезавантажували все з резервної копії, і працювали далі", - розповідає директор кібербезпеки в NSA.

Джойс додає, що після повномасштабного вторгнення український кіберпростір отримав підтримку від уряду США, «їм надали ресурси, велику безоплатну підтримку галузі, щоб зробити їх значно складнішими цілями».

Українські дані отримали захист у Європі та США

Одним із найбільших досягнень у кіберзахисті України він називає переведення серверів під європейську хмару.

"Перевага перебування в цій хмарі полягає в тому, що тепер ви перейшли від двох людей, які обслуговували й керували вашими серверами, до команди із сотень чи тисяч людей, які володіють розвідувальними даними про загрози цього сервера. Вони отримали вигоду від того, що з цими компаніями працює Національна розвідка США, яка знає про російські загрози із зовнішньої розвідки" - розповів Рой Джойс.

"Я б не шукав тих двох сисадмінів, які працювали з серверами в Україні, щоб мати можливість їм напряму допомогти. Але це хмарне середовище дало їм значно стійкіший простір. Я дійсно вірю, що шлях у майбутнє лежить у хмарі", - зазначив директор з кібербезпеки в NSA.

Агенція з національної безпеки США - одна з розвідувальних агенцій американського уряду, яка відповідає за збір та аналіз іноземної розвідувальної інформації, за захист інформаційних систем і комп'ютерних мереж уряду країни.

Всі новини дня

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Президент України Володимир Зеленський виступає під час саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові, у четвер, 1 червня 2023 року. Мета саміту - продемонструвати єдиний фронт проти війни Росії в Україні. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.

Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.

«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.

Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.

«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.

Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.

Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.

Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».

«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.

Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.

Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.

Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.

Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».

Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.

«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.

Більше

XS
SM
MD
LG