Спеціальні потреби

Обама відвідує Великобританію; викликає суперечку щодо виходу зі складу ЄС


Королева Єлисавета з Бараком Обамою і першою леді у Віндзорському палаці
Королева Єлисавета з Бараком Обамою і першою леді у Віндзорському палаці

Президент Барак Обама доклав свій голос до суперечки про запланований на 23 червня референдум, на якому британські громадяни вирішать, чи країні залишатися далі у складі Європейського Союзу.

На шпальтах газети The Telegraph американський лідер закликав британців залишитися в Євросоюзі, кажучи, що це рішення зробить їх країну сильнішою. Стаття була надрукована саме в час, коли американський президент прибув до Великобританії.

«Кінець кінцем, питання того, чи Сполучене Королівство залишиться в ЄС, чи ні, є справою, яку мають вирішити самі британські виборці», – пише Обама. – «Європейський Союз не зменшує британські впливи, він посилює їх. Сильна Європа – це не загроза глобальному керівництву Британії, вона зміцнює глобальне лідерство Великобританії».

Між Сполученими Штатами і Великобританією існують довгі – за висловом вашингтонських керівників – «спеціальні відносини», і Сполучені Штати бачать членство Великобританії як голос Вашингтона в органіхзації, яка нараховує 28 країн.

«Сполучені Штати бачать, як ваш сильний голос в Європі гарантує те, що Європа займає сильну позицію у світі і робить ЄС відкритим, який дивиться назовні, тісно пов’язаним зі своїми союзниками з другої сторони Атлантичного океану. Отже Сполученим Штатам і світові й далі потрібен ваш нестандартний вплив, і в межах Європи», – пише Обама.

Для прем’єр-міністра Дейвида Камерона, який очолює кампанію за продовження членства Великобританії в ЄС, візит Обами – це бажана подія.

Проте заяви президента Обами викликали різку реакцію з боку тих, хто підтримує вихід Великобританії зі складу ЄС. Мер Лондона Борис Джонсон заявив, що американські лідери ніколи не брали б до уваги щось такого як ЄС для себе». Джонсон звинуватив американське керівництво в лицемірстві щодо цього питання, кажучи, що, на його думку, Вашингтон ніколи не дозволив би Канаді чи Мексиці , які разом із США є частиною Північноамериканської угоди про вільну торгівлю, накинути свої свої закони або диктувати свою політику на американській території.

І уряд Сполучених Штатів, і чимало американських банків та компаній побоюються, що вихід Великобританії з ЄС доведе до потрясінь на ринках, значного зменшення британських впливів, і підірве статус Лондона як світового фінансового центру, завдасть шкоди Євросоюзу і матиме вплив на безпеку Заходу.

Проте оприлюднені в середу результати опитування громадської думки показують, що британські виборці віддають перевагу збереженню країни у складі ЄС, хоча чимало виборців поки що не винесли рішення в цій справі.

В п’ятницю Обама мав вечерю у Віндзорському палаці з королевою Єлисаветою, яка відзначає своє 90-ліття, а також з принцом Філіппом. В пізніших годинах відбулися зустрічі з прем’єр-міністром Камероном та членами королівської родини.

Дивіться також: Американці збудували сховище для ядерного палива у Чорнобилі

Американці збудували сховище для ядерного палива у Чорнобилі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG