Актуально
- Голос Америки
- Наталія Чурікова
Американський уряд намагається зменшити збитки від витоку розвідувальних даних

Вирішувати питання, що постали у зв’язку з імовірним витоком секретних документів Пентагону, найімовірніше, буде заступниця держсекретаря США Венді Шерман, повідомляє телеканал CNN з посиланням на американського урядовця, знайомого з цим питанням.
Представники уряду США «взаємодіють із союзниками та партнерами на високому рівні з цього приводу», заявив головний заступник речника Держдепартаменту Ведант Патель у понеділок після того, як стало відомо про можливий масовий витік секретних документів, який стосувався, серед іншого, і планів українського контрнаступу.
Патель не повідомив, з якими країнами співпрацюватимуть CША, сказавши лише, що «робота триває» і в уряді намагаються «запевнити їх у нашій відданості захисту розвідувальних даних і вірності наших партнерських відносин».
«Офіційні особи США взаємодіють із союзниками та партнерами на найвищому рівні щодо цього», – сказав він.
Документи, як повідомляють медіа, пов’язані з Україною, Росією, Південною Кореєю, Ізраїлем та іншими країнами, які мають відношення до поточних подій. Можливий витік змусив американських чиновників докладати максимум зусиль, щоб зменшити негативні наслідки витоку, пишуть видання. Американські урядовці намагаються запевнити співробітників розвідки інших країн, що подальші "зливи" інформації малоймовірні.
Як зауважує кореспондент New York Times, попри те, що українські офіційні особи намагалися публічно запевнити, що документи не мають особливого значення, що вони мають застарілу інформацію та були змінені для того, щоб підтвердити наративи російської пропаганди, цей ймовірний витік військових документів США, можливо, матиме відчутні наслідки, бо, наприклад, Україна, як повідомив телеканал CNN, у відповідь на витік вирішила змінити свої плани контрнаступу проти Росії.
Хоча українські офіційні особи заявили, що йдеться лише про тактичні питання, а не стратегічні, оглядачі вважають, що це є ознакою серйозності імовірних збитків у стосунках між союзниками.
Телеканал NBC News цитує Джона Болтона, який був радником з національної безпеки під час попередньої адміністрації Дональда Трампа, який сказав, що у можливих документах розкриваються слабкі місця України та інформація про те, що Київ здійснював деякі операції за кордоном, всупереч бажанням союзників.
«Оприлюднення цієї інформації може мати на меті підірвати підтримку Заходу для України шляхом демонстрації потенційних транскордонних операцій і виявлення імовірних слабких місць у можливостях протиповітряної оборони України», – сказав він.
Як повідомляє телеканал NBC News, документи, які отримав телеканал, свідчать про те, що українські військові діяли «всупереч бажанням США та Заходу».
Посилаючись на понад 50 оприлюднених документів, які вивчав телеканал, він стверджує, що українські агенти проводили операції в інших країнах. Зокрема, телеканал розповідає, що прикладом таких дій могли бути напади безпілотників у Білорусі та Росії, що не схвалювали США та деякі інші західні союзники.
Згідно з документом, йдеться про вибухи на аеродромі в Білорусі та газовій компресорній станції в Росії. Як мовиться у документі, українська розвідка заявила, що її агенти в Білорусі порушили наказ, коли наприкінці лютого завдали пошкоджень за допомогою дрона російському літаку-радару, що базувався у Білорусі. Через два дні було повідомлення про подібний вибух за допомогою дрона у Росії, повідомляє NBC News.
Деякі країни-союзники заявили, що будь-які такі дії можуть змусити їх переглянути свою поточну підтримку Києва, пише NBC News.
Також телеканал повідомляє, що згідно з оприлюдненими документами, які, імовірно, розкривають таємниці національної безпеки, лідери в Києві розглядали й інші цілі за межами України.
Газета New York Times також повідомляла, що, побоюючись витоку з їхнього боку, українське командування з початку війни тримало в таємниці свої плани від США та союзників. Влітку минулого року американська розвідка повідомляла, що краще розуміє плани Москви, ніж Києва.
Деніел Гоффман, колишній голова ЦРУ в Москві, вважає, що є три питання, які можуть стосуватися України, і які потенційно могли б викликати проблеми.
«Я бачив три речі. Однією із них була південнокорейська артилерія, яку ми надсилаємо в Україну, а вони не хотіли [щоб про це було відомо]. Нам надсилали, а ми відправляємо в Україну. Тож це для них незручно. По-друге, Туреччина, яка продавала боєприпаси групі Вагнера. І третє – ми шпигували за українцями», – каже колишній розвідник США у розмові з Грузинською службою Голосу Америки.
Раніше Голос Америки повідомляв, що Південна Корея заявила, що значна частина документів є підробкою, а в адміністрації президента Південної Кореї Юн Сук Йоля заявили, що підозри щодо спостереження за його офісом у Сеулі є «цілковито брехливими». У керівництві Південної Кореї заявили, що будь-які спроби похитнути альянс зі США є актом, який «компрометує національні інтереси».
Газета New York Times повідомила, що згідно з одним конфіденційним документом, емісари «Групи Вагнера» таємно зустрілися з «турецькими контактами» в лютому, намагаючись закупити в країни НАТО зброю та обладнання для російських найманців в Україні.
З документів не було зрозуміло, чи зброя справді була продана, і чи турецька влада знала про ці зусилля. Офіційні особи з уряду президента Реджепа Таїпа Ердогана не коментували це повідомлення, наголошує газета.
Колишній офіцер ЦРУ Гоффман застерігає, що поки триває слідство, потрібно бути обережним із висновками, навіть щодо того, що за ймовірним витоком стоїть саме Росія.
«Звичайно, це могла б бути Росія, це відповідало б їхнім умовам. Те, що було випущено, виглядає природним для Росії. Вони постійно використовують кіберпростір. І це була б гарна ідея. Але я не кажу, що це була Росія, тому що ми не знаємо», – сказав Гоффман.
Міністерство юстиції та ФБР ведуть розслідування, намагаючись з’ясувати, хто був джерелом можливого витоку. Також, як кажуть у Білому домі, вони не знають, чи оприлюднені всі імовірні документи, до яких мали доступ невідомі зловмисники.
«Ми не знаємо, що ще може бути там», – сказав Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки Білого дому. Він додав, що адміністрація би не хотіла, що медіа обговорювали ці документи.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум