Спеціальні потреби

Актуально

«Україна не програє, якщо Захід не здасться» – експерти CSIS

Експерти CSIS: візит президента США Джо Байдена до Польщі є важливим знаком підтримки не лише Варшаві, але і всьому східному регіону, вага якого в Європі зростає.

Російська війна проти України увійшла у ту стадію, коли вона є змаганням волі між Заходом і Росією, бо волю України до боротьби ніхто не ставить під сумнів, кажуть американські фахівці у галузі безпеки та розвідки.

Якщо Захід спасує, і Кремль залишить під своїм контролем хоч якусь частину української території, він вирішить, що виграв, тому Захід має показати, що за жодних обставин він не відступить і підтримати Україну всіма засобами для звільнення своєї території, вважають експерти, яких зібрав на розмову, приурочену до річниці російського вторгнення, Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS).

Україна має отримати далекобійні ракети для того, щоб ізолювати та звільнити Крим, а це має покласти початок цілковитому звільненню української території, говорить Еліот Коен, колишній радник державного департаменту за адміністрації Джорджа Буша-молодшого, який нині займається питаннями стратегії в CSIS.

«Таким чином українці дійсно могли б розпочати демонтаж російської матеріально-технічної інфраструктури, яка дуже залежить від залізничних колій, і це дозволило б їм ізолювати Крим від материка і значною мірою вивело б з ладу російські сили», – вважає Коен і додає, що розмови про «червоні лінії», які нібито не можна переходити у постачанні зброї Україні, є не більш ніж «самостримуванням».

Коен також вважає, що не обійтися без «справжньої оборонно-промислової мобілізації». «Ми маємо знайти способи надати промисловості багаторічні контракти, щоб вони могли почати працювати з інфраструктурою, щоб справді збільшити виробництво і набрати людей, бо люди мають критичне значення», – сказав Коен.

Дуже важливо пояснювати, чому це [підтримка України] в наших інтересах
Еліот Коен

І третя з негайних речей, які, на його думку, мають зробити американські політики, це – постійно пояснювати і нагадувати американцям, чому вони мають підтримати Україну не просто «стільки, скільки буде потрібно», а реально «до перемоги України».

«Я вважаю, що дуже важливо пояснювати, чому це в наших інтересах. Ми також повинні нагадувати людям про жахи, які творять росіяни. Серед них – це велике дослідження Єльського університету про те, що росіяни робили з українськими дітьми, саджали їх у концентраційні табори, переміщували їх, відривали від батьків, які перебувають на контрольованих Росією територіях України. Це є злочином, воєнним злочином за Женевською конвенцією. Усім потрібно нагадувати, що це не просто агресивна війна, це війна, яка включає надзвичайні злочини проти людяності в масштабах, які ми не бачили з часів Другої світової війни», – вважає Коен.

Не можна планувати виграти війну і демонструвати слабкість

Росія готова до тривалої боротьби, і будь-який сигнал, який ми посилаємо, який говорить, що ми не готові до тривалої боротьби, додає їм надії, що вони зможуть «перечекати» нас
Емілі Гардінг

Колишня співробітниця американської розвідки, а нині заступниця директора з програм міжнародної безпеки в CSIS, Емілі Гардінг, додає, що важливо говорити, що це не просто окремі випадкові злочини, а систематизовані, скеровані та очолені згори дії Москви. Вона вважає, що найгірше, що може зробити в цей момент керівництво Америки, це показати слабкість, або непослідовність.

На її думку, нещодавня публікація в Washington Post, де неназвані представники адміністрації кажуть, що попри офіційну «непохитну підтримку», непублічно українцям повідомляють, що «мовляв, з цим пора закінчувати», завдає великої шкоди.

«Росія готова до тривалої боротьби, і будь-який сигнал, який ми посилаємо, який говорить, що ми не готові до тривалої боротьби, додає їм надії, що вони зможуть «перечекати» нас. Не знаю, яка стратегія стояла за цією статтею, але ми сигналізуємо про слабкість у той час, як ми повинні сигналізувати про силу та відданість. Тому це – погана стратегія», – каже Гардінг.

Вона каже, що назагал, демократи підтримують позицію президента Байдена, який запевняє, що буде підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Республіканці є більш поділені – частина вважає, що потрібно йти до кінця, бо йдеться не лише про Україну, а про диктатора, який напав на незалежну державу і намагається нав’язати їй свою волю.

Інша група республіканців вимагає більш ізоляціоністської позиції, або ж вони вимагають приділяти меншу увагу Європі і більшу - загрозам з боку Китаю в Тихоокеанському регіоні. Але, на думку Гардінг, тут не може стояти питання «або Європа, або Тихий океан».

«Якщо ми програємо в Європі, в нас попереду будуть набагато складніші битви», – попереджає вона.

Росію можна перемогти – це не СРСР

Якщо ми збираємося покласти край цьому конфлікту, ми повинні показати Путіну, що він програє
Майк Вікерс

Колишній колега Гардінг по розвідці, Майкл Вікерс, колишній заступник міністра оборони з питань розвідки та оперативний офіцер ЦРУ, погоджується: «Якщо ви хочете, щоб це швидше скінчилося, цього року, то дайте їм все, щоб вони це могли швидше скінчити».

«Проблема в тому, що цілі Путіна не змінилися. Якими б нереалістичними вони не були, – він хоче захопити всю країну – він думає, що зможе «пережити» нас. Тому якщо ми збираємося покласти край цьому конфлікту, ми повинні показати Путіну, що він не тільки не може досягти цього, але й програє», – вважає колишній розвідник.

«Так, Росію можна перемогти, але ми маємо для цього зробити все. Бо якщо буде відчуття, що Путін виграв, навіть частково, навіть коли просто збереже територію, яку він контролює зараз, для Заходу, це буде поразкою», – каже Вікерс.

Як вважає Коен, міфи про непереможність росіян, під навіювання яких потрапив Захід, походять з часів Другої світової війни. Але тоді на території України СРСР діяло 2,9 мільйона радянських солдатів, ще 2,3 мільйона було в резерві. Нинішні цифри – в 10 разів менше. Росія відправила в Україну близько 200 тисяч, 100 тисяч мала в резерві, і максимум, на який вона могла розраховувати – 400 тисяч. За рік її армія втратила від 130 до 200 тисяч – вбитими, пораненими і зниклими безвісти, вказує дослідник.

«Після цього неможливо відновити ефективну армію, особливо тому, що вони втратили свої найбільш підготовлені сили на початку війни», – наголошує Коен. А крім того, у Другій світовій у росіян була інша мотивація – вони воювали за виживання, намагалися перемогти ворога, який хотів їх винищити. У нинішній війні ця мотивація – на боці українців, а росіяни не знають, що вони роблять в Україні, переконаний Коен.

Попри санкції, російська економіка не обвалилася, а олігархи користуються виходом західних компаній з Росії

Як наголошують експерти, санкції мали певний ефект – росіянам доводиться розбирати на запчастини холодильники та інші споживчі товари, щоб витягнути з них мікросхеми для своєї зброї, але «вони не дали того ефекту, на який сподівалися». До того ж російський центральний банк за допомогою валютного контролю та інших кроків зміг зменшити ефект від санкцій.

«Здається, лише 34 країни в усьому світі запровадили санкції, і вони не є всеохоплюючими, обов’язковими, є ще вторинні санкції тощо, але вони не мали великого ефекту, тому найбільші наслідки будуть справді від втрат на полі бою», – каже Вікерс.

Посилаючись на дані, нещодавно опубліковані в часописі Economist, Емілі Гардінг, додає, що минулого року ВВП Росії знизився лише на 2%, а очікувалося, що це буде на 11%.

«Прогнози на 2023 рік становлять +0,3%, а це більше, ніж прогнози для Великої Британії та Німеччини», – наголошує вона.

При цьому, західні компанії, які хочуть покинути російський ринок, мають, за її словами, продати свої активи за півціни. «Отже, ми повернулися до гангстерського капіталізму та російських олігархів, які за дешево скуповують активи», – зауважує Гардінг.

Візит Бідена до Польщі засвідчує зростання впливу Сходу Європи

Експерти CSIS наголосили, що очікуваний візит президента США Джо Байдена до Польщі є важливим знаком підтримки цій країні, яка прийняла мільйони українських біженців та стала опорним пунктом для західної допомоги Україні. Але також цей візит свідчить про зростання ролі Східної Європи зараз і після, чи в результаті війни.

Йдеться не лише про країни колишнього комуністичного табору, які попереджали про загрози з боку Росії і готувалися до них тоді, коли на Заході в них мало хто вірив. Але ця група посилилася ще голосами Фінляндії та Швеції, які змінили свою багатолітню політику нейтралітету і вирішили приєднатися до НАТО.

Всі новини дня

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Китай готує “дипломатичне прикриття" для звірств Росії в Україні. Так візит Сі Цзіньпіна до Москви прокоментував держсекретар США Ентоні Блінкен. Він висловив недовіру так званому мирному плану від Пекіна, який лідер Китаю планує обговорити під час візиту до Росії.

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:53 0:00

Євросоюз досяг домовленості відправити Україні мільйон 155-міліметрових снарядів протягом року.

Труни, однотипні постери й російська пропаганда: у Вашингтоні провели "антивоєнний" мітинг

Організатори "антовоєнного" мітингу у Вашингтоні роздавали учасникам однотипні постери із закликами проти війни з Іраном, Китаєм, а також проти підтримки військового протистояння країнам-агресоркам. Вашингтон, округ Колумбія, 18 березня 2023р.

На вихідних поблизу Білого дому у Вашингтоні зібралися мітингувальники проти “нескінченних воєн”, які закликали, серед іншого, скоротити американську підтримку країн, постраждалих від війни, та загалом зменшити бюджет Міноборони США.

Щодо України, то учасники мітингу висловилися за переговори замість військового захисту. Кілька учасників по черзі розмахували російським прапором, виголошуючи тези російської пропаганди про те, що “ворогом є НАТО, а не Росія”.

Протестувальники тримали здебільшого однотипні, заготовлені організаторами постери із застереженнями проти війни з Іраном і Китаєм. Ці постери принесли на мітинг у великих чорних пакетах (як на фото) і роздали людям (на відео нижче видно, як частина людей відмовляється від пропозиції взяти постер).

Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".
Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".

Перехожим, які опинилися у цей день біля Білого дому, наполегливо роздавали постери. Деякі з них мали такі гасла: "Годуйте людей, а не Пентагон", "Україна. Націоналісти та фашисти, руки геть від Донецька та Луганська". Не всі погоджувалися брати участь у цьому.

Один з учасників протесту поділився із Голосом Америки джерелами, де черпає інформацію. “Найкращими гідами” для себе чоловік назвав Маркса і Леніна.

Інший мітингувальник запевнив, що має багато джерел інформації про війну, але не зміг згадати усі.

Організатори мітингу підготували муляжі трун з прапорами США, України та ще кількох країн. З цими домовинами вони пройшлися ходою біля Білого дому, а також заблокували ними вхід до Washington Post Building за «непохитну підтримку війни» газетою.

Протестувальники вимагали від журналістів видання висвітлити їх демонстрацію та пригадували війну в Іраку, критикуючи її висвітлення у ЗМІ.

Щодо ЗМІ, то мітинг знімали журналісти з Китаю та Росії, зокрема, телеканалу "Россия". Як уже писав Голос Америки, пропагандистські канали цих країн активно використовують подібні виступи та називають такі протести“справжніми голосами американського народу”. Хоча як свідчать опитування у США, найбільшими ворогами своєї країни американці вважають Китай та Росію.

Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info
Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info

Спростування та пояснення, чому подібний протест не є реальним відображенням настроїв американського суспільства, можна прочитати на сайті Української редакції Голосу Америки, у проєкті Поліграф.

Крім того, Голос Америки неодноразово писав про відсутність ознак готовності Росії до реальних перемовин. Аналіз про те, чому в Києві відкидають можливість перемовин із Москвою, Голос Америки писав в огляді "Чи варто Україні домовлятися з Росією?".

Організатори мітингу режисують ходу з "трунами" від Білого дому до будівлі пресвітеріанської церкви на Нью-Йорк авеню у Вашингтоні:

Участь у мітингу взяв і американський ІТ-інженер Дейв Трауб, який розповів Голосу Америки, що вважає справжнім соромом таку подію:

“Я прийшов сказати цим людям, що Україна - реальна, і війна реальна. Коли ви говорите “миріться з Росією”, то ви насправді кажете “здайте окуповані території для будь-яких звірств, які захоче зробити обвинувачений у воєнних злочинах Володимир Путін".

Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати.
учасник мітингу Дейв Трауб

“Вони говорять деякі хороші речі, як, наприклад, вільна Палестина, економічна і соціальна справедливість… але здати Україну, щоб отримати ці речі, це не те, що потрібно робити. Просто ні, абсолютно ні”, - сказав Трауб.

Дейв Трауб прожив 12 років у Росії та має друзів як серед росіян, так і серед українців.

“Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати”, - сказав він.

Як повідомляв Голос Америки, у Вашингтоні та численних інших містах США упродовж року з часу вторгнення Росії до України регулярно відбуваються мітинги на підтримку України. Крім того, вашингтонські активісти практично щодня виходять з українськими прапорами до Білого дому (де відбувався і згаданий “антивоєнний мітинг”), щоб подякувати за надану підтримку та нагадати про злочини, які щодня здійснює російське військо в Україні.

Дивіться також: Мітинг біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні до роковин повномасштабного вторгнення РФ в Україну

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Більше

XS
SM
MD
LG