Спеціальні потреби

Актуально

Яка поразка потрібна для майбутнього Росії? Західні аналітики готуються до різних сценаріїв

Кір Джайлз з Chatham House вважає, що Росія відкине свої імперські амбіції, якщо всі її майбутні керівники, будуть пам'ятати, що «напад на Україну був колосальною помилкою, яку не можна повторювати».

Падіння Радянського Союзу багатьох західних аналітиків застало зненацька, деякі керівники західних країн намагалися навіть завадити цьому процесу, нагадують історики. Враховуючи цей досвід, нинішні аналітики у Вашингтоні та Лондоні намагаються передбачити та підготуватися до найбільш імовірних, на їхню думку, сценаріїв виходу Росії з війни з Україною.

Для оглядачів з американського Hudson Institute та британського Chattam House питання не стоїть, чи Росія програє. Натомість, їх цікавить, що буде потім: чи Росія залишиться у своїх кордонах, чи розпадеться, як колись СРСР на менші державні утворення, чи буде можлива її демократизація і за яких умов. А головне – що Захід має зробити, щоб найкраще бути готовим до майбутніх потрясінь.

Поки одні експерти обговорюють питання, що запропонувати Кремлю, щоб він пішов на поступки в Україні, інші, а серед них і західні аналітики і деякі російські ліберали, стверджують, що жодні поступки не зупинять апетити агресивної диктатури, у яку перетворився режим Володимира Путіна.

Росія має програти – російські історики

Рішення, яке зараз буде, на мій погляд, є військовим
Ірина Щербакова, «Меморіал»

Співзасновниця російської правозахисної організації «Меморіал», яка стала одним із співлауреатів цьогорічної Нобелівської премії миру, Ірина Щербакова каже, що не бачить перспектив для дипломатичного вирішення війни в Україні.

«Рішення, яке зараз буде, на мій погляд, є військовим. А про всі дипломатичні кроки мова піде тоді, коли Україна відчує, що виграла цю війну, і зможе виставити свої умови», – цитує Euronews слова правозахисниці та історика під час зустрічі на початку місяця у німецькому Гамбурзі, де вона отримала ще одну премію за правозахисну діяльність з рук канцлера Німеччини Олафа Шольца.

Якщо Путін переможе у цій війні, то це буде означати, що через п’ять років потрібно чекати на нову велику війну з Росію
Андрій Зубов

Її позицію поділяє і інишй відомий російський історик – Андрій Зубов. Йому довелося емігрувати з Росії до Чехії після того, як він висловив протест проти окупації Криму, а потім засудив нову російську агресію у 2022 році. Він вважає, що Захід має зосередити всі сили на підтримці України заради її перемоги над Росію.

«Якщо Путін переможе у цій війні, або досягне суттєвих переваг, то для Заходу це буде означати, що через п’ять років потрібно чекати на нову велику війну з Росією», – сказав Зубов в інтерв’ю проекту «Настоящее время», створеному спільно «Голосом Америки» та «Радіо Свобода».

На його думку, в результаті Росія має позбавитися контролю над своєю ядерною зброєю, її енергетичні монополії мають стати приватними, щоб унеможливити використання їх урядом для фінансування своїх зовнішньополітичних цілей, та має відбутися засудження режиму як юридичне, так і моральне.

Як каже історик, суспільство має переглянути і свою культуру, бо не позбавившись імперської парадигми, Росія не має шансів на демократичне майбутнє. Але разом з тим, Зубов каже, що розпад Росії небезпечний насильством, ним скористається Китай, що не вигідно Заходу, і це потрібно попередити.

Усі майбутні керівники Росія мають знати, що напад на Україну був «колосальною помилкою» – британський експерт

Єдиний шлях до миру у нинішній війні – це воєнна поразка Росії, вважають і західні експерти, які нещодавно обговорювали це питання у лондонському мозковому центрі Chattam House.

Кір Джайлз, старший науковий співробітник-консультант з питань Росії у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House вважає, що необхідною умовою того, що Росія відкине свої імперські амбіції, буде усвідомлення всіма її майбутніми керівниками, що «напад на Україну був колосальною помилкою, яку не можна повторювати».

Поразка режиму має, на його думку, включати зміну всього політичного режиму, а не лише президента Володимира Путіна, бо, за словами Джайлза, не Росія є продуктом Путіна, а навпаки – він є продуктом російської політичної культури.

За словами Джайлза, одного з провідних британських експертів з питань безпеки, який спеціалізується на Росії та її збройних силах, для розуміння, чим є сьогоднішня Росія, важливо не лише те, що вона вважає себе в праві вимагати контролю над своїми сусідами, але і те, як вона «реалізує це право».

«Вона розуміє це так, що якщо ці країни не хочуть підкоритися Росії, то вона почне проти них геноцидну війну, щоб силою змусити їх повернутися, вживаючи найбільш варварські і дикунські способи. І це також має змінитися для того, щоб Росія не становила більше загрози», – сказав Кір Джайлз під час дискусії, що відбувалася у Chatham House на початку грудня.

Захист територій Західних країн починається на кордоні з Росією
Кір Джайлз

Джайлз каже, що не бачить шляхів демократизації Росії у найближчий час, а тому і у випадку, якщо Росія залишиться федерацією і збиратиме сили на наступний напад, чи якщо вона розпадеться на міні-держави, що воюватимуть між собою за допомогою приватних армій, потрібно надати найбільшу підтримку сусіднім з нею державам, щоб вони могли себе захистити.

«Захист територій Західних країн починається на кордоні з Росією», – каже Джайлз. Він додає, що західні аналітики не уявляли, що можна вести війну такими способами, якими її веде Росія в Україні. А тому така армія як британська, наприклад, є неготовою до війни на виснаження, яку веде Росія в Україні, і Лондону складно допомагати союзниками зброєю, яку він сам уже не розраховував використовувати.

Захід має готуватися до розпаду Росії – вашингтонський аналітик

Вашингтонський експерт Люк Коффі вважає, що успіх України на полі бою може дати унікальну можливість закрити Росію в геополітичній ізоляції на ціле покоління.

У те, що Росія перетвориться найближчим часом на демократію, аналітик не вірить, а тому радить не повторювати минулі помилки, коли Захід вкладав сили і ресурси у намагання демократизувати Росію після розвалу СРСР. Він радить, що варто просто визнати, що Заходу завдання з демократизації Росії не під силу.

«Той, хто замінить Путіна, не буде Томасом Джефферсоном», – каже Коффі. Наступний лідер, на його думку, буде «таким же націоналістичним і авторитарним».

«Західним політикам слід припинити сподіватися на «поміркованого» російського лідера, який хоче миру зі своїми сусідами та реформ вдома»,– вважає Коффі і радить зосередитися на тому, щоб стримувати негативні явища, які потягне за собою розпад Росії, наприклад поставити під контроль зброю масового знищення.

Як вважає Коффі, після поразки режиму, Кремль не зможе втримати державу, що нині складається з 83 суб’єктів федерації, у нинішніх кордонах. Адже в деяких регіонах вже чутні заклики до відділення від Росії, які можуть посилитися поверненням з війни представників цих народів. Про що, на його думку, потрібно подбати, так це про те, щоб насильство не виплеснулося за межі нинішніх російських кордонів.

Коффі вважає, що країнам по периметру Росії, які постраждали від російських зазіхань на їхню територію, таким як, зокрема, Україна, Молдова, Грузія, потрібно допомогти відновити територіальну цілісність. А НАТО та Європейському Союзу експерт з питань Європи та Євразії радить скористатися слабкістю Москви та прийняти за раз усіх країн-кандидатів і претендентів, які залишаться на момент розпаду Росії.

«Планування цього, включаючи підготовчу роботу для будь-яких інституційних реформ, необхідних для додавання нових членів, має розпочатися зараз» – пише Коффі у своїй нещодавній статті для аналітичного центру Hudson Institute.

Важливим елементом підготовки до розпадку Росії аналітик вважає створення міжнародного трибуналу, який «притягне до відповідальності найвищих політичних і військових керівників Росії за вчинення злочину агресії проти України».

«Навіть якщо можливість засудження російських політичних і військових лідерів віддалена, міжнародне співтовариство все одно має спробувати», – вважає він, бо ситуація всередині Росії може створити можливості для міжнародної спільноти притягнути цих винних до відповідальності.

Поразка Росії, на його думку, призведе до збільшення ролі Китаю та Туреччини, і не лише в Євразії, але і на Близькому сході, і в Африці, де були сильні російські позиції. До цього сценарію, на думку Коффі, також потрібно готуватися заздалегідь.

Дивіться також:

Всі новини дня

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

Більше

XS
SM
MD
LG