Спеціальні потреби

Актуально

Яка поразка потрібна для майбутнього Росії? Західні аналітики готуються до різних сценаріїв

Кір Джайлз з Chatham House вважає, що Росія відкине свої імперські амбіції, якщо всі її майбутні керівники, будуть пам'ятати, що «напад на Україну був колосальною помилкою, яку не можна повторювати».

Падіння Радянського Союзу багатьох західних аналітиків застало зненацька, деякі керівники західних країн намагалися навіть завадити цьому процесу, нагадують історики. Враховуючи цей досвід, нинішні аналітики у Вашингтоні та Лондоні намагаються передбачити та підготуватися до найбільш імовірних, на їхню думку, сценаріїв виходу Росії з війни з Україною.

Для оглядачів з американського Hudson Institute та британського Chattam House питання не стоїть, чи Росія програє. Натомість, їх цікавить, що буде потім: чи Росія залишиться у своїх кордонах, чи розпадеться, як колись СРСР на менші державні утворення, чи буде можлива її демократизація і за яких умов. А головне – що Захід має зробити, щоб найкраще бути готовим до майбутніх потрясінь.

Поки одні експерти обговорюють питання, що запропонувати Кремлю, щоб він пішов на поступки в Україні, інші, а серед них і західні аналітики і деякі російські ліберали, стверджують, що жодні поступки не зупинять апетити агресивної диктатури, у яку перетворився режим Володимира Путіна.

Росія має програти – російські історики

Рішення, яке зараз буде, на мій погляд, є військовим
Ірина Щербакова, «Меморіал»

Співзасновниця російської правозахисної організації «Меморіал», яка стала одним із співлауреатів цьогорічної Нобелівської премії миру, Ірина Щербакова каже, що не бачить перспектив для дипломатичного вирішення війни в Україні.

«Рішення, яке зараз буде, на мій погляд, є військовим. А про всі дипломатичні кроки мова піде тоді, коли Україна відчує, що виграла цю війну, і зможе виставити свої умови», – цитує Euronews слова правозахисниці та історика під час зустрічі на початку місяця у німецькому Гамбурзі, де вона отримала ще одну премію за правозахисну діяльність з рук канцлера Німеччини Олафа Шольца.

Якщо Путін переможе у цій війні, то це буде означати, що через п’ять років потрібно чекати на нову велику війну з Росію
Андрій Зубов

Її позицію поділяє і інишй відомий російський історик – Андрій Зубов. Йому довелося емігрувати з Росії до Чехії після того, як він висловив протест проти окупації Криму, а потім засудив нову російську агресію у 2022 році. Він вважає, що Захід має зосередити всі сили на підтримці України заради її перемоги над Росію.

«Якщо Путін переможе у цій війні, або досягне суттєвих переваг, то для Заходу це буде означати, що через п’ять років потрібно чекати на нову велику війну з Росією», – сказав Зубов в інтерв’ю проекту «Настоящее время», створеному спільно «Голосом Америки» та «Радіо Свобода».

На його думку, в результаті Росія має позбавитися контролю над своєю ядерною зброєю, її енергетичні монополії мають стати приватними, щоб унеможливити використання їх урядом для фінансування своїх зовнішньополітичних цілей, та має відбутися засудження режиму як юридичне, так і моральне.

Як каже історик, суспільство має переглянути і свою культуру, бо не позбавившись імперської парадигми, Росія не має шансів на демократичне майбутнє. Але разом з тим, Зубов каже, що розпад Росії небезпечний насильством, ним скористається Китай, що не вигідно Заходу, і це потрібно попередити.

Усі майбутні керівники Росія мають знати, що напад на Україну був «колосальною помилкою» – британський експерт

Єдиний шлях до миру у нинішній війні – це воєнна поразка Росії, вважають і західні експерти, які нещодавно обговорювали це питання у лондонському мозковому центрі Chattam House.

Кір Джайлз, старший науковий співробітник-консультант з питань Росії у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House вважає, що необхідною умовою того, що Росія відкине свої імперські амбіції, буде усвідомлення всіма її майбутніми керівниками, що «напад на Україну був колосальною помилкою, яку не можна повторювати».

Поразка режиму має, на його думку, включати зміну всього політичного режиму, а не лише президента Володимира Путіна, бо, за словами Джайлза, не Росія є продуктом Путіна, а навпаки – він є продуктом російської політичної культури.

За словами Джайлза, одного з провідних британських експертів з питань безпеки, який спеціалізується на Росії та її збройних силах, для розуміння, чим є сьогоднішня Росія, важливо не лише те, що вона вважає себе в праві вимагати контролю над своїми сусідами, але і те, як вона «реалізує це право».

«Вона розуміє це так, що якщо ці країни не хочуть підкоритися Росії, то вона почне проти них геноцидну війну, щоб силою змусити їх повернутися, вживаючи найбільш варварські і дикунські способи. І це також має змінитися для того, щоб Росія не становила більше загрози», – сказав Кір Джайлз під час дискусії, що відбувалася у Chatham House на початку грудня.

Захист територій Західних країн починається на кордоні з Росією
Кір Джайлз

Джайлз каже, що не бачить шляхів демократизації Росії у найближчий час, а тому і у випадку, якщо Росія залишиться федерацією і збиратиме сили на наступний напад, чи якщо вона розпадеться на міні-держави, що воюватимуть між собою за допомогою приватних армій, потрібно надати найбільшу підтримку сусіднім з нею державам, щоб вони могли себе захистити.

«Захист територій Західних країн починається на кордоні з Росією», – каже Джайлз. Він додає, що західні аналітики не уявляли, що можна вести війну такими способами, якими її веде Росія в Україні. А тому така армія як британська, наприклад, є неготовою до війни на виснаження, яку веде Росія в Україні, і Лондону складно допомагати союзниками зброєю, яку він сам уже не розраховував використовувати.

Захід має готуватися до розпаду Росії – вашингтонський аналітик

Вашингтонський експерт Люк Коффі вважає, що успіх України на полі бою може дати унікальну можливість закрити Росію в геополітичній ізоляції на ціле покоління.

У те, що Росія перетвориться найближчим часом на демократію, аналітик не вірить, а тому радить не повторювати минулі помилки, коли Захід вкладав сили і ресурси у намагання демократизувати Росію після розвалу СРСР. Він радить, що варто просто визнати, що Заходу завдання з демократизації Росії не під силу.

«Той, хто замінить Путіна, не буде Томасом Джефферсоном», – каже Коффі. Наступний лідер, на його думку, буде «таким же націоналістичним і авторитарним».

«Західним політикам слід припинити сподіватися на «поміркованого» російського лідера, який хоче миру зі своїми сусідами та реформ вдома»,– вважає Коффі і радить зосередитися на тому, щоб стримувати негативні явища, які потягне за собою розпад Росії, наприклад поставити під контроль зброю масового знищення.

Як вважає Коффі, після поразки режиму, Кремль не зможе втримати державу, що нині складається з 83 суб’єктів федерації, у нинішніх кордонах. Адже в деяких регіонах вже чутні заклики до відділення від Росії, які можуть посилитися поверненням з війни представників цих народів. Про що, на його думку, потрібно подбати, так це про те, щоб насильство не виплеснулося за межі нинішніх російських кордонів.

Коффі вважає, що країнам по периметру Росії, які постраждали від російських зазіхань на їхню територію, таким як, зокрема, Україна, Молдова, Грузія, потрібно допомогти відновити територіальну цілісність. А НАТО та Європейському Союзу експерт з питань Європи та Євразії радить скористатися слабкістю Москви та прийняти за раз усіх країн-кандидатів і претендентів, які залишаться на момент розпаду Росії.

«Планування цього, включаючи підготовчу роботу для будь-яких інституційних реформ, необхідних для додавання нових членів, має розпочатися зараз» – пише Коффі у своїй нещодавній статті для аналітичного центру Hudson Institute.

Важливим елементом підготовки до розпадку Росії аналітик вважає створення міжнародного трибуналу, який «притягне до відповідальності найвищих політичних і військових керівників Росії за вчинення злочину агресії проти України».

«Навіть якщо можливість засудження російських політичних і військових лідерів віддалена, міжнародне співтовариство все одно має спробувати», – вважає він, бо ситуація всередині Росії може створити можливості для міжнародної спільноти притягнути цих винних до відповідальності.

Поразка Росії, на його думку, призведе до збільшення ролі Китаю та Туреччини, і не лише в Євразії, але і на Близькому сході, і в Африці, де були сильні російські позиції. До цього сценарію, на думку Коффі, також потрібно готуватися заздалегідь.

Дивіться також:

Всі новини дня

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Президент України Володимир Зеленський виступає під час саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові, у четвер, 1 червня 2023 року. Мета саміту - продемонструвати єдиний фронт проти війни Росії в Україні. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.

Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.

«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.

Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.

«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.

Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.

Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.

Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».

«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.

Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.

Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.

Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.

Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».

Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.

«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.

Блінкен: Оборона, реформи, вступ до ЄС – шлях до процвітання України

Державний секретар США Ентоні Блінкен виступає на пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Осло, Норвегія. Четвер, 1 червня 2023 року. (Фото AP/Сергій Гриць)

Розбудова армії, реформи та інтеграція в Європейський Союз забезпечать не лише безпеку України, але і її процвітання, сказав Державний секретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи в Осло.

«Найкращий захист для України – це мати якомога сильнішу армію, щоб була можливість ефективно стримувати агресію або захищатися від неї, якщо вона все ж таки відбудеться, і якомога сильнішу економіку», – сказав Блінкен в інтерв’ю норвезькому телебаченню NRK TV.

На його думку, від України це вимагає продовження реформ, які вона проводила, а також її подальша інтеграція з Європою.

«З цією довгостроковою допомогою у сфері безпеки та економічною інтеграцією з Європою Україна не тільки виживе, вона буде процвітати. І це буде її найкращий захист від подальшої агресії», – заявив Блінкен.

Нині допомога Україні від західних партнерів зосереджена на тому, щоб Україна змогла повернути більшу частину своєї території, та розбудувати свою оборону так, щоб захиститися від російської агресії у майбутньому, сказав Блінкен.

Відповідаючи на запитання кореспондента норвезького телебачення про те, коли Україна зможе стати членом НАТО, головний американський дипломат нагадав, що це питання мають підтримати всі члени Північноатлантичного альянсу.

Зараз всі зосереджені на наданні підтримки Україні, зауважив Блінкен, щоб вона могла відбити російську агресію та розбудувати свою оборону на майбутнє.

«Ми інтенсивно зосереджуємося на тому, що ми можемо зробити зараз, щоб допомогти Україні, підтримати Україну в зусиллях повернути більшу частину її території від Росії, а також допомогти їй забезпечити її середньо- та довгострокову здатність стримувати агресію у майбутньому та захистити себе від цієї агресії, якщо вона все ж таки відбудеться», – сказав Блінкен.

Він додав, що виходячи з розмов, яку міністри закордонних справ країн НАТО мали на зустрічі в Осло, можна очікувати «дуже потужний пакет як політичної, так і практичної підтримки у Вільнюсі». Але не уточнив деталі цієї підтримки.

Відповідаючи на запитання про те, чи триватиме підтримка України і після президентських виборів у США наступного року, Блінкен сказав, що допомога України виділялася на двопартійній основі. «І я не бачу, щоб це змінилося», – додав він.

Він навів приклад Норвегії та інших союзників, які допомагають Україні, й наголосив, що ця підтримка, яка триває вже понад рік, означає, що президенту Росії Володимиру Путіну не вдасться «перечекати».

«Він не зможе просто зачекати, поки підтримка України припиниться, а потім продовжувати робити те, що він робить», – наголосив Блінкен.

Держсекретар США Ентоні Блінкен перебуває в Осло, де відбуваються зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО. Напередодні саміту альянсу у Вільнюсі партнери намагаються зменшити розбіжності щодо прагнення України приєднатися до альянсу, збільшити витрати на оборону, а також запропонувати нову кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG