Спеціальні потреби

Актуально

Позбавити поліцію США фінансування? Ось які аргументи звучать за і проти

Протести, викликані загибеллю афроамериканця Джорджа Флойда, після затримання поліцією у Міннеаполісі, стихають, але в їх процесі викристалізувалася конкретна вимога. Англійською вона звучить як defund police – позбавити поліцію фінансування – але на практиці може означати багато різних речей.

Ці слова великими літерами написані на перекритій для руху транспорту дорозі, що веде до Лафайєт парку перед Білим домом. Сам парк наразі обнесений парканом, уздовж якого розмістилася «постійна експозиція протесту» - плакати із вимогами протестувальників.

Учасники протестів, яких ввечері у понеділок було небагато, на наше прохання пояснити, як вони розуміють заклик «позбавити поліцію фінансування» дають дуже різні відповіді.

напис "defund police" перед Білим домом
напис "defund police" перед Білим домом

«Поліцію треба взагалі розформувати, тому що масові ув’язнення є проявом систематичного расизму», - говорить Аманда. На уточнююче питання, хто буде забезпечувати правопорядок, відповідає: «Якщо ми побудуємо громади, нам будуть непотрібні сили безпеки».

Інші вказують на те, що поліція отримує забагато фінансування, яке можна спрямувати на інші цілі.

«Той обсяг грошей, які ми вкладаємо у поліцейські відділки, все це обладнання, яке використовує поліція у випадку заворушень, не думаю, що всі гроші витрачаються ефективно», - каже жінка, яка назвалася Талією.

«У нас є на що спрямувати гроші в США – охорона здоров’я, вчителі працюють без бюджетів, розвиток громад, школи, освіта», - пояснює інша учасниця протестів на ім’я Ченнін.

До нас підходить молодий чоловік і просить дати нам інтерв’ю. Він єдиний, хто вдягнутий у діловий костюм, і єдиний, хто дає повне ім’я – Майкл Єдатта, виходець з Ефіопії.

«Лише тому, що кілька поліцейських вбивають, я не думаю, що нам треба все знищити і прибрати всіх правоохоронців з цієї країни. Мені поліція багато разів допомогла. Вони нас захищають. Я думаю, що було б розумно реформувати поліцію і вирішувати проблему поліцейської жорстокості в усіх кранах. Не всі поліцейські погані люди», - каже він.

Що пропонують прихильники ідеї позбавлення поліції фінансування?

У першу чергу, вони вказують на проблеми в роботі поліції, зокрема дискримінаційні практики по відношенню до афроамериканців та інших меншин.

Згідно із доповіддю Американського Союзу громадянських свобод 2015-го року, у Міннеаполісі чорношкірих американців заарештовували у вісім із половиною разів частіше ніж білих за дрібні правопорушення.

Ми не хочемо платити за такі результати та встановлення громадського порядку, який є несправедливим та дискримінує різні громади в нашій країні.
Пол Гендерсон, в.директор від-ня у Сан-Франциско НДО «Підзвітність поліції»

Між 2015 та 2019 м роком, підрахував проект Mapping Police Violence, щороку від дій поліції гине 962-1004 американців, причому афроамериканців серед них в три рази більше, ніж білих.

Все це відбувається за гроші американських платників податків, говорить виконавчий директор відділення у Сан-Франциско НДО «Підзвітність поліції» Пол Гендерсон в інтерв’ю АВС:

«Ми не хочемо платити за такі результати та встановлення громадського порядку, який є несправедливим та дискримінує різні громади в нашій країні. Ця розмова дає нам можливість переоцінити, куди спрямовуються і як витрачаються наші гроші».

За останні тридцять років бюджети поліцейських відділків по всій країні значно зросли. В місті Нью-Йорк він становить 5,6 мільярдів доларів щороку, у Далласі, штат Техас, - 5 мільярдів, у містах Чикаго та Лос-Анджелес - понад 1 мільярд, повідомляє ABC.

Це не означає, що ми пропонуємо розформувати поліцію вже завтра, говорить професор права Джорджтаунівського університету Крісті Лопез.

«Люди думають, що це означає не мати поліцію вже завтра. І це лякає людей, тому що вони думають, а якщо мій будинок пограбують чи на мене нападуть. Мені ж треба когось викликати. Вони не розуміють, що це заклик до зміни системи нашої громадської безпеки, щоб щось ще було для підтримки безпеки», - говорить вона в інтерв’ю Associated Press.

Офіцери поліції в Сієттлі, шт. Вашингтон
Офіцери поліції в Сієттлі, шт. Вашингтон

У своїй статті у Washington Post Лопез пояснює, що займалася реформою поліції 30 років і прийшла до висновку, що не достатньо збільшити підзвітність поліцейських чи навіть закони, які керують їхньою роботою. Головна ідея - декриміналізувати соціальні проблеми, знайти шляхи розв’язувати принаймні частину з них без залучення поліції.

«Стало нормальним використовувати поліцію, щоб відповідати на усі наші проблеми. Ми вже настільки звикли, що навіть не можемо уявити, як ще можна зарадити ситуації», - каже вона.

У статті вона наводить приклади, коли поліцію викликають, щоб навести дисципліну в школі, прибрати безхатька з вулиці чи зарадити вербальній суперечці між членами родини.

Вона та інші прихильники реформи пропонують перевести частину грошей, які йдуть на фінансування поліції, на інші програми, такі як допомога із ментальних здоров’ям, доступним житлом, програми для молоді, тощо.

Місцева влада кількох міст до цих аргументів дослухається. Мер Лос-Анджелеса заявив, що не буде підвищувати бюджет поліції на 150 мільйонів доларів, як планувалося раніше. Про намір переведення частини фінансування від поліції міста на програми підтримки громад заявив мер Нью-Йорка Біл де Блазіо.

Ми зобов’язуємося припинити токсичні відносини нашого міста із поліцейським відділком Міннеаполіса.
Ліза Бендер, президентка Міської ради Міннеаполіса

«Представники громад чорношкірих мешканців міста, азійського та латиноамериканського походження, багато разів закликали переглянути пріоритети. І базуючись на їх пропозиціях та висновках робочої групи, ми будемо переводити фінансування від поліцейського департаменту Нью-Йорка до ініціатив для молоді та соціальні служби», - заявив він на прес-конференції у понеділок.

У відповідь на вимоги протестувальників в Міннеаполісі більшість депутатів міської ради виступили за розформування поліції.

«Ми зобов’язуємося припинити токсичні відносини нашого міста із поліцейським відділком Міннеаполіса, покласти край охороні правопорядку у такій формі, як нині, і відтворити систему громадської безпеки, щоб ми дійсно почувалися в безпеці», - пояснила позицію депутатів президентка Міської ради Міннеаполіса Ліза Бендер.

Це небезпечно – аргументи противників

«Жахливою» назвав ідею міської влади міста Міннеаполіс шеф поліції Детройта Джеймс Крейг в інтерв’ю Греті ван Састерн для "Голосу Америки".

«Жахлива ідея, імпульсивна реакція. І що вони тепер планують робити? Я, безумовно, підтримую, якщо керівництво зазнало невдачі, менеджмент зазнав невдач, відділ не обслуговував належним чином своїх мешканців, його слід оновити або реструктурувати. Але просто сказати, що ми збираємось розформувати. То який твій план, місто?»

Так само «імпульсивною реакцією» він назвав пропозицію зменшити фінансування поліції.

Протестюучі у Вашингтоні 1 червня
Протестюучі у Вашингтоні 1 червня

«Може, є певні департаменти в країні, де забагато фінансування», - говорить Крейг і вказує на досвід свого міста. Зарплати поліцейських у Детройті останнім часом дійсно зросли, але лише тому що місто, а з ним і місцева поліція пройшли через процес банкрутства, і певний час отримували набагато нижчу зарплату ніж в середньому по країні.

Люди, які пропонують розформувати чи зменшити поліції фінансування, самі про це й пошкодують, говорить віце-президент консервативного фонду Спадщина Джон Малкольм в інтерв’ю «Голосу Америки».

«Поліція нас охороняє. І вони мають справу з бандами, торговцями наркотиками, людьми із ментальними проблемами, насильниками. Якщо немає поліції, які б реагували на загрози законослухняним громадянам, я думаю, ми зіткнемося з великими проблемами. А ті люди, які закликають розформувати поліцейські відділення чи позбавити поліцію фінансування, я думаю, дуже про це пошкодують», - каже він.

Малкольм говорить, що розуміє, що чимало громад потребують кращого фінансування освіти, охорони здоров’я та інших потреб. Але зовсім не обов’язково робити за рахунок поліції, каже експерт.

«Якщо у цих громадах немає поліції, яка б захищала безпеку людей чи власність, ці гроші будуть витрачені даремно. Великий відсоток злочинів відбувається у громадах, де проживає не біле населення».

Поліція і до протестів знала про свої проблеми, говорить він, і системного расизму серед правоохоронців нема.

Якщо у цих громадах немає поліції, яка б захищала безпеку людей чи власність, ці гроші будуть витрачені даремно.
Джон Малколм, віце-президент фонду "Спадщина"

«Я не вірю, що серед поліцейських існує системний расизм. Зараз більший відсоток афро-американців служить в поліції ніж представлено серед населення взагалі. Багато головних департаментів поліції очолюють афро-американці. Це не означає, що немає поганих копів та расистів. На жаль, в нашому суспільстві є расисти», - говорить віце-президент фонду в інтерв’ю за допомогою Скайпу.

Реформа поліції і вибори

Президент Трамп розкритикував ідею припинення фінансування поліції, про що вже раніше писав "Голос Америки".

“Припинення фінансування поліції не буде. Не буде розпуску чи переформатування поліції. Наша поліція забезпечує нам мирне життя, і ми хочемо бути певними, що там немає поганих хлопців”, - заявив президент під час зустрічі з керівниками поліцейських управлінь та іншими правоохоронцями.

Також Трамп закинув, що його опонент на виборах колишній віце-президент Джо Байден хоче “припинити фінансування поліції", на що відповів речник Байдена Ендрю Бейтс:

“Байден підтримує негайну потребу провести реформи. Зокрема, щодо фінансування шкіл, літніх програм, закладів психічного здоров'я, і щоб лікування залежності відділили від фінансування правоохоронних органів, щоб офіцери поліції могли сфокусуватися на своїй правоохоронній роботі”.

Цього тижня демократи в Конгресі представили законопроект, мета якого підвищити підзвітність поліції та виправних установ, вирішити расову несправедливість та обмежити застосування поліцією радикальних заходів. Позбавлення чи зменшення фінансування серед пропозицій демократів немає.

Дивіться також: Протестувальники з різних країн поділилися історіями расової дискримінації з власного життя

Всі новини дня

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву у відповідь на незаконні спроби Росії анексувати більше українських територій.

Україна рухається до досягнення своїх воєнних цілей - помічниця глави Пентагону

ЗСУ на Донеччині, 3 жовтня 2022. REUTERS/Zohra Bensemra

Селест Волландер, помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки, відзначила успіхи ЗСУ у Харківській і Донецькій областях, а також зусилля, які здійснюються на Херсонщині.

"Схоже, що Україна зараз на шляху до досягнення всіх трьох цих цілей", — сказала Волландер в інтерв'ю вашингтонському аналітичному центру. Вона відзначила "вражаючий успіх" українських військовиків на Харківщині й "деякі ключові стратегічні успіхи" на донецько-луганському напрямку, зокрема, у місті Лиман, що "суттєво" ускладнить систему постачання і пересування росіян.

Волландер додала, що у випадку, якщо ЗСУ вдасться відвоювати позиції на Херсонщині та знищити мости і переправи через Дніпро, якими РФ проводить поставки, "це стане значною поразкою для росіян, адже ще далі відкине абміції Росії захопити Одесу, що було однією із їхніх заявлених цілей раніше цього року".

На думку високопосадовиці, також це дасть українцям "значно кращі оборонні позиції", що "ймовірно, допоможе зменшити градус "гарячої стадії" війни взимку".

У своєму зверненні в неділю президент України Володимир Зеленський заявив, що "цього тижня у звітах [від ЗСУ - ред.] найбільшу частину займає перелік звільнених від ворога населених пунктів у межах нашої оборонної операції".

Успіхи української армії відзначає навіть міноборони РФ, що зазвичай наголошує на своїх перемогах, про це пише АР. "Переважаючими танковими підрозділами на напрямку Золота Балка (Херсонщина - ред.) й Олександрівка противник зміг вклинитись в глибину нашої оборони", - сказав речник російського міноборони.

Ключовим пунктом на Луганщині залишається місто Кремінна, "адже за ним у росіян немає ліній оборони [...] й це відкриє операційний простір для українців, щоб швидко просуватись аж до державного кордону з Росією", - цитує АР українського воєнного оглядача Олега Жданова.

Як вважають деякі американські оглядачі, поразка російських сил у Лимані свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями, особисто контролює кожен крок російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України.

Тим часом, Reuters анонсує, що у вівторок американська влада повідомить про надання Україні 4 додаткових систем HIMARS у межах нового пакету допомоги у 625 мільйонів доларів.

У статті використано матеріали АР, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Генсек НАТО про заявку України на пришвидшений вступ в Альянс

Генсек НАТО: «Ми підтримуємо право України обирати власний шлях». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Працюємо, щоб повернути в Україну кримських татар, які втекли від російської мобілізації - Рустем Умєров

Рустем Умєров

Україна активно працює над тим, щоб повернути кримських татар, які виїхали в треті країни для уникнення російської мобілізації. Про це в інтервʼю українській службі "Голосу Америки" розповів голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, який також активно долучений до переговорних процесів з Росією.

На його думку, Росія вирішила мобілізувати кримських татар не лише задля поповнення свого війська, а й для того, аби змусити їх покинути Крим, де татари продовжували ненасильницький спротив, попри російські репресії.

За словами Рустема Умєрова, Володимир Зеленський звернувся до кримських татар із пропозицією, яку підтримав Меджліс кримськотатарського народу.

“Перше - це будь-яким шляхом уникати мобілізації. Друге - виходити на протести. Третє - якщо їх таки мобілізували, передавати координати російських військ Збройним силам України. Зараз частина людей з Криму виїжджає в Казахстан, Грузію, Узбекистан, Азербайджан, Туреччину. Ми вже збудували координаційний центр щодо гуманітарної допомоги, і будемо повертати всіх цих людей в Україну для того, щоб продовжувати свою боротьбу”, - розповів "Голосу Америки" Рустем Умєров.

Він додав, що у багатьох людей, які виїхали з тимчасово окупованого Криму, є проблеми із документами. Зараз вони очікують за кордоном на потенційне рішення, яке уможливить їхнє повернення в Україну.

Ілон Маск обурив користувачів Твітер "мирними пропозиціями" щодо війни в Україні

Ілон Маск обурив значну частину твітер-користувачів, запропонувавши власне бачення, як має закінчитись війна в Україні.

3 жовтня американський мільярдер, засновник компаній Tesla, SpaceX та інших, написав у Твітері своє бачення "мирної угоди":

“Українсько-російський мир: провести ще одне голосування в анексованих регіонах під егодою ООН. Росія залишить (ці території - ред), якщо таким буде бажання мешканців. Крим формально стає частиною Росії, так як це було з 1783 року (до помилки Хрущова). Відновлене водопостачання в Крим. Україна лишається нейтральною”, - написав один з найбагатших бізнесменів США.

Під цим сценарієм Маск запропонував Твітер-користувачам проголосувати за його пропозицію: “так” або “ні”.

У наступному повідомлденні Маск додав, що вважає "швидше всього, таким буде кінцевий результат цієї війни". “Можливим, але малоймовірним, результатом цього конфлікту є ядерна війна”, - підсумував бізнесмен.

Чимало користувачів соціальної мережі з різних країн світу відповіли бізнесмену обуренням або незгодою.

Американський конгресмен-республіканець Адам Кінзінгер порівняв пост Ілона Маска із тим, як міркують діти у початкових класах.

“Ця ідея нагадує мені урок суспільствознавства у четвертому класі, де ми в школі придумуємо мирний план між СРСР і США. Ми тоді вирішили, що якщо Горбачова і Рейгана змусити повечеряти один раз американською їжею, а другий раз російською, то вони стануть друзями”, відреагував на “мирний план” Маска конгресмен Кінзінгер, залишивши поруч із повідомленням український прапорець.

Пол Массаро, старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США, запропонував Маску альтернативний сценарій закінчення війни з Росією: “Українсько-російський мир: Україна звільняє всю свою суверенну територію. Росія деколонізується, демілітаризується та денуклеаризується”.

Ще один альтернативний сценарій для Ілона Маска пропонує депутат польського Сейму Цезари Томчик.

“Мир між "Теслою" та "Фордом": Я пропоную, щоб Тесла віднині належала Форду, врешті решт автомобілі раніше здебільшого належали Форду. А космічна складова компанії Ілона Маска буде вирішена на референдумі під егідою ООН”, - пише у відповідь польський депутат від “Громадянської платформи”.

Український дипломат Андрій Мельник, який останні 8 років був послом України у Німеччині, і залишив посаду у липні цього року, запропонував "дуже дипломатичну" відповідь на пропозиуцю Маска: “Ідіть до дідька - моя дуже дипломатична відповідь вам”.

Радник НАК "Нафтогазу" Олександр Щерба намагається пояснити Ілону Маску, що війна - це про людей, а не про території. “Це про геноцид української мови, культури! Те, що для вас є миром, для них - знищене, покалічене життя. Це про те, щоб не дозволити новому Гітлеру досягнути свого. Не можу повірити, що ви це написали”.

Співробниця Центру з аналізу Європейської політики Ольга Лаутман називає позицію Маска “повторенням кремлівської пропаганди”.

“Боже мій! Чи потрібно Ілону повторювати кремлівську пропаганду на тему, в якій він абсолютно не тямить? Чому він відбілює незаконне вторгнення Росії, кампанію геноциду? Абсурдно, як сьогодні всі стали “експертами” з питань Росії, і дехто штовхає Україну, щоб вона поступилася територією”, - алізує американська експертка Лаутман.

Сергій Притула, волонтер і політик, закидає Маску пробіли у знаннях з історії. “Ілоне, чоловіче, здається, ви пропустили багато уроків історії, зосередившись на космосі та електромобілях. Ваші пропозиції схожі на путінські. Сподіваюся, ви не це мали на увазі”.

Українська письменниця Оксана Забужко, не підбираючи цензурних слів, реагує словами, які означають: “Чи ви там з глузду з’їхали?”

Президент України Володимир Зеленський також відреагував на висловлювання Ілона Маска.

На твітер-сторінці глава української держави запропонував користувачам власне опитування: "Який Ілон Маск вам подобається більше?" І запропонував два варіанти відповіді: "Той, хто підтримує Україну" та "Той, хто підтримує Росію".

Між тим, частина користувачів Твітера погодилися із "мирними" пропозиціями Маска. Станом на пізній вечір в Україні, 36,8% респондентів підтримали пропозиції бізнесмена, 63,2% відповіли негативно.

Як повідомляв Голос Америки, в квітні цього року урядова агенція США з міжнародного розвитку (USAID) оголосила про відправлення урядові України 5000 терміналів супутникового швидкісного інтернету Starlink, які виробляє компанія Ілона Маска SpaceX.

Reuters пише, що 3667 терміналів були надані компанією безкоштовно (за кошт компанії Маска), решту ж - 1333 термінали - було придбано коштом USAID та волонтерів.

Дивіться також: Глава Пентагону коментує повернення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG