Спеціальні потреби

Актуально

Позбавити поліцію США фінансування? Ось які аргументи звучать за і проти

Протести, викликані загибеллю афроамериканця Джорджа Флойда, після затримання поліцією у Міннеаполісі, стихають, але в їх процесі викристалізувалася конкретна вимога. Англійською вона звучить як defund police – позбавити поліцію фінансування – але на практиці може означати багато різних речей.

Ці слова великими літерами написані на перекритій для руху транспорту дорозі, що веде до Лафайєт парку перед Білим домом. Сам парк наразі обнесений парканом, уздовж якого розмістилася «постійна експозиція протесту» - плакати із вимогами протестувальників.

Учасники протестів, яких ввечері у понеділок було небагато, на наше прохання пояснити, як вони розуміють заклик «позбавити поліцію фінансування» дають дуже різні відповіді.

напис "defund police" перед Білим домом
напис "defund police" перед Білим домом

«Поліцію треба взагалі розформувати, тому що масові ув’язнення є проявом систематичного расизму», - говорить Аманда. На уточнююче питання, хто буде забезпечувати правопорядок, відповідає: «Якщо ми побудуємо громади, нам будуть непотрібні сили безпеки».

Інші вказують на те, що поліція отримує забагато фінансування, яке можна спрямувати на інші цілі.

«Той обсяг грошей, які ми вкладаємо у поліцейські відділки, все це обладнання, яке використовує поліція у випадку заворушень, не думаю, що всі гроші витрачаються ефективно», - каже жінка, яка назвалася Талією.

«У нас є на що спрямувати гроші в США – охорона здоров’я, вчителі працюють без бюджетів, розвиток громад, школи, освіта», - пояснює інша учасниця протестів на ім’я Ченнін.

До нас підходить молодий чоловік і просить дати нам інтерв’ю. Він єдиний, хто вдягнутий у діловий костюм, і єдиний, хто дає повне ім’я – Майкл Єдатта, виходець з Ефіопії.

«Лише тому, що кілька поліцейських вбивають, я не думаю, що нам треба все знищити і прибрати всіх правоохоронців з цієї країни. Мені поліція багато разів допомогла. Вони нас захищають. Я думаю, що було б розумно реформувати поліцію і вирішувати проблему поліцейської жорстокості в усіх кранах. Не всі поліцейські погані люди», - каже він.

Що пропонують прихильники ідеї позбавлення поліції фінансування?

У першу чергу, вони вказують на проблеми в роботі поліції, зокрема дискримінаційні практики по відношенню до афроамериканців та інших меншин.

Згідно із доповіддю Американського Союзу громадянських свобод 2015-го року, у Міннеаполісі чорношкірих американців заарештовували у вісім із половиною разів частіше ніж білих за дрібні правопорушення.

Ми не хочемо платити за такі результати та встановлення громадського порядку, який є несправедливим та дискримінує різні громади в нашій країні.
Пол Гендерсон, в.директор від-ня у Сан-Франциско НДО «Підзвітність поліції»

Між 2015 та 2019 м роком, підрахував проект Mapping Police Violence, щороку від дій поліції гине 962-1004 американців, причому афроамериканців серед них в три рази більше, ніж білих.

Все це відбувається за гроші американських платників податків, говорить виконавчий директор відділення у Сан-Франциско НДО «Підзвітність поліції» Пол Гендерсон в інтерв’ю АВС:

«Ми не хочемо платити за такі результати та встановлення громадського порядку, який є несправедливим та дискримінує різні громади в нашій країні. Ця розмова дає нам можливість переоцінити, куди спрямовуються і як витрачаються наші гроші».

За останні тридцять років бюджети поліцейських відділків по всій країні значно зросли. В місті Нью-Йорк він становить 5,6 мільярдів доларів щороку, у Далласі, штат Техас, - 5 мільярдів, у містах Чикаго та Лос-Анджелес - понад 1 мільярд, повідомляє ABC.

Це не означає, що ми пропонуємо розформувати поліцію вже завтра, говорить професор права Джорджтаунівського університету Крісті Лопез.

«Люди думають, що це означає не мати поліцію вже завтра. І це лякає людей, тому що вони думають, а якщо мій будинок пограбують чи на мене нападуть. Мені ж треба когось викликати. Вони не розуміють, що це заклик до зміни системи нашої громадської безпеки, щоб щось ще було для підтримки безпеки», - говорить вона в інтерв’ю Associated Press.

Офіцери поліції в Сієттлі, шт. Вашингтон
Офіцери поліції в Сієттлі, шт. Вашингтон

У своїй статті у Washington Post Лопез пояснює, що займалася реформою поліції 30 років і прийшла до висновку, що не достатньо збільшити підзвітність поліцейських чи навіть закони, які керують їхньою роботою. Головна ідея - декриміналізувати соціальні проблеми, знайти шляхи розв’язувати принаймні частину з них без залучення поліції.

«Стало нормальним використовувати поліцію, щоб відповідати на усі наші проблеми. Ми вже настільки звикли, що навіть не можемо уявити, як ще можна зарадити ситуації», - каже вона.

У статті вона наводить приклади, коли поліцію викликають, щоб навести дисципліну в школі, прибрати безхатька з вулиці чи зарадити вербальній суперечці між членами родини.

Вона та інші прихильники реформи пропонують перевести частину грошей, які йдуть на фінансування поліції, на інші програми, такі як допомога із ментальних здоров’ям, доступним житлом, програми для молоді, тощо.

Місцева влада кількох міст до цих аргументів дослухається. Мер Лос-Анджелеса заявив, що не буде підвищувати бюджет поліції на 150 мільйонів доларів, як планувалося раніше. Про намір переведення частини фінансування від поліції міста на програми підтримки громад заявив мер Нью-Йорка Біл де Блазіо.

Ми зобов’язуємося припинити токсичні відносини нашого міста із поліцейським відділком Міннеаполіса.
Ліза Бендер, президентка Міської ради Міннеаполіса

«Представники громад чорношкірих мешканців міста, азійського та латиноамериканського походження, багато разів закликали переглянути пріоритети. І базуючись на їх пропозиціях та висновках робочої групи, ми будемо переводити фінансування від поліцейського департаменту Нью-Йорка до ініціатив для молоді та соціальні служби», - заявив він на прес-конференції у понеділок.

У відповідь на вимоги протестувальників в Міннеаполісі більшість депутатів міської ради виступили за розформування поліції.

«Ми зобов’язуємося припинити токсичні відносини нашого міста із поліцейським відділком Міннеаполіса, покласти край охороні правопорядку у такій формі, як нині, і відтворити систему громадської безпеки, щоб ми дійсно почувалися в безпеці», - пояснила позицію депутатів президентка Міської ради Міннеаполіса Ліза Бендер.

Це небезпечно – аргументи противників

«Жахливою» назвав ідею міської влади міста Міннеаполіс шеф поліції Детройта Джеймс Крейг в інтерв’ю Греті ван Састерн для "Голосу Америки".

«Жахлива ідея, імпульсивна реакція. І що вони тепер планують робити? Я, безумовно, підтримую, якщо керівництво зазнало невдачі, менеджмент зазнав невдач, відділ не обслуговував належним чином своїх мешканців, його слід оновити або реструктурувати. Але просто сказати, що ми збираємось розформувати. То який твій план, місто?»

Так само «імпульсивною реакцією» він назвав пропозицію зменшити фінансування поліції.

Протестюучі у Вашингтоні 1 червня
Протестюучі у Вашингтоні 1 червня

«Може, є певні департаменти в країні, де забагато фінансування», - говорить Крейг і вказує на досвід свого міста. Зарплати поліцейських у Детройті останнім часом дійсно зросли, але лише тому що місто, а з ним і місцева поліція пройшли через процес банкрутства, і певний час отримували набагато нижчу зарплату ніж в середньому по країні.

Люди, які пропонують розформувати чи зменшити поліції фінансування, самі про це й пошкодують, говорить віце-президент консервативного фонду Спадщина Джон Малкольм в інтерв’ю «Голосу Америки».

«Поліція нас охороняє. І вони мають справу з бандами, торговцями наркотиками, людьми із ментальними проблемами, насильниками. Якщо немає поліції, які б реагували на загрози законослухняним громадянам, я думаю, ми зіткнемося з великими проблемами. А ті люди, які закликають розформувати поліцейські відділення чи позбавити поліцію фінансування, я думаю, дуже про це пошкодують», - каже він.

Малкольм говорить, що розуміє, що чимало громад потребують кращого фінансування освіти, охорони здоров’я та інших потреб. Але зовсім не обов’язково робити за рахунок поліції, каже експерт.

«Якщо у цих громадах немає поліції, яка б захищала безпеку людей чи власність, ці гроші будуть витрачені даремно. Великий відсоток злочинів відбувається у громадах, де проживає не біле населення».

Поліція і до протестів знала про свої проблеми, говорить він, і системного расизму серед правоохоронців нема.

Якщо у цих громадах немає поліції, яка б захищала безпеку людей чи власність, ці гроші будуть витрачені даремно.
Джон Малколм, віце-президент фонду "Спадщина"

«Я не вірю, що серед поліцейських існує системний расизм. Зараз більший відсоток афро-американців служить в поліції ніж представлено серед населення взагалі. Багато головних департаментів поліції очолюють афро-американці. Це не означає, що немає поганих копів та расистів. На жаль, в нашому суспільстві є расисти», - говорить віце-президент фонду в інтерв’ю за допомогою Скайпу.

Реформа поліції і вибори

Президент Трамп розкритикував ідею припинення фінансування поліції, про що вже раніше писав "Голос Америки".

“Припинення фінансування поліції не буде. Не буде розпуску чи переформатування поліції. Наша поліція забезпечує нам мирне життя, і ми хочемо бути певними, що там немає поганих хлопців”, - заявив президент під час зустрічі з керівниками поліцейських управлінь та іншими правоохоронцями.

Також Трамп закинув, що його опонент на виборах колишній віце-президент Джо Байден хоче “припинити фінансування поліції", на що відповів речник Байдена Ендрю Бейтс:

“Байден підтримує негайну потребу провести реформи. Зокрема, щодо фінансування шкіл, літніх програм, закладів психічного здоров'я, і щоб лікування залежності відділили від фінансування правоохоронних органів, щоб офіцери поліції могли сфокусуватися на своїй правоохоронній роботі”.

Цього тижня демократи в Конгресі представили законопроект, мета якого підвищити підзвітність поліції та виправних установ, вирішити расову несправедливість та обмежити застосування поліцією радикальних заходів. Позбавлення чи зменшення фінансування серед пропозицій демократів немає.

Дивіться також: Протестувальники з різних країн поділилися історіями расової дискримінації з власного життя

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG