Спеціальні потреби

Актуально

Чому залишатися в квартирі під час пожежі є найкращою практикою для висоток і чому це не спрацювало в Лондоні

Катастрофічна пожежа в багатоквартирній вежі в Лондоні викликала дискусії навколо давно прийнятого правила, яке суперечить інтуїції людей, що проживають у висотних будівлях: якщо пожежа спалахує в іншому місці структури, не біжіть автоматично на сходи; натомість залишайтеся в квартирі та чекайте подальших інструкцій.

Що саме рекомендують пожежні експерти жителям висотних будівель

Це те, що наказали робити жителям 24-поверхової лондонської вежі Grenfell, але стратегія зазнала невдачі вранці в середу, коли полум’я, що почалося на нижньому поверсі, поширилося несподівано швидко і миттєво поглинуло всю будівлю. Багато жителів опинилося в пастці, змушуючи деяких на верхніх поверхах стрибати з вікон на смерть, щоб не зустрітися з полум’ям, або кидати своїх дітей перехожим біля будинку. Щонайменше 30 людей загинули і близько 70 осіб пропали без вісті.

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей, у центрі, розмовляє з пожежниками після прибуття на місце пожежі в Лондоні, 15 червня 2017 року.
Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей, у центрі, розмовляє з пожежниками після прибуття на місце пожежі в Лондоні, 15 червня 2017 року.

Незважаючи на такі наслідки, пожежні експерти переконані, що «залишитися на місці», як і раніше, є найкращою рекомендацією – якщо будівля має належні засоби захисту від пожежі, наприклад, кілька сходових, спринклерні системи, протипожежні двері та вогнестійкі будівельні матеріали. Деякі з цих елементів були відсутні в лондонській вежі.

«Це людська природа для більшості з нас – якщо ми знаємо, що є вогонь: починай рухатися і виходити, – наголошує Роберт Соломон з Національної асоціації протипожежного захисту, американської організації, що вивчає пожежну безпеку в глобальному масштабі. – Але ми намагаємося запевнитися, що люди знають, що в будівлях є функції, на які вони можуть розраховувати і залишатися на місці».

Чому існує практика «залишатися на місці»

У більшості великих міст із великою кількістю висотних будівель є докладні будівельні норми і правила пожежної безпеки, що вимагають кілька шарів захисту в висотних будівлях. Правила відрізняються від місця до місця, як і поради щодо того, коли проводити евакуацію, але пожежні експерти заявляють, що директива «притулок на місці», як правило, застосовується до будівель висотою15 або більше поверхів.

Поверхи безпосередньо вище і нижче того, звідки розпочався вогонь, зазвичай евакуюють, але всі інші жильці повинні залишитися на місцях і використовувати вологі рушники, щоб блокувати щілини під дверима, якщо не було інших вказівок, і телефонувати 911, якщо в них є запитання.

Це частково робиться для того, щоб уникнути повторних, непотрібних евакуацій, які змушують людей у кінцевому рахунку ігнорувати такі накази, коли вони справді важливі. І це також дозволяє уникати панічних і небезпечних евакуацій довгими сходами, наповненими димом, що може бути настільки ж небезпечним, як язики полум’я.

Кілька таких евакуацій у висотках призвели до безглуздої загибелі. У 2014 році чоловік, який покинув свою квартиру на 38-му поверсі житлового будинку в Нью-Йорку, помер, зіткнувшись із хмарою задушливого диму в під’їзді, коли намагався спуститися на вулицю. Його квартира залишилася абсолютно незайманою полум’ям.

Жінка торкається оголошення про зниклу безвісти 12-річну Джессіку Урбано на стіні пам'яті після покладання квітів біля церкви поруч із вежею Grenfell у Лондоні 16 червня 2017 року.
Жінка торкається оголошення про зниклу безвісти 12-річну Джессіку Урбано на стіні пам'яті після покладання квітів біля церкви поруч із вежею Grenfell у Лондоні 16 червня 2017 року.

Чому правило не спрацювало в лондонській пожежі

Що робить пожежу в Лондоні нестерпною для пожежних експертів, які вірять у правило «залишитися на місці», це те, що вежа Grenfell могла не мати багатьох необхідних функцій з безпеки.

«Суть справи: спринклери, протипожежні двері і численні сходові, – підсумовує керівник батальйону пожежної служби Чикаго Майкл Конрой. – Стає важко ховатися на місці, коли у вас немає інженерно-технічних систем протипожежного захисту в будівлі».

Пожежний комісар Нью-Йорка Деніел Нігро, чий підрозділ має чи не найбільше практики в світі в гасінні пожеж у висотних будівлях, стверджує, що вірить у правило «залишатися на місці», але «те, що відбулося в Лондоні, в якому вогонь пішов з четвертого поверху на 21-й, як ми розуміємо, за 17 хвилин, є безпрецедентним».

Одне запитання яке тепер постає – чи буде людина прислухатися до цієї вказівки, коли пам’ять про трагедію в Grenfell ще дуже жива в її свідомості.

Будь-яке відхилення від тактики «укриття на місці» поставить під загрозу життя, переконує Саймон Лей, експерт із пожежної безпеки та співробітник Ради з висотних будівель і міського середовища.

«Статистика говорить нам, що захищатися на місці залишається найкращою політикою і ґрунтується на здорових принципах, що дозволяють пожежникам працювати безперешкодно і захищають від апатії, яка може розвинутися в результаті впливу помилкових активацій пожежної сигналізації», – підкреслює він.

Дивіться також: Реальні преспективи схвалення законопроекту щодо розширення російських санкцій

Реальні преспективи схвалення законопроекту щодо розширення російських санкцій. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Всі новини дня

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Більше

XS
SM
MD
LG