Спеціальні потреби

Актуально

Впливова група журналістів-розслідувачів назвала Пригожина «корупціонером року» і «солдатом корупції»

За словами речника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі, наближений до Путіна Євген Пригожин «витрачає понад 100 мільйонів доларів щомісяця на фінансування «вагнерівців» в Україні.

Засновник «Групи Вагнера» Євген Пригожин намагається уникнути особистої відповідальності за нездатність його приватної військової групи взяти під контроль українське місто Бахмут на Донбасі, вважають фахівці Інституту вивчення війни (ISW).

Інші оглядачі вважають, що нещодавня відверта критика російського військового командування з боку наближеного до президента Росії Пригожина свідчить про розкол у російських військових елітах та про те, що для Пригожина такі заяви є нагодою отримати ще більше ресурсів від російської держави. Впливова група журналістів-розслідувачів назвала Пригожина «корупціонером року-2022».

Аналітики Інституту вивчення війни звертають увагу на нещодавне інтерв’ю Пригожина, яку поширило державне російське агентство «РИА Новости», в якому Пригожин визнав, що сили «Групи Вагнера» в Бахмуті не можуть прорвати українську оборону, бо, за його словами, «кожен будинок у Бахмуті є «фортецею», що українці мають оборонні рубежі кожні 10 метрів».

Аналітики ISW кажуть, що ця заява є «важливим переломом» для Пригожина, бо він вперше визнав, що сили Вагнера в Бахмуті фактично не досягли успіху. Адже раніше у грудні він стверджував, що «вагнерівці» досягли великих успіхів у Бахмуті практично одноосібно, без допомоги інших російських військових.

На думку військових експертів, імовірно, Пригожин «створює інформаційні умови, щоб звинуватити у тому, що група не взяла Бахмут, Міноборони Росії чи російську промислову базу».

У відео, яке поширювало російське агентство, солдати «групи Вагнера» повідомляли Пригожину, що вони не змогли прорвати українські лінії в Бахмуті через недостатню кількість бронетехніки, боєприпасів і запасів 100-мм снарядів. При цьому вони брудно лаяли військове керівництво Росії.

Ця заява, згідно зі сценарієм, вважають в ISW, має на меті звільнити "групу Вагнера» та Пригожина від особистої відповідальності, посилаючись на проблеми з розподілом ресурсів.

Пригожин має 50-тисячну армію і 100 мільйонів доларів щомісяця – Білий дім

Проте, як вважає американська розвідка, проблем з ресурсами якраз група і не має. Як повідомляв «Голос Америки», за словами речника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі, Пригожин «витрачає понад 100 мільйонів доларів щомісяця на фінансування «вагнерівців» в Україні.

«За нашими оцінками, наразі «Вагнер» має в Україні близько 50 000 співробітників, у тому числі 10 000 контрактників і 40 000 засуджених», – повідомив Джон Кірбі журналістам на брифінгу у Білому домі. А про те, що «вагнерівці» не мають проблем з фінансуванням, може свідчити той факт, що, за словами Кірбі, за протипіхотні ракети, які Росія закупила у Північної Кореї, розплачувалася «група Вагнера».

Самого Пригожина, який є власником мережі ресторанів, через що він отримав прізвисько «кухар Путіна», вважають одним з найвпливовіших російських олігархів.

«Пригожин – солдат корупції» – журналісти-роозслідувачі з OCCRP

Проект розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), що об’єднує провідних журналістів-розслідувачів по всьому світу, назвав Пригожина «Корупціонером року - 2022».

«Пригожин – олігарх, який цього року став живим символом найжахливіших явищ Росії, брудні гроші, брутальне насильство, цинізм і безкарність навіть перед російським законом — всі похідні корупції, що схвалюється державою, об'єднуються в його постаті», – мовиться у заяві, яку OCCRP опублікував на своєму сайті.

За словами головного редактора та співзасновника OCCRP Дрю Саллівана, Пригожин заслужив це звання тим, що «розширив жорстокий та корумпований вплив Росії», та «готовністю грабувати для Володимира Путіна та карати незгодних».

Журналісти-розслідувачі пишуть, що приватна військова компанія (ПВК) Вагнера (або «група Вагнера») є приватною «лише за назвою», а насправді її підтримують Збройні сили Росії.

Така структура, вважають розслідувачі, забезпечує Кремлю репутаційне прикриття та дозволяє використовувати Пригожина для найбільш брудної чи небезпечної роботи. При цьому виникає небезпека, що бізнесмен стане самостійним центром сили. OCCRP посилається на дані Міністерства фінансів США, де йдеться, що ПВК Вагнера є прикриттям для корупційної діяльності Пригожина, пов’язаної з російськими копалинами.

«Пригожин – солдат корупції, – каже Салліван. — Він за неї воює та вбиває. ПВК Вагнера – ще одне організоване злочинне угруповання, підконтрольне російському уряду».

Розслідувачі кажуть, що якщо раніше корупціонерами року були глави держав, наприклад білоруський лідер Олександр Лукашенко, чи екс-глава Філіппін Родріго Дутерте, венесуельський лідер Ніколас Мадуро, або ж раніше сам Володимир Путін, то Пригожин не має державної посади, а «безкарність лідера ПВК Вагнер свідчить про появу нового типу корупціонерів».

«Пригожин – не лідер нації, а корумпована особа, відповідальна за підбурювання до тероризму та серйозні порушення прав людини у рамках конфліктів у всьому світі», – каже Луїза Шеллі, експертка з незаконних фінансових потоків з Університету Джорджа Мейсона.

Оглядачі зауважують, що Пригожин набуває дедалі більшої публічності та впливу. За даними видання Politico, у жовтні в російській військовій еліті виник розкол та сформувалися два табори: до першого належать «ультра-яструби» Пригожин і чеченський лідер Рамзан Кадиров, а до другого – більш авторитетні в Росії військові фігури генерал Герасимов та міністр оборони Сергій Шойгу.

Оглядачі тоді зауважували, що намагаючись скласти з себе відповідальність за невдалий перебіг війни, який у Москві продовжують назвати «спеціальною операцією», Кремль став дозволяти більше критики на адресу військового командування і покладатися на «вагнерівців».

«Незалежно від того, що буде далі, Пригожин, безперечно, залишиться важливою фігурою у світі організованої злочинності та корупції. А з огляду на те, що російська армія майже виснажена, цілком можливо, що саме «кухар Путіна» та його найманці визначать хід війни у наступні роки», – кажуть в OCCRP.

Як повідомляв «Голос Америки», російські правозахисники вважають, що Пригожину стає дедалі складніше вербувати ув'язнених до своєї групи, бо російське керівництво не виконує умови щодо виплат та скасування судимостей.

Всі новини дня

США вітають допомогу Україні з боку Південної Кореї – Блінкен

Державний секретар СШ Ентоні Блінкен під час прес-конференції зі своїм колегою з Південної Кореї Джином Парком під час його візиту до Вашингтона. 3 лютого, 2023 року.

Державний секретар США Ентоні Блінкен привітав допомогу Південної Кореї Україні й заявив, що Вашингтон і Сеул разом з іншими партнерами об’єдналися, щоб покарати Росію за її неспровоковану агресію та підтримати український народ у захисті своєї країни.

Про це очільник дипломатичної служби США сказав під час переговорів з міністром закордонних справ Південної Кореї Джином Парком під час його візиту до Вашингтона.

«Відтоді, як президент Путін розпочав свою жорстоку та неспровоковану війну проти України, наші країни разом з іншими союзниками та партнерами об’єдналися, щоб запровадити безпрецедентні санкції та експортний контроль, спрямовані на те, щоб позбавити російську військову машину ресурсів, а також підтримати народ України, який захищає свою країну», – сказав Блінкен під час пресконференції зі своїм колегою з Південної Кореї.

За словами Блінкена, США високо цінують «гуманітарну допомогу Республіки Корея в розмірі 100 мільйонів доларів для України». Він додав, що ця допомога «принесла вакцини дітям, невідкладну медичну допомогу сім’ям, генератори електроенергії для громад, щоб замінити ті, які Росія навмисно бомбила, намагаючись позбавити українських цивільних тепла, світла і води».

Зі свого боку міністр Парк заявив, що він домовився з державним секретарем США Блінкеном «продовжувати зусилля для швидкого завершення війни в Україні та відновлення миру для її неймовірно хороброго та стійкого народу».

Після вторгнення в Україну в лютому минулого року Південна Корея постачала Києву нелетальну допомогу, включаючи протигази та медичне обладнання. Сеул рішуче засудив агресію Росії, однак, Південна Корея досі відмовляється відправляти Україні зброю, попри те, що має одну з найпотужніших оборонних галузей у світі й нещодавно підписав угоди про продаж сотень танків європейським країнам.

Законодавство Південної Кореї забороняє експорт зброї до країн, які перебувають в активному конфлікті, що, як кажуть в Сеулі, ускладнює постачання зброї безпосередньо Києву.

Під час візиту до Південної Кореї наприкінці січня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг намагався підштовхнути керівництво Південної Кореї змінити свою позицію та «активізуватись» у постачанні зброї Україні.

Посилаючись на досвід інших країн, таких як Німеччина та Норвегія, які мали «давню політику не експортувати зброю в країни конфлікту», Столтенберг сказав, що вони змінили її після того, як російські війська повномасштабно увійшли в Україну майже рік тому.

Столтенберг також наголосив, що Росія активно імпортує зброю з інших країн, включно з Північною Кореєю. Раніше США звинуватили Північну Корею у тому, що Пхеньян постачає зброю для війни Росії проти України, зокрема, йшлося про ракети для приватної військової компанії «Група Вагнера».

Говорячи про американські зобов’язання щодо захисту Південної Кореї, держсекретар Блінкен, виступаючи в п’ятницю на спільній пресконференції у Вашингтоні, сказав, що Сполучені Штати підтвердили свою відданість захисту Південної Кореї, «використовуючи весь спектр можливостей США, включаючи ядерну, звичайну та протиракетну оборону».

Переговори між Парк і Блінкеном відбулися після візиту до Сеула цього тижня міністра оборони США Ллойда Остіна, який пообіцяв розширити військові навчання між двома країнами.

Радники з нацбезпеки США, Польщі та країн Балтії обговорили безпекову допомогу Україні  

Безпекову допомогу Україні та підготовку до нового саміту НАТО обговорили на зустрічі у Вашингтоні радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван з радниками з нацбезпеки з Естонії, Латвії, Литви та Польщі.

За повідомленням Білого дому, сторони “обмінялися думками щодо європейської безпеки, підтвердивши непохитну підтримку України в умовах російської агресії, яка триває”.

Серед тем обговорення - виконання санкцій щодо Росії. “Пан Салліван підтвердив відданість США безпеці східного флангу НАТО”, - повідомляє Адміністрація президента США про зустріч, яка відбулась у п'ятницю, 3 лютого.

Країни Балтії та Польща - члени НАТО, які рішуче підтримують Україну та відстоюють на Заході потреби українських військ. На зустрічі із радником Білого дому з нацбезпеки Салліваном вони обговорили також підготовку до цьогорічного саміту НАТО та зміцнення позицій альянсу на східному кордоні.

Саміт НАТО запланований на 11-12 липня 2023 року у Вільнюсі, Литва.

Літаки F-16 можуть надійти від європейських країн – американські експерти

Архівне фото: пілот 510-ї винищувальної ескадрильї ВПС США залишає свій винищувач F-16 на авіабазі Амарі в Естонії, 26 березня 2015 року. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Західні експерти вважають, що літаки F-16 можуть надійти до України від європейських країн, навіть якщо президент США Джо Байден заперечив їхнє постачання зі США. Зокрема, оглядачі вказують на те, що вже раніше зброя, яку відмовлялися постачати США, зрештою потрапляла в Україну, якщо її погоджувалися передати європейські союзники по НАТО.

Цього тижня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна готова передати Україні свої винищувачі F-16 у «повній координації» з країнами НАТО. А минулого місяця міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра сказав, що його уряд розглянув би запит Києва на F-16 з готовністю розглядати різні варіанти.

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії навесні. За словами аналітика з Центру аналізу європейської політики Гордона «Скіпа» Дейвиса, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

«Винищувачі F-16, група багатьох різних типів західних літаків, і також літаки російського виробництва та моделі МІГ-29 і МІГ-21, які є у союзників, можуть вплинути на допомогу невеликим ВПС України, які продовжують перевищувати очікування. Зокрема, допомогти їм захищатися, завдати ударів по російських цілях, які є найважливішими для підтримки російського наступу в Україні, російського вторгнення та окупації української території», – сказав Дейвис в інтерв’ю кореспондентці «Голосу Америки» Тетяні Ворожко.

Дейвис, який раніше був заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, вважає, що відсутність досвіду в українських пілотів не має стати перешкодою для передачі цих літаків Україні, бо альянс має великий досвід у навчанні пілотів та технічного персоналу з колишнього радянського блоку.

«Чи можуть вони на них літати, утримувати і використовувати належним чином? F-16 має неймовірний набір датчиків і систем озброєння. Вони складні й суттєво відрізняються від МІГ-29, на яких зараз літають українські пілоти. Але ми як альянс, і США як країна, продемонстрували, що ми в змозі навчати пілотів з усього альянсу - від Польщі до Словаччини та інших. Румунія зараз має величезну програму для переведення своїх пілотів МІГів на F-16», – каже колишній високопосадовець НАТО.

На його думку, навчання технічних працівників триває довше, ніж пілотів, і «їм, можливо, знадобиться від шести до 12 місяців, щоб справді стати фахівцями».

Щодо самих літаків, то, за його даними, Польща та Словаччина могли б бути серед тих країн, які вже зараз готові передавати свої F-16 Україні.

«Поляки вже досить довго говорили про те, щоб надати 28 своїх F-16, які зіграють величезне значення. Це збільшить потужність ВПС України більш ніж удвічі. Крім того, є купа країн з МіГами. Поляки та словаки – це дві нації, які запропонували надати Україні свої МіГи. У Словаччині їх невизначена кількість. Польща говорила про готовність надати 28 МІГ-29. Це літаки, на яких вже літають українці. Лише з цими трьома країнами можна створити кілька ескадрилій. Румунія переходить від МіГ-21 до F-16, тому там є літаки. Вони ще не обіцяли їх і не пропонували, але вони можуть бути частиною цього пакету, враховуючи їхню надзвичайно сильну підтримку України, близьке розташування та вплив на безпеку в Чорному морі», – сказав Дейвис.

Газета New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на американських та європейських офіційних осіб, що більш імовірно, що літаки Україні можуть передати Данія чи Нідерланди.

Як зауважує газета з посиланням на американських чиновників, Нідерланди мають близько 40 F-16 і переходять на більш досконалі винищувачі F-35, тому «відправлення деяких F-16 в Україну мало б сенс».

Для того, щоб передати свої винищувачі американського виробництва в Україну, чи в будь-яку іншу країну, будь-який член НАТО має отримати дозвіл уряду США. Але це, на думку Евелін Фаркас, колишньої високопосадовиці Пентагону з питань України під час адміністрації Обами, не повинно бути перешкодою. За її словами, так було з постачанням танків та іншої зброї, про яку Росія казала як про можливу ескалацію. Європейські країни не хотіли постачати її без участі США, але «якщо ми скажемо, що надамо певні категорії обладнання, то наші союзники це також зроблять», – сказала вона у розмові з NYT.

Як мовиться у статті, наразі адміністрація Байдена вважає, що передові винищувачі будуть передані модернізованим українським ВПС, безпосередньо від США, «але в майбутньому». Представники Пентагону кажуть, що хочуть віддати пріоритет зброї, яка може допомогти Києву прямо зараз, зауважує газета.

NYT зауважує, що пакет допомоги вартістю 2,2 мільярда доларів, про який напередодні оголосила Адміністрація Байдена, свідчить про довготермінові зобов’язання, які бере на себе США. Газета зауважує, що деякі види зброї, зокрема, ракети більшої дальності, швидше за все, надійдуть до Києва не негайно, а впродовж кількох місяців, якщо не років.

Пояснюючи логіку Вашингтона, газета каже, що це – сигнал для Москви, що Київ, чиї потреби, на думку адміністрації, зараз є більшими у протиповітряній зброї, ніж у літаках, буде спроможний відбити російську атаку не лише зараз, але і через рік, і в майбутньому.

WSJ: Турецькі компанії торік продали Росії товари для військових потреб на десятки мільйонів доларів

Вантажне судно пропливає через протоку Босфор. Стамбул, Туреччина. 6 листопада 2022 р. (AP Photo/Emrah Gurel)

Турецькі компанії минулого року експортували до Росії обладнання, електроніку, запчастини й інші предмети, необхідні для її військових потреб, на десятки мільйонів доларів. Про це мовиться у статті американського видання The Wall Street Journal із посиланням на торгові дані.

За інформацією газети, щонайменше 13 турецьких компаній поставили на російський ринок на суму не менше ніж 18,5 мільйонів доларів пластмасу, гумові вироби й транспортні засоби. Їх закупили не менше ніж 10 російських фірм, які перебувають під санкціями США через їхню причетність до нападу на Україну. За даними The Wall Street Journal, турецькі компанії відправили щонайменше три партії товарів американського виробництва.

Турецькі компанії також відправляли до Росії з березня по жовтень 2022 року ліфти, електрогенератори та інші товари виробництва США на суму 15 мільйонів доларів, порушуючи американський експортний контроль, спрямований на те, щоб позбавити Росію життєво важливого військового обладнання.

Серед компаній, що отримали турецьке обладнання, The Wall Street Journal згадує дочірнє підприємство російської корпорації «Тактичні ракети», що виробляє системи озброєння для російського флоту, та компанію «Промтехнологія», яка виготовляє гвинтівки. Обидві компанії перебувають в санкційному списку Сполучених Штатів.

Москва та Анкара публікацію видання не коментували.

За даними джерел Bloomberg, раніше Вашингтон попередив представників влади Туреччини й Об’єднаних Арабських Еміратів про те, що підтримка ними економічних та фінансових зв’язків з Росією заважає зусиллям щодо тиску на Москву.

Як повідомляв Голос Америки, Туреччина засудила вторгнення Росії, відмовляється визнати її претензії на українську територію та однією з перших країн НАТО надала військову допомогу ЗСУ у перші тижні війни. Турецький президент Ердоган разом з ООН зміг також розблокувати українські чорноморські порти для експорту зерна на світові ринки.

Водночас Анкара активно розвиває економічну співпрацю з Москвою. Вона збільшила імпорт російської нафти майже вдвічі з часу російського вторгнення в Україну, планує розмістити у себе російський газовий хаб і та разом з Росією будує атомну електростанцію. Крім цього, Туреччина відіграє важливу роль у заміщенні західних товарів на російському ринку. Багато російських компаній перебазувалося до Туреччини, щоб уникнути західних санкцій.

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG