Спеціальні потреби

Актуально

«З війни в Україні поки ніхто не повернувся». Російська правозахисниця про завербованих і обманутих в'язнів РФ

Ольга Романова, голова Фонду «Русь Сидяча»: «Ні про яке повернення до Росії не йдеться, а помилування — помилують, швидше за все, посмертно».

За даними американської розвідки, проти України, у складі приватної військової компанії «Вагнера» воює близько 40 000 колишніх в'язнів російських тюрем, яким за півроку війни пообіцяли дострокове звільнення та погашення судимості.

Але з війни в Україні «поки що ніхто не повернувся», говоить Ольга Романова, Голова Фонду «Русь Сидяча», що надає юридичну і гуманітарну допомогу росіянам, які «зіткнулися з російськими слідством і пенітенціарною системою».

В інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» вона розповіла про те, де і в яких умовах утримують українських в’язнів та військовополонених, про те, як російська влада обманом змушує воювати проти України не лише своїх в'язнів, але і українських громадян, яких вона захопила в заручники, про позасудові страти «вагнерівців» та про нову категорію «іхтамнєт» – українських мирних громадян, яких тримають у російських СІЗО без офіційних звинувачень, без доступу до адвокатів і рідних і без визнання, що така категорія в'язнів взагалі існує.

Інтерв'ю перекладене з російської і відредаговане для ясності.

Ксенія Туркова, «Голос Америки»: Днями ви писали про ситуацію в окупованій Горлівці, де під російську мобілізацію потрапляють військовополонені. Як виходить, що українських військовополонених відправляють воювати проти України?

Ольга Романова: Ви знаєте, не лише полонених, а й українських в'язнів, які були викрадені з Харківської області, а також, наприклад, із Миколаївської (області, – ред.) вербують зараз у колоніях Росії. Військовополоненим і тим, хто, по суті, до них прирівнюється (а російська влада прирівнює до них громадян України, які колись служили, у момент військових дій, у 2015–2016 роках в АТО чи навіть у поліції) пропонують підписати відмову від обміну .

Натомість їм надається право на побачення з рідними. Для багатьох, хто перебуває в полоні з березня, це дуже важливо. Після побачення з рідними людині обіцяють помилування, і, як тільки він підписує такий документ, побачення дозволяються прямо у Горлівці.

Ми знаємо про кілька таких випадків – наприклад, рідні морпіха з 35-ї бригади, які мешкають у Маріуполі, подавали прохання про побачення та приїжджали. При цьому людина разом із проханням про побачення підписує прохання про видачу паспорта, тобто це фактично шантаж.

Після побачення полоненим видають паспорт РФ, але продовжують із цим паспортом утримувати в колонії, хоча він уже не військовополонений. А потім вручають мобілізаційний порядок денний з правом вибору: або ти служиш у "Групі Вагнера", або йдеш до якогось "Батальйону імені Богдана Хмельницького", або до "Партизанського загону Ковпака".

Але насправді вибору особливого немає, бо це все – бандитські утворення. Після цього до колонії людину вже не повертають, вона йде на фронт, а тим, хто в колонії залишається, кажуть, що її просто відпустили через помилування. Насправді ні.

Михайло Діанов: про Patriots, Бахмут і перемогу України. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:45:31 0:00

К.Т.: Яка загалом зараз ситуація у в'язницях на окупованих територіях?

О.Р.: Власне, Горлівка зараз найголовніша в'язниця на окупованій території. Туди забирають і решту ув'язнених із Херсонської області. Але в основному всі вони спрямовані в колонії Росії: у Волгоградську область, Ставропольський край, Володимирську область, Краснодарський край.

Нещодавно з Краснодарського краю нам надіслали ось таке повідомлення: у Виправній колонії-5 (ВК-5) у Краснодарі, за інформацією від родичів українців, зараз перебувають близько двохсот засуджених, переміщених із Херсона. Їм активно пропонують підписати заяву на отримання російського громадянства та приєднатися до "Групи Вагнера". Крім того, колоніями Краснодарського краю з «гастролями» їздить «оркестр» — вербувати ув'язнених.

К.Т.: До речі, про "оркестр". Ми багато розповідали про те, як Євген Пригожин особисто їздить російськими колоніями і виступає з мотиваційною промовою, вербує ув'язнених. Нині він особисто продовжує їздити?

О.Р.: Все рідше та рідше. Він зараз зосереджений на Бахмуті, на фронті, і я давно не чула, щоб він особисто приїжджав кудись.

К.Т.: Але вербування, як і раніше, йде повним ходом? Про які цифри можна говорити, якщо рахувати з початку війни?

О.Р.: З червня, відколи цей процес розпочався, ми можемо говорити зараз впевнено про 35 тисяч. Так, вербування йде повним ходом, але зараз успіху в цьому все менше. Якщо раніше, ще влітку та восени, з кожним вербуванням виїжджало кілька сотень людей, то зараз цифри зовсім інші. Наприклад, минулого тижня було вербування в ВК-4 Іванівської області – записалося 29 осіб. Поки що це найменший "улов" "вагнерівців".

К.Т.: Чому менше записуються? Люди почали розуміти, що насправді відбувається?

О.Р.: На жаль, вони не почали розуміти, що йде війна. Вони не розуміють (або це їх влаштовує). Вони швидше почали розуміти, що їх обманюють: із грошима, з помилуванням, з умовами, з усіма цими «фронтовими» тощо. Був величезний вал із початку мобілізації, але зараз він зупинився. Ув'язнені більше не поспішають на фронт.

Основною мотивацією більшості з них були свобода та помилування, повернення до Росії зі зняттям судимостей. Спочатку їм все це уявлялося зовсім в інших фарбах. Зараз стало зрозуміло, що ні про яке повернення до Росії не йдеться, а помилування — це дуже і дуже умовно, м'яко кажучи, тому що помилують, швидше за все, посмертно.

К.Т.: Щодо повернення до Росії: якщо я правильно розумію, зараз якраз минуло приблизно півроку з того часу, як почалося масове вербування. Чи відомо вже про тих, хто повернувся з війни?

О.Р.: Поки що ніхто не повернувся. Ми знаємо кількох людей із першої партії, які вижили. Ми стежимо від початку за долею Андрія Ястребова – ось він має повернутися першим, якщо повернеться. Перший бій мав 14 липня. Це означає, що 15 січня він має повернутися додому.

Нам відомо, що його було кілька разів поранено, але поранено досить легко. І після шпиталю він продовжував воювати. Я б сказала, що його бережуть, бо він має дуже активних родичів, крім матері, яка згодна на все. А ось інші родичі за нього билися з першого дня, саме тому його таки не кидали в пекло. Він живий, і, якщо раптом він буде потрібний для піарівського прикладу: "Ось, дивіться, повернувся".

К.Т.: Я хотіла б запитати про позасудові страти. Безумовно, широкого розголосу набуло вбивство Євгена Нужина, але напевно він не один такий.

О.Р.: Звісно, не один. Нам розповідають ув'язнені з багатьох колоній, що перед відправленням на фронт або перед вербуванням їх заводять у штаб – на зоні це кімната для начальства – і показують там із планшетів відеокадри позасудових страт. Це розстріли, і є описи цих розстрілів: деякі люди кажуть ув'язненому, який називає своє прізвище, ім'я, номер зони, що страчують за спробу дезертирства, втекти, здатися в полон – і лунають постріли в потилицю, людина падає.

К.Т.: Чи справді «вагнерівці» іноді спеціально повідомляють про те, що була страта, а насправді її не було, і це робиться для того, щоб не виплачувати «гробові»?

О.Р.: Ми знаємо принаймні про один такий випадок. Жінка опублікувала своє листування з «вагнерівцями», там йшлося про те, що таким чином було страчено її чоловіка, і вона шукала його тіло, а за тіло вимагали гроші. І коли вона листування опублікувала, раптом виник цей чоловік, який сказав: «Я живий, здоровий, мовчи, дура». Я боюся, що він сам ці повідомлення писав.

К.Т.: А вам справді пишуть ув'язнені з проханням допомогти в прилаштуватися в «ЧВК Вагнера»?

О.Р.: Ви знаєте, ці листи не закінчуються. Я взагалі думала, що наша позиція є очевидною. Проте ці листи продовжують надходити, зокрема з окупованих територій: «Слава Росії, у нас все добре, а тепер допоможіть мені повернути завербованого брата, чоловіка, сина». У мене це викликає почуття глибокої огиди. Спочатку ми ще щось відповідали на такі листи, пояснювали людям, що вони хочуть стати воєнними злочинцями, а потім перестали.

К.Т.: Як керівництво та співробітники самих в'язниць ставляться до вербування, чи змінилося їхнє ставлення до цього за півроку?

О.Р.: Ви знаєте, цікава річ. Днями пішов у відставку дуже великий генерал ФСВП на прізвище Лимар. Він був головою всього ГУ ФСВП Пермського краю, а Пермський край - це край тюремний, край, в якому сидять. Він дав велику прес-конференцію насамкінець, і його багато запитували про вербування. він казав, що не чув, немає ніякого вербування, немає жодної війни, а ув'язнених переводять до Ростова «за власним бажанням».

К.Т.: У російських регіонах зросла збройна злочинність після початку вербування ув'язнених?

О.Р.: Згідно зі статистикою МВС, зросла збройна злочинність у прикордонних областях. І зрозуміло, чому – абсолютно безконтрольний оборот зброї. Плюс до всього, ми знаємо про випадки, коли втікачі-«вагнерівці» починають розстрілювати поліцейські патрулі, як це було в Ростовській області, у місті Шахтинську. Ми про це знаємо, бо він пішов стріляти. А якщо він пішов грабувати касу, то ми й не дізнаємося, що він є «вагнерівцем».

К.Т.: Я хотіла б запитати ще одну категорію людей, яким ви допомагаєте, – це українці, яких насильно вивезли до Росії. Як їм допомогти зараз?

О.Р.: Це найскладніша тема, якою ми коли-небудь займалися. Це – цивільні люди з тимчасово окупованих територій (зараз деокупованих), яких хапали, починаючи з березня, та які утримуються у СІЗО на прикордонних територіях. Ми знаємо, наприклад, Курське СІЗО, де вони зараз утримуються без висунення звинувачень, без можливості зустрітися з адвокатами, без можливості спілкуватися з рідними, без можливості отримати гуманітарну допомогу. А найголовніше — «іхтамнєт». Тобто доти, доки їх не поміняють на військовополонених, їх не існує.

Ми ж знаємо про них все – аж до камер, де вони утримуються, але офіційно пробитися до них не можна ніяк, це, звичайно, дуже непокоїть нас. Ми навіть не знаємо точної кількості – приблизно сто осіб, але, зважаючи на все, їх там набагато більше.

Додайте до цього громадян України, котрі не пройшли «фільтрацію». Це теж окрема категорія, бо у всіх міжнародних класифікаціях не проходять таку перевірку лише комбатанти, які нині служать в армії люди. У Росії ж не проходять такої фільтрації люди, які колись служили в поліції, колись служили в армії, зокрема навіть паспортистки. І в цей момент, коли вони не проходять фільтрації за цією ознакою, вони починають вважатися військовополоненими, хоча Женевські конвенції забороняють це безпосередньо. Виходить, що для нас вони цивільні заручники, а для російської влади вони військовополонені.

К.Т.: Ви знаєте якісь конкретні особисті історії цих людей?

О.Р.: Звичайно. Вже було два обміни військових на цивільних українських осіб. Я можу розповісти вам історію Романа Вуйка із Гостомеля, якого «взяли» у березні. Роману 56 років, він не військовозобов'язаний і не військовослужбовець, це людина з тяжкою інвалідністю.

Про нього дуже клопочеться його дочка. Не було з ним зв'язку майже весь цей час; був один лист, хоча ми знаємо, де він і що з ним. Але ми не розуміємо, у якому він стані. До нього не допускають ні лікарів, ні адвокатів, ні гуманітарну допомогу, але ми знаємо, що він живий, і знаємо, де він. А ось навіщо він там і в чому його звинувачують, нам невідомо. Ніхто нам на ці запитання не відповідає. Це громадянин України, і він не міг ні шпигувати, ні воювати, ні тримати зброю.

З березня цього року він перебуває у СІЗО, і ми маємо ще багато таких історій. Багато таких чоловіків, жінок, підлітків, людей похилого віку, інвалідів. І чим більше ми запитуємо, чим більше ми смикаємо різні інстанції з подробицями, з прізвищами, тим більше, напевно, у родичів є якась надія, та й у нас теж, що їх хоча б не ліквідують як проблему. Головне, що ми можемо зараз робити, це говорити про них якнайбільше. Чим більше ми говоримо, тим більше у них шансів залишитися живими.

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG