Спеціальні потреби

Актуально

Українські багатії названі власниками нерухомості в Британії на сотні мільйонів

Британські журналісти кажуть, що в так званих Документах Пандори йдеться про нерухомість на суму понад £4 мільярди

Британські журналісти з допомогою так званих Документів Пандори (Pandora papers) виявили імена 600 раніше анонімних власників нерухомості у Великій Британії, серед яких називають заможних українців, представників правлячої в Азербайджані родини, російських політиків та олігархів, які перебувають британськими і європейськими санкціями, тощо.

Ми надіслали великий список запитань до президентської адміністрації в Києві і не отримали жодних відповідей.
Люк Гардінґ, британський журналіст

Зокрема Бі-Бі-Сі називає власником нерухомості в Британії на понад £400 мільйонів ($540 млн.) українського мільярдера Геннадія Боголюбова, активи якого разом з активами українського мільярдера Ігоря Коломойського були заморожені британським судом у справі про багатомільярдні втрати націоналізованого українським урядом Приватбанку.

Українське видання Слідство.Інфо, яке також брало участь у розслідуванні разом із ЗМІ в різних країнах, повідомило про виявлення лондонських помешкань на 7,5 мільйона доларів, що були придбані через офшорні компанії колег чинного українського президента Володимира Зеленського.

Власницею двох квартир у Лондоні вартістю понад 5 мільйонів доларів названо офшорну фірму чільного помічника українського президента Сергія Шефіра.

Слідство.Інфо каже, що документи дають підстави для висновків, що документи офшорних фірм, у яких згадані Володимир Зеленський, Сергій Шефір і теперішній керівник Служби безпеки України Іван Баканов, з 2012 року отримали десятки мільйонів доларів від офшорів, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським.

Британський економіст Тімоті Еш, коментуючи повідомлення, пов’язані з Документами Пандори, наголосив на тому, що навіть у випадках, коли багатії, використовуючи лазівки в правилах, не порушують закону, постає питання етичності, моральності очевидного приховування й можливого ухилення від податків.

«Можна виправдовувати використання офшорів на корпоративному рівні. Але я вважаю, що експлуатація офшорних компаній окремими особами, щоб ухилятися від податків у своїх країнах... це приховування і сприяння тим, хто зловживає цими можливостями», сказав Тімоті Еш Голосу Америки.

Тімоті Еш визнав, що у Лондоні усвідомлюють недостатню боротьбу з відмиванням грошей, але він також вказав, що іншою стороною проблеми є корупція за межами Великої Британії.

«Чому в Британії приймають гроші від українських олігархів? А тому, що ніхто з них не звинувачений в Україні... Інституції, які мали б наглядати за законом в Україні та інших країнах надто слабкі, щоб боротися з корупцією. А правила в Британії недостатньо жорсткі», - сказав економіст.

Приглушена реакція Києва

Президент Володимир Зеленський одразу не коментував повідомлень.

«Ми надіслали великий список запитань до президентської адміністрації в Києві і не отримали жодних відповідей», - сказав Голосу Америки один з учасників розслідування Люк Гардінґ з газети Guardian.

Британський журналіст припускає, що «це особливо важко для пана Зеленського, бо він здобув владу під гаслами боротьби з корупцією».

«Він казав, що він не такий як інші люди - олігархи чи особи, які панували в Україні в минулому, що він новий, технократичний, з цифровими технологіями, що він був антиполітиком, актором і комедіантом. Але з цих документів можна зробити висновок, що він досить схожий на своїх попередників», - сказав журналіст.

Тим часом радник керівника президентської адміністрації Михайло Подоляк наголосив, що найважливішою обставиною зараз є те, що після обрання на посаду Зеленський, за його словами, не має стосунку до бізнесу.

Подоляк не заперечив приховане виведення багатомільйонних коштів з України, але також він не згадав і про можливе уникнення сплати податків.

Жоден канал (в Україні), навіть ті інформаційні канали, які за ідеєю мали б хапати зразу всі інформаційні приводи, це не згадували.
Отар Довженко, Детектор Медія

«У офшорному матеріалі йдеться про бізнес-події 2012 року і раніше, про бізнес, який, до речі, абсолютно ніколи не був пов'язаний з державними фінансами або з державними адміністративними можливостями. Вельми показово, що журналісти не накопали взагалі нічого за період після інавгурації у 2019 році», – сказав Михайло Подоляк.

Генеральна прокурорка України Ірина Венедиктова відгукнулася на матеріали Слідство.Інфо дописом на приватній сторінці у Facebook.

У тому розлогому дописі вона не згадала імені президента Зеленського та його соратників, а натомість зосередилася на багаторічному розслідуванні справи Приватбанку, заявивши, що слідство в Україні не гальмується.

Пані Венедиктова також зауважила на «знаку питання щодо достовірності матеріалу», але не подавала спростувань оприлюднених підозр.

Провідний політичний суперник Володимира Зеленського Петро Порошенко скористався нагодою, щоб звинуватити опонента в корупції.

«Йдеться про те, що спільно з Коломойським 40 мільйонів доларів були вкрадені. І з 2019 року це не розслідувалося, бо вище керівництво країни пов'язане з керівництвом СБУ, яке брало участь у цих злочинах, і зі стовідсотково своїми керівниками правоохоронних органів», - заявив Порошенко.

Українські телеканали переважно змовчали

Найбільші телеканали України спочатку переважно не повідомляли про українські аспекти скандальних міжнародних новин пов’язаних з Документами Пандори.

Отар Довженко, керівник аналітики сайту Детектор Медія, який відстежує українські засоби масової інформації, сказав Голосу Америки, що назагал українська телеаудиторія досі не має ґрунтовної інформації.

«У неділю (3 жовтня, коли були оприлюднені результати розслідувань) ввечері це не виглядало ніяк, тому що жоден канал, навіть ті інформаційні канали, які за ідеєю мали б хапати зразу всі інформаційні приводи, це не згадували», - пояснює Отар Довженко.

З його словами інформація спочатку пройшла лише в деяких українських інтернетних новинних сайтах.

У понеділок лише невеликі незалежні телеканали, зокрема Суспільне ТБ, а також канали пов'язані з опозиційними силами, наприклад з колишнім українським президентом Порошенком віддали цьому увагу.

Але, наприклад, близькі до Порошенка канали уникали згадок, що він сам був згаданий у попередніх міжнародних журналістських розслідуваннях документів про гроші в офшорних зонах.

За словами Отара Довженка картина на українському телебаченні склалася «надзвичайно дивна й аномальна» і «очевидно, що повна інформація дійшла до невеликої частини аудиторії».

«Канали Пінчука, які нічого не повідомили, (канал) Україна, який вирвав з контексту спростування незрозуміло чого, 1+1, який поміж крапельками покрутився, і Інтер який повідомив про це стримано й обмежено», - сказав аналітик про українські телеканали, які мають велику аудиторію.

Детектор Медіа в одному з останніх повідомлень цитує голову наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Світлану Остапу про те, що цензури в Україні, «як була 15-20 років назад, немає», але є інші обмеження.

«Зараз є не цензура держави, а цензура власників медіа», - сказала Світлана Остапа.

Дивіться також: Головне про розслідування української частини Документів Пандори Відео

Всі новини дня

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Більше

XS
SM
MD
LG