Спеціальні потреби

Актуально

Українські багатії названі власниками нерухомості в Британії на сотні мільйонів

Британські журналісти кажуть, що в так званих Документах Пандори йдеться про нерухомість на суму понад £4 мільярди

Британські журналісти з допомогою так званих Документів Пандори (Pandora papers) виявили імена 600 раніше анонімних власників нерухомості у Великій Британії, серед яких називають заможних українців, представників правлячої в Азербайджані родини, російських політиків та олігархів, які перебувають британськими і європейськими санкціями, тощо.

Ми надіслали великий список запитань до президентської адміністрації в Києві і не отримали жодних відповідей.
Люк Гардінґ, британський журналіст

Зокрема Бі-Бі-Сі називає власником нерухомості в Британії на понад £400 мільйонів ($540 млн.) українського мільярдера Геннадія Боголюбова, активи якого разом з активами українського мільярдера Ігоря Коломойського були заморожені британським судом у справі про багатомільярдні втрати націоналізованого українським урядом Приватбанку.

Українське видання Слідство.Інфо, яке також брало участь у розслідуванні разом із ЗМІ в різних країнах, повідомило про виявлення лондонських помешкань на 7,5 мільйона доларів, що були придбані через офшорні компанії колег чинного українського президента Володимира Зеленського.

Власницею двох квартир у Лондоні вартістю понад 5 мільйонів доларів названо офшорну фірму чільного помічника українського президента Сергія Шефіра.

Слідство.Інфо каже, що документи дають підстави для висновків, що документи офшорних фірм, у яких згадані Володимир Зеленський, Сергій Шефір і теперішній керівник Служби безпеки України Іван Баканов, з 2012 року отримали десятки мільйонів доларів від офшорів, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським.

Британський економіст Тімоті Еш, коментуючи повідомлення, пов’язані з Документами Пандори, наголосив на тому, що навіть у випадках, коли багатії, використовуючи лазівки в правилах, не порушують закону, постає питання етичності, моральності очевидного приховування й можливого ухилення від податків.

«Можна виправдовувати використання офшорів на корпоративному рівні. Але я вважаю, що експлуатація офшорних компаній окремими особами, щоб ухилятися від податків у своїх країнах... це приховування і сприяння тим, хто зловживає цими можливостями», сказав Тімоті Еш Голосу Америки.

Тімоті Еш визнав, що у Лондоні усвідомлюють недостатню боротьбу з відмиванням грошей, але він також вказав, що іншою стороною проблеми є корупція за межами Великої Британії.

«Чому в Британії приймають гроші від українських олігархів? А тому, що ніхто з них не звинувачений в Україні... Інституції, які мали б наглядати за законом в Україні та інших країнах надто слабкі, щоб боротися з корупцією. А правила в Британії недостатньо жорсткі», - сказав економіст.

Приглушена реакція Києва

Президент Володимир Зеленський одразу не коментував повідомлень.

«Ми надіслали великий список запитань до президентської адміністрації в Києві і не отримали жодних відповідей», - сказав Голосу Америки один з учасників розслідування Люк Гардінґ з газети Guardian.

Британський журналіст припускає, що «це особливо важко для пана Зеленського, бо він здобув владу під гаслами боротьби з корупцією».

«Він казав, що він не такий як інші люди - олігархи чи особи, які панували в Україні в минулому, що він новий, технократичний, з цифровими технологіями, що він був антиполітиком, актором і комедіантом. Але з цих документів можна зробити висновок, що він досить схожий на своїх попередників», - сказав журналіст.

Тим часом радник керівника президентської адміністрації Михайло Подоляк наголосив, що найважливішою обставиною зараз є те, що після обрання на посаду Зеленський, за його словами, не має стосунку до бізнесу.

Подоляк не заперечив приховане виведення багатомільйонних коштів з України, але також він не згадав і про можливе уникнення сплати податків.

Жоден канал (в Україні), навіть ті інформаційні канали, які за ідеєю мали б хапати зразу всі інформаційні приводи, це не згадували.
Отар Довженко, Детектор Медія

«У офшорному матеріалі йдеться про бізнес-події 2012 року і раніше, про бізнес, який, до речі, абсолютно ніколи не був пов'язаний з державними фінансами або з державними адміністративними можливостями. Вельми показово, що журналісти не накопали взагалі нічого за період після інавгурації у 2019 році», – сказав Михайло Подоляк.

Генеральна прокурорка України Ірина Венедиктова відгукнулася на матеріали Слідство.Інфо дописом на приватній сторінці у Facebook.

У тому розлогому дописі вона не згадала імені президента Зеленського та його соратників, а натомість зосередилася на багаторічному розслідуванні справи Приватбанку, заявивши, що слідство в Україні не гальмується.

Пані Венедиктова також зауважила на «знаку питання щодо достовірності матеріалу», але не подавала спростувань оприлюднених підозр.

Провідний політичний суперник Володимира Зеленського Петро Порошенко скористався нагодою, щоб звинуватити опонента в корупції.

«Йдеться про те, що спільно з Коломойським 40 мільйонів доларів були вкрадені. І з 2019 року це не розслідувалося, бо вище керівництво країни пов'язане з керівництвом СБУ, яке брало участь у цих злочинах, і зі стовідсотково своїми керівниками правоохоронних органів», - заявив Порошенко.

Українські телеканали переважно змовчали

Найбільші телеканали України спочатку переважно не повідомляли про українські аспекти скандальних міжнародних новин пов’язаних з Документами Пандори.

Отар Довженко, керівник аналітики сайту Детектор Медія, який відстежує українські засоби масової інформації, сказав Голосу Америки, що назагал українська телеаудиторія досі не має ґрунтовної інформації.

«У неділю (3 жовтня, коли були оприлюднені результати розслідувань) ввечері це не виглядало ніяк, тому що жоден канал, навіть ті інформаційні канали, які за ідеєю мали б хапати зразу всі інформаційні приводи, це не згадували», - пояснює Отар Довженко.

З його словами інформація спочатку пройшла лише в деяких українських інтернетних новинних сайтах.

У понеділок лише невеликі незалежні телеканали, зокрема Суспільне ТБ, а також канали пов'язані з опозиційними силами, наприклад з колишнім українським президентом Порошенком віддали цьому увагу.

Але, наприклад, близькі до Порошенка канали уникали згадок, що він сам був згаданий у попередніх міжнародних журналістських розслідуваннях документів про гроші в офшорних зонах.

За словами Отара Довженка картина на українському телебаченні склалася «надзвичайно дивна й аномальна» і «очевидно, що повна інформація дійшла до невеликої частини аудиторії».

«Канали Пінчука, які нічого не повідомили, (канал) Україна, який вирвав з контексту спростування незрозуміло чого, 1+1, який поміж крапельками покрутився, і Інтер який повідомив про це стримано й обмежено», - сказав аналітик про українські телеканали, які мають велику аудиторію.

Детектор Медіа в одному з останніх повідомлень цитує голову наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Світлану Остапу про те, що цензури в Україні, «як була 15-20 років назад, немає», але є інші обмеження.

«Зараз є не цензура держави, а цензура власників медіа», - сказала Світлана Остапа.

Дивіться також: Головне про розслідування української частини Документів Пандори Відео

Всі новини дня

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Білорусь може розмістити війська спецоперацій на кордоні з Україною - Міноборони Британії

Архівне фото: Лукашенко спілкується з пресою, Білорусь, 16 квітня 2022 року. (Максим Гучек/BelTA Pool Photo via AP)

Білоруський правитель Олександр Лукашенко балансує між підтримкою війни Росії проти України та бажанням уникнути прямої участі у військових операціях. Такими оцінками поділилось Міністерство оборони Великої Британії.

Відомство підтвердило - Білорусь оголосила про розміщення сил спеціальних операцій вздовж кордону з Україною, а також протиповітряних сил, артилерії та ракетних підрозділів на тренувальних базах на заході країни.

Такі дії, за оцінками британської розвідки, ймовірно "зв'яжуть українські війська, щоб ті не змогли розміститись на підтримку операцій на Донбасі". В Генеральному штабі ЗСУ 16 травня повідомили, що саме на Донецькому напрямку наразі Росія зосередила основні зусилля.

Пряма військова участь Білорусі на боці Росії означатиме ризик західних санкцій, відплату з боку України і можливе невдоволення білоруських військових, наголосили в британському відомстві. Там також додали, що хоча Білорусь і не брала безпосередньої участі в конфлікті, з її території проводились авіавильоти, ракетні удари а також Білорусь була плацдармом для російського наступу на Київ та Чернігів.

Як повідомляв Голос Америки, США та країни Заходу висловили занепокоєння через нові проголосовані парламентом Білорусі законодавчі ініціативи, які розширюють сферу застосування смертної кари.

"Ці закони безпосередньо спрямовані проти громадян, які активно виступають проти війни Росії в Україні". Так відреагували в Державному департаменті США на схвалення білоруським парламентом поправок, що запроваджеють смертну кару "за замах на теракт". Відповідний допис розмістив в соцмережах європейський департамент Держдепу.

Блінкен: прагнення Путіна "знищити Україну як незалежну країну і розділити НАТО" не справдилось

Держсекретар США Ентоні Блінкен спілкується з пресою під час неформальної зустрічі міністрів країн НАТо в Берліні, 15 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссі

Держсекретар США Ентоні Блінкен обговорив подальшу впідтримку України з міністрами закордонних справ Німеччини, Великої Британії та Франції. Зустрічі відбулись в неділю на полях засідання міністрів країн-членів НАТО в Берліні.

"Сполучені Штати та наші союзники і партнери зосереджені на наданні Україні якомога більшої підтримки на полі бою та за будь-який столом переговорів, щоб вони могли відбити російську агресію і повністю захистити незалежність та суверенітет", - заявив Блінкен під час прес-конференції в неділю.

Він підкреслив - союзники НАТО прагнуть "якомога швидше зупинити війну, але так само віддані безпековій допомозі України, продовженню санкцій, експортного контролю та дипломатичного тиску на Росію так довго, як це буде потрібно".

Альянс НАТО міцний як ніколи, вказав посадовець у Twitter в неділю, а прагнення Путіна "знищити Україну як незалежну країну і розділити НАТО" не справдились.

Держсекретар цими вихідними взяв участь в засіданні міністрів закордонних справ НАТО в Німеччині. Питання допомоги Україні а також можливе включення Швеції та Фінляндії до НАТО були в центрі обговорень. Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, щоб обговорити подальшу військову допомогу Україні а також можливості вирішення світової продовольчої кризи, спричиненої війною.

Після Берліна, Блінкен, разом з міністром торгвілі США Джиною Раймондо, бере участь в засіданні США та Європи з питань торгівлі.

Канада хоче першою ратифікувати рішення НАТО про вступ Фінляндії та Швеції

Мелані Жолі, міністерка закордонних справ Канади, в Палаті громад парламенту в Оттаві

Мелані Жолі, яка очолює Міністерство закордонних справ Канади, заявила, що її країна вітає проголошені наміри Фінляндії та Швеції вступити до НАТО і що парламент в Оттаві може бути серед перших, які ратифікують документи про залучення нових членів.

Перехідний період між заявкою і ратифікацією треба скоротити.
Мелані Жолі

«Ми не лише підтримуємо вступ Фінляндії і Швеції, але ми ще й за швидкий вступ. Канада має з ними багато спільного, коли йдеться про цінності, а також північні реалії… Наша мета - бути серед перших країн, які ратифікують вступ Фінляндії та Швеції. Бо ми знаємо, що перехідний період між заявкою і ратифікацією треба скоротити. Ми також будемо працювати з іншими країнами, щоб забезпечити швидкий процес вступу», - сказала Мелані Жолі в Брюсселі, де вона брала участь в нараді міністрів закордонних справ ЄС.

За її словами, коли дійде до процесу ратифікації, то канадські парламентарі можуть схвалити рішення за лічені дні.

Процес ратифікації рішень про вступ нової країни в НАТО, що нараховує зараз 30 країн, зазвичай забирає від кількох місяців до одного року.

Минулими вихідними урядова партія Швеції заявила, що вирішила підтримати вступ в НАТО і далі очікує рішення шведського парламенту та подальших кроків.

«Сьогодні Шведська соціал-демократична партія схвалила історичне рішення - сказати "так" заяві на членство в оборонному союзі НАТО. Російське вторгнення в Україну погіршило безпекову ситуацію для Швеції і для цілої Європи», - написала з цього приводу в Twitter міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде.

Вступ Швеції в НАТО означатиме відмову Стокгольма від понад 200 років політики військового нейтралітету, якого Швеція дотримувалася навіть впродовж Першої Світової і Другої Світової воєн.

Тепер за словами шведського міністра оборони країна опинилася б під загрозою, якщо залишилася б єдиною країною Балтії не в НАТО.

Туреччину вговорюватимуть

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ та представники інших країн організації вже заявили про готовність швидко прийняти Фінляндію та Швецію, в той час як в тих країнах майже завершився процес внутрішніх політичних узгоджень рішення подавати офіційні заявки на членство.

Єдиною країною НАТО, де з’явилося застереження щодо вступу Фінляндії та Швеції, стала Туреччина, але зараз лунають твердження, що це не повинно стати перешкодою.

Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган висловив невдоволення тим, що в скандинавських країнах надали політичний притулок особам, яких він звинувачує у причетності до тероризму проти турецької влади.

Єнс Столтенберґ з цього приводу сказав: «Я переконаний, що ми зможемо залагодити питання, стурбованість яку висловила Туреччина, таким чином, щоб це не затягувало членство».

«Я дуже впевнений, що ми з цього питання досягнемо згоди», - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, додавши, що НАТО «це місце для діалогу».

Правляча партія Швеції висловилася за вступ країни до НАТО

прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон

Правляча соціал-демократична партія Швеції заявила у неділю, що підтримує вступ країни до НАТО.

Внаслідок вторгнення Росії в Україну у Швеції сформувалася значна парламентська більшість на користь членства в альянсі, і Швеція готова відмовитися від вступу до НАТО, яка переважала протягом десятиліть опозиції.

Оскільки Фінляндія вже подала свою заявку, прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон тепер майже впевнена, що офіційна заявка Стокгольма буде подана протягом кількох днів.

«Правління партії на своєму засіданні 15 травня 2022 року вирішило, що партія працюватиме над тим, щоб Швеція подала заявку на членство в НАТО», – йдеться у заяві соціал-демократів.

Уряд Фінляндії оголосив у неділю, що подає заявку про приєднання до НАТО, повідомляє СNN. Це рішення було оголошено під час прес-конференції президента Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністерки Санни Марін. Рішення уряду має бути ухвалене парламентом країни перед тим, як Фінляндії може офіційно подати заявку на членство в Альянсі.

Під час спільної з президентом Нііністо недільної прес-конференції прем’єрка Фінляндії Марін заявила, що вступ до НАТО посилить безпеку країни та збільшить її потужність.

НАТО раніше привітало можливе членство Фінляндії та Швеції в Альянсі. Президент США Джо Байден в п'ятницю поспілкувався телефоном з лідерами двох країн. Під час розмови лідери підкреслили підтримку України у війні, президент США також наголосив на політиці "відкритих дверей" НАТО і праві Фінляндії та Швеції обирати власне майбутнє, міжнародну політику та формати безпеки, заявили в Білому домі.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG