Спеціальні потреби

Актуально

«Велика поразка Путіна». А що буде після Херсона? Прогнози аналітиків

Учитель Юрій Невольчук їде на мотоциклі з українськими прапорами в селі Благодатне, відвойованому ЗСУ на Херсонщині, 11 листопада 2022 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Велика поразка для президента Росії Володимира Путіна – так більшість оглядачів у західній пресі відреагувала на повідомлення про звільнення Херсона у п’ятницю, 11 листопада, коли кадри з радісною зустріччю українських військових місцевими жителями, що провели в окупації понад вісім місяців, облетіли світові ЗМІ.

Те, що російській армії доводиться відступати на лівий берег Дніпра, на думку оглядачів, є найбільшою поразкою для росіян з часу відступу від Києва у квітні, і є ще одним серйозним ударом по військових цілях президента Росії Володимира Путіна, каже автор статті в американському часописі Politico.

«Відступ Росії є величезною невдачею для мрії Москви захопити Одеський порт і відрізати Україну від Чорного моря», – мовиться у Politico.

У Херсоні Пуін обирав з двох зол – відступ, чи оточення

Для Путіна це було б внутрішньою та стратегічною катастрофою. Відступ – це менше з двох зол
Мік Раян

Низка військових оглядачів вже від самого початку українського контрнаступу наприкінці літа зауважували, що ситуація росіян на Херсонщині є дуже складною через те, що війська були відрізані від головних ліній постачання, та не мали можливості відступу, бо розбомбивши мости через Дніпро, українці притиснули їх до великої водної перешкоди. Експерти попереджали, що в разі якби росіяни вирішили вступити у бій, вони могли б втратити в оточенні 20-30 тисяч військових.

Це був вибір між відступом, або оточенням, каже Мік Раян, аналітик вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень і генерал-майор австралійської армії у відставці.

«Для Путіна це було б внутрішньою та стратегічною катастрофою. Відступ – це менше з двох зол», – каже військовий аналітик у статті для Sydney Morning Herald.

На думку генерала Ряна, для президента Путіна зараз буде дуже важливо відволітки увагу від цієї поразки. Тож, він каже, що зараз дуже ймовірно, що росіяни синхронізують відступ Херсона з розширеними стратегічними ударами в інших місцях України. І для цього вони намагаються закупити іранські дрони та ракети.

У ці дні поразок президент Росії Володимир Путін взагалі намагається не показуватися на публіці, зауважує автор аналітичної статті в газеті New York Times, (NYT) щоб не підірвати «імідж рішучого, незламного лідера». Американські аналітики, з якими спілкувалися журналісти NYT, вважають, що Путін намагається покласти край невдалій війні, але він не може зробити це просто так, для цього йому потрібен «певний тріумф».

Але навіть за умови повного контролю над російськими ЗМІ, аналітики не можуть назвати, що би Путін міг представити як перемогу для внутрішньої аудиторії. Вони кажуть, що навпаки, втримати величезну лінію фронту, що тягнеться на північний схід на сотні кілометрів, буде проблемою, незважаючи на те, що росіяни активно працюють над укріпленням лінії оборони.

Збереження всієї цієї території, що править за сухопутний міст до Криму, і допомагає контролюєвати водопостачання в Крим, є набагато важливіше для Путіна та його військових цілей, ніж саме місто Херсон, відзначають аналітики, з якими говорили журналісти NYT.

Мік Раян говорить, що проведення тактичного відходу в належному порядку є дуже складною справою, навіть за найкращих обставин, тож про моральний дух і спроможність російських військ на півдні можна буде судити з того, яка буде швидкість і синхронізація російського відступу.

На думку генерала Раяна, росіяни мали час, щоб спланувати та підготуватися до цього перегрупування своїх сил на півдні, тому трофейної зброї для українців буде менше, ніж під час втечі росіян з Харківської області. Зараз російські війська облаштовують нову оборонну позицію на лівому березі Дніпра та чекають на новий український удар. А з того, куди генерал Сергій Суровикін буде перекидати війська, буде зрозуміло, до чого він готуватиме їх цієї зими.

Розмов про переговори буде більше взимку

На думку багатьох аналітиків, це буде час, коли Москва активно сигналізуватиме, що хоче перемир’я, і хоча українське керівництво відкидає таку можливість, і військові радники союзників її також не радять, оглядачі не виключають, що заклики до переговорів лунатимуть зі західного табора. Принаймні, як зауважує NYT, на це натякали події останніх днів, коли з’явилися повідомлення у ЗМІ про те, що Вашингтон намагався підштовхнути Київ у цьому напрямку, хоча офіційно американські посадові особи ці повідомлення спростовували і посилали більше зброї в Україну.

Як вважає Раян, зараз не час примушувати Україну до переговорів.

«Росіяни можуть бути ослаблені, але вони не відмовляються від своїх територіальних прагнень. Їх треба бити на полі бою і виштовхувати з України», – вважає він.

Українці не зупиняться, але навряд чи будуть форсувати Дніпро – Мік Раян

Найімовірніше, на його думку, українці, окрилені поверненням Херсона, не зупинять зараз свій наступ. Навпаки, колишній австралійський генерал говорить, що під час війни найкращий час завдати шкоди ворогу, тобто знищити якомога більше живої сили противника, це – коли він відступає.

«Цю можливість українці не пропустять. Вони забезпечуватимуть постійні напади на відступаючих росіян, особливо на пунктах переправи через річку. Краще знищити їх зараз, ніж у майбутньому», – каже колишній австралійський генерал-майор.

Відвоювання Херсона розширить територію на півдні, якої можуть сягнути такі системи, як HIMARS

Але, на його думку, не варто чекати, що український наступ буде у формі масштабного форсування Дніпра на лівий берег. Така операція вимагала б від українців наступати на щільну російську оборону, що має кілька ліній, тож найімовірніше, каже Раян, українці повільно знищуватимуть логістичні та командні вузли росіян та шукатимуть інших можливостей в інших областях, щоб витіснити росіян з півдня.

Як каже генерал Раян, потрібно чекати і ударів вглиб захопленої росіянами території, що готуватимуть подальший наступ на Крим.

«Відвоювання Херсона розширить територію на півдні, якої можуть сягнути такі системи, як HIMARS», – каже Раян.

Його британський колега, колишній генеральний директор Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) професор Майкл Кларк, також вважає, що вихід на Дніпро у Херсоні означає, що зброя, яку мають українці, вже може сягнути цілей у Криму.

Але він зауважує, що і для росіян нині відкривається можливість обстрілювати Херсон з лівого берега, як вони це робили з Маріуполем, Донецьком і намагалися зробити з Харковом.

«Щоб уникнути цього, українцям потрібно відсунути росіян ще на 30-40 кілометрів на схід», – каже аналітик в ефірі британського телеканалу Sky News.

На думку Кларка, це завдання буде важливішим на нинішньому етапі, ніж обстрілювання цілей в Криму, таких як порт у Севастополі. Бо лише відсунувши росіян на відстань, що перевищує їхні артилерійські потужності, українці зможуть захистити Херсон від обстрілів.

Підтримувати інтенсивність українського наступу, на думку аналітиків, потрібно і для того, щоб не дати Росії можливості використати паузу, щоб зміцнити свій контроль над цією територією та краще підготувати тисячі новобранців, яких зараз кидають на лінію фронту без належної підготовки.

Дивіться також:

Україна звільнила Херсон після 8 місяців російської окупації. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Всі новини дня

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Росія формує «тіньовий флот» для обходу нафтових санкцій – Financial Times

Російський танкер, Новоросійськ, 11 жовтня, 2022. 

Росія формує «тіньовий флот» для обходу обмежень на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну, пише Financial Times.

На думку аналітиків, після набрання санкціями чинності Росії буде потрібна більша кількість танкерів, тому що збільшиться довжина кожного рейсу: нафта, яка раніше продавалася в Європі, буде відправлена новим покупцям в Азії. Трейдери стверджують, що створення «тіньового флоту» зменшить вплив санкцій, але не усуне його.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів. Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери за рахунок закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Анонімну купівлю танкерів можна відстежити за значним збільшенням неназваних або нових покупців, що зʼявляються в реєстрах. Як правило, таким суднам 12–15 років, і очікується, що їх буде списано впродовж найближчих кількох років, розповів керівник відділу досліджень танкерів у Braemar.

У компанії також зазначають, що в 2022 році оператори, повʼязані з Росією, придбали до 29 супертанкерів, відомих як VLCC (Very Large Crude Carrier). Це великі танкери для перевезення сирої нафти, кожен з яких здатний перевозити понад 2 мільйони барелів. Передбачається, що Росія також додала до свого флоту 31 танкер розміру Suezmax, здатний перевозити близько 1 мільйона барелів кожен, і 49 танкерів Aframax, кожен з яких може перевозити близько 700 тисяч барелів.

На думку аналітиків, Росія все одно зазнає браку танкерів і в перші місяці 2023 року може зазнати ускладнень при збереженні рівня експорту, що призведе до зростання цін. Росії потрібно понад 240 танкерів, щоб зберегти поточні обсяги експорту, заявив аналітик Rystad.

2 грудня країни Євросоюзу, «Групи семи» та Австралія домовилися про граничну ціну на російську танкерну нафту у розмірі 60 доларів за барель. З 5 грудня країни надаватимуть послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою, лише в тому разі, якщо її закупили за ціною 60 доларів за барель або нижче. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування морських перевезень палива. Країни припускають, що за потреби переглянуть і скоригують стелю. Також у їхній заяві сказано, що граничні ціни планується встановити і на російські нафтопродукти з 5 лютого 2023 року.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час зустрічі з українськими журналістами в Києві назвала цілі запровадження стелі на російську нафту: «Метою тут є те, щоб у міру того, як Європа відвикає від російської нафти і накладає на неї певні обмеження, ми колективно продовжували скорочувати доходи, які Путін отримує від нафти, не тільки в Європі, а й у всьому світі».

«Це матиме подвійний ефект. Це потрібно для того, щоб утримати на ринку російську нафту, яка нам потрібна для того, щоб ціни не зросли в результаті скорочення пропозиції. А також щоб знизити ціну, яку всі готові платити за російську нафту», – додала Вікторія Нуланд.

Раніше міжнародну домовленість щодо обмеження ціни на поставки російської нафти привітала міністерка фінансів США Дженет Єллен. "Разом G7, Європейський Союз та Австралія спільно встановили обмеження на російску нафту, поставлену морем, і це допоможе нам досягнути нашої мети і обмежити основне джерело надходжень Путіна для незаконної війни в Україні а також одночасно збереже стабільність світових енергопоставок", - сказала Єллен.

Росія неодноразово обіцяла не продавати нафту за ціною, нижчою від ринкової тим країнам, які приєднаються до обмежень.

В матеріалі використані джерела Financial Times.

У розвідці США не бачать ознак зниження волі українців протистояти Росії попри атаки на енергетику

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила неподалік Бахмута, 3 грудня 2022. REUTERS/ Leah Millis

Розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру, заявила у суботу директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс.

"Ми вже спостерігаємо деяке зниження темпів конфлікту... і ми очікуємо, що це, ймовірно, буде те, що ми побачимо в найближчі місяці", - сказала Гейнс на щорічному Форумі національної оборони Рейгана в Каліфорнії.

Вона сказала, що і українські, і російські військові намагатимуться переформувати війська та поповнити запаси, щоб підготуватися до контрнаступу після зими. "Насправді ми маємо достатньо скепсису щодо того, чи будуть росіяни справді готові це зробити", - сказала вона, додавши, що перспективи на цей період для українців -"більш оптимістичні".

Відповідаючи на запитання про наслідки російських атак на енергомережу та іншу цивільну інфраструктуру України, Гейнс сказала, що метою Москви було частково підірвати волю українців до опору, але додала: "Я думаю, ми не бачимо жодних доказів того, що це [воля - ред.] зараз підривано".

Вона також підкреслила, що атаки Росії на енергетику значно підірвали українську економіку, але додала, що, на її думку, президент Росії Володимир Путін був здивований тим, що його війська не досягли більшого: "Я справді думаю, що він стає все більш обізнаним про виклики, з якими стикаються військові в Росії. Але нам досі не ясно, чи має він на цьому етапі повну картину того, наскільки це серйозні виклики [...] Ми бачимо брак боєприпасів, [занепад] духу, проблеми з постачанням, логістикою та цілу низку інших проблем, з якими вони стикаються".

За оцінками Гейнс, політичні цілі Путіна в Україні не змінилися, але він може захотіти тимчасово зменшити свої короткострокові військові цілі, "щоб потім він міг повернутися до цього питання пізніше".

Вона зауважила, що Кремль, ймовірно, витрачає свої воєнні запаси "досить швидко", а тому звертається до інших країн за боєприпасами. Зокрема, за її словами, окрім на додачу до іранських безпілотників Москва прагне отримати від Тегерана інші типи високоточних боєприпасів, а також Сполучені Штати помітили незначні поставки боєприпасів до Росії із Північної Кореї.

Більше

XS
SM
MD
LG