Спеціальні потреби

Актуально

Про помилки Порошенка, невідомість Зеленського і важливість чистих виборів в Україні - думка західного аналітика

​​Джеймс Шерр

Головне завдання президентських виборів в Україні - гарантувати чистий виборчий процес, результати якого вважатимуть справедливими більшість українців, вважає політолог Джеймс Шерр, який досліджує українську політику.

В інтерв’ю “Голосу Америки” Шерр наголосив на позитивних ознаках першого туру голосування 31 березня, але підкреслив важливість справедливих виборів, щоб сама Україна визнала переможця, і щоб не було внутрішніх протистоянь, якими могла б скористатися Москва.

Я не думаю, що правильно було б наполягати, що західні уряди твердо підтримують Порошенка. Вони хочуть чистого процесу
Джеймс Шерр

Джеймс Шерр, який зараз є старшим співробітником Естонського інституту у закордонних справах, раніше очолював програму досліджень Росії та Євразії Королівського інституті з міжнародних справ Chatham House у Лондоні.

“Голос Америки” - Чому на вашу думку так багато українських виборців у першому турі виявилися готові голосувати за кандидата, якого так мало знають?

Джеймс Шерр - Тому що знову й знову в Україні, де очікували великих змін, ті зміни не відбувалися. Навіть коли з’являлися нові обличчя, то, у пересічних українців складалось враження, що вони грали старі ігри. Як фахівець, який розмовляє з фахівцями, я можу сказати, що за Порошенка відбулися важливі структурні реформи і певні досягнення, але треба додати, що пересічні люди цього не відчули.

Не змінилася культура влади і це ключова проблема. Не змінилася система заснована на поєднанні особистих і державних інтересів, влади і грошей, а також домішок злочинності. Пересічна людина сприймає це як свавілля, зловживання владою на усіх рівнях. Це не змінилося. Тому, коли виборець побачив когось, хто про це каже, є привабливим і, я б сказав, розумним; комедіант, але не колун, який є людиною поза тими колами, то звичайно за нього голосуватимуть.

І я додам ще одне. Якщо ви візьмете собі за виборче гасло слова “армія, віра і мова”, і якщо таким чином ви натякаєте, що ті, хто говорить в Україні російською є громадянами другого ґатунку, то вони за вас голосувати не будуть, якими б не були їхні погляди стосовно Росії, чи дій Кремля. Я маю на увазі, що використання цього конкретного гасла в кампанії мало негативні наслідки, бо воно ще більше поляризувало країну.

Г.А. - То чи варто турбуватися застереженнями тих, хто вказує, що про наміри Зеленського мало що відомо?

Д.Ш. - Кожна розумна людина тут вимушена бути непевною. Найм’якіше, що можна сказати про нього це те, що він ще не зовсім сформована особа. Він щоразу більше роз'яснює позиції. Вони у багатьох відношеннях лунають цілком розумно. Подекуди вони наївні і часом викликають запитання. Але я би сказав те саме і про позиції Юлії Тимошенко, які лунали під час кампанії, у питаннях закордонної політики, стосовно війни, економіки, тощо.

Якщо з якоїсь причини ми отримаємо результат, який не визнає половина країни.., то ми не можемо виключити, що Росія не використає таку ситуацію...
Джеймс Шерр

Тим часом заяви, оприлюднені Зеленським, самі собою не подають доказів для тих людей, які переконані, що він - проста маріонетка. Я не стверджую, що він маріонеткою не є, але це не випливає з того, що він заявляє про свої політичні наміри. Стосовно того, хто такий Зеленський нам треба бути агностиками. Анатолій Гриценко правильно каже, коли наголошує, що нам треба бачити, яка у нього буде команда. Дехто з тих людей може бути цілком нормальним. Але деякі запитання залишаються без відповідей.

Г.А. - Отже ви не вважаєте, що, вибираючи між Порошенком і Зеленським, українці вирішують питання життя і смерті України як держави?

Д.Ш. - Ні. Я так не вважаю, бо моє найбільше побоювання у тому, що ми досі не впевнені, наскільки чесним буде увесь процес до кінця. Я переживаю. Усім треба переживати. Але я переживаю менше, ніж дехто, бо я впевнений в Україні більше, ніж дехто. Насамперед тому, що у жовтні будуть парламентські вибори, і можна сказати, що вони важливіші, ніж президентські. Ми маємо дуже активне громадянське суспільство. Ми маємо країну, яку, на мою думку, вже неможливо втиснути в російські плани для регіону, і країну, яка безжалісно покарає будь-якого президента, який піде на небезпечні компроміси з Росією... Це не так, як у Росії, де, ставши президентом, можна робити що заманеться.

Не варто самозаспокоюватися і розслаблятися. Йдеться про Росію. Я не вважаю, що Росія має на меті зробити президентом України проросійську особу. Я вважаю, що завдання Росії зараз і завжди було в тому, щоб зробити Україну некерованою. Росія зацікавлена в нестабільності, і тому Росія не зацікавлена у тому, щоб це був чистий, впорядкований процес з результатами, які визнає ціла країна. І це теж варто мати на увазі. Я на цьому наголошую. Тут є чимало чинників непевності. Якщо з якоїсь причини ми отримаємо результат, який не визнає половина країни, якщо це половину країни дуже розлютить, то ми не можемо виключити, що Росія не використає таку ситуацію, щоб більше розпалити конфлікт, або щоб надалі дестабілізувати ситуацію, і це додатковий чинник.

Г.А. - Які перші кроки наступного президента, якогось з двох теперішніх кандидатів, покажуть, що від нього можна очікувати?

Д.Ш. - Що ми очікуємо від пана Зеленського? Йому негайно потрібна команда і швидке визначення пріоритетів: ключових кроків, на які він готовий. В одному з останніх інтерв’ю він назвав кілька речей. Якщо він виконає обіцянки пов’язані з реформою судочинства, з передачею деяких повноважень від СБУ та МВС до інших відомств, якщо він це зробить, то матиме час і можливість продумати й здійснити інші важливі справи. Але якщо він піде не тією лінією, про яку говорить, то нестабільність в країні дуже можлива. Я би зараз не робив великі ставки, але у разі перемоги Зеленського ми побачимо упродовж місяця, чи є він тією особою, якою прагне себе показати.

Г.А. - Чи можна припустити, що на Заході краще знають, хто такий Порошенко і віддавали б перевагу веденню справ саме з ним, прагнучи стабільності?

Д.Ш. - Ніхто на Заході не хоче нестабільності. Це однозначно. Але мало хто на Заході хоче стагнації, і мало хто на Заході буде готовий визнати відверто сфальсифікований виборчий процес. Я не думаю, що правильно було б наполягати, що західні уряди твердо підтримують Порошенка. Вони хочуть чистого процесу. Є такі, хто принаймні вважає, що з президентом Порошенком ми можемо бути впевнені, що то він буде чітким партнером у справах, які важливі для ЄС і в комплексі справ, пов’язаних з Росією.

Зеленський - це невідомість. Але, якщо Зеленського оберуть, я вас запевняю, що на наступний день усі ключові західні партнери намагатимуться встановити позитивні, конструктивні відносини з ним. І в цьому я можу бути досить впевненим.

Дивіться також: Зустріч МВФ та Світового банку - інтерв'ю з членом української делегації у Вашингтоні Олександрою Бетлій

Всі новини дня

Ті, хто можуть, мають надати Україні далекобійну зброю – голова Єврокомісії

Урсула фон дер Ляєн також закликала продовжувати навчати українських військових

Військова підтримка Збройних сил України лишається нагальною потребою, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Про це вона сказала на форумі GLOBSEC 2023 у Братиславі 31 травня.

Відтак фон дер Ляєн назвала невідкладним ухвалення акту про виробництво боєприпасів. Він має заохотити виробництво «критично необхідних» артилерійських снарядів 155 і 152 міліметрів, вважає вона.

«І ті, хто можуть, повинні надати далекобійну артилерію та збройні системи, які можуть допомогти України вирівняти нерівність у радіусі досяжності з військами загарбників на полі бою», – сказала президентка Єврокомісії.

Фон дер Ляєн також закликала продовжувати навчати українських військових. За її словами, до кінця року члени ЄС підготують 30 тисяч військовослужбовців ЗСУ.

Очільниця Єврокомісії також згадала про питання мирних переговорів і припинення вогню, повторивши принцип «нічого про Україну без України».

«Припинення вогню, яке призведе до замороження конфлікту, не принесе сталого миру. Зрештою, припинення вогню мало місце після 2014 року, і ми знаємо, що сталося з цією домовленістю минулого лютого, коли Росія напала», – нагадала фон дер Ляєн.

Відтак вона назвала умовою «справедливого миру» виведення російських військ і озброєння з території України.

Президент Сполучених Штатів Джо Байден сказав днями, що питання надання Україні далекобійних ракет ATACMS «досі на розгляді».

Також 27 травня стало відомо, що Україна попросила Берлін надати їй ракети класу «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів.

У травні Велика Британія підтвердила надання Україні крилатих ракет Storm Shadow, що дало країні нові можливості для завдання ударів великої дальності. Це ракета з дальністю дії – близько 250 кілометрів.

МАГАТЕ закликає «Росію та Україну» підтримувати ядерну безпеку на ЗАЕС. Західні країни в ООН вимагають від РФ повернути станцію Україні

Російські військові на Запорізькій АЕС під час візиту експертної місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Запорізька область, окупована Росією територія України, 29 березня 2023 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко

Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі закликав Україну та Росію дотримуватися принципів безпеки для захисту Запорізької АЕС.

Виступаючи у вівторок на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН, очільник МАГАТЕ запропонував п’ять принципів безпеки, які дозволять не допустити атомної аварії на найбільшій в Європі атомній електростанції поблизу українського Запоріжжя, яка з березня минулого року перебуває в руках російських збройних сил, які окупували частини України.

Ґроссі заявив про неприпустимість атак «з боку або в напрямку станції», неприпустимість використання станції як сховища для важкого озброєння, або бази, тобто для ракетних установок, артилерійських систем та боєприпасів, танків чи військового персоналу. Він додав, що має бути забезпечний доступ до зовнішнього живлення. І, нарешті, станція, чи інші об'єкти не мають стати об'єктами саботажу. Якщо якийсь із цих принципів буде порушений, МАГАТЕ буде публічно про них повідомляти, сказав Ґроссі.

Ці принципи доповнюють сім принципів безпечної роботи ядерних об'єктів, які випрацювало МАГАТЕ.

Атомна станція працює з небезпечно малою кількістю персоналу, наголосив Ґроссі, вона піддавалася частим обстрілам, які призвели до кількох відключень електроенергії, життєво важливої для охолодження реакторів станції. Такі дії є неприпустимі, бо на думку Ґроссі рано чи пізно можуть призвести до аварії, яка вплине на життя людей в Україні, Росії та далі в Європі.

«Ситуація з ядерною безпекою та захищеністю на Запорізькій атомній електростанції, зокрема, продовжує залишатися надзвичайно крихкою та небезпечною. Військові дії в регіоні тривають і цілком можуть суттєво посилитися найближчим часом», – сказав Ґроссі.

Посол України в ООН, Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає, що єдиний спосіб убезпечити завод – це повернути його під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. Тому до принципів, виголошених керівником МАГАТЕ він додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Кислиця наголосив, що зі свого боку, українська сторона «ніколи не вдавалася і не вдаватиметься до жодних дій, які могли б призвести до ядерного інциденту на українській АЕС».

Як повідомляв Голос Америки, напередодні українська розвідка повідомила, що Росія готує ядерний інцидент, у якому планує звинуватити Україну. Також на тлі очікуваного контрнаступу України зросли побоювання, що посилення військової активності може призвести до ядерної катастрофи.

Ґроссі наголосив, що проблеми з безпекою через війну, в той чи інший момент мати всі п'ять українських атомних електростанцій, у тому числі Чорнобильська, яка була виведена з експлуатації. Її, як і Запорізьку АЕС окупували російські війська на початку широкомасштабного вторгнення, але вони покинули її територію після відступу з півночі України.

Представниця Франції в ООН заявила, що вся відповідальність за нинішню небезпечну ситуацію на заводі лежить на Росії, а її країна продовжує наполягати, щоб Росія повернула контроль над ЗАЕС Україні.

Посол Росії в ООН Василь Небензя поклав на Київ відповідальність за безпеку ЗАЕС, заявивши, що Київ «відмовився іти на переговори» та не хоче зобов'язатися не обстрілювати ЗАЕС, як закликає МАГАТЕ. Небензя заперечив, що російська армія має зброю, чи військових на території заводу, чи коли-небудь стріляла в бік ЗАЕС.

Про те, що нічого з цих заяв не є правдою, сказала постійна представниця Великої Британії при ООН Барбара Вудворд.

«Лютневий звіт МАГАТЕ підтвердив постійну присутність військового персоналу та його активність на території, він описав ситуацію, яка є, цитую, «небезпечною, нестабільною та складною». У машинних залах стоять несанкціоновані військові машини та запаси зброї. Міни в околицях заводу поставили під загрозу український персонал і затримують роботи з технічного обслуговування, – додала представниця Великої Британії.

За її словами, контроль Росії над Запорізькою АЕС є незаконним і продовжує становити серйозну загрозу для безпечної роботи. А відновити безпеку станції можна буде, якщо Росія, яка створила цю небезпеку, передасть контроль Україні.

Посолка США при ООН Лінда Томас-Ґрінфілд заявила, що Росія нещодавно перевела під свій контроль систему моніторингу за радіаційним випромінюванням, що позбавило міжнародну спільноту можливості незалежного нагляду за рівнем радіації на ЗАЕС.

«Якщо Росія хоче показати, що вона серйозно ставиться до зменшення ядерного ризику у Запоріжжі, вони можуть вжити заходів для виведення її зброї та цивільного та військового персоналу з АЕС, забезпечення безперебійного електропостачання АЕС з території під контролем України, надання гуманітарного коридору для ротації українського персоналу на АЕС, для відновлення систем радіаційного моніторингу АЕС, і повернення повного контролю над станцією компетентним органам України», – наголосила представниця США.

Вона додала, що Росія має припинити і «небезпечну та безвідповідальну» ядерну риторику та підривати домовленості про непоширення ядерної зброї. Особливе занепокоєння США викликають російські заяви про розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Дивіться також:

Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:21 0:00

Погрози Лондону з Москви після британської заяви, що Україна має право захищатися

Британський міністр оборони Джеймс Клеверлі в Естонії 30 травня 2023 р.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, викликав обурення Росії заявивши, що Україна, захищаючись від російської агресії, має законне право діяти проти «військових цілей» не лише на українській території, але й за межами.

Україна має законне право оборонятися. Вона має право робити це у межах своїх кордонів, але також вона має право спрямовувати силу поза межі своїх кордонів, щоб підривати здатність Росії спрямовувати силу на саму Україну.
Джеймс Клеверлі

Чільний російський посадовець, колишній президент, а тепер голова Ради безпеки Російської Федерації, Дмітрій Медведєв, у відповідь на слова британського міністра назвав Британію у дописі в Twitter «вічним ворогом» та фактичною «союзницею» України у війні з Росією.

Від імені Медведєва в соціальних мережах поширюються навіть лайливі й часом погрозливі заяви, а в цьому останньому дописі міститься твердження, що британських посадовців «можна вважати законними військовими цілями».

Коментар Джеймса Клеверлі, який обурив російського представника, пролунав після повідомлень про наліт 30 травня на Москву принаймні десятка дронів і на тлі нових повідомлень про ймовірні удари по об’єктах на території Росії зокрема по нафтопереробних заводах на півдні.

Український уряд заперечив пряму причетність до дронів у Москві, які, згідно з повідомленнями, не завдали серйозної шкоди і не призвели до жертв, але впродовж понад року після лютневого російського вторгнення, ударів у Росії зазнали військові аеродроми, склади боєприпасів і пального тощо.

Уряди країн, які допомагають Україні зброєю й навчанням військових, постійно наголошують, що діють відповідно до міжнародних законів, які передбачають право держав на захист від агресії.

При цьому від західних представників, зокрема у США, лунали зауваження, що західна зброя не мала б застосовуватися за межами України.

«Ми не підтримуємо атаки всередині Росії. Крапка. Ми про це кажемо дуже чітко», - багато разів повторила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр відповідаючи на запитання журналістів у Вашингтоні 30 травня.

Але британський міністр в той же день заявив, що військові об’єкти в Росії, звідки ведеться війна проти України є «законними цілями».

«Важливо пам’ятати, що Україна має законне право оборонятися. Вона має право робити це у межах своїх кордонів, але також вона має право спрямовувати силу поза межі своїх кордонів, щоб підривати здатність Росії спрямовувати силу на саму Україну. Отже, законні військові цілі за межами її кордонів є частиною самооборони України», - сказав Джеймс Клеверлі, перебуваючи в Естонії.

Офіційний Лондон досі не реагував на коментарі Дмітрія Медведєва, але одна з наймасовіших британських газет Daily Mail назвала слова Медведєва «надзвичайною погрозою».

У випусках новин британського суспільного мовника Бі-Бі-Сі слова Медведєва назвали підвищенням напруженості в заявах Москви.

Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео

Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:21 0:00

В ООН розпочалося засідання Ради безпеки, присвячене ситуації довкола ЗАЕС. Головний доповідач зустрічі - Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. З деталями зі штаб-квартири - Ірина Соломко.

Як в США коментують атаку дронами на Москву: реакції експертів. Відео

Як в США коментують атаку дронами на Москву: реакції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

У Росії повідомляють про атаку дронами на заможні райони Москви. Відповідальність за атаки Москва покладає на Київ. В офісі ж українського президента свою причетність відкидають. Хто б не стояв за атаками дронів на російську столицю, відповідальність за це — на Путіні, — вважають експерти.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG