Спеціальні потреби

ЄС готовий експортувати все українське збіжжя "шляхами солідарності"


Ілюстративне фото. Завантаження українського зерна у порті "Південний" на Одещині, 14 серпня 2022. REUTERS/Valentyn Ogirenko
Ілюстративне фото. Завантаження українського зерна у порті "Південний" на Одещині, 14 серпня 2022. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Євросоюз готовий експортувати майже всю українську сільськогосподарську продукцію "шляхами солідарності" та допомогти покрити витрати, заявив у вівторок єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський.

"Це не перший раз, коли Росія (використовує) продовольство як зброю... Ситуація схожа на початок війни, - підкреслив єврокомісар. - Ми готові експортувати практично все. Це близько чотирьох мільйонів тонн на місяць олійних і зернових, і ми досягли цього обсягу в листопаді минулого року".

Войцеховський додав, що ЄС розглядає кілька ініціатив від держав блоку, щоб розробити спільний план покриття додаткових транспортних витрат після виходу Росії із Чорноморської зернової угоди за посередництва Туреччини та ООН, що дозволяло експортувати українське збіжжя морем. Нині у Кремлі заявили, що повернення до угоди зараз "неможливе", допоки не будуть виконані вимоги Кремля щодо експорту російських добрив і продовольства.

"Росія виграє від цієї ситуації, тому що купувати зерно в Росії буде дешевше, ніж в Україні, яке транспортується через Польщу до балтійських портів", - сказав Войцеховський.

Нині Міжнародний валютний фонд оцінив, що вихід Росії з угоди може призвести до зростання світових цін на зерно на 10-15%.

Так звані шляхи солідарності – це залізничні та автомобільні транспортні сполучення через країни ЄС, які межують з Україною, такі як Польща та Угорщина, тоді як найважливіша дорога проходить через Румунію. Ініціативу було започатковано після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну та блокування Кремлем українських чорноморських портів. Чорноморська зернова угода, укладена торік, дозволяла експортувати 40% української продукції, 60% - відправлялося через шляхи солідарності.

Водночас Литва закликала Єврокомісію розробити маршрут для українського зерна через порти Естонії, Латвії та Литви. Цей крок, як пишуть у листі троє литовських міністрів, створить "життєздатний і надійний альтернативний маршрут" для експорту української продукції, включаючи зерно, через порти Таллінна, Риги, Вентспілса, Лієпаї та Клайпеди.

Reuters відзначає, що залізниці України та країн Балтії побудовані на колії радянського типу, що не сумісні із коліями у Польщі, при цьому саме через Польщу міг би пролягати залізничний маршрут з України до Балтії в обхід території Білорусі чи Росії.

Напередодні США, а також низка країн світу рішуче засудили атаки Росії на порти та цивільну інфраструктуру у південних областях. При цьому речниця Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що російські сили можуть розширити атаки проти української цивільної зернової інфраструктури і атакувати цивільні кораблі у Чорному морі.

А речник Державного департаменту Метью Міллер заявив, що РФ і далі використовує продовольство як зброю і "хоче позбавити економіку України основного джерела доходу".

У статті використано матеріали Reuters, AFP

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG