Спеціальні потреби

Актуально

Світло на роль Луценка та Авакова у відкликанні Йованович проливають її свідчення, оприлюднені Конгресом США. Текст

Юрій Луценко

Комітети Палати представників Конгресу США, що проводять розслідування в рамках процедури імпічменту, оприлюднили текст свідчень колишньої посла США до України Марі Йованович, що відбулись 11 жовтня.

Ми наводимо найцікавіші витримки з опублікованих свідчень, де йдеться про те, як колишня посол дізналась про кампанію, спрямовану на заплямування її іміджу, її бачення ролі колишнього генерального прокурора України Юрія Луценка в цій кампанії а також про її спілкування з міністром внутрішніх справ України Арсеном Аваковим.

У листопаді-грудні 2018 року посол Йованович дізналась, що юрист президента США Дональда Трампа Руді Джуліані зустрічався з колишнім генпрокурором України Юрієм Луценком, який хотів "зашкодити їй" у США.

Питання: На основі Ваших розмов, чи розмов Ваших співробітників, що Вам стало відомо про зацікавленість Джуліані в Україні?

Йованович: Те, що відбулась низка зустрічей Луценка з мером Джуліані, і вони хотіли, скоріше пан Луценко хотів, зашкодити мені у США. Я не уявляла що це могло бути. Але тепер це зрозуміло.

Питання: Що зрозуміло?

Йованович: Що я більше не в Україні.

Луценко почав поширювати "неправду" про Йованович після того, як вона продовжувала наполягати на реформах його служби, які він не виконував.

Йованович: Гадаю, панові Луценку не подобалось, що Посольство продовжувало закликати до очищення Генпрокуратури. Коли він прийшов на посаду, у нього було три цілі: реформа Генпрокуратури, покарання відповідальних за вбивства невинних людей на Майдані під час Революції Гідності і розслідування відмивання коштів, щоб повернути більше 40 мільярдів доларів, які колишній президент та його підручні вивели.

Жодне з цього не було виконано. Ми вважали це гарними цілями і прагнули заохотити його працювати в цьому напрямку, а він, насправді, на це не зважав. Він хотів, щоб Посольство США організувало зустріч з генеральним прокурором, з директором ФБР та іншими. Він заявляв, що має для них важливу інформацію. Як багато хто знає, існує усталений процес для подібних речей. Ми не організовуємо зустрічі перших осіб, на яких керівник іноземної установи може надати інформацію члену кабінету США, яка може бути правдивою, а може і ні.

Тому ми продовжували закликати його зустрітись з аташе з юридичних питань – ФБР при Посольстві. Саме тому ФБР присутнє за кордоном, щоб співпрацювати з партнерами в інших країнах і отримувати інформацію, якою б вона не була, розробляти справи, та інше. Він не хотів ділитись цією інформацією. Тепер я розумію, що це була неправдива інформація щодо мене.

Питання: Яка неправдива інформація щодо Вас?

Йованович: Наприклад, як я зазначила у вступному слові, що я дала йому перелік осіб, яких не можна переслідувати, перелік недоторканних.

Питання: А Ви це робили?

Йованович: Ні

В лютому 2019 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, після спілкування з Руді Джуліані про Джо Байдена, висловлював Йованович занепокоєння, що "вмішуватись до політики США" може бути "небезпечно для України".

Питання: Що саме його непокоїло?

Йованович: Він вважав це дуже небезпечним. Україна з часу незалежності протягом всіх цих років мала підтримку обох партій США: Республіканської та Демократичної, і втручатись у внутрішню політику США було небезпечним для України.

Питання: Чому він вважав, що спілкування з Джуліані буде втручанням до внутрішньої політики США?

Йованович: Він мені так сказав, і Ви раніше зауважували, це було питання Чорної книги і, як результат, відставка Манафорта з виборчого штабу Трампа. І питання того, як це постало - це була російська змова, або українська змова і, з огляду на початок виборчого періоду перед 2020 роком, чи зможе це зашкодити колишньому віце-президенту США Джо Байдену. Гадаю, він відчував, що це небезпечно для іншої країни, у це занурюватись.

Аваков попередив Йованович, що їй потрібно "стерегтися підступних нападів"

Питання: Чи мали ви розмови після листопада, грудня 2018 року з українськими посадовцями про Джуліані до того, як Ви полишили посаду у травні?

Парнас і Фруман, які працювали на мера Джуліані, організували зустрічі для Джуліані та Луценка. Їх цікавило призначення нового посла, гадаю, тому що вони хотіли проводити оборудки в Україні, або додаткові ділові оборудки.
Йованович описала те, що сказав їй Аваков про Парнаса та Фрумана

Йованович: Гадаю в лютому один з українських високопосадовців висловив своє занепокоєння і сказав мені, що я маю справді стерегтись підступних нападів.

Питання: Опишіть цю розмову

Йованович: Він сказав, в основному, що дві особи з Флориди: пан Парнас і пан Фруман, які працювали на мера Джуліані, організували зустрічі для Джуліані та Луценка. Їх цікавило призначення нового посла, гадаю, тому що вони хотіли проводити оборудки в Україні, або додаткові ділові операції. А важливе завдання посла США просувати американський бізнес. Звичайно, коли законний бізнес приходить до нас, ми займаємось його просуванням.

Питання: То ви зрозуміли, чи дізнались про те, що їх бізнес інтереси не були законними?

Йованович: Чесно, я не знала. Я про це на той час не знала достатньо. Я вважала, що це дуже дивно.

Посол Йованович говорила з високопосадовцями Держдепу про дії Джуліані, але вони їх не зупинили.

Питання: Перебуваючи на посаді посла до України, чи говорили Ви про своє занепокоєння в Держдепі через дії Джуліані в Україні?

Йованович: Була низка обговорень, бо ставало відомо дедалі більше. Не знаю, чи це підпадає під визначення висловлювання занепокоєння. Це висловлювання занепокоєння, але я не відсилала офіційний звіт. Це було дуже чутливе і політизоване питання.

Питання: Кому Ви висловлювали занепокоєння?

Йованович: Європейському Бюро

Питання: Кому саме?

Йованович: Джорджу Кенту, Філу Рікеру, коли він прийшов на посаду

Питання: Як вони відреагували на те, що дії Джуліані могли суперечити політиці США стосовно України?

Йованович: Їх також це непокоїло

Питання: Як вони це висловлювали?

Йованович: Не знаю, як відповісти на це питання. Було обговорення про те, що чути, як це розуміти. Такого роду розмови.

Питання: Чи хтось у Держдепі зупинив ці зусилля?

Йованович: Не думаю, Гадаю, вони не думали, що в змозі це зробити

Коли Йованович сказала Сондленду про занепокоєння стосовно можливої втрати довіри з боку Трампа, Сондленд, серед іншого, порадив їй висловити підтримку президентові у Twitter, свідчить Йованович

В Держдепі також побоювались, що можуть втратити довіру президента, якщо видадуть заяву на підтримку посла Йованович, заявила дипломат під час свідчень. Йованович також розповіла про свою розмову з послом США до Європи Ґордоном Сондлендом. Коли вона сказала Сондленду про занепокоєння стосовно можливої втрати довіри з боку Трампа, Сондленд, серед іншого, порадив їй висловити підтримку президентові у Twitter. Йованович не вважала таку пораду доречною.

Також Йованович сказала, що вона була шокована змістом розмови Президента США Дональда Трампа із Володимиром Зеленським і що прохання розслідувати опонента було не в найкращих інтересах України та США.

Як стало відомо зі вступного слова Йованович на свічденнях, копію якого було опбуліковано раніше, відкликання посла Йованович з Києва відбулось раптово. Менш ніж через два місяці після того, як Державний департамент продовжив термін її перебування в Києві до 2020-го року, їй неочікувано сказали, що вона має повернутися в США "наступним рейсом".

Заступник Державного секретаря Джон Салліван пояснив їй, що вона нічого поганого не зробила, просто президент Трамп "втратив довіру до мене і більше не хотів, щоб я служила послом". Він сказав, що починаючи з літа 2018-го року Державний департамент перебував під тиском Білого дому, щоб її усунути.

Вона сказала, що їй було важко повірити у те, що її усунули з посади посла США на основі "безпідставних та хибних звинувачень людей із очевидно сумнівними мотивами".

Вона назвала фікцією звинувачення на її адресу в тому, що вона була нелояльною до президента Трампа, які поширювали союзники Руді Джуліані. Каже, що не знає, чому Джуліані її атакував і припускає, що це тому, що його партнери вірили, що її зусилля із викоренення корупції в Україні перешкоджали їхнім фінансовим інтересам.

Дивіться також: Президент США заявив, що хотів би побачити президента Зеленського із візитом у Вашингтоні

Всі новини дня

Лідери G7 зібралися на зустріч затьмарену російською війною проти України

Президент США Джо Байден з керівниками Баварії, південного регіону Німмеччини, де відбувається триденний саміт G7. 25 червня 2022 р.

Російська війна проти України та наслідки агресивних дій Москви для світу стали головними темами переговорів на саміті Групи 7 (G7) - зустрічі керівників найвпливовіших демократій, що відбувається у німецькій Баварії.

В той час як керівники Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції та Японії зібралися у неділю 26 червня на триденну зустріч, з України надійшли повідомлення про нові вибухи російських ракет у Києві та в інших українських містах на тлі руйнівного наступу Росії на Донбасі.

Президент США Джо Байден назвав російські ракетні обстріли Києва "огидним варварством".

Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна.
Олаф Шольц

Від західних лідерів очікують кроків у межах обіцяної довготермінової економічної і військової підтримки України та дієвіших санкцій проти Росії.

Викликом, особливо для Європи, є пошуки заміни для російської нафти й газу на тлі різкого зростання світових цін на енергію.

Український президент Володимир Зеленський визнав, що війна зараз вийшла на “морально та емоційно складний етап”, коли українці впевнені у перемозі, але також розуміють подальшу загрозу втрат.

Нові чисельні ракетні удари деякі коментатори називають розлюченою відповіддю Москви на початок застосування українцями ракетних установок і далекобійних гармат отриманих нещодавно від США та інших західних держав.

Сигналом для саміту Групи 7, а також для саміту НАТО через кілька днів у Мадриді, називають також заяву Росії про плани розмістити в Білорусі ракети здатні нести ядерні боєзаряди.

“Це підтвердження, що санкційних пакетів проти Росії недостатньо, збройної допомоги для України треба більше і що системи протиповітряної оборони – сучасні системи, які є в наших партнерів, – мають бути не на полігонах або на зберіганні, а в Україні, де вони зараз і потрібні. Потрібні більше, ніж у будь-якому іншому місці у світі”, - сказав у суботу Зеленський, зазначивши головні положення його планованих виступів перед учасниками самітів G7 і НАТО.

Західні лідери також намагатимуться узгодити нові зусилля для подолання міжнародної енергетичної кризи, браку харчів та глобальних кліматичних змін ускладнених російською війною.

Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон одним з головних завдань для західних лідерів зараз назвав збереження згуртованості у протидії Росії та у допомозі Україні.

“Я вважаю, що є тиск і є побоювання. І про це треба бути відвертими. Але саме згуртованість стала тим найдивовижнішим, коли йдеться про відповідь Заходу на вторгнення Путіна в Україну. Адже НАТО - єдине, Група семи - їдина. А щоб зберегти ту згуртованість, щоб вона працювала, необхідна дуже, дуже відкрита дискусія про наслідки того, що відбувається, про тиск, який відчувають окремі друзі і партнери, тиск, який відчуває населення, коли йдеться про ціну енергії, харчів тощо. Отже, лише справді працюючи, спільно шукаючи вирішення, ми зможемо зберегти ту єдність і рухатися вперед”.

Партнери Заходу

Німецький канцлер Олаф Шольц запросив на саміт також керівника Сенегалу, що головує зараз в Африканському Союзі, Аргентину - голову Спільноти країн Латинської Америки й Карибських держав, а також Індонезію, Південно-Африканську республіку та Індію, що прийматиме наступний саміт G20.

“Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна так само як і в боротьбі з голодом і злиднями”, - заявив Шольц напередодні, виступаючи в парламенті у Берліні.

Агентство Reuters зауважує, що багато країн південної півкулі стурбовані можливими міжнародними негативними наслідками західних санкцій проти Росії.

Reuters цитує офіційного представника Європейського Союзу про те, що країни Сімки будуть доводити партнерам, що різке зростання цін на харчі у світі - це результат дій Росії, оскільки санкції проти сільського господарства західні країни не запроваджували.

Також лідери вказуватимуть, що агресивні й руйнівні дії Москви є проблемою не тільки України, а вражають цілий світ.

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

У Сан-Дієго відкрили виставку-фандрайзінг "Український голос". На ній представили понад 140 робіт українських художників, кошти від продажу яких підуть на допомоги родинам, що постраждали віж війни.

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG