Спеціальні потреби

Актуально

Чому слова Трампа про “маленьку, агресивну” Чорногорію викликали гучні заперечення й побоювання за НАТО?

Президент Трамп під час інтерв’ю Fox News

Дональд Трамп викликав нові критичні застереження щодо його бачення ролі НАТО і відданості його адміністрації ідеям спільної оборони союзників у Північно-атлантичному альянсі.

В інтерв’ю американському телеканалу Fox News Трамп припустив, що Чорногорія, яку він назвав “малесенькою країною з дуже міцним і дуже агресивним народом”, може спричинити третю світову війну.

Чорногорія, колишня югославська республіка з населенням близько 630 тисяч, минулого року стала 29-тим членом НАТО, проти чого гостро виступала Росія.

Членство в НАТО не почне третю світову війну, а запобігає її можливості і наближає мету мирного європейського континенту.

Президент Трамп у вівторок відповідав на запитання тележурналіста Такера Карлсона, який попросив пояснити, чому члени НАТО повинні дотримуватися принципу колективної безпеки і чому, наприклад, його син мав би йти захищати Чорногорію від можливого нападу.

“Я розумію, що ви кажете, я також задаю це запитання. Ви знаєте, Чорногорія малесенька країна з дуже міцним народом… вони дуже агресивні. Вони вдаються до агресії і - вітаю вас - ви у третій світовій війні. Я розумію, але так це було створено. Не забувайте, я тут почав лише трохи більше півтора року тому. Але три-чотири дні тому я започаткував розмову і сказав: ви повинні платити”, - сказав президент.

Далі Дональд Трамп наголосив, що в результаті його вимог члени НАТО збільшили витрати на оборону на багато мільярдів доларів.

Член Республіканської партії, але палкий критик президента Трампа сенатор Джон Маккейн зауважив у дописі в Twitter, що “народ Чорногорії сміливо вистояв тиск з боку путінської Росії, щоб прийняти демократію. Сенат голосував 97 проти 2, підтримавши її вступ в НАТО. Нападаючи на Чорногорію та висловлюючи сумніви щодо наших обов’язків стосовно НАТО, президент грає на користь Путіна”.

Відставний американський генерал Веслі Кларк, який був верховним командувачем сил НАТО відгукнувся у Тwitter твердженням, що “5-та стаття НАТО існує для того, щоб не допускати війни. Саме тому вона була задіяна лише один раз - після 9/11 (терористичного нападу на США). Чорногорія і досі відряджає для нас війська в Афганістан. Турбує те, що доводиться слухати, як Трамп з Такером Карлсоном використовує російські твердження про Чорногорію”.

НАТО і Блакани

Чорногорія має збройні сили, які нараховують лише 2 000 службовців, але у перерахунку на душу населення країна відряджає для операцій НАТО найбільше військових.

На саміті НАТО у Брюсселі 11-12 липня за участі Дональда Трампа було ухвалене рішення розпочати переговори про вступ до альянсу Македонії - ще однієї невеликої балканської країни.

Деймон Вілсон, чільний представник американської аналітичної установи Atlantic Council, коментуючи дискусії щодо Чорногорії, заявив, що розширення НАТО відіграє стабілізуючу роль і зміцнює мир.

“Чверть сторіччя тому Західні Балкани були регіоном, який характеризували нищівні війни і брутальні "етнічні чиcтки". Нестабільність регіону загрожувала ширшому європейському континентові і призводила до коштовних військових операцій членів НАТО та Сполучених Штатів, щоб зупинити кризу. Сьогодні завдяки перспективі членства в НАТО і в ЄС майбутнє регіону ніколи не виглядало кращим”, - пише Вілсон в окремій статті.

Вілсон нагадує, що у жовтні 2016 року агенти російської військової розвідки ГРУ намагалися влаштувати переворот у Чорногорії і убити прем’єр-міністра, щоб привести до влади уряд, налаштований проти НАТО.

На думку аналітика “якщо НАТО припинить обіцянки про подальше розширення, то постане загроза, що країни регіону стануть жертвами залякування з боку Москви.

“Членство в НАТО несе гарантії миру не лише своїм новим членам, але й усій західній спільноті. Внутрішні конфлікти на заході Балкан спричинили Світову війну на початку двадцятого сторіччя і руйнівний конфлікт в його останній декаді. І перше і друге коштували США та союзникам величезну кількість грошей і життів. Членство в НАТО не почне третю світову війну, а запобігає її можливості і наближає мету мирного європейського континенту”,- підсумовує Деймон Вілсон.

Дивіться також: У конгресі США всерйоз обговорюють чи не час пришвидшити процеси інтеграції з НАТО для України та Грузії

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG