Актуально
Оглядачі та політики в США привітали перевезення Навального до Німеччини, але закликали не спускати очей з Росії

Російського опозиціонера Олексія Навального таки вдалось транспортувати на лікування до Німеччини. Втім, лікарі в Омську, де перебував політик, довго на це не давали дозволу. Після того, як медичний літак з опозиціонером вирушив до Німеччини та успішно приземлився у Берліні, на це відреагували американські експерти, політики та посадовці.
Профіль сенатського комітету з міжнародних відносин опублікував заяву від імені голови комітету, республіканця Джима Ріша: “Я радий, що Олексію Навальному надали дозвіл лікуватись від отруєння в Німеччині. Бажаю йому швидкого одужання. На жаль, таке ставлення до опозиції Путіна не є чимось незвичним. І хоча це малоймовірно, але російська влада має провести повне та прозоре розслідування”.
Раніше радник Білого дому з питань нацбезпеки Роберт О‘Браєн заявив, що можливе отруєння російського опозиціонера Олексія Навального викликає надзвичайне занепокоєння.
«Він дуже мужня людина. Він дуже мужній політик, який протистоїть Путіну всередині Росії, - сказав О‘Браєн в інтерв’ю Fox News у четвер, - наші думки та молитви з ним та його сім‘єю».
«Це викликає надзвичайне занепокоєння, і якщо росіяни стояли за цим ... ми це врахуємо в нашій наступній взаємодії з Росією», - додав посадовець.
На мужності Навального наголосив і сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Ґрем. «Беззаперечно, опонувати Путіну ризиковано і такі люди, як пан Навальний, стоять на вірному боці історії. Як завжди, ціна захисту свободи є важкою», - написав політик у Twitter.
Правозахисник і відомий критик Путіна Білл Браудер привернув увагу до того, що німецька влада серйозно поставилась до охорони Навального. «Подивіться на конвой швидких та машин безпеки, що дбають про його захист», - написав він у Twitter.
“Чудові новини”, - прокоментувала у своєму Твіттері перевезення Навального до Німеччини колишня кандидатка в президенти від Демократичної партії США Гілларі Клінтон.
“Слава Богу!”, - написав колишній посол США в Росії Майкл МакФол про перевезення Навального.
Чесно, мене поки влаштовує передбачуване мовчання Трампа, адже що б він не вибрав сказати, це б ймовірно відкинуло рух Навального назад на роки.Кріс Мерфі, сенатор США
Своєю чергою деякі оглядачі, зокрема видання Foreign Policy та телеканалу MSNBC розкритикували владу США за затримку з виданням потужної заяви щодо ситуації з Навальним.
Коментуючи ситуацію з Навальним президент США Дональд Трамп у четвер зауважив: «Ми це вивчаємо і Майк [Помпео] про це мені скоро доповість».
Кандидат у президенти від Демократичної партії США Джо Байден у п’ятницю назвав можливе отруєння «неприйнятним».
Сенатор-демократ Кріс Мерфі, член комітету з міжнародних відносин, заявив: “Чесно, мене поки влаштовує передбачуване мовчання Трампа, адже що б він не вибрав сказати, це б ймовірно відкинуло рух Навального назад на роки”.
Частина експертів також наголосила: попри те, що Олексію Навальному дозволили лікуватись у Німеччині, не можна спускати очей з російської влади. Зокрема, колишній радник Білого дому з нацбезпеки Джон Болтон написав:
“Ми вітаємо рішення Росії дозволити Олексію Навальному вирушити на лікування до Німеччини. Та все ж, ми маємо повністю розкрити те, що знає російська влада про те, що сталось. Світ спостерігає, як поведеться путінська Росія”.
Ще один сенатор-республіканець Марко Рубіо наголосив на постійному переслідуванні дисидентів в Росії.
«За останні 16 років більше 30 російських дисидентів, біженців та політичних опонентів Путіна було отруєно, вони випали з вікна, або стали жертвою вибуху бомби. Нехай не буде сумнівів у тому, хто отруїв Навального», - написав політик у Twitter.
Дивіться також: Російського опозиціонера траспортують на лікування до Німеччини.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум