Спеціальні потреби

Актуально

США й Британія вказали на кібернапади ГРУ Росії і назвали 6 імен підозрюваних

Російський президент Володимир Путін і тодішній міністр оборони Сергій Іванов у штаб-квартирі ГРУ у Москві 8 листопада 2006 р.

Уряди Сполучених Штатів Америки та Великої Британії офіційно звинуватили Головне розвідувальне управління Міністерства оборони Росії у низці масштабних міжнародних кібернападів здійснених упродовж понад 5 років.

Наш обов’язок - притягати злочинців до відповідальності незалежно від того, де вони мешкають і на кого працюють.
Скотт Брейді, прокурор

Міністерство юстиції США заявило, що висуває обвинувачення проти шістьох службовців ГРУ за «вламування в комп’ютери і за напади з метою підтримки намагань російського уряду підірвати, помститися, або якимось чином дестабілізувати: 1. Україну; 2. Грузію; 3. Вибори у Франції; 4. Спроби притягнути Росію до відповідальності за використання нервово-паралітичної речовини військового зразка «Новічок» на території інших країн; 5. Зимову Олімпіаду 2018 року в Пхьончхані після того, як російським атлетам заборонили виступати під їхнім національним прапором внаслідок підтримуваних російським урядом спроб допінгу».

Американський прокурор Скотт Брейді сказав у зв’язку з оприлюдненням обвинувачень, що «злочини, скоєні посадовцями російського уряду, були вчинені проти реальних жертв, які зазнали реальної шкоди. Наш обов’язок - притягати злочинців до відповідальності незалежно від того, де вони мешкають і на кого працюють».

«У тих комп'ютерних нападах були застосовані найбільш руйнівні відомі досі комп'ютерні віруси, зокрема: KillDisk та Industroyer, які спричинили перебої з електропостачанням в Україні; NotPetya, що спричинив майже $1 мільярд втрат лише трьом вказаним в обвинуваченні жертвам; Olympic Destroyer, який зашкодив роботі тисяч комп’ютерів, що використовувалися для забезпечення Зимової олімпіади 2018 року в Пхьончхані», - сказано в повідомленні американського міністерства.

У нас є інструменти для розслідування цих злісних нападів і виявлення зловмисників та накладення на них ризиків і наслідків.
Девід Бовдіч, заступник директора ФБР

Британський уряд окремо додає, що британські служби також викрили дії хакерів з ГРУ проти Токійської Олімпіади, що мала відбутися влітку 2020 року.

«Велика Британія буде далі працювати зі своїми союзниками, щоб викривати і протидіяти майбутнім зловмисним кібернападам», - сказав британський міністр закордонних справ Домінік Рааб 19 жовтня.

У Лондоні наголошують, що британський Національний центр кібербезпеки має підстави «з високою впевненістю» стверджувати, що масштабні хакерські напади здійснював підрозділ ГРУ 74455, який також називають Головним центром спеціальних технологій.

Заступник директора Федерального бюро розслідувань США Девід Бовдіч сказав, що «висунення обвинувачень вказує на можливості ФБР. У нас є інструменти для розслідування цих злісних нападів і виявлення зловмисників та накладення на них ризиків і наслідків».

Російські напади перераховані в повідомленні Міністерства юстиції США:

  • На український уряд і життєвоважливу інфраструктуру: Руйнівні напади із застосуванням комп’ютерних вірусів з грудня 2015 до грудня 2016 року проти мережі електропостачання в Україні, проти Міністерства фінансів та проти Державної казначейської служби з використання вірусів відомих як BlackEnergy, Industroyer, та KillDisk.
  • На французькі вибори: У квітні і травні 2017 року відбулося виманювання інформації і викрадення й зливи інформації спрямовані проти політичної партії французького президента Макрона La République En Marche! та проти регіональних адміністрації Франції перед виборами 2017 року.
  • На компанії по всьому світу і на життєво важливу інфраструктуру (NotPetya): Напад у червні 2017 року із застосуванням руйнівного комп’ютерного вірусу відомого під назвою NotPetya зокрема на лікарні та інші медичні установи включно з установами «Heritage Valley Health System» в західному окрузі Пенсильванії, на дочірню компанію FedEx Corporation, на TNT Express B.V., а також на великого фармацевтичного виробника у США, що разом у результаті нападів зазнали майже $1 мільярд втрат.
  • На господарів Пхьончханської Олімпіади, учасників партнерів та відвідувачів: З грудня 2017 року до лютого 2018 виманювання інформації та зловмисні додатки на мобільних телефонах були спрямовані проти громадян та посадовців Південної Кореї, олімпійських спортсменів, партнерів та відвідувачів, а також посадовців Міжнародного олімпійського комітету.
  • На комп’ютерні системи Пхьончханської зимової Олімпіади (Olympic Destroyer): Вламування з грудня 2017 до лютого 2018 у комп’ютери, які використовували під час Пхьончханської зимової олімпіади 2018 року, що найбільше проявилося 9 лютого 2018 року у вірусному нападі на церемонію урочистого відкриття Олімпіади з використанням вірусу відомого під назвою Olympic Destroyer.
  • На розслідування отруєнь і застосуванням речовини «Новічок»: У квітні 2018 року напади були спрямовані проти розслідувань, які проводила Міжнародна організація із заборони хімічної зброї та Лабораторія оборонної науки технологій у Великій Британії у зв’язку з отруєнням нервово-паралітичною речовиною Сергія Скрипаля, його доньки та кількох британських громадян.
  • На грузинські компанії та урядові установи: 2018 року кампанія виманювання інформації була спрямована проти провідної медіакомпанії, 2019 року були спроби пошкодити мережу в парламенті, і 2019 року була здійснена масштабна кампанія псування веб сайтів.

У списку обвинувачених у США: Юрій Андрієнко, Сергій Детістов, Павел Фролов, Анатолій Ковальов, Артем Очіченко, Петро Пліскін.

Згідно з матеріалами обвинувачення вказані особи та їхні спільники завдали шкоди роботі комп'ютерних мереж в різних країнах включно з Францією, Грузією, Нідерландами, Південною Кореєю, Україною, Великою Британією та Сполученими Штатами.

Дивіться також: В Європі - нова хвиля пандемії коронавірусу. Відео

В Європі - нова хвиля пандемії коронавірусу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00
Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG