Актуально
- Голос Америки
Після повернення з війни в Україні помилувані вагнерівці тероризують рідні міста

Колишні ув’язнені, які повернулися з України після 6 місяців у лавах ПВК Група Вагнера та отримали президентське помилування, скоюють важкі злочини в Росії, пише британське видання Guardian.
Британська газета пише, що чимало «вагнерівців» вже повернулися до рідних міст у Росії і «тероризують своїх земляків».
Звільнено вже понад 5 тисяч колишніх злочинців, цитує видання керівника приватної військової компанії Групи Вагнера, Євгена Пригожина.
Чимало з них – жорстокі злочинці, частина були засуджені за вбивство і домашнє насильство. Під час російського вторгнення в Україну «Вагнер» завербував десятки тисяч ув’язнених для участі у війні.
Guardian наводить випадки вбивств у російських містечках, які скоїли колишні «вагнерівці». Наприклад, наприкінці березня 28-річний Іван Россмахін, який був засуджений у 2020 році на 10 років за вбивство, повернувся з війни в Україні, і вбив сокирою 85-річну пенсіонерку у містечку Новий Бурець Кіровської області, за тисячу кілометрів на схід від Москви.
Британська газета також повідомляє про незодавнє затримання двох колишніх вагнерівців за звинуваченням у вбивстві 38-річного чоловіка з вадами розвитку Сослана Валієва у Цхінвалі, столиці відокремленої за допомогою Росії, грузинської території Південна Осетія.
У ЗМІ членів сімей потерпілих цитують “на умовах анонімності”, оскільки президент Володимир Путін підписав указ про посилення покарання за дискредитацію найманців “Групи Вагнера” (разом з іншими мобілізованими росіянами).
За “публічне поширення свідомо неправдивої інформації про використання ЗС РФ” передбачено від 5 до 7 років в'язниці.
Сам Путін, як повідомляв Голос Америки, підлягає арешту за звинуваченням у воєнних злочинах відповідно до ордеру, виданого Міжнародним кримінальним судом.
Євген Пригожин публічно обіцяв допомогти колишнім засудженим, які відбули контракт в Україні, якщо у них виникнуть проблеми з правоохоронними органами.
Підтримка Пригожина посилює відчуття безкарності серед ув’язнених, які повертаються додому, цитує Guardian представника неурядової організації «Русь сидящая», яка захищає права ув’язнених.
Раніше видання писало про зізнання найманця “Вагнера”, який зізнався, що кидав гранати у поранених українських військовополонених і «ні про що не шкодує».
49-річний Олексій Савічев, колишній російський ув’язнений, завербований «Вагнером» у вересні минулого року, зізнався журналістам у вбивстві та катуванні десятків українських військовополонених та в участі у розстрілах українців на сході України.
Також Російський проект Gulagu.net 17 квітня опублікував відео зізнань, імовірно, одного з найманців ПВК «Вагнер», який зізнався у вбивствах українських дітей у Бахмуті та Соледарі. Він розповів, що вистрілив дівчинці п’яти-шести років у голову. За його словами, «вагнерівцям» віддали наказ знищити всіх – чоловіків, жінок, старших людей і дітей.
За інформацією Інституту дослідження війни (ISW), Євген Пригожин, як головний фінансист “Вагнера”, знову має прихильність президента Росії Володимира Путіна - ймовірно, через неспроможність російських звичайних військових виконати завдання, які Путін поставив перед ними під час зимового наступу в Україні.
Експерти Інституту дослідження війни оприлюднили інформацію, яка свідчить, імовірно, на користь того, що війська «Вагнера» отримують підкріплення, боєприпаси та політичне визнання, що є різким відхиленням від попередньої позиції Кремля, який, як вважалося, посилав «вагнерівців» на українські позиції без необхідної підготовки і озброєння.
Російську приватну військову компанію "Група Вагнера" звинувачують у численних воєнних злочинах на території України та країн Африки. США вважають її транснаціональною злочинною організацією.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум