Спеціальні потреби

Актуально

Скільки триватиме і чим може закінчитись війна Росії проти України? Оцінка Пентагону, експертів у США

На фото: Поховання загиблих на кладовищі у Бучі, 5 квітня 2022 (AP Photo/Felipe Dana)

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі під час слухань у Комітеті Палати представників Конгресу США з питань збройних сил заявив, що війна Росії в Україні може тривати роки й "стає більш нестабільною і можливість значного міжнародного конфлікту між провідними силами зростає, а не зменшується".

При цьому, відповідаючи на запитання про можливість стримати Росію від вторгнення в Україну, Міллі заявив, що для цього знадобилося би використання збройних сил США на території України. Останнє, за словами Міллі, створило би ризик збройного конфлікту США та Росії. "Я би цього звісно не рекомендував", - заявив Міллі і додав: "Не думаю, що Путіна можна було стримати".

Про те, які існують сценарії закінчення російської війни, розмірковує базований у Вашингтоні аналітичний центр "Атлантична рада". Автори матеріалу вважають, що існує чотири сценарії розвитку подій:

1) "заморожений конфлікт", наслідком якого є рецесія у Європі, спроби перевороту у Росії, де економіка у нищівному стані через санкції, в Україні - збереження контрольованого російськими силами сухопутного коридору між Кримом і Росією, а союзники по НАТО мають дві опції: натиснути на Зеленського і Путіна задля підписання перемир'я чи збільшення допомоги Києву із надією на перемогу України;

2) "подвійна холодна війна": мирні переговори між Києвом і Москвою триватимуть місяці, але деякі українські міста "перетворяться на друзки", Росія стає залежною від Китаю та азійських ринків, виникає нова холодна війна між США та одночасно Росією й Китаєм, виникає неформальний блок країн, що проистоять Заходу, відбувається деглобалізація і світовий економічний занепад;

3) "ядерний апокаліпсис": ескалація війни в Україні, використання Кремлем ядерної зброї неподалік українсько-польського кордону, що тягне за собою відповідь НАТО - і, як наслідок, початок Третьої світової війни із використанням ядерної зброї;

4) "чудовий новий світ": ядерний удар Росії по Україні, як і в попередньому сценарії, однак, його наслідками стає збільшення тиску на Путіна, який змушений "піти на пенсію писати мемуари на своїй дачі", Росія, яку очолюють представники нинішньої опозиції, а на Україну чекає статус позаблоковості.

"Єдине, що можна сказати упевнено про війну за Україну, це те, що всі існуючі визначеності - розбито", - пишуть в Атлантичній раді.

Видання Foreign Policy вважає, що війна може закінчитись 3 ситуаціями:

1) "тупик - ситуація, де програють усі": часткова поразка Путіна, під час якої він захопить Донецьку і Луганську області, й у відповідь на виведення російських військ Заходу потрібно буде поступово зняти санкції, укладене Зеленським перемир'я для уникнення подальшої загибелі цивільного населення призведе до "гарячішого", ніж інші, "замороженого конфлікту", але Україна з часом приєднається до ЄС, алк не до НАТО;

2) "шах і мат - Путін досягне своїх цілей": Росія перемагає Україну і встановлює свій "маріонетковий режим", російські війська жорстоко придушуватимуть українців, Москва і Пекін спробують замінити "монетарну гегемонію США", Європа розділиться у питанні засудження воєнних злочинів Кремля через залежність від російської нафти;

3) "вимушений мат: революція в Росії": внутрішній переворот і повстання політичної еліти й народу, наступник Путіна, ймовірно, буде з його "близького оточення".

Найбільш вірогідним сценарієм Foreign Policy вважає "часткову поразку", що зменшить кількість жертв в Україні, що приєднається до ЄС, поки Захід зніматиме із Кремля санкції у відповідь на деескалацію. У відповідь Росія отримає запевнення, що певні її економічні і безпекові інтереси будуть гарантовані.

Тим часом, журналісти BBC дають свою оцінку можливим сценаріям розвитку подій. "У воєнних питаннях, поки що все складається добре для України. [...] Росія не змогла увійти до столиці Києва, повалити уряд або захопити будь-яке велике місто, крім Херсона, на півдні. Росія знищила більше, ніж захопила. Це поганий результат дорогого второнення. Але разом з цим, прогнозувати наслідки зарано", - пишуть оглядачі й додають, що "доля пана Путіна, ймовірно, пов'язана із успіхом чи провалом його вторгнення". Через це "він може продожвити відправляти війська, зброю й важку техніку протягом довгого періоду".

Між тим, генерал армії США у відставці Веслі Кларк, який був Верховним головнокомандуючим об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, розповів в ефірі CNN, що зараз російська армія, рухаючись із Харківщини та південних областей, намагається спробувати захопити "ключову зону" - місто Дніпро, щоб з усіх боків оточити українські сили й отримати контроль над східними областями. Кларк відзначив, що ЗСУ "зробили добру роботу, утримуючи російські сили на одному місці", але тепер РФ хоче здійснити маневри з оточення, і щоб утримати позиції, українцям потрібні "танки, мобільну артилерію, допомога з повітря". "Це війна, в якій ми не брали участі з часу вторгнення до Іраку", - сказав Кларк.

Днями радник очільника Офісу президента України Олексій Арестович запевнив, що для України в цілому ситуація є оптимістичною, "у співвідношенні 55 на 45", і висловив припущення, що активна фаза бойових дій в Україні триватиме "ще тиждень, може, й більше", зазначає УНІАН.

У середу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що "єдиний спосіб не дати російській війні поширитись за межі України - це надати" Києву найпотужнішу можливу підтримку. "Максимум санкцій. Всю зброю. Політика "не провокування Путіна" зазнала невдачі протягом останніх років. Допоможіть нам стримати це зло зараз або ризикуйте тим, що Путін випробує пізніше Статтю 5", - написав український дипломат у Twitter, маючи на увазі положення про колективну безпеку НАТО.

Нещодавно прес-секратар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що однією з цілей "спецоперації", як у Москві називають війну в Україні, є "відновлення" територій так званих Л/ДНР "у межах їхніх кордонів з 2014", пише Москва24.

Водночас, напередодні під час спільної прес-конференції із Кулебою, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав: "Путін припустився жахливої, жахливої, жахливої помилки у багатьох сенсах, але це починається з припущення, що чомусь Україна не існує як незалежна держава. Те, що українці показують щодня, це якраз протилежне. [...] Ми з Україною - тим чи іншим чином. У коротко-, середньо- чи довготривалій перспективі. Ми разом. Ми разом досягнемо успіху. Україна переможе".

У статті використано матеріали англомовної редакції "Голосу Америки", Atlantic Council, Foreign Policy, BBC, CNN, Москва24, УНІАН.

Всі новини дня

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

США запровадили санкції проти Росії через оголошення незаконної спроби анексії територій України. Обмеження оголосили три відомства: Держдепартамент, Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США. Зі свого боку Джо Байден заявив: нинішні дії Кремля не мають жодної легітимності.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до фіктивних референдумів в Україні

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні

У пʼятницю, 30 вересня, міністр закордонних справ Канади, Мелані Жолі, оголосила, що Канада запроваджує нові санкції у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, чере фіктивні референдуми та спробу анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізьких областей України.

На своїй сторінці у Twitter, Мелані Жолі, прокоментувала: "Путінська «анексія» української території не має легітимності і ніколи не буде визнана. Територія України залишиться українською".

Під час спільної прес-конференції Мелані Жолі з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні в пʼятницю, Жолі заявила, що Канада вводить санції проти 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей; так званого керівного органу у Херсоні; і 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

Додадково, у заяві на сайті Міжнародних справ Канади йдеться про заборону певних операції в або з окупованими Росією районами Херсонської та Запорізької областей, включаючи інвестиції та експорт.

Канада також продовжуватиме вивчення варіантів нових заходів у відповідь на триваючі порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України разом із своїми партнерами-однодумцями.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Британії, США та Євросоюзу заявили: “Ми ніколи не визнаємо ні так звані анексії, ні фіктивні “референдуми”, які були проведені під дулом зброї. […] Ми закликаємо ширшу міжнародну спільноту відкинути жорстоку експансію Росії, її намагання заперечити існування України як незалежної держави”.

Більше

XS
SM
MD
LG