Спеціальні потреби

Актуально

Скільки триватиме і чим може закінчитись війна Росії проти України? Оцінка Пентагону, експертів у США

На фото: Поховання загиблих на кладовищі у Бучі, 5 квітня 2022 (AP Photo/Felipe Dana)

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі під час слухань у Комітеті Палати представників Конгресу США з питань збройних сил заявив, що війна Росії в Україні може тривати роки й "стає більш нестабільною і можливість значного міжнародного конфлікту між провідними силами зростає, а не зменшується".

При цьому, відповідаючи на запитання про можливість стримати Росію від вторгнення в Україну, Міллі заявив, що для цього знадобилося би використання збройних сил США на території України. Останнє, за словами Міллі, створило би ризик збройного конфлікту США та Росії. "Я би цього звісно не рекомендував", - заявив Міллі і додав: "Не думаю, що Путіна можна було стримати".

Про те, які існують сценарії закінчення російської війни, розмірковує базований у Вашингтоні аналітичний центр "Атлантична рада". Автори матеріалу вважають, що існує чотири сценарії розвитку подій:

1) "заморожений конфлікт", наслідком якого є рецесія у Європі, спроби перевороту у Росії, де економіка у нищівному стані через санкції, в Україні - збереження контрольованого російськими силами сухопутного коридору між Кримом і Росією, а союзники по НАТО мають дві опції: натиснути на Зеленського і Путіна задля підписання перемир'я чи збільшення допомоги Києву із надією на перемогу України;

2) "подвійна холодна війна": мирні переговори між Києвом і Москвою триватимуть місяці, але деякі українські міста "перетворяться на друзки", Росія стає залежною від Китаю та азійських ринків, виникає нова холодна війна між США та одночасно Росією й Китаєм, виникає неформальний блок країн, що проистоять Заходу, відбувається деглобалізація і світовий економічний занепад;

3) "ядерний апокаліпсис": ескалація війни в Україні, використання Кремлем ядерної зброї неподалік українсько-польського кордону, що тягне за собою відповідь НАТО - і, як наслідок, початок Третьої світової війни із використанням ядерної зброї;

4) "чудовий новий світ": ядерний удар Росії по Україні, як і в попередньому сценарії, однак, його наслідками стає збільшення тиску на Путіна, який змушений "піти на пенсію писати мемуари на своїй дачі", Росія, яку очолюють представники нинішньої опозиції, а на Україну чекає статус позаблоковості.

"Єдине, що можна сказати упевнено про війну за Україну, це те, що всі існуючі визначеності - розбито", - пишуть в Атлантичній раді.

Видання Foreign Policy вважає, що війна може закінчитись 3 ситуаціями:

1) "тупик - ситуація, де програють усі": часткова поразка Путіна, під час якої він захопить Донецьку і Луганську області, й у відповідь на виведення російських військ Заходу потрібно буде поступово зняти санкції, укладене Зеленським перемир'я для уникнення подальшої загибелі цивільного населення призведе до "гарячішого", ніж інші, "замороженого конфлікту", але Україна з часом приєднається до ЄС, алк не до НАТО;

2) "шах і мат - Путін досягне своїх цілей": Росія перемагає Україну і встановлює свій "маріонетковий режим", російські війська жорстоко придушуватимуть українців, Москва і Пекін спробують замінити "монетарну гегемонію США", Європа розділиться у питанні засудження воєнних злочинів Кремля через залежність від російської нафти;

3) "вимушений мат: революція в Росії": внутрішній переворот і повстання політичної еліти й народу, наступник Путіна, ймовірно, буде з його "близького оточення".

Найбільш вірогідним сценарієм Foreign Policy вважає "часткову поразку", що зменшить кількість жертв в Україні, що приєднається до ЄС, поки Захід зніматиме із Кремля санкції у відповідь на деескалацію. У відповідь Росія отримає запевнення, що певні її економічні і безпекові інтереси будуть гарантовані.

Тим часом, журналісти BBC дають свою оцінку можливим сценаріям розвитку подій. "У воєнних питаннях, поки що все складається добре для України. [...] Росія не змогла увійти до столиці Києва, повалити уряд або захопити будь-яке велике місто, крім Херсона, на півдні. Росія знищила більше, ніж захопила. Це поганий результат дорогого второнення. Але разом з цим, прогнозувати наслідки зарано", - пишуть оглядачі й додають, що "доля пана Путіна, ймовірно, пов'язана із успіхом чи провалом його вторгнення". Через це "він може продожвити відправляти війська, зброю й важку техніку протягом довгого періоду".

Між тим, генерал армії США у відставці Веслі Кларк, який був Верховним головнокомандуючим об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, розповів в ефірі CNN, що зараз російська армія, рухаючись із Харківщини та південних областей, намагається спробувати захопити "ключову зону" - місто Дніпро, щоб з усіх боків оточити українські сили й отримати контроль над східними областями. Кларк відзначив, що ЗСУ "зробили добру роботу, утримуючи російські сили на одному місці", але тепер РФ хоче здійснити маневри з оточення, і щоб утримати позиції, українцям потрібні "танки, мобільну артилерію, допомога з повітря". "Це війна, в якій ми не брали участі з часу вторгнення до Іраку", - сказав Кларк.

Днями радник очільника Офісу президента України Олексій Арестович запевнив, що для України в цілому ситуація є оптимістичною, "у співвідношенні 55 на 45", і висловив припущення, що активна фаза бойових дій в Україні триватиме "ще тиждень, може, й більше", зазначає УНІАН.

У середу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що "єдиний спосіб не дати російській війні поширитись за межі України - це надати" Києву найпотужнішу можливу підтримку. "Максимум санкцій. Всю зброю. Політика "не провокування Путіна" зазнала невдачі протягом останніх років. Допоможіть нам стримати це зло зараз або ризикуйте тим, що Путін випробує пізніше Статтю 5", - написав український дипломат у Twitter, маючи на увазі положення про колективну безпеку НАТО.

Нещодавно прес-секратар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що однією з цілей "спецоперації", як у Москві називають війну в Україні, є "відновлення" територій так званих Л/ДНР "у межах їхніх кордонів з 2014", пише Москва24.

Водночас, напередодні під час спільної прес-конференції із Кулебою, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав: "Путін припустився жахливої, жахливої, жахливої помилки у багатьох сенсах, але це починається з припущення, що чомусь Україна не існує як незалежна держава. Те, що українці показують щодня, це якраз протилежне. [...] Ми з Україною - тим чи іншим чином. У коротко-, середньо- чи довготривалій перспективі. Ми разом. Ми разом досягнемо успіху. Україна переможе".

У статті використано матеріали англомовної редакції "Голосу Америки", Atlantic Council, Foreign Policy, BBC, CNN, Москва24, УНІАН.

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG