Спеціальні потреби

Актуально

Зеленський: першим кроком до зупинки війни буде відхід Росії на позиції до 24 лютого

Президент України Володимир Зеленський виступає за допомогою відеозв'язку у британському Королівському інтитуті міжнародних відносин 6 травня.

Матеріал є перекладом статті Російської служби "Голосу Америки", яка вийшла російською мовою.

Президент України заявив про необхідність повернення до ситуації до початку повномасштабного вторгнення Росії та ініціював формат допомоги країнам-жертвам агресії «United 24», підсумував виступ президента Зеленського журналіст Російської служби «Голосу Америки» Данила Гальперович.

Першим кроком до переговорів про припинення війни Росії проти України міг би стати відхід російських військ з українських територій, захоплених ними з 24 лютого цього року. Про це у п'ятницю заявив президент України Володимир Зеленський, виступаючи за допомогою відеозв'язку на організованому для нього заході британського Королівського інституту міжнародних відносин (загальноприйнята коротка назва – Четем-Хаус, Chatham House).

«Мінімальним кроком до закінчення цієї війни, щоб ми почали нормально розмовляти, щоб розблокувати дипломатичний формат щодо зупинення війни між Україною та Росією, має бути відновлення ситуації, яка була до повномасштабного вторгнення, до 24 лютого. Їм треба відійти на лінії дотику і розмежування, що діяли на той час, вивести війська за ці лінії. Тоді можна буде говорити. І їм треба також з нами говорити, щоб відійти. Хоча вони тут у нас руйнують усі наші мости, я думаю, що, образно кажучи, не всі мости ще зруйновані», – сказав президент України.

За словами Володимира Зеленського, «мають бути зроблені дипломатичні кроки до того, щоб у переговорному форматі обговорити припинення вбивств наших людей, а також щоб повернути наші території». «Я був обраний президентом України, а не міні-України», – додав Зеленський.

Український лідер сказав, що розуміє тих, хто робить заяви про необхідність військової перемоги над Росією, але сам трактує поняття «перемога України» інакше:

«Для когось перемога означає поразку Путіна, і в нашому суспільстві великий відсоток людей думає саме так. Але мене не хвилює, що буде з якимись лідерами, і де вони, зрештою, опиняться. Для мене перемога – це збереження нашої території та максимальне збереження наших людей. Перемогою буде не втратити 11 мільйонів людей. Перемогою буде повернення тих п'яти мільйонів людей, які виїхали за кордон. Перемогою буде повернути країну до економічної ситуації, яка була до цієї жахливої війни, хоча б для початку».

Володимир Зеленський охарактеризував агресію Росії проти його країни як «повномасштабне вторгнення, подібне до тих, які Європа бачила в найгірші моменти ХХ століття».

«Я хотів би сказати про деякі його результати. Перший – це надзвичайна жорстокість військ Російської Федерації, тих людей, які сюди прийшли, та надзвичайна зневага, що виявляється Росією щодо всіх міжнародних конвенцій, всієї системи міжнародного права та прав людини, недоторканності кордонів та цілісності держав у Європі. Чому Росія це робить? Тому що вони впевнені в тому, що їхня відповідальність за це може бути відкладена на десятиліття, якщо взагалі колись настане, і що вони не відповідають за військові злочини, тому що у них є ядерна зброя. Вони прямо використовують ядерний шантаж, і ми бачимо, як їхні пропагандисти публічно підраховують, за скільки хвилин ядерна ракета долетить до європейських столиць».

Володимир Зеленський запропонував світовій спільноті відповісти на запитання, «що можна зробити, щоб відповідальність за військові злочини була невідворотною і настала не через десятиліття».

Президент України звинуватив Росію в блокаді захоплених українських морських портів, що заважає продовольчому експорту, та використанні російською армією голоду як зброї в Маріуполі, де «люди п'ють воду з калюж»: «Свідомо не дають туди завезти їжу, зокрема не дають це зробити і міжнародним організаціям”.

Коментуючи ситуацію в Маріуполі, Зеленський повідомив, що «Маріуполь не буде зданий, тому що там уже нема чого здавати – Маріуполь повністю зруйнований». «Вони там убили все живе. Там залишилася невелика кількість людей, військових та цивільних, на заблокованій «Азовсталі». Маріуполь можна було б розблокувати раніше, якби ми мали потрібне нам озброєння. Це більше неможливо».

Український лідер заявив, що якщо в ситуації з «Азовсталлю» російські сили «вб'ють людей, яких зараз гуманітарним шляхом можна обміняти, якщо йдеться про військових, або відпустити, якщо говорити про цивільних, а також допомогти пораненим, чи то військовим чи цивільним – то з ними нема про що говорити і на дипломатичному рівні».

Зеленський окремо зупинився на ролі російської дезінформації та пропаганди у розв'язанні війни: за його словами, «інформаційна машина Російської Федерації» несе повну відповідальність за цю війну, оскільки «ще до початку війни розвивала ненависть (до України), внаслідок якої стали можливі ці тортури та вбивства». «Я думаю, що Геббельс – це дитина, порівняно з дорослими з Кремля», - зазначив президент України.

Зеленський подякував західним країнам за допомогу Україні, але поскаржився на те, що «в Європі є країни, «яким не соромно продовжувати співпрацювати з Росією після того, що російська армія зробила в Україні». За його словами, необхідне повне «блокування банківського сектору держави-терориста».

Говорячи про «нові інструменти, які зупинили б не тільки Росію, а й будь-якого потенційного агресора», Володимир Зеленський запропонував «інструмент під назвою «U24» (United-24), щоб мати можливість о 24 годині зупинити будь-яку агресію».

Я думаю, що Геббельс – це дитина, порівняно з дорослими з Кремля.

Ця ініціатива передбачає надання протягом доби максимальної допомоги жертві агресії. Система також може працювати, за словами Зеленського, в умовах стихійного лиха чи соціальних подій – «щоб якнайшвидше допомогти порятунку людей» – пояснив український лідер.

Щодо відносин Києва та Берліна, що ускладнилися після відомої відмови Києва прийняти візит президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, Володимир Зеленський повідомив про свою розмову зі Штайнмайєром, що відбулася напередодні: «Я сказав президенту Штайнмайєру і попросив передати це канцлеру Шольцю: Україна відкрита, наші двері не зачинені - у нас з нагоди війни дверей взагалі немає. Заходьте, підтримуйте нас».

Дивіться також: «До божевілля страшно». Розповідь мешканки Маріуполя, евакуйованої з «Азовсталі». Відео

Всі новини дня

ЄС, G7 встановлюють "цінову стелю" на російську нафту, але рішення ОПЕК штовхає ціни вгору

Фото для ілюстрації: Роздрукований 3Д нафтовий насос на тлі лого ОПЕК. REUTERS/Dado Ruvic

Європейський Союз узгодив запровадження "цінової стелі" на російську нафту. Нові обмеження увійдуть до восьмого пакету санкції ЄС, повідомив головуючий ЄС від Чехії.

"Посли досягли політичної домовленості з нових санкцій проти Росії - потужна відповідь ЄС на незаконні анексії Путіним українських територій", - йдеться у твіті Чехії.

Санкції включають заборону транспортувати російську нафту до третіх країн за ціною вищу за "цінову стелю", а також заборону на пов'язані послуги, йдеться в твіті.

Країни "Групи Семи", ЄС та США з 5 грудня планують заборонити надавати послуги транспортування морських поставок російської нафти, якщо ціна на неї перевищуватиме певну межу. Відповідна заборона для російських нафтопродуктів вступить в силу 3 лютого. Про введення такої "цінової стелі" заявили міністри фінансів країн G7 на початку місяця. У вівторок помічник Міністра фінансів США Бен Гаррів заявив про три етапи санкцій G7 щодо російської нафти та нафтопродуктів.

За задумом союзників України на Заході, такий крок обмежить надходження Росії від продажу нафти, але дозволить зберегти обсяги поставок нафти на ринок і зменшить ціни на енергоресурси.

Серед факторів, які можуть не дозволити стримати ціни на нафти - позиція Китаю та Індії, які не надали своєї підтримки режимові "цінової стелі", а також оголошене в середу рішення країн-виробників нафти в ОПЕК та Росії скоротити продаж нафти на світовому ринку на два мільйони барелів щодня, починаючи з листопада.

Держсекретар США Ентоні Блінкен висловив розчарування тим, що Саудівська Аравія, в рамках ОПЕК, погодилась на скорочення продажу нафти а також підкреслив, що США працюють над тим, щоб забезпечити поставки нафти на світові ринки і стримувати ціни.

"Ми щодня працюємо, докладаючи всіх зусиль аби забезпечити те, щоб енерогоставки з різних місць відповідали попиту, енергоресурси надходили на ринок, а ціни були низькими", - цитує Reuters слова Байдена під час прес-конференції в Чилі в середу.

ЄС узгодило новий пакет санкцій, після оголошення Росією про так звану анексію українських територій. США, Британія та Канада окремо оголосили про санкції у відповідь на такий крок Кремля.

США ввели"швидкі і жорсткі" санкції у відповідь на анексію, включаючи обмеження проти обмеження проти 14 міжнародних постачальників, які підтримують російське військо а також санкції щодо 109 членів російської Держдуми, які раніше не були під санкціями, а також 169 членів Федеральної Ради Росії. Голова російського центробанку Ельвіра Набіулліна, а також її перша заступниця Ольга Скоробогатова, родичі членів Ради національної безпеки Росії, дружина та дорослі діти російського прем'єр-міністра Мішустіна та міністр оборони Шойгу тепер у санкційному переліку США.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до організації референдумів. Велика Британія також відповіла на дії Росії подальшими санкціями.

Прем'єр-міністерка Литви: «Україна непереможна. Українська хоробрість змінює світ»

Перша леді України Олена Зеленська та прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте на Безпековому форумі у Варшаві. Фото зроблене 4 жовтня 2022 року. Фото AP/Michal Dyjuk

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте на Безпековому форумі у Варшаві. Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи» за протистояння російській агресії. Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Україна показала усьому світові, що «друга найпотужніша армія світу» виявилася неспроможною перед мужністю та відвагою волелюбного народу.
прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте

«Сьогодні я можу сказати з абсолютною впевненістю: Україна непереможна. […] Україна показала усьому світові, що «друга найпотужніша армія світу» виявилася неспроможною перед мужністю та відвагою волелюбного народу. Ті, хто волів закрити очі, зараз чітко побачили, що народ України буде відстоювати кожен дюйм своєї території і право кожної дитини України рости на вільній та незалежній батьківщині», - заявила прем'єр-міністерка Литви.

Премію «Лицаря Свободи» вручає польський Фонд Казимира Пуласького видатним діячам, які сприяли популяризації цінностей генерала Пуласького, а саме свободи, справедливості та демократії. Цього року організатори вирішили відзначити народ України.

За словами Інґріди Шимоніте, «українська хоробрість розсвітила міста по всьому світу у синьо-жовті кольори, нагадуючи, що завдяки українцям наші люди ще можуть насолоджуватися правосуддям, безпекою, правами людини та свободою, можуть планувати на майбутнє».

Прем'єр-міністерка Литви наголосила на тому, що українська хоробрість змінює світ, змушуючи кожну країну та кожну людину визначитися, на якому боці історії вона хоче бути. «Українська хоробрість робить наш континент безпечнішим, даючи поштовх політичним рішенням, які довго відкладалися через відсутність політичної волі чи амбіцій, таких як припинення енергетичної залежності від Росії, збільшення витрат на оборону, кроки вперед щодо розширення ЄС. Я лише молюся, щоб ми на Заході зберегли частку цієї мужності, щоб зберігати єдність і не тремтіти перед постійними залякуваннями Росії, енергетичним шантажем і ядерними погрозами», - додає Шимоніте.

Кожен дюйм України буде відбудовано силами народу України та з допомогою урядів цивілізованого світу та людей доброї волі в усьому світі.
прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте 

Прем'єр-міністерка Литви наполягає на тому, що світ має продовжувати допомагати Україні, а міжнародний трибунал має судити російських воєнних злочинців. «Кожен дюйм України буде відбудовано силами народу України та з допомогою урядів цивілізованого світу та людей доброї волі в усьому світі», - говорить прем'єр-міністерка Литви.

Нагадаємо, що президент Латвії Егілс Левітс під час безпекового форуму у Варшаві заявив, що Латвія бачить Україну у майбутньому як потужного члена НАТО. За словами Левітса, НАТО виграло б від вступу України.

«Коли прийде час, ми не просто готові, ми хочемо бачити Україну в нашому союзі. Україна, українська армія, суспільство – це єдине суспільство зараз в Європі та єдина армія, які мають досвід оборони своєї країни, - заявляє президент Латвії. Українська армія вмотивована, українське суспільство дуже вмотивоване захищати демократію. І для НАТО мати такого сильного члена було б перевагою. Ми повинні думати, як допомогти інтегруватись в належний час, звичайно, коли всі члени НАТО будуть готові до цього. Але ми бачимо Україну в майбутньому як сильного члена НАТО».

Варшавський безпековий форум – щорічна міжнародна конференція, яку в 2014 році заснував Фонд Казимира Пуласького для обміну думками між представниками урядів, аналітиків, бізнесу, міжнародних інституцій та експертів у галузі політики та оборони.

Дивіться також: «Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Коли Україні чекати на доставку найновішого озброєння від США? Відео

Коли Україні чекати на доставку найновішого озброєння від США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:56 0:00

Сполучені Штати оголосили новий пакет безпекової допомоги Україні на суму 625 мільйонів доларів. Він включає, серед іншого, ще 4 ракетні системи підвищеної мобільності HIMARS і додаткову артилерію.

Рішення про суверенітет України - за українцями - Білий дім щодо дописів Ілона Маска у Twitter

Прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу, Вашингтон, 4 жовтня 2022. REUTERS/Elizabeth Frantz

Вирішувати питання про суверенітет України повинні українці. Так прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр відповіла напередодні на запитання журналістів щодо дописів американського мільярдера Ілона Маска у Twitter.

"Ми не будемо говорити про Україну без України. Це їхнє рішення, коли йдеться про будь-яку дипломатію чи переговори щодо цього. І тому я залишаю це українському народу, - підкреслила Жан-П'єр. - Ми будемо поруч з українцями, коли вони борються за свій власний - за свій суверенітет [...] рішення про суверенітет, про свободу, про демократію будуть приймати разом з ними".

Днями мільярдер і засновник компанії SpaceX написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а "Крим формально стає частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)".

Президент України Володимир Зеленський зробив своє опитування у соцмедіа: "Який Ілон Маск вам подобається більше? - 1. Той, який підтримує Україну. 2. Той, який підтримує РФ".

Пізніше у відповідь на допис Маск заявив: "Я все ще дуже підтримую Україну, але переконаний, що масштабна ескалація війни завдасть великої шкоди Україні і, можливо, світу".

Після початку повномасштабного вторгнення Росії Ілон Маск висловлював підтримку Україні, але й співчуття "великим людям Росії", які "не бажають" війни, згадує "Радіо Свобода".

Також раніше "Голос Америки" повідомляв, що Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військовиків.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Президент Латвії: «Ми бачимо Україну в майбутньому як потужного члена НАТО»

Архівне фото - президент Латвії Егілс Левітс під час саміту НАТО у Мадриді 29 червня 2022 року. Фото AP/Bertrand Guay

Латвія бачить Україну у майбутньому як потужного члена НАТО. Про це заявив президент Латвії Егілс Левітс під час безпекового форуму у Варшаві. За словами Левітса, НАТО виграло б від вступу України.

«Коли прийде час, ми не просто готові, ми хочемо бачити Україну в нашому союзі. Україна, українська армія, суспільство – це єдине суспільство зараз в Європі та єдина армія, які мають досвід оборони своєї країни, - заявляє президент Латвії. Українська армія вмотивована, українське суспільство дуже вмотивоване захищати демократію. І для НАТО мати такого сильного члена було б перевагою. Ми повинні думати, як допомогти інтегруватись в належний час, звичайно, коли всі члени НАТО будуть готові до цього. Але ми бачимо Україну в майбутньому як сильного члена НАТО».

Егілс Левітс наголошує на тому, що НАТО – оборонна організація і це основа колективної безпеки. «Україна теж хоче бути членом цього оборонного союзу, тому що Україна знає, що цей союз є гарантом миру», - говорить Левітс.

Збільшення оборонних бюджетів та ідеологія Росії

На форумі йшлось і про збільшення оборонних бюджетів через Росію, яка веде війну в Європі та нехтує правами людини і міжнародними законами.

«Ми внесли додаткові 24 мільярди фунтів стерлінгів (в оборонний бюджет) безпосередньо перед тим, як Росія вторглась в Україну. Але знаєте – думаю, ми всі повинні поставити собі питання – як ми можемо дозволити собі не збільшувати витрати на оборонний бюджет?» - заявив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

На думку Бена Воллеса, збільшення оборонних бюджетів необхідно через безпекові ризики, які створює Росія для регіону: «В Європі Росія є набагато небезпечнішим супротивником, ніж, думаю, ми всі могли собі уявити. Вона не тільки веде війну в Європі і нехтує правами людини і міжнародними законами. Ми також бачили загрози – поки що загадкові вибухи газопроводу та інші події, які відбуваються», - говорить Бен Воллес.

Про загрози Росії говорив і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький: «Для мене це не війна Путіна, як декому хочеться думати, особливо на Заході. Це війна Росії та її ідеології, її загального багажу історії і ми це знали завжди, але сьогодні ми це розуміємо більше, ніж будь-коли. Росія має змінитись значно більше, щоб вона не була загрозою для сусідів у майбутньому».

Ядерна загроза

Під час безпекового форуму також обговорювали ризики використання Росією ядерної зброї та можливі форми відповіді країн НАТО на це.

«Низка американських офіційних осіб відзначали, що вони не бачать ознак будь-якої підготовки до використання ядерної зброї, окрім безвідповідального бряцання ядерною зброєю, що нещодавно зробив Путін», - заявив колишній директор ЦРУ Девід Петреус. Втім, на його думку, країни НАТО вже мають варіанти відповіді на потенційну ядерну загрозу.

«Одна з форм відповіді, і це лише можливість, гіпотетична, полягала б у тому, що Сполучені Штати, та ймовірно інші країни, чи це буде НАТО чи об’єднання країн, важко сказати – могли б вжити заходів всередині України таким чином, що це б ще більше погіршило ситуацію Росії. Іншими словами, знищити з використанням звичайних засобів ведення війни багато потужностей Росії, які все ще існують в Україні і, можливо, навіть в Чорному морі. Тож це зробило б цю катастрофічну ситуацію ще більш жахливою для Росії», - аналізує ситуацію Девід Петреус.

"Лицар свободи"

Під час форуму народові України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська. «Українська хоробрість змінює світ. Сьогодні я можу сказати з абсолютною впевненістю: Україна непереможна», - заявила прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте під час промови перед врученням нагороди.

«Україна показала усьому світові, що «друга найпотужніша армія світу» виявилася неспроможною перед мужністю та відвагою волелюбного народу. Ті, хто волів закривати очі, зараз можуть чітко побачити, що народ України буде відстоювати кожен дюйм своєї території і право кожної дитини України рости на вільній та незалежній батьківщині», - сказала Шимоніте.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG