Спеціальні потреби

Актуально

Російські сили масово чинять злочин примусового переміщення українців – звіт Human Rights Watch 

Сім'я з Маріуполя була змушена виїхати до Росії, перш ніж вони зуміли виїхати в Естонію. Фоото зроблено в місті Нарва 16 червня 2022 року. Як і звіт Human Rights Watch, розслідування Associated Press показало, що багатьох українців примусово вивозять до Росії. (Фото AP)

Російські військові та сили, які вони контролюють, чинять воєнний злочин тим, що масово примусово вивозять українців до Росії, мовиться у звіті міжнародних правозахисників. Українських громадян змушують використовувати російський транспорт, для того щоб вивезти їх на територію Росії, чи підконтрольні Росії території Донбасу, не даючи їм можливості залишитися на територіях, підконтрольних Україні, мовиться у звіті, який опублікувала міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у четвер, 1 вересня.

У звіту під назвою «У нас не було вибору»: «фільтрація» та воєнний злочин насильницького переміщення українських цивільних осіб до Росії», на понад 70-ти сторінках задокументовано незаконне переміщення українських цивільних осіб, що, за словами авторів звіту, є серйозним порушенням законів війни, та потенційно складає злочин проти людяності.

Про те, що дізналися міжнародні правозахисники з розмов з більш ніж 50-ма українцями, які пройшли примусове перевезення та «фільтрацію» в російських таборах, Наталія Чурікова говорила з Рейчел Денбер, заступницею директора Human Rights Watch у справах країн Європи та Центральної Азії.

Рейчел Денбер: Люди, з якими ми брали інтерв’ю, були українцями, громадянами України, багато з яких були примусово перевезені до Росії. Тому приблизно на той час, коли ми з ними спілкувалися, їх уже не було в Росії. Вони вже встигли звідти виїхати. Здебільшого вони вже були в країнах Євросоюзу та у Грузії.

Наталія Чурікова: Як ви визначаєте примусову депортацію? Тому що в деяких випадках ми знаємо, що людям пропонували автобуси, вони сідали в них дообровільно, але вони не мали вибору, виїхати можна було тільки до Росії.

Р.Д: Я вважаю, що це справді важливе запитання, тому що примусове переміщення є військовим злочином і потенційним злочином проти людяності.

Щодо визначення: в Україні є збройний конфлікт і одна сторона переправляє людей до іншої, протилежної сторони або до інших окупованих територій. І для того, щоб термін «примусове переміщення» був застосований, вам не обов’язково приставляти пістолет до чиєїсь голови або ви не не треба тягнути людей у кайданках.

Що ми задокументували, так це те, що російська влада, російські сили або сили, які пов’язані з Росією, дали зрозуміти українцям, яким вони пропонували евакуацію в автобусі, що в них не було іншого вибору.

У них не було вибору, їм довелося сісти в цей автобус, бо їм сказали, що якщо вони залишаться, буде набагато гірше

І це, власне, назва доповіді, у якій ми задокументували переміщення українських цивільних осіб: «У нас не було вибору»: «фільтрація» та воєнний злочин насильницького переміщення українських цивільних осіб до Росії».

Нам розповідали люди, з яким и ми розмовляли, що в них не було вибору, їм довелося сісти в цей автобус, бо їм сказали, що якщо вони залишаться, буде набагато гірше, ти не виживеш. Або іноді він взагалі нічого не говорили. У деяких випадках вони не казали людям, куди їх везуть. В інших випадках російські військові збирали людей з вулиць, з укриттів, іноді проводили обшуки по будинках, збирали людей і садили їх в автобуси до так званої ДНР, а потім далі до російського кордону.

Звичайно, це вимушене переміщення, тому що вони не давали цим людям реального вибору. Вони змушували або залякували людей, щоб вони сіли в автобус. Або в деяких випадках говорили їм, що вони не дозволяють їм їхати в бік територій, які контролювала Україна.

Н.Ч.: Якщо б російська сторона дійсно хотіла допомогти цивільному населенню, яке перебуває у зоні бойових дій, як у законний спосіб вони могли вирішити цю ситуацію?

Р.Д: Законним шляхом було б забезпечити можливість перевезень до територій, підконтрольних Україні. Вони повинні були це уможливити. І ми знаємо, що це було можливо. Люди, які тікали або з району Маріуполя, або навіть люди, які пройшли фільтрацію, якщо вони мали власний транспорт, або якщо у них було достатньо грошей, щоб найняти машину, вони могли поїхати на українські території. Тож це означає, що подорож не була неможливою.

Н.Ч.:– Значна частина доповіді присвячена фільтраційним таборам. Ми знаємо, що в них сім’ї розділяються, чоловіків відлучають від сімей і їх відправляють у фільтраційні табори, де їх часто можуть бити, піддавати катуванню і утримувати як в’язнів. Як сказав один з ваших співрозмовників, він почувався заручником.

Р.Д: Гадаю, що майже всі, з ким ми спілкувалися, хто пройшов через фільтрацію, відчували, що вони під примусом. Деякі люди відчували себе заручниками, інші казали, що почувалися, ніби їх звинувачують у злочині. Очевидно, що це був дуже жорстокий процес, який не мав жодної правової бази.

Це також узгоджується з тим, що Росія робить усередині країни. Вони використовують усілякі механізми, щоб отримати біометричні дані людей з метою контролю над ними

З одного боку, російська влада має право встановлювати процес перевірки людей, які добровільно їдуть до Росії. Щодо цього питань немає.

Але навіть якщо вони встановлюють процес перевірки з міркувань безпеки для людей, які добровільно їдуть до Росії, є певні межі, яких вони повинні дотримуватися. Нічим не можна виправдати такий масштаб скринінгу, який вони проводили, збір біометричних даних людей. Це було надзвичайно агресивно.

І це також узгоджується з тим, що Росія робить усередині країни. Вони використовують усілякі механізми, щоб отримати біометричні дані людей з метою контролю над ними.

А також тип запитань, які вони ставлять українцям у процесі скринінгу – вони запитують їхню думку про війну, про армію, про Путіна. Чому? Цьому немає реального виправдання, жодної причини, крім того, щоб залякувати людей. Вони брали телефони у людей і копіювали звідти все, що могли. Ми не знаємо, як потім використовуються ці дані.

Н.Ч.: У вашому звіті ви згадуєте табір в Оленівці, в якому нещодавно були вбиті українські військовополонені. У звіті ви говорите, що частину цивільних осіб, які були затримані в районі Маріуполя, і яких підозрювали у симпатіях до батальйону «Азов», посадили в табори. У вас є якісь подробиці про це? Як ви отримали ці дані?

Р.Д: Усю інформацію, яку ми отримали, ми отримали в результаті опитування людей і досить детальних інтерв’ю, і ми опитали багатьох людей, які пройшли через процес фільтрації. І одне із запитань, яке ми поставили, було про те, що сталося з людьми, які провалили процес фільтрації, яких російські або пов’язані з Росією сили затримали після того, як вони закінчили збір даних та інтерв’ю, а потім допити?

Люди сказали нам, що вони чули, що людей вивозили в інші місця, включно з Оленівкою, але як склалася їхня доля після цього, але, на жаль, ми не змогли відстежити.

Ми знаємо подробиці лише одного випадку чоловіка, який провалив фільтрацію, але зрештою його звільнили. Він не хотів говорити про свій досвід. Він також розповідає про свого сина, якого затримали поблизу Маріуполя, його утримували кілька тижнів, бо його підозрювали в контактах з українськими військовими. Його сина дуже сильно били.

Н.Ч.: Українська влада заявляє, що майже 6 тисяч українських дітей було депортовано до Росії. Частину з них віддали на усиновлення. Чи стикалися ви з такими випадками?

Р.Д: Так, ми знаємо про ці цифри. У нашому звіті, ми задокументували лише один випадок примусової передачі дітей, йшлося про переміщення 17 дітей, які перебували у закладі в Маріуполі. У цього дитячого закладу був план, як вивезти цих дітей з Маріуполя, але якийсь «деенерівець» їх перехопив і вивіз дітей в «ДНР». І все. І це також підпадає під визначення примусового переміщення.

Ми не задокументували жодних інших випадків, крім цього, але це не означає, що цих випадків не існує.

Ми не можемо сказати, скільки людей було примусово переправлено до Росії. Але ми знаємо, що це було масове явище.

Н.Ч.: Згідно з даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), Росія приймає найбільше біженців з України серед усіх навколишніх країн, більше, ніж Польща, Німеччина, чи будь-яка інша країна.

Коли ми запитали їх про те, скільки з них є справді біженцями, а скільки депортованими громадянами України, вони відповіли, що подають ті цифри – зараз майже 2,5 мільйона людей, – які їм дає офіційно Російська Федерація, бо не мають можливості самостійно їх перевірити. Чи ваш звіт буде підставою для того, що УВКБ ООН змінив статус українців у Російській Федерації?

Р.Д: Це чудове запитання. Наша доповідь, безумовно, порушує питання про те, як визначити людей, які перетнули український кордон з Росію. Ми не можемо сказати, скільки людей було примусово переправлено до Росії. Ми не знаємо. Але ми знаємо, що це була велика кількість, бо було багато повних автобусів, які відправляли у такий спосіб. Ми знаємо, що це було масове явище.

Дуже важко сказати, скільки з тих людей, які опинилися в Росії, є справжніми біженцями. Скільки примусово переміщених, а скільки добровільно виїхало до Росії. Це дуже складні цифри.

Я сподіваюся, що кожен, хто зацікавлений у правосудді, використає наш звіт як доказ злочину примусового переміщення

Н.Ч.: Чи може Україна використати ваш звіт як доказ у міжнародних судах, де вона позивається з Росією через порушення прав людини?

Р.Д: Я сподіваюся, що кожен, хто зацікавлений у правосудді, використає наш звіт як доказ злочину примусового переміщення. Ми задокументували примусові переміщення, вони є воєнним злочином, і потенційно може бути злочином проти людяності. Ми задокументували низку випадків, і я дуже сподіваюся, що наш звіт буде використаний усіма, хто шукає справедливості.

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG