Спеціальні потреби

Актуально

Приблизно мільйон американців мають циганське коріння

Мільйон американців мають циганське коріння
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
Direct link

Мільйон американців мають циганське коріння

Культура мандрівного народу та його слід помітні в американському суспільстві, хоча питання про належність до етнічної групи ромалів відсутнє в анкеті перепису населення.

Разом з іншими етнічними групами з усього світу, у Сполучених Штатах осіло чимало ромалів, представників народності більш відомої, як цигани. Достоменно невідомо скільки саме ромалів проживає у США, адже питання про належність до цієї етнічної групи відсутнє в анкеті перепису населення. Але за деякими підрахунками приблизно мільйон американців мають циганське коріння.

Чимало ромалів останньої хвилі еміграції осідають у багатомільйонному Нью-Йорку
Як і інші народи, ромали стали частинкою культури цього унікального міста.

Циганська музика, співи і танці цими днями лунають у нічному клубі «Дром», що став на три тижні епіцентром фестивалю ромалів у Нью-Йорку. Головний акцент організатори роблять на музичній спадщині народу, який емігрував з півночі Індії тисячу років тому і осів здебільшого у Європі та Росії.

У ромалів з Нью-Йорком є багато спільного. Як і цигани, які вбирали у себе культуру земель, де вони поселялися, Нью-Йорк постійно змінюється під впливом іммігрантів, зокрема й ромалів, які поселяються у цьому унікальному місті.

Ісмаїл Лумановскі – соліст музичного колективу «All Stars» каже, що вважає себе культурним послом свого народу:

«Граючи циганські мелодії, я прагну дати нью-йоркській аудиторії інший погляд на музику та можливість висловлювати свої почуття цієї хвилини».

Циганський дух, як здається, негайно сподобався вибагливій публіці Нью-Йорка.

Петра Ґалберт викладає в Нью-Йорку циганську мову, вчить танцям і музиці. Частина її роботи, як зізнається вона, розвінчувати міфи, пов’язані з культурою її пращурів:

«Ми здебільшого не кочовий народ. Ми люди, які осіли сотні років тому, чи бодай намагаємося це зробити і знайти роботу».
До ромалів, де б вони не жили, люди і влада завжди ставилися з острогою і недовірою. Дискримінація циган також не знала кордонів

За приблизними підрахунками, 500 тисяч ромалів були замордовані нацистами під час Другої світової війни. Навіть сьогодні вони часто стають мішенню насильницьких нападів у західній та південній Європі. І у США цигани не почуваються захищеними. Петра розповіла про досвід її матері, яка працює в банку:

«Вона не любить розповідати людям, що вона циганка, тому що, як каже, як тільки щось трапиться, кого, думаєте, будуть звинувачувати».

Утім, більшість народжених у США циганів, як танцюристка Пірожка Рац, пишаються традиціями свого народу, особливо, вмінням ворожити. Жінка каже, що пори всіляку там глобалізацію, ромали не піддаються асиміляції:

«Ми не дозволили усім столітнім печалям змінити нас. Ми залишаємося такими як були, плекаючи важливі для нас речі, як то щедрість, родинні зв’язки, музику і таке інше».

Судячи з популярності циганської музики, танців та навіть моди, ромали стають невід’ємною частиною тепер і нового світу.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG