Спеціальні потреби

Актуально

Путіну вдарила в голову нафта (світова преса)

Ще навесні деякі авторитетні американці висловлювали думку, що Путін грає в шахи, тимчасом як Штати грають у «чапаєва», пише Томас Фрідман у New York Times. Сара Пейлін назвала Путіна зразком лідера, який бореться з ведмедями, а Обаму висміювала за те, що той носить «мамині джинси» (немодні мішкуваті джинси з високою посадкою), туманно висловлюється та меле нісенітниці.

Однак тепер стає зрозуміло, пише автор, що все навпаки: у шахи весь цей час грав Обама, а в «чапаєва» – Путін. Адже він привів Росію до економічної руїни.

«Уже протягом кількох місяців було ясно, що Путін веде війну водночас проти ринку, закону Мура, матері-природи та людської натури», – пише оглядач.

Путін узалежнив усю російську економіку від нафти та газу, переконав сам себе, що українці скинули корумпований уряд з подачі ЦРУ, та недооцінив, наскільки взаємопов’язана Росія зі світовими ринками і як боляче вдарять по Росії санкції.

«Скажемо прямо: Володимир Путін бандит, який марить», – пише автор. Нафта по 110 дол. за барель ударила йому в голову. Зараз він прозріває від фантазії про свою власну потужність і міць Росії, яку сам виплекав і в яку закохався. Чи може він скористатися військовою силою, щоб відволікти росіян від усвідомлення їхньої поразки? Може, відповідає Фрідман, але тоді він порушить геополітичне правило: «Якщо опинився в ямі, перестань копати глибше».

Автор пише, що свого часу був проти розширення НАТО, щоб не підігрівати ксенофобію Путіна. Однак «правда полягає в тому, що Путін не боїться вступу України в НАТО. Про це ніколи не йшлося. Він боїться розширення Євросоюзу», а отже, й поширення демократії в Україні.

Занепад Росії поганий для росіян, але це не означає, що він вигідний Штатам, продовжує Фрідман. Коли всі країни так тісно пов’язані між собою, ослаблений ворог може бути небезпечнішим, аніж сильний.

«Тож попри все, я хотів би побачити, як Захід співпрацює з Путіним над послабленням санкцій проти Росії, але тільки якщо Путін готовий припинити красти чужі шашки, граючи в «чапаєва», тільки якщо він справді готовий стати частиною рішення, а не проблеми, в таких місцях, як Україна».

Відмовитися на п’ять років від спроб вступити до НАТО радять Україні Олександр Мотиль і Раджан Менон у статті в Los Angeles Times. Поки на Заході сперечаються, чи стане Росія поступливішою в мирному врегулюванні в Україні, чи, навпаки, агресивнішою, Київ має запропонувати Москві випробування.

Але спочатку Україна має прийняти незручну правду: ані Крим, ані Донбас не повернуться до неї найближчим часом, а може, й ніколи, пишуть автори. Київ не повинен ані визнавати їх, ані надавати їм будь-яку допомогу. Втрата цих антизахідних, антиреформаторських і проросійських бастіонів вигідна для України.

Тож Київ має запропонувати Росії мирний план з чотирьох пунктів, пишуть політологи:

  • створення буферної зони навколо зони воєнних дій;
  • введення миротворців під егідою ООН і ОБСЄ;
  • оголошення символічного відступу в певних місцях, які не зумовлять якихось серйозних втрат, а покажуть серйозність намірів України;
  • обіцянка протягом п’яти років не подавати заявку на вступ до НАТО.

Таким чином Україна зможе забезпечити мир, необхідний для здійснення реформ.

«Україна має унікальну можливість врятуватися. Вона має сміливо нею скористатися, піддавши випробуванню заяви Росії про її прагнення до миру та запропонувавши Путіну можливість зберегти обличчя», – підсумовують автори.

«Чому Сполучені Штати скорочують підтримку демократії?» – під таким заголовком вийшла стаття Томаса Каротерса у Washington Post. Витрати США на підтримку демократії у світі, пише він, зменшилися за час президентства Барака Обами на 28% і зараз становлять менш як 2 млрд дол. США на рік.

Зменшення видатків торкнулося майже кожного регіону, який отримує таку допомогу, але найбільшим було для Близького Сходу (72%). Африка отримала на 43% менше. А загалом кількість країн, в яких працюють програми USAID з підтримки демократії, скоротилася з 91 до 63-х.

«В Україні постійна неспроможність протягом більш як двох десятиліть встановити верховенство права та об’єднати підзвітну демократичну систему призвела до періодичних політичних криз, повсюдної корупції та вразливості до російського втручання. Ключем до встановлення безпеки в Україні для Заходу є нарешті почати серйозно сприймати ці завдання з розбудови інституцій», – пише аналітик.

Всі новини дня

Військовий одяг, медичне обладнання, харчові набори: як волонтери з Оклахоми допомагають Україні. Відео

Військовий одяг, медичне обладнання, харчові набори. Все це на постійній основі надсилають волонтери з центральної частини Оклахоми. Їх організація Sooner Hope For Ukraine утворилася майже одразу після повномасштабного вторгнення.

Більшість американців не відчувають досягнень адміністрації Байдена й не вірять обом партіям - опитування

Будівля Капітолію у день виступу президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні", Вашингтон, 7 лютого 2023. REUTERS/Elizabeth Frantz

Шість з десяти американців вважають, що президент США Джо Байден досяг "не дуже багато" чи "мало або нічого" за час свого президентства, про це свідчить опитування, яке провели напередодні звернення президента США до Конгресу "Про стан справ у країні".

В дослідженні громадської думки, яке провели телеканал ABC і видання The Washington Post, респондентів запитували про те, чи вони вбачають прогрес в ініціативах американського лідера - від розбудови інфраструктури країни й підвищення доступності електромобілів до створення робочих місць. Лише 36% опитаних заявили, що Байден досяг "багато" за два роки у Білому домі.

Але загалом результати опитування свідчать, що більшість американців також мають мало довіри й до політичних опонентів Байдена - Республіканської партії, пише WP.

Зокрема, спікеру Палати представників Кевіну Маккарті в ухваленні правильних рішень щодо майбутнього країни "значну" або "достатню" довіру мають лише двоє з 10 американців, а загалом 72% опитаних сказали, кажуть, що їм бракує довіри до республіканців у Конгресі, у порівнянні із 68% – Байдену та 70% – демократам у Конгресі.

Раніше Голос Америки повідомляв, що промова президента США перед Конгресом у вівторок може ознаменувати неофіційний початок президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Традиційно виступ "Про стан справ у країні" дає главі держави чи не найбільшу телевізійну аудиторію та можливість звернутись до своїх виборців й опонентів.

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед гостей цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

У Facebook знали, що дані користувачів могли використати розробники з РФ і Китаю для шпигунства - сенатори США

Засновник і керівник Facebook Марк Цукерберг під час слухань у Палаті представників Конгресу США щодо впливу соцмережі на фінансовий сектор країни, 23 жовтня 2019. AP Photo/Andrew Harnik

Двоє американських сенаторів звернулися до засновника Facebook Марка Цукерберга з листом з питаннями про доступ російських розробників до потенційно конфіденційної інформації користувачів сервісу. Співробітники соціальної мережі знали, що дані можуть бути використані для шпигунства, стверджується в зверненні.

Текст листа, підписаного демократом Марком Ворнером та республіканцем Марко Рубіо, цитується у повідомленнях їхніх офісів. У ньому йдеться про події 2018 року. Тоді соціальна мережа розповіла про передачу частини персональних даних користувачів виробникам електроніки у Китаї.

Сенатори заявляють, що ця інформація могла бути доступна розробникам програмного забезпечення з країн підвищеного ризику, зокрема Китаю, Росії, Ірану та Північній Кореї.

Доступ до даних, йдеться у зверненні, отримали 92 тисячі розробників із Китаю та 42 тисячі розробників із Росії. Сенатори запитали Цукерберга, чи змогла його компанія ідентифікувати цих розробників, зв’язатися з ними і з’ясувати, яку інформацію вони могли зібрати.

Документи, на які посилаються сенатори, були опубліковані в рамках судового розгляду справи проти соціальної мережі, який триває. Він пов’язаний із можливим недбалим поводженням з особистими даними після викриттів щодо компанії Cambridge Analytica.

Як нагадує «Голос Америки», у 2018 році стало відомо, що Facebook надав доступ до ключових інтерфейсів розробникам із китайських компаній – виробників мережевого обладнання, таких як Huawei, OPPO та TCL.

В результаті китайські компанії отримали доступ до широкої інформації про користувачів соцмережі, в тому числі до даних профілю, ідентифікаторів користувачів, їхніх фотографій та навіть особистих повідомлень.

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці перебрали контроль над більшістю у Палаті представників США, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову по американському телебаченню дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані, зокрема, його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову президент виголошує під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, де більшість мають демократи, і Палати представників, де більшість - за республіканцями. Також присутні урядовці з Кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема, голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал підтримки жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ президента Байдена, це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця Білого дому. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віцепрезиденту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення до народу.

Цього року Республіканська партія обрала для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прессекретаркою Білого дому за президентства Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG