Спеціальні потреби

Актуально

Якщо Кремль не зупинити, він піде на все (світова преса)

Президент Путін на нараді з питань модернізації озброєнь у Кремлі, 10 вересня 2014 р.

«Чи зійде Росії з рук збиття літака Малайзійських авіаліній?», запитує Емі Найт у New York Review of Books.

Барак Обама, Анґела Меркель та інші світові лідери жорстко критикують Володимира Путіна за вторгнення російських військ в Україні, але навіть зараз Захід не вживає до Росії жодних дій, окрім санкцій. За словами Обами, «санкції, які ми застосовуємо, дуже болючі», але якщо це так, чому ж Росія лише посилює свої воєнні дії в Україні, запитує Найт.

«Одне з пояснень – це те, що російський уряд зрозумів, що йому багато що може зійти з рук в Україні. Взяти хоча б неймовірно кволу реакцію на збиття літака Малайзійських авіаліній над східною Україною 17 липня – поза сумнівом, найбільш кричущий акт агресії в усьому українському конфлікті дотепер», – пише авторка.

Хоча офіційне розслідування має закінчитися наступного літа, і доти західні лідери уникають прямих звинувачень на адресу Путіна, продовжує вона, низка неофіційних розслідувань недвозначно свідчать про те, що літак збито з російського ракетного комплексу.

Західні лідери мають пам’ятати урок рейсу МН17: якщо Кремль не зупинити, він піде на все, щоб утвердити своє панування на теренах коишньої радянської імперії
Емі Найт

«Захід повинен виявляти рішучість, якої йому бракує у відносинах із Кремлем. Чи будуть це сильніші економічні санкції, чи військова допомога Києву, чи й те, і інше, західні лідери мають пам’ятати урок рейсу МН17: якщо Кремль не зупинити, він піде на все, щоб утвердити своє панування на теренах коишньої радянської імперії», – підсумовує Найт.

Війна в Україні виявила слабкості та суперечності у країнах Центральної Європи. Про це у статті «Росія, Україна та Вишеград: час повернутися до реальності» пише Балаш Ярабік з Центру Карнеґі. Якщо держави Вишеградської групи – Польща, Угорщина, Словаччина та Чехія – не змінять курс, то «золотий вік» Центральної Європи може закінчитися, застерігає аналітик.

«Українська криза виявила відчуття незахищеності у країнах Центральної Європи. Не тільки через різні зовніщньополітичні інтереси, а й тому, що висвітлила схожість у внутрішніх справах з тими проблемами, які призвели до розгортання подій в Україні», - пише автор.

Унаслідок вторгнення Росії в Східній Україні та анексії Криму Польща та країни Балтії відчувають загрозу і своїй безпеці. Однак серед країн Вишеградської групи пройшов розкол з огляду на різне сприйняття Росії, її ролі в українській кризі та можливими імперіалістичними планами, пише аналітик.

Польща - єдиний член Вишеградської групи, який здіймає тривогу та вважає, що до Росії необхідно застосувати жорсткіші санкції. Натомість Чехія, Словаччина та Угорщина з неохотою приєдналися до західних санкцій. Громадяни цих країн не вважають те, що відбувається в Україні, загрозою для себе, а також не хочуть докладати зусиль і платити за допомогу Києву.

«Їхнє намагання уникнути ризиків в умовах економічних труднощів також пояснюється розрахунками щодо того, як санкції та контрзаходи Росії можуть зашкодити їхньому крихкому економічному зростанню», - пише автор.

Країни Вишеградської групи мають остерігатися того, що росіяни (таємні служби) добре вміють робити: розділяти та володарювати
Балаш Ярабік

Залежність регіону від російського газу, найнижчі витрати на оборону серед усіх країн НАТО, величезна економічна нерівність та зростання бідності, слабкість інституцій і низький авторитет центральної влади як наслідок повсюдного пошуку вигоди та політичної корупції – усі ці чинники поглиблюють відчуття незахищеності центральноєвропейських країн.

«Країни Вишеградської групи мають остерігатися того, що росіяни (таємні служби) добре вміють робити: розділяти та володарювати», - застерігає Ярабік, наводячи як приклад звинувачення Кремля на адресу Будапешта, що той продає танки Києву, та розкручування російськими ЗМІ теми сил, що прагнуть автономії, у Закарпатті.

Криза в Україні має стати для країн Вишеграду приводом посилити співпрацю між собою, насамперед у сфері безпеки, скоригувати свою зовнішню політику та посилити боротьбу з корупцією, підсумовує автор.

Захід недооцінює, наскільки тяжкою є економічна ситуація в Україні - про це пише The Economist. Адже середній українець зараз на 20% бідніший, аніж на час розпаду СРСР; Україна – одна з найкорумпованіших країн у світі та країна з найбільшою нерівністю, якщо судити за статками, а не за доходами, і зараз нерівність ще вища, аніж 2013 року.

Гривня, за оцінками Тімоті Еша зі Standard Bank, може впасти з теперішніх 15 грн за долар до 25; НБУ може підняти кредитні ставки ще вище, що посилить хаос серед українських банків і створить труднощі для підприємств. Ослаблена гривня тим часом посилить інфляцію, яка зараз становить 20%, а це зменшить купівельну спроможність населення. Крім того, через знецінення валюти також стане складніше виплатити зовнішній борг, який до кінця 2016 року становить близько 14 млн дол.

«Наразі МВФ надав Україні близько третини того, що обіцяв у квітні. За нашими розрахунками, розрив у фінансуванні становить близько 20 млрд дол. Але МВФ досі чекає на результат коаліційних переговорів у Києві, які затягнулися, перед тим, як вділити ще грошей. Допомога надійде щонайраніше 2015 року; це може виявитися надто пізно», - пише видання.

Всі новини дня

Лідери G7 зібралися на зустріч затьмарену російською війною проти України

Президент США Джо Байден з керівниками Баварії, південного регіону Німмеччини, де відбувається триденний саміт G7. 25 червня 2022 р.

Російська війна проти України та наслідки агресивних дій Москви для світу стали головними темами переговорів на саміті Групи 7 (G7) - зустрічі керівників найвпливовіших демократій, що відбувається у німецькій Баварії.

В той час як керівники Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції та Японії зібралися у неділю 26 червня на триденну зустріч, з України надійшли повідомлення про нові вибухи російських ракет у Києві та в інших українських містах на тлі руйнівного наступу Росії на Донбасі.

Президент США Джо Байден назвав російські ракетні обстріли Києва "огидним варварством".

Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна.
Олаф Шольц

Від західних лідерів очікують кроків у межах обіцяної довготермінової економічної і військової підтримки України та дієвіших санкцій проти Росії.

Викликом, особливо для Європи, є пошуки заміни для російської нафти й газу на тлі різкого зростання світових цін на енергію.

Український президент Володимир Зеленський визнав, що війна зараз вийшла на “морально та емоційно складний етап”, коли українці впевнені у перемозі, але також розуміють подальшу загрозу втрат.

Нові чисельні ракетні удари деякі коментатори називають розлюченою відповіддю Москви на початок застосування українцями ракетних установок і далекобійних гармат отриманих нещодавно від США та інших західних держав.

Сигналом для саміту Групи 7, а також для саміту НАТО через кілька днів у Мадриді, називають також заяву Росії про плани розмістити в Білорусі ракети здатні нести ядерні боєзаряди.

“Це підтвердження, що санкційних пакетів проти Росії недостатньо, збройної допомоги для України треба більше і що системи протиповітряної оборони – сучасні системи, які є в наших партнерів, – мають бути не на полігонах або на зберіганні, а в Україні, де вони зараз і потрібні. Потрібні більше, ніж у будь-якому іншому місці у світі”, - сказав у суботу Зеленський, зазначивши головні положення його планованих виступів перед учасниками самітів G7 і НАТО.

Західні лідери також намагатимуться узгодити нові зусилля для подолання міжнародної енергетичної кризи, браку харчів та глобальних кліматичних змін ускладнених російською війною.

Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон одним з головних завдань для західних лідерів зараз назвав збереження згуртованості у протидії Росії та у допомозі Україні.

“Я вважаю, що є тиск і є побоювання. І про це треба бути відвертими. Але саме згуртованість стала тим найдивовижнішим, коли йдеться про відповідь Заходу на вторгнення Путіна в Україну. Адже НАТО - єдине, Група семи - їдина. А щоб зберегти ту згуртованість, щоб вона працювала, необхідна дуже, дуже відкрита дискусія про наслідки того, що відбувається, про тиск, який відчувають окремі друзі і партнери, тиск, який відчуває населення, коли йдеться про ціну енергії, харчів тощо. Отже, лише справді працюючи, спільно шукаючи вирішення, ми зможемо зберегти ту єдність і рухатися вперед”.

Партнери Заходу

Німецький канцлер Олаф Шольц запросив на саміт також керівника Сенегалу, що головує зараз в Африканському Союзі, Аргентину - голову Спільноти країн Латинської Америки й Карибських держав, а також Індонезію, Південно-Африканську республіку та Індію, що прийматиме наступний саміт G20.

“Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна так само як і в боротьбі з голодом і злиднями”, - заявив Шольц напередодні, виступаючи в парламенті у Берліні.

Агентство Reuters зауважує, що багато країн південної півкулі стурбовані можливими міжнародними негативними наслідками західних санкцій проти Росії.

Reuters цитує офіційного представника Європейського Союзу про те, що країни Сімки будуть доводити партнерам, що різке зростання цін на харчі у світі - це результат дій Росії, оскільки санкції проти сільського господарства західні країни не запроваджували.

Також лідери вказуватимуть, що агресивні й руйнівні дії Москви є проблемою не тільки України, а вражають цілий світ.

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

У Сан-Дієго відкрили виставку-фандрайзінг "Український голос". На ній представили понад 140 робіт українських художників, кошти від продажу яких підуть на допомоги родинам, що постраждали віж війни.

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG