Спеціальні потреби

Актуально

Кремль не має довіри серед міжнародного співтовариства – експерти та військові про хроніку та наслідки анексії Криму

Архівне фото, російський військовий, 2014 рік.

Бен Годжес, генерал-лейтенант армії США у відставці згадує, коли навесні 2014-го він побачив відео з Криму з «зеленими чоловічками», йому одразу було зрозуміло, що – це професійні солдати.

“Тож думка про те, що це не російські солдати, була настільки смішною, що я не міг повірити, що інші одразу цього не зрозуміли. Я маю на увазі те, як вони носять зброю, це один із показників”, - каже Годжес.

З його думкою погоджується і колишній постійний представник США при НАТО Курт Волкер. За його словам, було очевидно, що за подіями у Криму стоїть Росія. Адже на той момент Москва вже мала досить потужне військове представництво на півострові, і тому легко могла проводити у Криму операції.

Це було пряме військове захоплення Росією, не таке кінетичне, як, можливо, під час вторгнення в Грузію в 2008 році, але дуже схоже.
Колишній спеціальний посланник США в Україні курт Волкер

«Це було пряме військове захоплення Росією, не таке кінетичне, як, можливо, під час вторгнення в Грузію в 2008 році, але дуже схоже. І той факт, що наші тодішні лідери на Заході не мали чіткої позиції щодо цього, мене вразило», - пригадує Волкер.

Волкер також додає, що вона частково була пов`язана з бажанням адміністрації Барака Обами «перезапустити» відносини з Росією, і сподіваннями на те, що внутрішньо політична ситуація в країні міняється на краще.

«Ми знаємо, що це не реальні зміни, і тому ми повинні подумати, що це означає з точки зору російської політики. Тоді це було чітко зрозуміло. Але адміністрація Обами вірила в інше, і хотіла вірити в це якомога довше», - розповідає дипломат.

Наслідками слабкої реакції Заходу на події у Криму, за словами Волкера, заохотила Путіна розпочати операцію на Донбасі. У той же час у довгостроковій перспективі, події весни 2014-го року показали справжнє обличчя російської влади. Це стало одним з орієнтирів для Заходу у протидії Росії зараз.

«Урок Криму полягає у тому, що ми повинні висвітлювати все, що робить Росія, голосно говорити про це, щоб Путіну було соромно.
Колишній спеціальний посланник США в Україні Курт Волкер

«Урок Криму полягає у тому, що ми повинні висвітлювати все, що робить Росія, голосно говорити про це, щоб Путіну було соромно. І щоб люди побачили, що він насправді тут провокатор. Він – агресор».

Годжес, у свою чергу, переконаний: останній події довкола загрози нового наступу Росії на Україну – також наслідки слабкої реакції заходу на події у Криму: «Немає виправданню тому, що світ повільно визнавав те, що відбувалося, поміж інших і Сполучені Штати. Ми не очікували, що європейський лідер використає силу, аби змінити суверенні кордони іншої держави. Але тепер нас цим не здивуєш. Я думаю Кремль більше не має довіри серед міжнародного співтовариства».

Серед інших наслідків анексії Криму директор російської програми Інституту МируДженсен називає і зменшення про-російського лобі у Європі, а також єднання європейських країн довкола механізму запровадження санкцій: «Пам’ятаєте, як кожні шість місяців була криза, як проголосують італійці, іспанці, французи, німці. Ви помітили, що це питання більше не виникає. Хіба тепер Європейський Союз не упорядкував політичні санкції як інструмент протидії Кремлю? ЄС зараз більш об`єднаний у протидії Кремлю».

Серед важливих змін у міжнародній політиці США, які були у тому числі зумовлені спочатку анексією Криму, а тепер - загрозою повномасштабного наступу на Україну з боку Росії, Дженсен називає злам у сприйнятті справжніх ворогів.

«Кілька останніх адміністрацій вважали, що Китай геополітично більш важливий, аніж Росія. Зараз же Росія - це центральне питання зовнішньої політики Байдена. Який урок вивчено? Що Росія – важлива, Росія - це загроза», - каже експерт.

Розмірковуючи про майбутнє окупованого Росією півострова експерти зазначають, що наразі найголовніше, що переважна більшість країн світу не визнала анексію.

«У 2018-му Держсекретар Майк Помпео видав декларацію, в якій прямо та чітко зазначалося, що США ніколи не визнають нелегальну анексію Криму. Тому ми маємо бути терплячими, і стежити за ти, що відбуватиметься», - каже Волкер.

Експерти погоджується з тим, що для вирішення ситуації з Кримом потрібно почекати. В той же час вони звертають увагу на те, що потрібно і далі протидіяти Росії, особливо у її намаганні переписати історію регіону.

Всі новини дня

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Ріші Сунак: «Ми будемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу». Відео

«Сьогодні розпочато навчання українських морських піхотинців передовим можливостям. Тож Палата громад може бути впевненою, що ми продовжуватимемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу на полі бою цього року», - заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Ріші Сунак зробив заяву про винищувачі для України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським у Британії, 8 лютого 2023. REUTERS/Peter Nicholls

Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ - не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським.

"Першим кроком у забезпеченні передових літаків є наявність солдатів або авіаторів, які здатні їх використовувати. Це процес, який потребує деякого часу. Ми розпочали цей процес сьогодні, - сказав Сунак про оголошену раніше програму навчання українських пілотів у Британії. - Нічого не зняте з порядку денного, і наше лідерство в цьому питанні є тим, чим ми всі разом маємо пишатися".

Сунак також оголосив, що обіцяні раніше танки Challenger 2 прибудуть в Україну вже "наступного місяця" і заявив, що Україна "ніколи більше не повинна залишитися вразливою для нападу", а також закликав "озброїти Україну в короткостроковій перспективі, але зміцнити Україну в довгостроковій перспективі".

За його словами, Велика Британія погодилася розширити свою програму навчання, за якою за останні шість місяців було підготовлено 10 тисяч військовослужбовців, й пообіцяв, як пише CNN, "прискорити доставку нашого обладнання", щоб забезпечити досягнення України на лінії фронту в найближчі "дні і тижні, а не роки".

Президент Зеленський під час прес-конференції висловив вдячність за підтримку України: "Сьогодні зрозуміло, що ми маємо підтримку Великої Британії. Дякую всьому народу Великої Британії, дякую за ці 350 днів єдності". Також, говорячи про програму навчань для українських пілотів, він вкотре повторив заклик про надання Україні західних винищувачів і додав, що "чув від пана прем'єр-міністра про бажання надати винищувачі" Києву.

У російському посольстві в Лондоні вже заявили, що рішення Британії про надання Україні винищувачів матиме "військово-політичні наслідки" для всього світу.

Нині міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у Twitter, що Київ продовжує говорити із західними партнерами про можливість надання бойових літаків: "Я говорив з міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, щоб скоординувати наші міжнародні кроки, оскільки повномасштабне вторгнення Росії наближається до річної позначки. Я подякував за останнє рішення щодо танків. Я також піднімав питання про F-16. Ми продовжуємо наш діалог з Нідерландами та іншими щодо бойової авіації".

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в коментарі для CNN заявив, що Україні знадобляться десятки західних бойових літаків, щоб перемогти у війні проти Росії.

При цьому оглядачі кажуть, що Захід має невеликий проміжок часу, щоб допомогти Україні новою воєнною технікою до початку очікуваного нового наступу Росії навесні чи навіть у лютому. За деякими оцінками Кремль уже намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня.

У статті використано матеріали Reuters.

Білий дім назвав "відвертою неправдою" допис блогера щодо вибуху на "Північному потоці"

Архівне фото Шведської берегової охорони - витік газу на "Північному потоці 2", 28 вересня 2022 року. (Swedish Coast Guard via AP)

ВАШИНГТОН, 8 лютого (Reuters) – Білий дім у середу заперечив допис у блозі американського журналіста-розслідувача, який стверджував, що Сполучені Штати стоять за вибухами газопроводів Nord Stream, назвавши його «відвертою неправдивою і цілковитою вигадкою».

Reuters не підтвердило звіт, опублікований американським журналістом-розслідувачем Сеймуром Гершем, у якому говориться, що напад було здійснено у вересні минулого року за вказівкою президента Джо Байдена.

«Це відверта неправдива і цілковита вигадка», — заявила Едрієн Вотсон, представниця Ради національної безпеки Білого дому. Про це також заявили представники ЦРУ та Державного департаменту.

Ці трубопроводи є багатомільярдними інфраструктурними проектами, призначеними для транспортування російського газу до Німеччини дном Балтійського моря.

Швеція та Данія, у чиїх виключних економічних зонах сталися вибухи, дійшли висновку, що трубопроводи підірвали навмисно, але не сказали, хто може нести відповідальність.

Сполучені Штати і НАТО назвали інцидент "актом саботажу". Москва звинуватила Захід у незрозумілих вибухах, які спричинили розриви. Жодна сторона не надала доказів.

У середу Міністерство закордонних справ Росії заявило, що у Сполучених Штатів є запитання щодо їхньої ролі у вибухах на трубопроводах.

Будівництво «Північного потоку-2» мало дозволити Росії подвоїти обсяг газу, який Росія могла б надсилати безпосередньо до Німеччини морським шляхом, Трубопровід було добудовано у вересні 2021 року, але так і не було введено в експлуатацію після того, як Берлін відклав сертифікацію за кілька днів до того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну минулого лютого.

Більше

XS
SM
MD
LG