Актуально
У суботу можна очікувати формального визнання Байденом геноциду вірмен - ЗМІ

Джерела в адміністрації США стверджують, що Джо Байден оголосить про визнання геноциду вірмен вже У суботу - вшановуючи щорічний день пам'яті етнічних вірмен, які загинули в 1915 - 1917 роках. Заступник офіційного представника Держдепартаменту Джаліна Портер заявила в п'ятницю, що в суботу «можна очікувати оголошення» з питання геноциду вірмен, пише агентство «Франс-Прес».
Видання Bloomberg напередодні повідомило про те, що президент США Джо Байден у розмові зі своїм турецьким колегою Реджепом Тайіпом Ердоганом попередив того, що планує визнати вбивства вірмен в Османській імперії геноцидом. При цьому у прес-релізі Білого дому тема можливого визнання геноциду не зачіпається. У документі говориться, що Байден закликав Ердогана до «конструктивних двосторонніх відносин з розширенням сфер співпраці і ефективним врегулюванням розбіжностей».
Учора сенаторка-демократка Елізабет Воррен привітала рішення Байдена формально визнати геноцид вірмен.
"Вже давно час назвати ці звірства тим, чим вони були - геноцидом. Ми маємо визнати жахіття майбутнього, якщо ми сподіваємося уникнути їх у майбутньому", - відзначила законодавиця.
"Під час виборчої кампанії, Джо Байден пообіцяв визнати геноцид вірмен. Це питання дуже важливе для моїх виборців, та мільйонів американців. Ніхто не ставить під сумнів факти, але під сумнівом наша відданість правам людини. Дотримайтесь обіцянки. Визнайте геноцид вірмен", - твітував минулого тижня конгресмен-демократ Адам Шифф.
У Білому домі поки офіційно не підтвердили плани визнання геноциду, однак Байден під час своєї президентської кампанії обіцяв, що піде на цей крок.
Туреччина наполягає на тому, що вбивства і вигнання етнічних вірмен на території тодішньої Османської імперії не були геноцидом, а з'явилися наслідками великомасштабного конфлікту під час Першої світової війни.
Турецький тиск не завадив деяким великим країнам, таким як Франція і Німеччина, визнати геноцид, але багато держав поки що утримуються від повного офіційного визнання, боячись зіпсувати відносини з Анкарою.
Незважаючи на багаторічні зусилля з боку американської вірменської громади, президенти США уникали визнання геноциду, побоюючись погіршення відносин з Туреччиною - союзницею по НАТО.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу попередив в інтерв'ю, що крок Байдена може зіпсувати двосторонні відносини. «Якщо Сполучені Штати хочуть погіршити відносини, рішення залишається за ними», - сказав він.
Американський політолог Ян Бреммер прогнозує, що у разі формального визання Байденом геноциду вірмен реакція з боку Туреччини буде "обмеженою".
"Ердоган знав, що це відбудеться і все одно відвідав кліматичний саміт Байдена у четвер. Погодився зустріти Байдена на майбутньому саміті НАТО", - твітує політолог.
Дивіться також: Як дешево і якісно подорожувати по США: розповідає український тревел-блогер Орест Зуб
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум