Актуально
Що таке ракета Х-22, яка зруйнувала будинок у Дніпрі, та чи зможуть системи Patriot захистити українські міста?

Західні експерти вважають, що після розгортання систем Patriot, Україна буде краще захищена від російських крилатих ракет, але вони зауважують, що жодна система ППО не розрахована для захисту великих міст. Аналітики наголошують, що буде потрібна нова «архітектура», щоб інтегрувати нові та вже поставлені західними партнерами системи ППО, щоб захистити українців від російських обстрілів.
Міністерство оборони Великої Британії підтвердило, що ракета, яка влучила у житловий будинок к Дніпрі у суботу, 14 січня, і спричинила загибель кількох десятків людей, за їхніми даними, була російською протикорабельною ракетою, яку в Росії називають Х-22, а за західною класифікацією, AS-4 Kitchen.
«Велика протикорабельна ракета AS-4 Kitchen, запущена із середнього бомбардувальника Ту-22М3 Backfire ймовірно влучила в житловий будинок у Дніпрі, що призвело до загибелі щонайменше 40 людей», – мовиться у повідомленні британської військової розвідки у вівторок, 17 січня.
Британські військові експерти додають, що Росія проводить обстріли української електромережі хвилями з 11 жовтня, і 14 січня 2023 року запустила «десятки ракет».
Міністерство оборони Британії вважає, що ця ракета, як і попередні, (зокрема та, що влучила у торговий центр в Кременчуці 27 червня 2022 року) є «неточними при використанні проти наземних цілей, оскільки його радарна система наведення погано розрізняє цілі в міських районах».
Британські експерти підтвердили, що українські сили ППО не спричинили цей інцидент, і взагалі не мають можливості збити ракети цього класу.
Що таке ракета Х-22 і чому українські ППО не можуть її збити?
Надзвукові протикорабельні крилаті ракети, які запускаються з літаків-бомбардувальників за сотні кілометрів від цілі, у часи «холодної війни» були озброєні ядерною боєголовкою. Передбачалося, що низька точність враження не буде критичною, якщо запускати таку ракету по великих наземних цілях – аеродромах, портах, хоча головним її призначенням було знищення авіаносців.
Міністерство оборони України повідомило у неділю, 15 січня, що під час суботнього обстрілу Росія використала п’ять Х-22, які запускалися з району міста Курськ та з району Азовського моря.
«14 січня 2023 року із п’яти дальніх бомбардувальників Ту-22м3 ВКС РФ по території України було випущено п’ять крилатих ракет Х-22. Пуски здійснювались із Курської області та з акваторії Азовського моря», – мовиться на твітер-сторінці міністерства.
Про те, що Україна не має засобів збивати такі ракети, у понеділок на прес-конференції сказав Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил ЗСУбройних Сил України.
«Хочу ще раз зазначити, що найсучасніші комплекси С-300, які в нас є і які час від часу працюють у тому регіоні теж, не можуть фактично збити ракету Х-22, немає такої технічної можливості», – сказав полковник Ігнат.
Він пояснив, що ракета Х-22 досягає максимальної швидкості 4000 км/год, а українські ППО не здатні збивати цілі, що рухаються з такою швидкістю. ТомуУкраїні потрібні більш досконалі системи ППО, такі як Patriot PAC-3 і Aster SAMP/T.
Як повідомляв «Голос Америки», минулого місяця президент США Джо Байден пообіцяв доставити в Україну батарею Patriot, на початку цього місяця цю ж систему пообіцяла надати Німеччина.
За даними Пентагону, зазвичай навчання з цими системами займає від 6 до 12 місяців, але через потреби воєнного часу тренування українців буде пришвидшеним, повідомив раніше речник оборонного відомства Пет Райдер.
«Ми намагаємося працювати з українцями, щоб побачити, що ми можемо зробити, щоб прискорити графік навчання», – сказав генерал Райдер. За його словами, перша група українських військових, що складається з 90-100 військових, які вже прибули до Оклахоми. На брифінгу в Пентагоні у вівторок, 17 січня, він повідомив, що українці вже приступили до навчання у Форт-Сіллі.
Як зазначає експерт з питань протиракетного захисту вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) Том Карако, системи Patriot є найдосконалішими з тих, що стоять на озброєнні США, їхня вартість становить близько мільярда доларів, але навіть тоді, коли ці системи будуть розгорнуті в Україні, вони не дадуть повного протиповітряного захисту.
«Це – одна батарея, тому захист буде обмежений, з точки зору кількості цілей, які він може атакувати, з точки зору потужності. Але Patriot здатний вражати цілі вищого рівня, ніж деякі з попередніх систем», – сказав Карако у розмові з телеканалом CBS News минулого тижня.
Він нагадав, що вже раніше США та партнери надали Україні NASAMs та інші системи, які можуть вражати ракети та безпілотники.
У розмові зі спеціалізованим військовим виданням The War Zone, Девід Шенк, полковник армії США у відставці та колишній очільник тренувальної бази у Форт Сілл, де тренуються українські військові, говорить, що «кожна із цих систем здатна вразити Х-22».
Але він вважає, що проблемою буде об’єднати в один механізм протиповітної оборони системи Patriot, NASAMS, німецькі системи SLM IRIS-T та франко-італійські SAMP/T, про постачання яких також зараз ідеться.
«Проблема полягає в інтеграції датчиків, щоб забезпечити раннє попередження для цих систем про вторгнення», – каже Шенк. Він додає, що такі системи були розраховані для захисту стратегічних об’єктів, а не цілих міст. Тому, за його словами, буде потрібно розробити цілу «мережеву архітектуру та інтегрованих систем», щоб вражати надзвукові крилаті ракети.
Як пояснював раніше генерал у відставці Веслі Кларк, колишній Верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, для захисту всіх цивільних об'єктів країни розміром з Україну, знадобилися б «сотні систем Patriot», яких просто не існує.
За слвоами генерала Кларка, всі країни захищають лише «цілі високої цінності», і жодна країна у світі не має 100% захисту від повітряних ударів.
«Систему протиповітряної оборони можна ущільнити. Але вона ніколи не може бути повною», – сказав генерал Кларк під час дискусії в «Атлантичній раді» восени минулого року.
За оцінками українських посадовців на січень, у Росії зараз залишається 162 ракети Х-22 і Х-32. Під час попередніх обстрілів постраждали великі житлові будинки у Бородянці в березні та у Часовому Яру в липні, а також торговий центр у Кременчузі у червні.
Всі новини дня
Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.
24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."
У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."
Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."
Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.
В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.
Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."
На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.
"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.
Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами
Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."
На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.
"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.
Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.
Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві
В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео
В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.
- Голос Америки
Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.
На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.
Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.
“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.
Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).
“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.
А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.
Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.
Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.
Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.
- Голос Америки
"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.
Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.
Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.
Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.
"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".
"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.
Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неїВолодимир Зеленський
Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.
"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.
Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.
Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.
У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.
Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".
"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.
Форум