Спеціальні потреби

Чи варто визнавати РФ спонсором тероризму? - думки посадовців США та експертів


Бронеколона російських військ рухається дорогою під час українсько-російського конфлікту в південному портовому місті Маріуполь, Україна, 21 квітня 2022 року. REUTERS/Чінгіс Кондаров
Бронеколона російських військ рухається дорогою під час українсько-російського конфлікту в південному портовому місті Маріуполь, Україна, 21 квітня 2022 року. REUTERS/Чінгіс Кондаров

В суботу, 23-го квітня міністр закордонних справ України закликав міжнародну спільноту визнати РФ державою-спонсором тероризму.

“Єдина мета російських ракетних ударів по Одесі – терор. Росія повинна бути визнана державою-спонсором тероризму і поводитися з нею потрібно відповідним чином. Ні бізнесу, ні контактів, ні культурних проектів. Нам потрібна стіна між цивілізацією та варварами, які обстрілюють мирні міста ракетами”, - написав міністр на своїй сторінці у соцмережі Твіттер.

Раніше в суботу пресслужба українського повітряного командування “Південь” повідомила, що їхні військові знищили дві російські крилаті ракети, які були запущені літаками ТУ-95 з акваторії Каспійського моря.

“Під час ведення бойових дій воїнами зенітних ракетних підрозділів знищено дві ворожі крилаті ракети (попередньо Х555 або Х101), які здійснювали удар по місту Одеса та 2 БПЛА оперативно-тактичного рівня, які, ймовірно, здійснювали корекцію польоту крилатих ракет та ставили активні перешкоди засобам протиповітряної оборони Повітряних Сил Збройних Сил України”, – йдеться у повідомленні.

Підтвердили обстріли і на офіційному сайті міської ради Одеси. Там повідомляють, що російські військові завдали ракетного удару по місту та влучили в об’єкти інфраструктури.

Відповідно до пояснень на сайті Держдепартаменту, “держави-спонсори тероризму” - це ті, які неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму та визначаються відповідно до трьох законів США: розділу 1754(c) закону про дозвіл на національну оборону, розділу 40 закону про контроль експорту зброї та розділу 620A закону про іноземну допомогу.

“Держави-спонсори тероризму” підпадають під чотири основні категорії санкцій: обмеження на іноземну допомогу від США, заборону на експорт і продаж оборонної продукції; контроль за експортом товарів подвійного використання, а також – під різні фінансові та інші обмеження.

Також передбачаються додаткові санкції, які карають осіб і країни, які співпрацюють із “державами-спонсорами тероризму”. Наразі Вашингтон виділяє чотири країни, які офіційно підпадають під це визначення: Куба, Корейська Народно-Демократична Республіка (Північна Корея), Іран та Сирія.

Раніше, президент України Володимир Зеленський під час телефонної розмови з президентом США Джо Байденом звернувся із проханням визнати Росію державою-спонсором тероризму. Про це повідомляє “The Washington Post”.

За словами видання, Байден не підтримав пропозицію Зеленського, але й не відкинув її.

Байден закликав Путіна забезпечити гуманітарні коридори, аби цивільні могли безпечно залишити Маріуполь. Відео

Пізніше представники Держдепартаменту та Білого дому заявили, що проти РФ вже запроваджені санкції, які накладаються на країни, визнані такими, що спонсорують тероризм, повідомляє MSN.com. Зокрема, йдеться про ембарго на поставки зброї, торговельні обмеження та призупинення іноземної допомоги від США. Відтак вони висловили сумніви у практичній необхідності цього визначення

“Санкції, які ми вже запровадили, є тими самими кроками, які ми задіяли б при визнанні держави спонсором тероризму”, - заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс. І водночас додав: “Ми уважно розглядаємо усі потенційні важелі. І це один із них”.

Однак, за словами речника Пентагону Джона Кірбі визнання РФ державою-спонсором тероризму не є предметом серйозного розгляду в США. “Мені невідомо про жодне активне обговорення цього питання”, - сказав Кірбі.

Нинішні дії Росії в Україні майже напевно не будуть кваліфікуватися як акти підтримки тероризму, сказав в інтерв’ю виданню Олександр Мотиль, професор політології Ратгерського університету, автор 10 книг з історії Росії та України.

“Державне спонсорство тероризму — це коли конкретна держава підтримує якусь групу за межами цієї держави, яка займається терористичною діяльністю”, — зазначає Мотиль. “Таке визначення беззаперечно стосувалося би Росії у 2014 році, коли Кремль підтримував сепаратистів на Донбасі і вони брали участь у актах насильства. Але сьогодні люди, які вбивають, — це російські солдати у формі, тож вони, по суті і є держава” – сказав він.

Це не означає, що американським дипломатам довелося би довго шукати докази спонсорування Росією тероризму, наголошує Мотиль, наводячи приклади отруєння російських дисидентів за межами Росії.

“Якщо США офіційно визнають Росію державою-спонсором тероризму, головна цінність могла б бути в потенційних переговорах, де цей ярлик міг би використовуватися, як розмінна монета", - каже Мотиль.

Однак, нині переговори майже знаходяться у глухому куті, тому важко сказати, чого можна досягти визнавши Росію державою-спонсором тероризму на цьому етапі.

“Тепер, коли їх (ред. - Росію) звинувачують у геноциді та військових злочинах, а Путіна звинувачують у тому, що він є військовим злочинцем, додаткове обвинувачення його (ред. - в спонсорстві тероризму) не матиме великої різниці. Звичайно, не для нього”, – сказав Мотиль в інтерв’ю MSN.com.

«Ця пропозиція має певний сенс», — сказав Аріель Коен, старший науковий співробітник Євразійського центру Атлантичної Ради в інтерв'ю "Washington Post". «Питання в тому, які наслідки з економічної точки зору?»

У статті використано матеріали “Washington Post", MSN.com.

Дивіться також: Американські пожежники збирають професійне та військове спорядження на допомогу своїм колегам в Україні. Відео

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG