Спеціальні потреби

Актуально

Як розблокували допомогу США Україні - інтерв'ю з сенатором-демократом, який зіграв ключову роль

Сенатор-демократ Ричард Дурбін

Це кошти, які повинні бути витрачені на критично необхідно військове обладнання для захисту України

Не секрет, що у країні все ще є елементи корупції, в економіці, в уряді


Сенатор-демократ Ричард Дурбін, який в американському Сенаті представляє штат Іллінойс, у вересні цього року зіграв ключову роль у розблокуванні військової допомоги США Україні. А цього тижня він, разом із ще трьома сенаторами-демократами, звернувся із листом до міністра оброни США Марка Еспера, вимагаючи відповісти, чому допомога Україні, які тоді була розблокована, не досягнула Київ у повному обсязі.

Тетяна Ворожко: Після того, як ви надіслали лист, Пентагон відповів, що у них справді є невитрачені гроші, але вони знайшли спосіб передати Україні допомогу на усю суму і після закінчення фінансового року. Вас ця відповідь влаштовує?

Ричард Дурбін: Мене це дуже хвилює. Ми виділили ці гроші, щоб вони були витрачені в минулому фінансовому році, а це означає до 1 жовтня. Вже листопад добігає кінця, а гроші досі не витрачені. Це кошти, які повинні бути витрачені на критично необхідно військове обладнання для захисту України. А тут ми говоримо про 15-20 відсотків від загальної суми грошей, яка все ще у Пентагоні. Після всієї цієї публічності мені важко уявити, що адміністрація Трампа усе ще утримує гроші для України.

Кошти, про які зараз усі говорять, були розблоковані через очікування моєї поправки.

ТВ: Ви зіграли ключову роль у розблокуванні військової допомоги Україні у вересні цього року. Могли б поділитися деталями?

РД: Після серпневої перерви я зустрівся з сенатором Роном Джонсоном з Вісконсина, республіканцем, який щойно повернувся з Києва. І він мені сказав: «Цось я не можу цього зрозуміти, ми затримуємо ці гроші. Україні потрібні ці гроші». «Добре, - сказав я тоді. – Я підготую поправку, в якій сказано, що Адміністрація повинна розблокувати ці гроші. Це було ще у вересні. І тому я підготував поправку та дав зрозуміти, що збираюся її запропонувати. І в тої день, коли я прийшов її запропонувати, мені повідомили, що минулої ночі, пізно ввечері, Адміністрація Трампа розблокувала ці гроші. Отже, кошти, про які зараз усі говорять, були розблоковані через очікування моєї поправки.

ТВ: Республіканці теж наполягали на розблокуванні грошей. Сенатор Портман зателефонував Трампу.

РД: Так, це були двопартійні зусилля, щоб надати допомогу Україні. Це була загадка для всіх нас. Минув рік як ми проголосували за виділення цих грошей, а ми й досі чекаємо, щоб Адміністрація їх передала. За кілька місяців до того Пентагоні нам сказав, що гроші будуть виділені, але цього не сталося.

ТВ: Коли ви почали ставити питання щодо цієї допомоги?

РД: Коли дізнався про це від сенатора Джонсона. Отож, на початку вересня це питання потрапило до моєї уваги. Але раніше ми цим цікавилися і нам сказали, що гроші будуть виділені Пентагоном кілька місяців тому. І вони цього не зробили.

Ми вимагаємо підзвітності та чесності у використанні грошей.

ТВ: Частина грошей, згідно із законом, виділяється Україні лише у разі виконання нею певних умов, таких як реформування міністерства оброни, тощо. Чому Конгрес вважав це за необхідне?

РД: Я думаю, що не секрет, що в країні все ще є елементи корупції, в економіці, в уряді і ми хочемо переконатися, що будь-які кошти американських платників податків, які спрямовуються в Україну, не будуть марно розтрачені чи вкрадені. І тому ми вимагаємо підзвітності та чесності у використанні грошей. Ми отримали звіт від Міністерства оборони про те, що вони готові надати ці гроші Україні. Отже, на наші занепокоєння частково відповів наш власний уряд.

ТВ: Отже, Пентагон тримає Конгрес в курсі щодо того, як витрачаються гроші, так?

РД: Саме так. Давайте, будьмо чесними. Ми спрямовували мільйони, іноді мільярди доларів до Іраку та Афганістану, які були викрадені та марно витрачені. Ми не хочемо, щоб це колись траплялося з грошима американських платників податків. Це не справедливо до нашого народу. Це, звичайно, не справедливо до тих, кому насправді намагаються допомогти.

Ми знову заговорили про російське вторгнення, про те, що вони захопили Крим, окупували Східну Україну, Донецьк.

ТВ: Але щодо України ви задоволені тим, як витрачаються гроші?

РД: Так.

ТВ: Сенатор Джонсон сказав, що усі питання навколо затримання військової допомоги США Україні мали вирішуватися за зачиненими дверима, що публічний розгляд тільки шкодить Україні, шкодить відносинам США з Україною. Що ви про це думаєте?

РД: Абсолютно не згодний. Я вважаю, що більшість американців, чесно кажучи, не стежили за тим, що сталося в Україні, що там зараз відбувається. А тепер це на першому плані. Ми знову заговорили про російське вторгнення, про те, що вони захопили Крим, окупували Східну Україну, Донецьк. Я думаю, що ми закріпили у свідомості американської громадськості, що в Україні триває війна. Більшість американців мало про це знали, принаймні до цієї суперечки. Зараз я думаю, що вони розуміють, вони знають, що ми на боці, який протистоїть вторгненню Володимира Путіна.

ТВ: З іншого боку, ми чуємо під час слухань від конгресменів-республіканців, що Україна – корумпована, що це українці втручалися у вибори 2016-го року. Хиба це не наносить шкоду Україні?

РД: Теорії змови про Україну на виборах 2016 року є хибними, це - фальшивка. Президент може їм вірити чи хоче їм повірити, але вони були повністю спростовані нашими спецслужбами. У демократичній країні завжди є люди з химерними поглядами, які вони поширюють. Але ті, хто формує свої погляди на основі фактів, знає, що не було змови України на виборах 2016 року.

ТВ: Як ви думаєте, розслідування щодо імпічменту впливають на зусилля України щодо переговорів з Росією? Наступна зустріч у Нормандському форматі має пройти 9-го грудня в Парижі.

Теорії змови про Україну на виборах 2016 року є хибними, це - фальшивка.

РД: Маю великі сподівання на прогрес в переговорах на користь Україні. Але я дуже скептично ставлюсь до того, що Володимир Путін піде на будь-які поступки. Насильницьке захоплення Криму для мене було ілюстрацією його нещадності. Я не вірю в Путіна, коли мова йде про переговори.

ТВ: Коли українців попросили провести розслідування, вони були стурбовані тим, щоб не втратити двосторонню підтримку Конгресу. Чи зберегли вони двопартійну підтримку?

РД: Я думаю, що існує двостороння підтримка. Але я б застеріг своїх друзів в Україні, коли вас попросять допомогти надати інформацію, будь ласка, зробіть це. Ми хочемо мати точну інформацію, чесну інформацію, яка надходить з України на всіх рівнях. І не ставайте у цьому на будь-якійсь бік. Нехай це спрацює через американську систему правосуддя, через американський Конгрес.

Для мене це не вперше. У нас тут 12 чи 13 сенаторів, які пройшли імпічмент Клінтона, і я – один з них.

ТВ: Якщо справа щодо імпічменту дійде до Сенату, ви будете одним з тих, хто буде вирішувати долю президент. Які відчуття?

РД: Для мене це не вперше. У нас тут 12 чи 13 сенаторів, які пройшли імпічмент Клінтона, і я – один з них. Це було 20 років тому. Тоді мене надихнуло те, що сенатори з обох партій зібралися і почали дуже відверто та чесно говорити про те, що нам з цим робити. Я думаю, це було правильно. Таке стається дуже ріко в історії Сполучених Штатів – імпічмент президенту. І ми повинні поставитися до цього серйозно. Коли Джеймс Медисон, один з наших батьків-засновників, написав цей розділ Конституції, він сказав, що він хоче, аби це розглядали в Сенаті, тому що сенатори – гідні та незалежні. Тож я з нетерпінням чекаю, щоб серйозно поставитися до цього і бути максимально справедливим і відкритим до аргументів.

Дивіться також: П'ятий раунд слухань: два важливі свідки пролили більше світла на процес

П'ятий раунд слухань: два важливі свідки пролили більше світла на процес. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Всі новини дня

ООН заперечує заяви Росії, що візит представників МАГАТЕ на Запорізьку АЕС був заблокований керівництвом ООН 

У понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Речник генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй спростував звинувачення Росії у тому, що керівництво ООН заблокувало або скасувало візит Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію на півдні України.

Також керівництво ООН каже, що має можливість забезпечити, з точки зору безпеки та інших аспектів, будь-яку місію атомного агентства, якщо Україна і Росія погодяться допустити таку місію до ядерного об’єкта.

Про це повідомила телекомпанія CNN, яка опублікувала повний текст заяви Стефана Дюжарріка, речника генерального секретаря ООН.

За словами Дюжарріка, останніми днями різні російські офіційні особи неодноразово звинувачували Секретаріат ООН у скасуванні або блокуванні візиту Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію. У зв’язку з цим речник генсека ООН уточнив кілька моментів.

«По-перше, МАГАТЕ є спеціалізованою агенцією, яка діє повністю незалежно, вирішуючи, як виконувати свою роботу, згідно з конкретним мандатом. По-друге, Секретаріат ООН не має повноважень блокувати або скасовувати будь-яку діяльність МАГАТЕ», – зауважив речник генсека ООН.

Він також додав, що ООН вважає, що може підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на місці, якщо Україна і Росія погодяться допустити цю місію.

«По-третє, у тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що він має в Україні матеріально-технічне забезпечення та потенціал безпеки, щоб підтримувати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва, якщо Росія та Україна погодяться», – мовиться у заяві.

Як повідомляє ООН, у понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

За повідомленням, Шойгу і Гутерріш також обговорили роботу «місії зі встановлення фактів» щодо нападу на СІЗО в Оленівці. Також сторони обговорили ініціативи ООН щодо спрощення умов експорту російських продуктів харчування та добрив, мовиться у заяві речника ООН, опублікованій у мережі Twitter.

США стурбовані «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України»

Тим часом США висловили стурбованість «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України або поблизу них», сказав під час брифінгу у Вашингтоні речник Державного департаменту Нед Прайс.

Він нагадав, що G7 оприлюднила заяву минулого тижня, в якій країни Групи семи та ще понад 30 інших країн закликали Росію повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС.

«Ми уважно стежимо за подіями навколо станції. І Міністерство енергетики, і Національна адміністрація з ядерної безпеки повідомляють, що датчики радіації продовжують надавати дані, і з цих даних ми не помітили ознак аномального рівня радіації. Проте військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Це не те, чого ми очікуємо від країни, яка претендує на роль відповідальної ядерної держави, і ми вважаємо, що бойові дії там небезпечні», – сказав Нед Прайс.

Представник Ради з нацбезпеки при президенті США на запит "Голосу Америки" заявив, що у Білому домі «знають про повідомлення щодо жорстокого поводження з персоналом ЗАЕС» і «захоплюються відданістю ядерній безпеці української влади та операторів станції за важких обставин».

У заяві представника адміністрації також наголошується, що керівництво США «продовжує підтримувати зусилля Міжнародного агентства з атомної енергії щодо виконання його мандату щодо технічних гарантій та надання допомоги Україні із заходами ядерної безпеки та безпеки на її ядерних об’єктах».

Українці не обстрілюють ЗАЕС і б'ють на сполох – міністр Резніков

В ексклюзивному інтерв'ю “Голосу Америки” міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не обстрілює територію поблизу Запорізької АЕС, а постійні обстріли міста Енергодар, де розташована станція та території навколо Запорізької АЕС – це «провокація і така собі гра на "ядерних нервах" світового суспільства в цілому».

У розмові з керівником української служби “Голосу Америки” Русланом Петричкою міністр оборони України сказав, що українці, які пережили найбільшу ядерну аварію в світі, розуміють «увесь рівень ядерної небезпеки по відношенню до людства».

«Ми пережили в 1986-му році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло потім від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не тільки МАГАТЕ, а всю міжнародну спільноту, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», - сказав міністр Резніков.

Україна вважає, що своїми діями Росія намагається домогтися від світової спільноти визнання свого контролю над українським ядерним об’єктом.

Росія ці звинувачення відкидає, і заявляє, що обстріли нібито здійснюють українські військові. При цьому РФ раніше відмовилася від пропозиції створити демілітаризовану зону довкола ЗАЕС.

4 березня цього року російські війська захопили Запорізьку АЕС, де продовжує працювати український персонал.

Держдеп: «Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності». Відео

«Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Ми продовжуємо закликати припинити всі військові операції на українських об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над цими об’єктами», - заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс.

Рік тому бійці Талібану захопили владу в Кабулі: якою є ситуація в Афганістані сьогодні. Відео

Рівно рік тому, 15 серпня, бійці Талібану захопили владу в столиці Афганістану Кабулі. З того часу країну покинули тисячі біженців - а життя тих, хто попри всі ризики вирішив залишитись, кардинально змінилося.

Прем'єр-міністр Фінляндії підтримала заборону віз для росіян. Канцлер Німеччини готовий про це говорити  

Прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін 

Кілька європейських країн підтримали заклик українського президента Володимира Зеленського заборонити видачу туристичних шенгенських віз для росіян.

Пересічні росіяни не починали війну, але в той же час ми повинні усвідомлювати, що вони підтримують війну
Санна Марін

Зокрема, в понеділок на зустрічі канцлера Німеччини з лідерами Нордичних країн в Осло, прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін закликала ухвалити загальноєвропейське рішення, щоб обмежити російським туристам в'їзд до Шенгенської зони.

“Пересічні росіяни не починали війну, але в той же час ми повинні усвідомлювати, що вони підтримують війну. Я вважаю неправильним, що громадяни Росії можуть подорожувати, в’їжджати в Європу, в Шенгенську зону, бути туристами, екскурсоводами, а Росія вбиває людей в Україні. Це неправильно, і ми повинні обговорити це в Європейській Раді, ми повинні обговорити це в Шенгенській зоні, що робити з цим питанням”, - завила Санна Марін, глава уряду Фінляндії.

“Я дуже добре розумію розчарування, яке зараз відчувають люди в Європі через те, що росіяни подорожують, наче нічого не сталося”, - додала Санна Марін.

Вона висловила сподівання, що це питання лідери країн ЄС обговорять на зустрічах у жовтні.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що готовий обговорювати це питання на європейському рівні, але, на його думку, Європа має залишити можливість для росіян-опонентів Кремля тікати з Росії.

"Я вважаю, що це не війна російського народу, це війна Путіна, і ми повинні бути дуже чіткими у цьому питанні”, - заявив Олаф Шольц.

Канцлер Німеччини так пояснив свою позицію щодо візової політики для росіян: “Що важливо для нас, ми також розуміємо, що багато людей тікають з Росії через те, що вони не згодні з російським режимом, і вони втекли до багатьох країн Європи, вони втекли до багатьох країн навколо Росії. І рішення, які ми ухвалюємо, не повинні ускладнювати їм шлях до свободи та виїзд з країни, щоб втекти від керівництва та диктатури в Росії".

Глава уряду Швеції Магдалена Андерссон
Глава уряду Швеції Магдалена Андерссон

Прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон заявила, що її уряд ще не ухвалив рішення в цьому питанні.

Естонія, Литва, Польща, Данія, Чехія, як і Фінляндія, висловили підтримку забороні туристичних віз для росіян.

Як раніше повідомляв “Голос Америки”, візове питання, ймовірно, стане однією з тем під час наради міністрів закордонних справ Європейського Союзу 31 серпня у Празі.

12 серпня цього року у своєму щоденному відео зверненні президент України Володимир Зеленський закликав країни Євросоюзу запровадити візові обмеження для громадян Росії.

Щодо росіян, які потребують захисту за кордоном через переслідування на батьківщині, президент України нагадав, що існують юридичні механізми їхнього захисту – "біженство, прохання про притулок та інші можливості допомогти і підтримати".

"Це не має стосуватися відпочинку громадян Росії в Європі, туризму, розваг, бізнес-справ. Працювати на державу-терориста не можна", - заявив Володимир Зеленський.

За словами Зеленського, «найважливішими санкціями є закриття кордонів – бо росіяни забирають чужу землю». Росіяни повинні «жити у своєму світі, поки не змінять свою філософію», додав президент України.

З ініціативою заборонити видачу віз громадянам Росії виступили Естонія, Латвія, Литва та Фінляндія.

У цій статті використані матеріали Reuters.

Дивіться також на цю тему:

Чи забороняти візи росіянам – дискусія в Європі. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Російських туристів в Фінляндії зустрічають українським гімном. Відео

Російських туристів в Фінляндії зустрічають українським гімном. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Українським гімном зустрічають російських туристів на майже сторічній дамбі в місті Іматра на сході Фінляндії. До липня шоу відкривали звуки музики фінського композитора Сібеліуса. Це змінилось на знак протесту проти агресії Росії. Дамба – популярна пам’ятка серед туристів, особливо – російських.

Більше

XS
SM
MD
LG