Спеціальні потреби

Актуально

Як розблокували допомогу США Україні - інтерв'ю з сенатором-демократом, який зіграв ключову роль

Сенатор-демократ Ричард Дурбін

Це кошти, які повинні бути витрачені на критично необхідно військове обладнання для захисту України

Не секрет, що у країні все ще є елементи корупції, в економіці, в уряді


Сенатор-демократ Ричард Дурбін, який в американському Сенаті представляє штат Іллінойс, у вересні цього року зіграв ключову роль у розблокуванні військової допомоги США Україні. А цього тижня він, разом із ще трьома сенаторами-демократами, звернувся із листом до міністра оброни США Марка Еспера, вимагаючи відповісти, чому допомога Україні, які тоді була розблокована, не досягнула Київ у повному обсязі.

Тетяна Ворожко: Після того, як ви надіслали лист, Пентагон відповів, що у них справді є невитрачені гроші, але вони знайшли спосіб передати Україні допомогу на усю суму і після закінчення фінансового року. Вас ця відповідь влаштовує?

Ричард Дурбін: Мене це дуже хвилює. Ми виділили ці гроші, щоб вони були витрачені в минулому фінансовому році, а це означає до 1 жовтня. Вже листопад добігає кінця, а гроші досі не витрачені. Це кошти, які повинні бути витрачені на критично необхідно військове обладнання для захисту України. А тут ми говоримо про 15-20 відсотків від загальної суми грошей, яка все ще у Пентагоні. Після всієї цієї публічності мені важко уявити, що адміністрація Трампа усе ще утримує гроші для України.

Кошти, про які зараз усі говорять, були розблоковані через очікування моєї поправки.

ТВ: Ви зіграли ключову роль у розблокуванні військової допомоги Україні у вересні цього року. Могли б поділитися деталями?

РД: Після серпневої перерви я зустрівся з сенатором Роном Джонсоном з Вісконсина, республіканцем, який щойно повернувся з Києва. І він мені сказав: «Цось я не можу цього зрозуміти, ми затримуємо ці гроші. Україні потрібні ці гроші». «Добре, - сказав я тоді. – Я підготую поправку, в якій сказано, що Адміністрація повинна розблокувати ці гроші. Це було ще у вересні. І тому я підготував поправку та дав зрозуміти, що збираюся її запропонувати. І в тої день, коли я прийшов її запропонувати, мені повідомили, що минулої ночі, пізно ввечері, Адміністрація Трампа розблокувала ці гроші. Отже, кошти, про які зараз усі говорять, були розблоковані через очікування моєї поправки.

ТВ: Республіканці теж наполягали на розблокуванні грошей. Сенатор Портман зателефонував Трампу.

РД: Так, це були двопартійні зусилля, щоб надати допомогу Україні. Це була загадка для всіх нас. Минув рік як ми проголосували за виділення цих грошей, а ми й досі чекаємо, щоб Адміністрація їх передала. За кілька місяців до того Пентагоні нам сказав, що гроші будуть виділені, але цього не сталося.

ТВ: Коли ви почали ставити питання щодо цієї допомоги?

РД: Коли дізнався про це від сенатора Джонсона. Отож, на початку вересня це питання потрапило до моєї уваги. Але раніше ми цим цікавилися і нам сказали, що гроші будуть виділені Пентагоном кілька місяців тому. І вони цього не зробили.

Ми вимагаємо підзвітності та чесності у використанні грошей.

ТВ: Частина грошей, згідно із законом, виділяється Україні лише у разі виконання нею певних умов, таких як реформування міністерства оброни, тощо. Чому Конгрес вважав це за необхідне?

РД: Я думаю, що не секрет, що в країні все ще є елементи корупції, в економіці, в уряді і ми хочемо переконатися, що будь-які кошти американських платників податків, які спрямовуються в Україну, не будуть марно розтрачені чи вкрадені. І тому ми вимагаємо підзвітності та чесності у використанні грошей. Ми отримали звіт від Міністерства оборони про те, що вони готові надати ці гроші Україні. Отже, на наші занепокоєння частково відповів наш власний уряд.

ТВ: Отже, Пентагон тримає Конгрес в курсі щодо того, як витрачаються гроші, так?

РД: Саме так. Давайте, будьмо чесними. Ми спрямовували мільйони, іноді мільярди доларів до Іраку та Афганістану, які були викрадені та марно витрачені. Ми не хочемо, щоб це колись траплялося з грошима американських платників податків. Це не справедливо до нашого народу. Це, звичайно, не справедливо до тих, кому насправді намагаються допомогти.

Ми знову заговорили про російське вторгнення, про те, що вони захопили Крим, окупували Східну Україну, Донецьк.

ТВ: Але щодо України ви задоволені тим, як витрачаються гроші?

РД: Так.

ТВ: Сенатор Джонсон сказав, що усі питання навколо затримання військової допомоги США Україні мали вирішуватися за зачиненими дверима, що публічний розгляд тільки шкодить Україні, шкодить відносинам США з Україною. Що ви про це думаєте?

РД: Абсолютно не згодний. Я вважаю, що більшість американців, чесно кажучи, не стежили за тим, що сталося в Україні, що там зараз відбувається. А тепер це на першому плані. Ми знову заговорили про російське вторгнення, про те, що вони захопили Крим, окупували Східну Україну, Донецьк. Я думаю, що ми закріпили у свідомості американської громадськості, що в Україні триває війна. Більшість американців мало про це знали, принаймні до цієї суперечки. Зараз я думаю, що вони розуміють, вони знають, що ми на боці, який протистоїть вторгненню Володимира Путіна.

ТВ: З іншого боку, ми чуємо під час слухань від конгресменів-республіканців, що Україна – корумпована, що це українці втручалися у вибори 2016-го року. Хиба це не наносить шкоду Україні?

РД: Теорії змови про Україну на виборах 2016 року є хибними, це - фальшивка. Президент може їм вірити чи хоче їм повірити, але вони були повністю спростовані нашими спецслужбами. У демократичній країні завжди є люди з химерними поглядами, які вони поширюють. Але ті, хто формує свої погляди на основі фактів, знає, що не було змови України на виборах 2016 року.

ТВ: Як ви думаєте, розслідування щодо імпічменту впливають на зусилля України щодо переговорів з Росією? Наступна зустріч у Нормандському форматі має пройти 9-го грудня в Парижі.

Теорії змови про Україну на виборах 2016 року є хибними, це - фальшивка.

РД: Маю великі сподівання на прогрес в переговорах на користь Україні. Але я дуже скептично ставлюсь до того, що Володимир Путін піде на будь-які поступки. Насильницьке захоплення Криму для мене було ілюстрацією його нещадності. Я не вірю в Путіна, коли мова йде про переговори.

ТВ: Коли українців попросили провести розслідування, вони були стурбовані тим, щоб не втратити двосторонню підтримку Конгресу. Чи зберегли вони двопартійну підтримку?

РД: Я думаю, що існує двостороння підтримка. Але я б застеріг своїх друзів в Україні, коли вас попросять допомогти надати інформацію, будь ласка, зробіть це. Ми хочемо мати точну інформацію, чесну інформацію, яка надходить з України на всіх рівнях. І не ставайте у цьому на будь-якійсь бік. Нехай це спрацює через американську систему правосуддя, через американський Конгрес.

Для мене це не вперше. У нас тут 12 чи 13 сенаторів, які пройшли імпічмент Клінтона, і я – один з них.

ТВ: Якщо справа щодо імпічменту дійде до Сенату, ви будете одним з тих, хто буде вирішувати долю президент. Які відчуття?

РД: Для мене це не вперше. У нас тут 12 чи 13 сенаторів, які пройшли імпічмент Клінтона, і я – один з них. Це було 20 років тому. Тоді мене надихнуло те, що сенатори з обох партій зібралися і почали дуже відверто та чесно говорити про те, що нам з цим робити. Я думаю, це було правильно. Таке стається дуже ріко в історії Сполучених Штатів – імпічмент президенту. І ми повинні поставитися до цього серйозно. Коли Джеймс Медисон, один з наших батьків-засновників, написав цей розділ Конституції, він сказав, що він хоче, аби це розглядали в Сенаті, тому що сенатори – гідні та незалежні. Тож я з нетерпінням чекаю, щоб серйозно поставитися до цього і бути максимально справедливим і відкритим до аргументів.

Дивіться також: П'ятий раунд слухань: два важливі свідки пролили більше світла на процес

П'ятий раунд слухань: два важливі свідки пролили більше світла на процес. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG