Спеціальні потреби

Актуально

Експерти США рекомендують щеплення третьою дозою вакцини Moderna обсягом у половину звичайної дози

На фото: щеплення у Лас Вегасі, США

Радники уряду США з питань охорони здоров'я заявили у четвер, що деяким американцям, які щонайменше півроку тому отримали вакцину від COVID-19 виробництва Moderna, варто отримати щеплення-посилювач обсягом півдози цієї вакцини для посилення захисту від коронавірусу.

Колегія зовнішніх радників Управління з контролю за продуктами та медикаментами США (FDA) одноголосно рекомендувала щеплення-посилювач для людей похилого віку, а також молодих дорослих з іншими проблемами зі здоров'ям, роботою чи життєвими обставинами, які піддають їх підвищеному ризику зараження COVID-19.

Рекомендація не є обов’язковою, але це ключовий крок на шляху до розширення американської кампанії щодо щеплень-посилювачів на мільйони американців. Чимало людей, які отримали перші щеплення вакцинами Pfizer принаймні шість місяців тому, вже отримують щеплення-посилювачі після того, як FDA дозволила їх використання минулого місяця-і це ті самі групи високого ризику, яким, на думку радників FDA, слід отримати посилювач Moderna.

Між тим радники уряду США наголосили на відсутності доказів того, що настав час надати доступ до вакцин-посилювачів Moderna або Pfizer для широкого загалу.

Коронавірус все ще є загрозою переважно для нещеплених людей. А от щеплені опосби мають потужний захист від важкого перебігу або смерті від COVID-19, вказують експерти.

"Я насправді не бачу потреби у кампанії для всіх", - сказав доктор Майкл Курілла з Національного інституту охорони здоров'я США.

Що стосується дозування, то початкова вакцина Moderna складається з двох щеплень по 100 мкг. Але компанія Moderna каже, що одного щеплення у 50 мікрограмів має бути достатньо для посилення.

Урядова агенція скликала своїх експертів, щоб зважити, хто і коли повинен отримати посилювачі з числа тих, хто отримав щеплення Moderna та Johnson&Johnson на початку цього року. Панель обговорить J&J у п'ятницю.

FDA буде використовувати рекомендації для ухвалення остаточних рішень щодо вакцин-посилювачів виробництва обох компаній. У разі позитивного рішення, існує ще одна перешкода: наступного тижня панель, скликана Центрами США з контролю та профілактики захворювань, запропонує більш детальну інформацію про те, хто повинен отримати щеплення-посилювачі.

Вчені розділилися

Багато американських вчених залишаються розділеними щодо того, кому саме потрібні щеплення-посилювачі та їх призначення - чи потрібні вони переважно людям з ризиком важкої хвороби, чи їх також слід використовувати при легкому інфікуванні.

Колегія FDA обговорювала, чи надала Moderna достатньо доказів на підтвердження своїх висновків.

Під час поширення "Дельта" варіанту, дослідження Moderna показало, що у людей, які були нещодавно вакциновані, рівень інфекцій був на 36% нижчим, ніж у тих, хто був щеплений раніше.

Інше дослідження, проведене серед 344 людей, виявило, що щеплення-посилювач зроблене після шести місяців відновило антитіла, які борються з вірусом, до рівнів, які вважаються захисними, і це включало велике зростання кількості антитіл, здатних протидіяти "Дельта" варіанту. Але це було невелике дослідження, і лише близько половини цих людей отримали ту саму низку доз, які будуть запропоновані.

Кілька радників стурбовані тим, що посилювач з меншою дозою може мати меншу користь ніж третє щеплення повною дозою.

Дані щодо посилювачів

Moderna заявила, що обрала щеплення-посилювач із нижчою дозою, оскільки вона викликала менше дискомфортних реакцій, таких як лихоманка та біль, а також залишила більше вакцин для глобальних поставок.

Одним дуже рідкісним побічним ефектом як вакцин Moderna, так і Pfizer є запалення серця, особливо серед молодих чоловіків незабаром після другої дози. Зберігається питання, чи може нова доза викликати більше випадків. Дослідження Moderna щодо посилювачів не було настільки великим, щоб помітити такий рідкісний ризик.

Ізраїль почав пропонувати посилювачі Pfizer раніше, ніж США і більшій частині населення. У четвер д-р Шарон Алрой-Прейс із міністерства охорони здоров’я Ізраїлю повідомила комісії FDA, що після введення 3,7 мільйона доз-посилювачів немає жодних ознак того, що додаткове щеплення є більш ризикованим.

Оскільки вакцина Moderna схожа, радники FDA дійшли висновку, що ці дані обнадійливі.

Хоча посилювачі Pfizer призначені лише для певних груп американців з високим ризиком, ізраїльські чиновники приписують більш широке використання посилювачів у своїй країні для стримування сплеску "Дельта" варіанту.

"У моєму розумінні немає жодного сумніву, що перелам тенденції зростання кількості захворювань був спричинений дозою-посилювачем", - сказав Алрой-Прейс у відповідь радникам FDA, які зазначили, що в інших країнах спостерігається зниження випадків "Дельти" без широкого застосування додаткових щеплень.

Але радники FDA також висвітлили одну складну проблему: люди з сильно ослабленою імунною системою вже можуть отримати третю повну дозу вакцини Moderna незабаром після перших щеплень - тому зберігається питання, чи повинні вони також мати право на щеплення-посилювач, яке стане для них четвертою дозою.

У статті використано матеріали AP.

Дивіться також: У Вашингтоні створили інсталяцію з прапорців на честь загиблих захисників України

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG