Спеціальні потреби

Актуально

Ціни на газ продовжують тривожити світ - експерти міркують про позицію Росії

На фото: будівництво газопроводу "Північний потік-2", 2019-й рік

Журналіст Bloomberg News Хав'єр Блас повідомляє у Twitter про нові свідчення негативного впливу на Європу зростання цін на газ та електричну енергію. Як повідомляє Блас, іспанський виробник сталі Sidenor заявив про про плани припинити виробництво протягом грудня.

Минулого тижня видання The New York Times писало, що ситуація у Європі стала подарунком для Володимира Путіна і дала йому важелі впливу.

"Кремль роками виявляв незадоволення прагненням Європи скоротити викиди та диверсифікувати джерела енергії, які погрожували підривати економіку Росії, залежну від цін на нафту та газ. Цієї осені, як вважає пан Путін, європейці нарешті отримали заслужену кару: збіг подій призвів до рекордоного зростання цін на енергію, давши президенту Росії можливість виступити рятівником", - писало видання. Тепер, відзначає The New York Times, Кремль використовує ситуацію, щоб отримати тактичні переваги, підштовхнути європейців до підписання довготермінових контрактів, та схвалення "Північного потоку-2". Запуск останнього, пише видання, зменшить залежність Росії від України та "потенційно послабить регіонального ворога".

Видання також наводить думки експертів, які покладають на Росію відповідальність за ситуацію, та цитує позицію уряду Німеччини, де канцлерка Меркель заявила, що "Росія може постачати газ лише на основі контрактних забов'язань".

"Росія виконує свої контрактні забов'язання щодо клієнтів у Європі, кажуть аналітики та урядовці, але відмовилась значно збільшити подачу, хоча попит значно перевищив поставки", - пише видання.

Як повідомляє Euronews, найбільше енергетичні компанії Європи також підтвердили Reuters, що "Газпром" виконує контракти.

У США голосно звучить критика на адресу Росії.

Старший аналітик дослідницького центру Center for American Progress Макс Бергманн назвав "чистим вимаганням" заклики МЗС Росії до Європи покращити відносини із Москвою для уникнення нестачі газу.

"Погрожує заморозити Європу, якщо вона не порушить власні закони та не пришвидшить погодження "Північного потоку-2". [Це] демонструє абсурдність всього підходу Німеччини", - твітував Бергманн.

Euronews наводить думки низки експертів, які вказують на роль Росії у кризі.

Так, Сімон Тагліапієтра з аналітичного центру Bruegel у Брюсселі заявив, що Росія "прагне показати, що газ важливий, що російський газ важливий для Європи". На його думку, якщо Росія не долучиться до вирішення кризи, то тим самим призведе до того, що газ буде розглядатись як ненадійний ресурс.

Експерт з питань України, колишній член наглядової ради "Укразалізниці" Андерс Аслунд вважає, що тиск на Європу з боку Путіна може мати для нього негативні наслідки. На його думку, після нинішньої ситуації Європа може піти на кроки для її недопущення.

"Висновок полягає у тому, що Росія/"Газпром" є настільки ненадійним постачальником, що її роль на газовому ринку ЄС має бути зменшена. Хороший початок цього - вімовитись від сертифікації "Північного потоку-2", - твітував Аслунд минулого тижня.

А дослідник Оксфордського інституту енергетичних досліджень Джек Шарплс вважає, що російському "Газпрому" можливо складно однозначно задовольнити потреби внутрішнього та зовнішнього ринків.

На його думку зараз складно з точністю говорити, чому насправді Росія не збільшила поставки до Європи у відповідь на зростання попиту.

"Ми будемо точно знати, лише якщо вони раптом виявлять невідомі нам запаси газу у задній кишені, щойно буде схвалено роботу "Північного потоку-2", - наводить слова експерта Euronews, "І навпаки, якщо "Північний потік-2" буде узгоджено і він запрацює, і ми раптом побачимо падіння транизу через Україну до низьких рівнів, це може бути індикатором того, що "Газпром" не має нічого додаткового, і що реальною метою "Північного потоку-2" є бажання замістити Україну",

Між тим безпековий експерт Марк Галеотті відзначає, що Росія лишається у межах дозволеного, а західні політики спрощують складну ситуацію, яка призвела до зростання цін на газ, та шукають "цапа відбувайла". "Росія не забов'язана морально надавати більше газу щойно Захід цього забажає. Доки вони виконують контрактні забов'язання, решта - це просто ринкова економіка", - пише Галеотті, - "Хіба так само критикують як зловмисних маніпуляторів та шукачів наживи постачальнів зрідженого газу зі США та Катару, які переключились на постачання, як видається, ненаситного ринку Азії? Це питання, очевидно, риторичне: звісно ж ні".

Як повідомляв "Голос Америки", минулого тижня конгресмен-республіканець Майкл Маккол звинуватив Росію в тому, що вона спровокувала зростання цін на газ через обмеження поставок на європейський ринок, і закликав адміністрацію США відмовитись від рішення не запроваджувати проти газопроводу «Північний потік-2» санкції, до яких забов'язав Конгрес США.

У статті використано матеріали The New York Times, Bloomberg news, Euronews.

Дивіться також: Україна і критичні політичні події у Європі – огляд

Україна і критичні політичні події у Європі – огляд. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Всі новини дня

На Заході гостро критикують Кісінджера, який "запропонував Україні поміняти території на мир"  

Колишній держсекретар США Генрі А. Кіссінджер відвідує церемонію нагородження Американської академії в палаці Шарлоттенбург у Берліні, Німеччина, 21 січня 2020 року. REUTERS/Annegret Hilse

Колишній радник президента США з національної безпеки Генрі Кіссінджер під час Всесвітнього Економічного форуму у Давосі запропонував, що мирна угода між Україною й Росією мала б передбачати повернення до ситуації, яка була перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, тобто до 24 лютого.

Він вважає, що Захід має дозволити Росії залишити за собою Крим, який Росія відібрала в України в 2014 році.

«Продовження війни за межами цієї точки буде вже не про свободу України… а про нову війну проти самої Росії”, - вважає Генрі Кіссінджер, який працював в Адміністраціях двох американських президентів Ричарда Ніксона та Джерельда Форда.

98-річний політик закликав країни Заходу припинити спроби завдати нищівної поразки російським військовим в Україні.

Американський сенатор-демократ Джо Менчин, виступаючи у Давосі, заявив, що позиція США - щоб Україна закінчила цю війну перемогою, а не угодою.

“Ми повністю віддані підтримці України усіма способами, які можливі, допоки є допомога інших країн НАТО і решти вільного світу. Ми всі в цьому - разом. І я особисто повністю відданий тому, щоб бачити Україну до кінця з перемогою, а не вирішувати ситуацію якоюсь угодою. Не думаю, що це наша позиція, і вона не повинна такою бути”, - зазначив сенатор Джо Менчин, виступаючи на одній із панелей Всесвітнього Економічного форуму.

Колишній конгресмен від Республіканської партії у штаті Міссурі Том Коулмен вважає пропозицію Кісінджера проявом слабкості.

“Доктрина Кісінджера - мир через слабкість”, - написав він у Твітері.

Відреагував за рекомендацію Кісінджера і глава уряду Нідерландів.

“Боюся, що по телебаченню зараз я маю офіційно заявити, що я не погоджуюсь із Генрі Кіссінджером”, - заявив Марк Рютте в ефірі американського каналу CNBC.

Членкиня Палати представників від штату Вайомінг від Демократичної партії Карлі Провенза, коментуючи пропозицію Кісінджера, очевидно, згадує участь США у Камбоджі: “Генрі Кіссінджер повинен отримувати лише рядки в пресі, коли його описують як військового злочинця, відповідального за геноцид”, - заявила конгресвумен у Вайомінгу.

Конгресмен-демократ Джеррі Коннолі доповнює: “Це від людини, яка дала нам Пол Пота, Піночета та фальшиву мирну угоду після продовження В'єтнамської війни на п’ять років”, - зазначив у Твітері Коннолі.

Пол Пот був прем'єр-міністром Камбоджі, який вважав себе учнем Сталіна. Під час його правління був організований геноцид у Камбоджі, який супроводжувався масовими репресіями, депортаціями та голодом.

На думку деяких істориків, військовий наступ США у Камбоджу 1973 року - за правління президента Ніксона - сприяв тому, що до влади у Камбоджі прийшли червоні кхмери та Пол Пот. Генрі Кіссінджер у той час відігравав ключову роль у закордонній політиці США як радник президента із національної безпеки.

Чимало критики на адресу Кісінджера звучить і в експертному середовищі.

Президент Ради із міжнародних відносин у США Ричард Хаас вважає, що пропозиція Кісінджера не вигідна ні Україні, ні Росії.

“У Давосі Генрі Кісінджер виступив за повернення до попереднього статус-кво. Ймовірно, до ситуації лютого 2022 року. Швидше всього, це буде відкинуто Україною, бо надто багато від чого треба відмовитись. І Путіним — бо це надто мало дає Росії. Все це свідчить про тривалу війну”, - зазначив американський експерт.

Експерт “Атлантичної Ради” Андрес Аслунд вважає “єдиним логічним завершенням війни - це коли Путін втратить владу в Росії”.

“Єдина проблема, яка була і є, це Путін. Він потребує війни, щоб виправдати свої репресії та посилити імперські настрої заради своєї популярності”, - пише у Твітері Аслунд.

Він додає: “Якщо він не втратить владу в Москві, Путін має бути розбитий і вигнаний з України. Українці це розуміють. А неосвічені або цинічні персонажі в Італії, Франції, Німеччині та Кіссінджер мають замовкнути й прокинутися”.

“Кіссінджер - один з найбільш високооплачуваних політичних консультантів у світі. Якщо він каже, що Україна має віддати Росії (тобто Путіну) територію, відразу виникає питання: скільки йому за це (і як) заплатив Путін. Йому 98 років, скоро буде 99, і все ще бореться за останній долар. Як сумно”, - емоційно коментує Аслунд позицію колишнього радника президента США з нацбезпеки.

Катерина Ющенко, колишня Перша леді України, згадує, як наприкінці 80-х Кісінджер не вірив у незалежність України.

“У січні 1988 року я відвідала лекцію Кіссінджера в фонді Heritage. Тоді він сказав, що СРСР не розпадеться, що ми швидше побачимо незалежну Каліфорнію, ніж незалежну Україну. І через 4 роки я бачила, як він у Києві намагався укласти угоду, щоб бути радником нашого першого Президента”, - ділиться спогадами пані Ющенко.

Менш активно висловлюють позицію прихильники Кісінджера. Один з них - Майкл Салла, колишній професор політичних наук у США, а нині - автор і публіцист.

На його думку, допомога Західних країн Києву, до якої закликали у Давосі політики та експерти, може призвести до війни США з Росією.

“Сенатор Джо Манчин на засіданні Всесвітнього економічного форуму сказав, що США і НАТО повинні допомогти Україні перемогти Росію на полі бою, а не шукати рішення шляхом переговорів. Провідні демократи стали розпалювачами війни, які ведуть США до відвертої війни з Росією. Це божевілля”, - пише у Твітері колишній професор Салла.


Як повідомляв Голос Америки, напередодні 98-річний Генрі Кіссінджер висловив думку, що внаслідок російської війни в Україні міжнародній спільноті необхідно буде шукати домовленості з Росією. Ці слова чимало коментаторів потрактували як заклик до українських територіальних поступок в обмін на мир з Росією.

Єнс Столтеберґ в Давосі: "Росія в Україні своїх цілей не досягла". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Держдеп: «паспортизація» - лише слабо замаскований крок Росії нав’язати свою волю народу України

Речник Державного департаменту США Нед Прайс під час прес-конференції у Вашингтоні, США, 10 березня 2022 року. Мануель Балсе Ченета/Пул через REUTERS

Державний департамент США гостро засудив насильницькі дії Росії, спрямовані на «підкорення українців» на окупованих територіях України, що включають депортацію, «фільтрацію» та нав’язування російського громадянства.

Відповідаючи на запитання журналістів під час брифінгу у приміщенні Державного департаменту у середу, 25 травня, речник установи Нед Прайс заявив, що США відомо про жорстокі дії на територіях України, які окупувала Російська Федерація на сході України.

«Ми бачили, як російські сили насильно вивозили людей з окупованої території. Ми бачили, як російські війська перевозили українців до так званих фільтраційних таборів. Ми бачили спроби російських військ іншими способами підкорити український народ на цих територіях», – сказав речник Державного департаменту.

Він заявив, що США «рішуче відкидає цей лише слабо замаскований крок, який є частиною спроб Росії підпорядкувати народ України, силою нав’язати свою волю».

Прайс порівняв ці дії з попередніми спробами Росії «сфабрикувати фальшиві референдуми, які покликані надати вигляд легітимності російському правлінню над частинами територій України». Він нагадав, що на таких сфальсифікованих голосуваннях чиновники, які мають підтримку Росії, «набирають понад 90%, 99% голосів».

Російський президент Володимир Путін 25 травня підписав указ про спрощений порядок прийому до громадянства Росії для жителів Запорізької та Херсонської областей України, які частково перебувають під російською окупацією.

У Києві різко протестують проти дій, які санкціоновані президентом Росії Володимиром Путіним, і які українська влада називає «незаконною паспортизацією», та порушенням міжнародних конвенцій щодо ведення війни.

«Незаконна паспортизація на Херсонщині та Запоріжжі, так само як і в Криму та на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей, є грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, норм та принципів міжнародного гуманітарного права. Указ президента Росії є юридично нікчемним та не матиме правових наслідків», – йдеться у заяві Міністерства закордонних справ.

Офіційний Київ неодноразово наголошував, що примусова видача російських паспортів громадянам окупованих територій України здійснюється з метою «подальшої їхньої окупації та інтеграції в російське правове, політичне та економічне поле».

На середину лютого, перед повномасштабним вторгненням Росії на територію України, Росія, за своїми офіційними даними, видала близько 800 тисяч паспортів громадянам України, що проживали на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Також практику роздачі російського громадянства Росія застосовує на інших окупованих територіях – в Криму, в Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії.

В інтерв’ю CNN, Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації Crimea SOS, пояснив, що російська політика «паспортизації» також може служити з метою забезпечення військовозобов'язаними для вторгнення Росії в Україну, адже після вручення російського паспорта, Росія може призивати громадянина окупованих територій до своєї армії вже як власного громадянина.

У статті використана інформація Радіо свобода, CNN.

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни.

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Як у Європі сприймають запити на важче озброєння від українських військових?

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

В легендарному Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Захід, який вів відомий американський актор Річард Гір, зібрав повну залу. Усі кошти від продажу квитків, а це більше $300 000, Carnegie Hall передає на допомогу Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG